Perşembe, Nisan 11, 2024
Ana SayfaTeknolojiİnternetChrome'u Daha Düzenli ve Hızlı Kullanmanızı Sağlayacak 7 Az Bilinen Özelliği

Son Yazılar

Chrome’u Daha Düzenli ve Hızlı Kullanmanızı Sağlayacak 7 Az Bilinen Özelliği

Çevrimiçi gezinirken zaman kazanmak mı istiyorsunuz? Kullanma deneyiminizi hızlandırmak için bu gelişmiş Chrome özelliklerini deneyin.

Tarayıcınızın özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak, web’i genel olarak daha hızlı ve daha keyifli bir deneyim haline getirebilir. Chrome, en sorunsuz çevrimiçi deneyimlerden birini oluşturmak için yıllar içinde en etkileyici tarayıcı özelliklerinden bazılarını geliştirdi. Bu makalemde daha hızlı ve keyifli bir kullanım için Chrome tarayıcının bilinmeyen özellikleri nelerdir, tek tek paylaşacağım.

  • Chrome, daha iyi görev yönetimi için tek bir tarayıcı penceresinde birden çok sekmeyi düzenlemenize olanak tanıyan bir sekme grubu özelliği sundu.
  • Birden fazla sekmeyi arka arkaya kapatmış olsanız bile, Chrome’da kapalı sekmeleri Ctrl/Cmd + Shift + T kısayolunu kullanarak kolayca yeniden açabilirsiniz.
  • Google, Chrome’da, daha kolay gezinme için adres çubuğuna @bookmarks, @tabs veya @history yazarak yer işaretleri, sekmeler ve geçmişte hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlayan bir @ kısayolu uyguladı.

Chrome tarayıcının bilinmeyen özellikleri nelerdir hadi sırasıyla bakalım:

1. Sekmelerinizi Gruplar halinde Düzenleyin

Birden fazla sekmeyi yönetmek, yoğun tarayıcı kullanımının en sinir bozucu yönlerinden biridir. Elbette, farklı tarayıcı pencerelerindeki sekmeleri gruplandırabilirsiniz, ancak bu yalnızca bir yere kadar ilerlemenizi sağlar. Neyse ki Chrome, 2021’de sekmeleri tek bir tarayıcı penceresinde gruplandırmanıza olanak tanıyan bir sekme grubu özelliğini kullanıma sundu.

chrome bilinmeyen özellikleri

Aynı pencerede birden fazla sekme grubu bulundurarak, kendinizi karmaşaya sokmadan farklı görevleri düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Örneğin bir proje üzerinde çalıştığınızı varsayalım. Gmail ve Drive gibi web uygulamalarını bir sekme grubunda, başvurmanız gereken belgeleri ise başka bir sekmede tutabilirsiniz. Bu şekilde, erişmeniz gerektiğinde her zaman kullanılabilir olurlar.

Projeye daha fazla dahil oldukça, mevcut makaleler için ilham kaynağı olacak yeni bir grup ve yeni fikirleri araştırmak için başka bir grup oluşturabilirsiniz. Projeniz şekillendikçe alıntı yapmayı planladığınız kaynaklar için başka bir sekme grubu oluşturabilirsiniz.

Hatta en önemli sekmeleriniz için kalıcı sekme grupları oluşturarak Chrome’u yeniden başlattıktan veya yanlışlıkla kapattıktan sonra bunları hızlı bir şekilde geri yüklemenize olanak tanıyabilirsiniz.

2. Son Kapattığınız Sekmeyi Açma

Gerçekten açık tutmanız gereken bir sekmeyi diğerlerini kapatırken yanlışlıkla kapattığınız oldu mu? Hepimizin başına gelen bir durum. Üstelik daha da kötüsü, hangisi olduğunu da dakikalarca düşündüğümüz olmuştur

Sekmeyi kapat kısayoluna (Ctrl + w or Ctrl + F4) çok fazla sayıda çılgınca basarsanız mutlaka açık kalması gereken bir sekme de buna dahildir. Bu nedenle Google, Chrome, kapalı sekmeyi yeniden açma özelliğini sunduğunda hepimiz çok sevindik; bu özelliği, Ctrl/Cmd + Shift + T tuşlarına basarak kullanabilirsiniz.

Hepsinden iyisi, art arda çok sayıda sekmeyi kapattıysanız, istediğiniz sekmeyi bulana kadar her sekmeyi ayrı ayrı yeniden açmak için kısayola birden çok kez basabilirsiniz. Vay be, müthiş!

3. Yer İmlerini, Geçmişi ve Sekmeleri Hızla Arayın

Google Chrome bilinmeyen özellikleri arasında bu çok hoşunuza gidecek!

Yer işaretleri, tarayıcı geçmişi ve sekmeler, herhangi bir tarayıcı kullanıcısı için en önemli özelliklerden bazılarıdır. Ne yazık ki, en düzenli yer imi sistemi bile zamanla bir labirente dönüşerek ihtiyacınız olanı bulmanızı veya neyin nerede olduğunu hatırlamanızı giderek zorlaştırır.

Sekme gruplarının harikalarından zaten bahsetmiştik, ancak belirli bir sekmeyi hızlı bir şekilde bulmak, hepsi gruplar halinde gömülü olduğunda zor olabilir.

chrome bilinmeyen özellikleri

Neyse ki Google, adres çubuğuna @bookmarks, @tabs veya @history yazarak yer işaretleri, sekmeler ve geçmişinizde hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlayan Chrome’da bir @ kısayolu uygulayarak her iki sorunu da çözdü.

4. Bildirim Göndermek İsteyen Web Sitelerini Durdurun

chrome bilinmeyen özellikleri

Web sitelerinden sürekli olarak size anlık bildirimler göndermelerinin istenmesi, bu günlerde en sinir bozucu şeylerinden biri olmalı. Sanki çerez ayarlarınızı seçmek ve açılır pencereleri kapatmak yeterli değilmiş gibi, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin yarısında bunlardan biriyle uğraşmak zorundasınız:

Chrome, web sitelerinin bildirim istekleri göndermesini biraz fazla kolaylaştırdı. Bununla birlikte kullanıcıların Chrome’daki bildirim isteklerini engellemesi daha da kolaylaştı.

Buna bir son vermek için Chrome tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini tıklayın ve Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Site ayarları > Bildirimler‘i seçin.

Bildirimler sekmesinin üst kısmında, Varsayılan davranış etiketli ve üç seçenekli bir bölüm göreceksiniz: Siteler bildirim göndermeyi isteyebilir (varsayılan olarak seçilidir). Yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz ayarı yaparak bildirim isteklerini tamamen kapatabilirsiniz.

5. Bildirim Seslerini Durdurmak için Web Sitesini Sessize Alın

Sürekli bildirim isteklerinden daha sinir bozucu bir şey varsa, o da chatbot widget’ları gibi şeyler için yerinde bildirim sesleri olmalıdır. Diyelim ki aynı anda bir dizi Google Arama sonucunu tıkladınız ve ardından başka bir tarayıcı penceresine geri döndünüz.

Aniden, sohbet widget’larından yarım düzine zil sesi kulaklarınızda çınlayarak sorularınızı yanıtlamaya hazır olduklarını söylüyor. Özellikle kulaklık kullananlar ve müzik dinleyenler internette gezinirken istilacı sesin yarattığı zorlukları anlayacaklardır.

Bizi bu çılgınlıktan ve videoların otomatik oynatılması gibi diğer sorunlardan kurtarmak için Chrome, web sitelerinin tamamını sessize almanıza olanak tanır. Tek yapmanız gereken, rahatsız edici sekmeye sağ tıklayıp açılır menüden Sitenin sesini kapat‘ı seçmek.

chrome bilinmeyen özellikleri

Chrome bu ayarı hatırlayacak ve Google Hesabınızda oturum açmış olduğunuz sürece aynı web sitesini gelecekteki ziyaretlerinizde sessize almaya devam edecektir.

6. Parolalarınızı ve Kimlik Doğrulama Yöntemlerinizi Yönetin

2023’te Google, masaüstünde Chrome’da Şifre Yöneticisi için yeni bir kısayolu kullanıma sundu. Artık tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini tıklayıp açılır menüden Google Şifre Yöneticisi‘ni seçerek bu parolaya erişebilirsiniz.

Buradan düzenli olarak giriş yaptığınız sitelere ait şifrelerinizi yöneterek daha hızlı giriş yapmanızı sağlayabilirsiniz. Google Hesabınızdaki araca doğrudan erişim için Google Şifre Yöneticisi’ne bir masaüstü kısayolu da ekleyebilirsiniz.

Chrome’da Şifre Yöneticisi’ni açmanız ve kontrol panelinin üst kısmındaki Kısayol ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Web siteleri ve uygulamalar için şifrelerinizi yönetmenin yanı sıra, doğrulama yöntemleri de ekleyebilir, hesaplarınızla ilgili notlar kaydedebilir ve diğer şifre yöneticisi araçlarından verileri içe aktarabilirsiniz.

7. Yapay Zeka ile Makalelerin Özetini Okuyun

Yapay zeka web’i yeniden şekillendirirken, Google da arama deneyimini geliştirmek için yeni özellikler deniyor. En heyecan verici yapay zeka özelliklerinden biri, sayfa içeriğini özetlemek için üretken yapay zekayı kullanan deneysel bir Chrome özelliği olan, gezinirken SGE olarak adlandırılıyor.

Örneğin ‘Yerebatan Sarnıcı’ ile ilgili bir makale okuyorsanız tarayıcının sağ alt kısmında Oluştur düğmesini göreceksiniz.

Oluştur düğmesini tıkladığınızda Chrome, ihtiyacınız olan bilgileri daha hızlı seçmenize yardımcı olacak önemli madde işaretlerinin bir listesini oluşturarak makaleyi sizin için özetleyecektir. Önemli noktalardan herhangi birine tıklarsanız Chrome sizi sayfanın ilgili bilgilerin gösterildiği bölümüne götürecek ve bu bilgiyi sizin için vurgulayacaktır.

Deneysel bir özellik olarak, tarama yaparken şu anda SGE’ye erişmenin tek yolu Arama Laboratuvarlarına kaydolmaktır ve fakat maalesef şu anda ülkemizde kullanılamamaktadır.

Chrome Tarayıcının Bilinmeyen Özellikleri İşinize Yarayacak mı?

Google, Chrome’a sürekli olarak yeni özellikler ekliyor; o kadar çok ki, bazen hepsine ayak uydurmak zor oluyor.

Ancak, yeni özellikler için her zaman Chrome güncellemelerini kontrol etmeye ve tam olarak kullanmadığınız özellikler için önceki güncellemeleri gözden geçirmeye değer. Genellikle bir özelliğin ilk bakışta göründüğünden daha fazlası olduğunu veya Chrome’un yıllar içinde sıralı güncellemeler yoluyla işlevselliği sessizce geliştirdiğini göreceksiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İnternet kategorimizdeki diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!