Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaEkonomiBRICS Ne Demek? Açılımı Nedir? Hangi Ülkeler Üyedir? İşte Detaylar.

Son Yazılar

BRICS Ne Demek? Açılımı Nedir? Hangi Ülkeler Üyedir? İşte Detaylar.

Gelişmekte olan bazı ülkelerin kurduğu ve isimlerinin baş harflerinden oluşan BRICS ne demek, açılımı nedir, Türkiye üye mi? İşte detaylar.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan önde gelen gelişmekte olan ekonomilerden oluşan BRICS grubu, 15. devlet ve hükümet başkanları zirvesini 22-24 Ağustos tarihleri arasında Johannesburg’da gerçekleştirildi. Peki BRICS ne demek, açılımı nedir, ne anlama gelir, üye ülkeler hangileridir, Türkiye BRICS üyesi midir? İşte merak edilen soruların yanıtları.

BRICS Ne Demek?

brics açılımı nedir

Başlangıçta Güney Afrika’yı içermeyen BRIC kısaltması, 2001 yılında Goldman Sachs’ın baş ekonomisti Jim O’Neill tarafından Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in büyüme potansiyelini vurgulayan bir araştırma makalesinde ortaya çıktı.

Blok, üyelerine ABD ve Batılı müttefiklerinin hakim olduğu dünya düzenine meydan okuyabilecekleri bir platform sağlamak amacıyla 2009 yılında resmi olmayan bir ekonomik bölge olarak kuruldu.

Brics, ilk defa Rusya tarafından başlatıldı.

Grup, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası veya Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) gibi çok taraflı resmi bir kuruluş değildir.

Üye ulusların devlet ve hükümet başkanları her yıl bir araya gelerek her ülkenin grubun bir yıllık dönüşümlü başkanlığını üstlenmesini sağlar.

BRICS Üyesi Olan Ülkeler Hangileridir?

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin kurucu üyelerdir.

Ekonomik nüfuz ve nüfus açısından en küçük üye olan Güney Afrika, 2010 yılında gruplaşmanın BRICS olarak bilinmeye başlamasıyla bloğun genişlemesinden ilk yararlanan ülke oldu.

Bu ülkeler birlikte dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasını ve küresel ekonominin dörtte birini oluşturuyor.

BRICS’e hali hazırda 22 ülke üyelik için başvurmuş durumda. Liderler, Ağustos 2023’te gerçekleştirilen toplantıda, bu üyelik başvurularını değerlendirdi. BRICS toplantıları sonucunda mevcut üyeler, Suudi Arabistan, İran, Mısır, Arjantin, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni bloklarına katılmaya davet etti.

Türkiye BRICS’e Üye mi?

Türkiye, şu anda BRICS’e üye değil, başvurusu bulunmuyor ve davet edilmediği biliniyor.

2023’e göre İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Arjantin, Cezayir, Bolivya, Endonezya, Mısır, Etiyopya, Küba, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Komorlar, Gabon ve Kazakistan’ın da aralarında bulunduğu 40’tan fazla ülke foruma katılmaya ilgi duyduğunu ifade etti. zirve başkanı Güney Afrika.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz

Ekonomi ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!