Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroidAndroid Telefonunuz Neden Aşırı Isınıyor (Çözümü)

Son Yazılar

Android Telefonunuz Neden Aşırı Isınıyor (Çözümü)

Android telefonunuz aşırı mı ısınıyor? Telefonunuz neden ısınır, onu nasıl soğutursunuz ve tekrar ısınmasını nasıl önlersiniz gibi sorularınızın cevapları yazımızda.

Android telefonlarımız günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İletişim kurmanın yanı sıra, bu akıllı cihazlar sayesinde internette gezinmek, oyun oynamak ve hatta işlerimizi yönetmek bile mümkün hale geldi. Ancak bazen Android cep telefonu ısınması bizleri tedirgin eder. Peki, cep telefonlarımız neden aşırı ısınıyor? Cep telefonu ısınırsa ne yapmalı merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Cep telefonu kullanıcıları arasında oldukça yaygın olan bir sorun olan cep telefonu ısınması, aslında birden fazla faktörden kaynaklanabilir. Telefon aramalarının sıklığından uygulama kullanımına kadar pek çok etken telefonumuzun aşırı ısınmasına sebep olabilir. Neyse ki, bu sorunu önlemek için bazı basit adımlar atabileceğimizi biliyor muydunuz?

Cep Telefonu Isınması

Telefonunuz aşırı ısınabilir. Ama kendi kendine mi oluyor yoksa buna neden olan belirli bir uygulama var mı? Bir ton video mu izliyorsunuz yoksa hava çok mu sıcak? Akıllı telefonunuzun neden ısındığını kesin olarak belirlemek zor olabilir ve bir telefon çok ısındığında yavaşlar. Bazı durumlarda, soğuyana kadar otomatik olarak kapanabilir.

Önemli bir aramayı kaçırmak istemiyor musunuz? Aşırı ısınan bir Android telefonun nasıl düzeltileceğine ve ilk etapta sorunu önlemenin en iyi yollarına bakalım.

Telefonunuz Neden Aşırı Isınıyor?

Devam etmeden önce, Android cep telefonu ısınması sorunları ve çözümleri söz konusu olduğunda neyin sıcak neyin sıcak olmadığını incelemek için zaman ayırmaya değer.

Telefonunuz normal kullanımda sıcak olmamalıdır. Eğer öyleyse, bir sorununuz var. Ancak sıcağı sıcak olarak yorumlamayın. 15 dakika oyun oynadıktan sonra biraz daha sıcak hissetmeniz normaldir.

Ancak telefonunuzda CPU Monitor gibi bir aşırı ısınmaya karşı koruma uygulaması varsa ve bir uyarı gösteriyorsa veya cihazın dokunulamayacak kadar sıcak olduğunu fark ederseniz, bunun çözümünü araştırmanız gerekir.

Sorun gidermek için muhtemelen birkaç uygulamayı kapattınız veya cihazınızı yeniden başlattınız. Belki Google’da birkaç hata mesajı bile aratmışsınızdır. Neredeyse her seferinde, Android telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olan aynı eski nedenlerin bir koleksiyonuyla karşılaşacaksınız:

 • Ekran parlaklığınız çok yüksek.
 • Wi-Fi’niz çok uzun süredir bağlı.
 • Çok fazla oyun oynuyorsunuz.

Ancak bu nedenler eski telefonlarla sınırlıdır. Bugün piyasadaki hiçbir akıllı telefon bu nedenlerden dolayı aşırı ısınmaya maruz kalmaz. Bu nedenle, yepyeni Samsung telefonunuz aşırı ısınıyorsa, muhtemelen başka nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Elbette, kullandığınız telefonun markası önemli değil; telefonunuzun ısınmasına neyin neden olduğunu ve bunu nasıl durduracağınızı öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Hatalı Uygulamalar Telefonun Aşırı Isınma Sorunlarına Neden Olabilir

Kafanı kaşıyor ve “Telefonum neden aşırı ısınıyor?” diye merak ediyorsun. Peki, bir veya daha fazla hatalı uygulamadan kaynaklanıyor olabilir.

Telefonunuzda iyi çalışmayan yeni bir uygulama yüklemiş olabilirsiniz. Belki de düzenli olarak kullandığınız bir uygulama güncellendi ve yeni sürüm Android’in aşırı ısınmasına neden oluyor.

Otomatik uygulama güncellemeleri yararlıdır, ancak bazen bunun gibi sorunlara neden olurlar. İki çözümünüz var:

 • Söz konusu uygulamayı kaldırın.
 • Bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Uygulama kaldırılır kaldırılmaz telefonunuzu yeniden başlatın ve sıcaklığını tekrar kontrol etmeden önce birkaç dakika bekleyin. Telefon hala sıcaksa aşağıdan farklı bir çözüm deneyin.

Yoğun Kamera Kullanımı Telefonları Aşırı Isınabilir

cep telefonu ısınması

Telefonunuzun video kamerasını uzun süre kullanmak, cihazın aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu her durumda olmaz ve genellikle diğer bazı faktörlere bağlıdır:

 • Çözünürlük ve kare hızı.
 • Ekran parlaklığı.
 • Uzun süreli kamera kullanımı.
 • Kameranızın açık olduğunu unutmak.

Ön kamerayı kullanarak birkaç dakika video kaydetmeniz yeterlidir; kısa süre sonra telefonunuzun aşırı ısındığını görebilirsiniz.

Bunun olmasını önlemek için telefon kameranızın yalnızca gerektiğinde kullanıldığından, ekranın çok parlak ayarlanmadığından ve aşırı çözünürlükte kayıt yapmaya çalışmadığınızdan emin olun. 4K’da 60 fps’de çekim yapmak, örneğin 1080p’de 30 fps’den çok daha fazla ısı üretecektir.

Telefonunuz Neden Aşırı Isınıyor? Doğrudan Güneş Işığına Bıraktınız

cep telefonu ısınırsa ne yapmalı

iPhone’lar bile ısınır ve bu sorunun çözülmesi gerekir, ancak cihazın kendisi yüksek sıcaklığa neden olmayabilir. Çevresel faktörler de telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Telefonu doğrudan güneş ışığında bırakmak yaygın bir sorundur. Örneğin, güneşli bir günde bir arabanın ön paneline takılırsa telefonunuz neredeyse kesinlikle çok ısınacaktır. Böyle bir senaryoda, telefonunuzu soğutmaya yardımcı olması için aracınızın klima sistemini kullanın.

Diğer senaryolarda, telefonu görüş alanınızdan ve doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Kullanmanız gerekiyorsa, telefonu gölgede tutmaya çalışın. İşiniz bittiğinde, telefonunuzu serin bir yerde saklayarak aşırı ısınmasını önleyin.

Yavaş ve Aşırı Isınma? Kötü Amaçlı Yazılım Kontrolü

Android cihazınızdaki kötü amaçlı yazılım aşırı ısınmaya neden olabilir. Sonuçta, kötü amaçlı yazılım geliştiricileri cihazınızın sağlığıyla ilgilenmez; sadece verilerinizi istiyorlar.

Kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı reklamlar, e-postalar veya resmi Google Play mağazasından sahte uygulamalar yoluyla herhangi bir cihaza saldırabilir. Kötü amaçlı yazılımın ne zaman ve nerede saldırabileceğini bilmek zordur.

Sonuç olarak, tehlikeli uygulamaları nasıl tespit edeceğinizi ve kaldıracağınızı öğrenmelisiniz. Telefonunuzu ısınma sorunlarından korumaya yardımcı olabilecek, Android için seçebileceğiniz birkaç ücretsiz antivirüs uygulaması vardır. iPhone antivirüs uygulamaları da aynı derecede kullanışlıdır.

Cep Telefonu Isınması Kılıftan Kaynaklanıyor Olabilir

Hala kendinize “Telefonum neden ısınıyor?” diye soruyorsanız, içinde ne olduğuna bakın. Özellikle, telefonunuzu bir kılıf içinde tutuyorsanız, nedeni bu olabilir.

Çoğu kasa plastikten yapılır veya büyük miktarda plastik içerir. Deriden yapılanlarda bile aynı sorun var: Telefon yalıtıldı, sıcağı içeride ve soğuğu dışarıda tutuyor.

Güvenlik nedeniyle, telefon ısındıkça (özellikle yüksek performanslı işlemler sırasında) ısıyı dışarı yayması gerekir ve yalıtkan bir malzemeden yapılmış bir kılıfın varlığı bunu engeller. Spor bir ceketle egzersiz yapmak gibi.

Android cep telefonu ısınırsa ne yapmalı? Telefonunuzu kılıfından çıkarmak iyi bir başlangıç olacaktır, ancak hala ısınma problemi çözülmediyse, o zaman bu uzun vadeli geçerli bir seçenek bulmanız gerekecektir.

Elbette, cihazınız için bir kılıf almadan önce telefon kılıfları ve dış görünüm arasındaki farkları öğrenmek, onu serin tutmanıza yardımcı olabilir. Sonuçta, amacınız güzel görünümden önce telefonunuzun sağlığı olmalıdır.

Şarj Sırasında Telefon Aşırı Isınıyor mu? Şarj Kablonuzu Kontrol Edin

cep telefonu ısınması

Android telefonun aşırı ısınma sorunlarına yol açabilecek başka bir şey de pilin durumudur. Şarj kablosu da sorunlara neden olabilir.

Birçok kez tamamen şarj edilmiş eski bir telefonunuz varsa (eğer elinizden geliyorsa ideal olarak hiçbir zaman %100’e kadar şarj etmemelisiniz; pilin sağlıklı kalması için düzenli olarak %80-90’a kadar şarj edin), bu durumda akıllı telefon aşırı ısınabilir.

Günün sonunda, telefonlar şarj olurken sorun yaratacak kadar ısınmamalıdır. Bu meydana gelirse, nedeni hasarlı bir pil, düşük kaliteli bir şarj kablosu veya bağlantı noktasıyla ilgili bir sorun olabilir. Hangi seçeneklere sahipsiniz?

 • Kabloyu ve adaptörünü değiştirin.
 • Pili değiştirin (genellikle bu mümkün olmaz).
 • Şarj bağlantı noktasını onarın.

Telefonunuz garanti kapsamı dışındaysa, şarj bağlantı noktasının onarımı yaklaşık 1000 TL’ye mal olabilir. Hasar görmüşse, tamir edilmesi telefonunuzun her zaman aşırı ısınmasını önlemelidir. Aşırı ısınan telefon hala garanti kapsamında mı? Ücretsiz onarım veya değişim alabilirsiniz.

Biliyor musunuz?
Birçok yeni telefonda desteklenen yüksek şarj hızları, normal şarjdan daha fazla ısı üretir. Bu normaldir, ancak ısıyı en aza indirmek için şarj olurken telefon kullanımınızı sınırlandırmak daha iyidir.

Wi-Fi ve Bluetooth Telefonunuzun Aşırı Isınmasına Sebep Olur mu?

Çevrimiçi hizmetlerin aşırı kullanımı nedeniyle akıllı telefonunuz aşırı ısınabilir. Buna özellikle Wi-Fi ve mobil internet dahildir. Daha eski cihazlar da aşırı Bluetooth kullanımı nedeniyle aşırı ısınabilir.

Android kullanıcıları, arka planda çalışan ve CPU, Wi-Fi veya mobil internet gibi kaynaklardan yararlanan uygulamalara karşı hassastır. Uygulamalar bu şekilde çalışırsa cihazınız ısınabilir.

Android’in pil ayarları, hangi uygulamaların kaynakları yoğun tükettiğini belirlemenizi sağlar. Ayarlar > Pil > Pil kullanımı bölümüne gidin. Bu araç, hangi uygulamaların pili tükettiğini algılayacak ve bunları kısıtlamanıza izin verecektir.

Belirli uygulamalar tarafından veri kullanımını da izleyebilirsiniz:

 1. Ayarlar > Uygulamalar > Tüm uygulamaları açın.
 2. İstediğiniz uygulamayı seçin.
 3. Etkinliğini görmek için Mobil veri ve Wi-Fi‘ye dokunun.
 4. İnternet erişimini devre dışı bırakmak için Arka plan verilerini değiştirin.
 5. Pili de etkileyebileceğinden, veri kaydetme özelliği kullanılırken verilere izin vermek veya verileri engellemek için Sınırsız veri kullanımını değiştirin.

Bu, arka plan işlevselliğini hizmet dışı bırakırken, aynı zamanda daha az kaynak kullanımı anlamına geleceğinden emin olabilirsiniz. Bu, akıllı telefonunuzun aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Cep Telefonu Isınırsa Ne Yapmalı

Akıllı telefonunuzun çok ısınması ve yavaşlaması veya daha da kötüsü kapanması sizi endişelendiriyor mu? Öyleyse, telefonunuzu tekrar soğutmak için aşağıdaki adımları deneyin:

 • Telefonun kılıfını çıkarın.
 • Tüm bağlantıyı devre dışı bırakmak için uçak modunu açın.
 • Doğrudan güneş ışığından uzaklaştırın.
 • Telefonunuza bir vantilatör tutun (ancak buzdolabına, derin dondurucuya veya soğutucuya koymayın).
 • Değiştirmeye değer birkaç Android ekran ayarı arasında ekran parlaklığını azaltın.

Bunu yaptıktan sonra, telefonunuzun tekrar aşırı ısınmasını nasıl durduracağınızı bilmeniz gerekir:

 • Pil Tasarrufu modunu kullanın.
 • Önemsiz dosyaları ve kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için telefonunuzu temizleyin.
 • Kamera kullanımını azaltın.
 • Gerekmedikçe Wi-Fi, Bluetooth ve GPS kullanımını azaltın.
 • Şarj kablosunu veya pili değiştirin veya onarımlarını düşünün.

Telefonunuz gelecekte aşırı ısınmayı durdurmakla kalmayacak, aynı zamanda pili de daha uzun süre dayanacaktır!

Cep Telefonu Isınması Nasıl Önlenir? Android Cihazınıza İyi Bakın

Bir güvenlik özelliği olarak, telefonlar ve tabletler aşırı sıcaklıklarda kapanacak şekilde tasarlanmıştır. Yukarıdaki ipuçlarını uygulamaya koymak için yüksek sıcaklıklardan kurtulmasını beklemeniz yeterli olacaktır.

İyi bilinen aşırı ısınma sorunlarının ötesinde, Android cihazınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kullanabileceğiniz pek çok uygulama vardır. “Telefonum neden sıcak?” çok daha karmaşık bir cevabı olabilirdi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Android kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!