Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaSinemaEkran Başına Kilitleneceğiniz, Bol Aksiyonlu İntikam Filmleri

Son Yazılar

Ekran Başına Kilitleneceğiniz, Bol Aksiyonlu İntikam Filmleri

Bu zamana kadar yayınlanmış ve defalarca izlenmiş olan en iyi intikam filmleri listemizi sizlerle paylaşıyoruz.

Elbette, hepimiz olabileceğimiz en iyi insan olmaya çalışıyoruz, büyük kararlar verdiğimizde başkalarını düşünüyoruz ve affetmeye ve yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Ama bazen, intikam kelimesi duruma göre kulağınıza hoş gelmiyor mu? Şans eseri, filmler bu duygular için mükemmel bir çıkış yolu olabilir ve kahramanın intikam arayışını konu alan pek çok harika film var. İşte bu yazımızda gelmiş geçmiş en çok izlenen en iyi intikam filmleri hangileri, sizlerle paylaşacağız.

Filmlerde bir tema olarak intikam, film yapımcılığının başlangıcından beri var ve alt türün bugün hala ne kadar popüler olduğunu düşünürsek, intikam filmleri her zaman sinema severler tarafından tercih edilecek. Hepimiz dünyanın ne kadar adaletsiz olabileceğini biliyoruz, bu yüzden bazen insanlar adaleti kendi ellerine almaları gerektiğini düşünürler. Ama açık olmak gerekirse, kimsenin bu filmlerdeki karakterlerin kendi hayatlarında yaptığı her şeyi yapması gerektiğini savunmuyorum çünkü bu çılgınca olurdu.

intikam filmleri 2023

İntikam Filmleri 2023

İntikam hikayelerinin tüm türlere nasıl yayıldığına şaşıracak olsanız da, intikam alan insanlarla ilgili çoğu film şiddet içerir ve midesi zayıf olanlar için değildir. Şimdiye kadar yapılmış en iyi intikam filmlerini ararken, çok fazla kan, ölüm ve biraz da Tarantino yapımları buldum ve hepsi bu listede zirveye ulaştı. Bir sonraki film gecenizde izlemek için en iyi intikam filmleri hangileri hadi birlikte bakalım.

Takip: 96 Saat

Film endüstrisinde bir çok intikam hikayesi olmasına rağmen, intikam filmleri listesini düşünürken aklıma ilk gelen yapım hala Takip: 96 Saat. Liam Neeson’ın canlandırdığı emekli bir CIA ajanı olan Bryan Mills’in kızını Fransa’da tatildeyken kaçıran insan kaçakçılarının peşine düşmesini konu alıyor. Bryan’ın kızını kaçıranlarla telefonda görüşmesi ise hafızalara kazınmıştır: “Fidye istiyorsanız, size param olmadığını söyleyebilirim. Ama sahip olduğum çok özel beceriler, çok uzun bir kariyer boyunca edindiğim beceriler, sizin gibi insanlar için hayatınızı kabusa çevirebileceğim becerilere sahibim.” Taken’ı izleyen herkes Bryan’ın ne yapması gerektiğini veya kimi öldürmesi gerektiğini umursamıyor, çaresizce kızını bulup kurtarmasını en az kendisi kadar istiyor ve belki de o işin başındayken sorumlu adamları öldürmesini istiyor. 2008’in Taken’inden önce (ve sonra) kesinlikle benzer aksiyon intikam filmleri varken ve gelecekte daha fazlası olacağından emin olsa da, film daha yaşlı kahramanlara odaklanarak bu türü yeniden ateşledi.

Adalet

intikam filmleri

Takip: 96 Saat’dan birkaç yıl sonra vizyona giren Denzel Washington’ın oynadığı Adalet ile, Washington’dan Bob McCall, Alina (Chloë Grace Moretz) adlı genç bir seks işçisi için Rus mafyasından intikam alırken filmde çok daha kanunsuz bir rol üstleniyor. Konusu çok anlaşılır, burada fazla düşünülecek bir şey yok. 2014 filmi, anti kahraman tarzı ahlaka sahip daha yaşlı, yıpranmış kahramanların yükselen trendini kucaklıyor ve aksiyon türünde Siyahi ana karaktere sahip birkaç filmden biri. İyi yapılandırılmış bir olay örgüsü, sıkı aksiyon sekansları ve Bill Pullman, Melissa Leo ve David Harbour’un da dahil olduğu yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuyla The Equalizer, izleyicilere vaat ettiklerini gerçekten sunuyor – Denzel Washington, kendi adaletini dağıtıyor.

John Wick

Hadi ama bu yazıyı okumaya başladığınızda aklınıza ilk gelen filmlerden biri John Wick oldu değil mi? Bol aksiyonlu ve enerjik tarzıyla insanları öldüren kır saçlı bir Keanu Reeves ile, intikam filmleri türünden daha ne kadar çok şey isteyebilirsiniz ki? Bu, ilk filmi izlememiş insanlar için spoiler gibi olacak, ancak yeni ölen karınızla sahip olduğunuz köpeği öldüren biri, herhangi birini cinayete meyilli kılmak için yeterli, bu da John Wick’i izleyiciler için son derece ilişkilendirilebilir bir karakter yapıyor. Elbette, Reeves geçmişte aksiyon serilerine liderlik etti, ancak hiçbirine John Wick kadar acımasız ve gözükara olmadı. Üç film ve sayısı artan John Wick serisi, sinema tarihindeki en iyi intikam filmleri arasındaki yerini aldı bile.

Kill Bill

intikam filmleri kadın

Quentin Tarantino intikam ve şiddetle ilgili pek çok film yapmış olsa da, Kill Bill 1 ve Kill Bill 2 birlikte onun en ikonik eserlerinden biri olmaya devam ediyor. Uma Thurman, aksiyon dövüş sanatları filminde, gerçek adının Beatrix Kiddo olduğu ortaya çıkan, tüm filmi (dört saat kadar sürmesi nedeniyle ikiye bölünmesi gerekti) onu ve çocuğunu öldürmeye çalışan Ölümcül Engerek Suikast Timi adlı suikastçı ekibin izini sürmekle geçiren Gelin olarak rol alıyor. John Wick gibi, Kill Bill’in dayanağı basittir ve intikam filmlerinde, aksiyona odaklanmak için daha fazla zaman ayırmak genellikle ne kadar basitse o kadar iyidir. Başlıktan da anlaşılacağı gibi Beatrix, çocuğunun babası olan Bill (David Carradine) adlı ekibin liderinin de peşindedir. Diğer tüm Tarantino filmlerinde olduğu gibi, Kill Bill de parlak karakterler ve benzersiz aksiyon sekansları ile yoğun bir tarza sahip. Beatrix, aksiyonun en büyük kadın kahramanlarından biridir ve kılıcı ve sarı kıyafeti ile yıllar boyunca unutulmaz bir anti-kahraman olarak hafızalara kazınmıştır.

Hizmetçi

Tuhaf bir aşk hikayesine sarılmış destansı bir intikam hikayesi görmek istiyorsanız, bu Hizmetçi olacaktır. 2016 yapımı Güney Kore filmi, Kim Min-hee’nin canlandırdığı zengin ve güzel Japon varisi Izumi Hideko’ya bakmak için tutulan genç bir kadın olan Nam Sook-hee rolünde Kim Tae-ri rol alıyor. Yeni işi, Kont Fujiwara (Ha Jung-woo) adlı açgözlü bir adamın parası için Hideko ile evlenmesine ve ardından onu bir akıl hastanesine göndermesine yardım etme planının bir parçasıdır. Ancak Kont Fujiwara ve Hideko’nun korkunç amcası Kouzuki’nin (Cho Jin-woong) haberi olmadan, Sook-hee ve Hideko birlikte geçirdikleri süre boyunca oldukça yakınlaşırlar ve çok geçmeden durumunu tersine çevirmeye başlarlar. Birkaç yıl sonra Burning ve Parasite gibi Güney Kore’nin hit filmleri vizyona girmeden önce, Park Chan-wook’un yönettiği Hizmetçi filmi kimsenin hakkında konuşmayı bırakamadığı bir filmdi. Merkezi romantik hikaye büyük bir çekicilik olsa da, Sook-hee ve Hideko’nun iki adamdan intikam almak için bir plan kurduğu, sürekli manipülasyon oyunu oynayan dört kişinin sıkı örülmüş, zekice hikayesi nedeniyle film de harika.

Yetenekli Genç Kadın

intikam filmleri kadın

Listedeki en son filmlerden biri olan Emerald Fennell’in yönettiği Akademi Ödüllü ‘Yetenekli Genç Kadın’ filminin başrolünde Carey Mulligan, en yakın arkadaşı Nina Fisher’ın tecavüzüne karışan herkesten intikam almak isteyen tıp fakültesinden terk Cassie Thomas’ı canlandırıyor. İlk başta Cassie, okul dışı zamanını erkeklerin onu eve götürmesi için barlarda sarhoş numarası yaparak geçirirken, ondan yararlanmaya çalıştıklarında onlarla yüzleşmeden önce, Al’ın sarhoş olduğunu öğrendiğinde tam bir intikam görevine atılır. ‘Yetenekli Genç Kadın’ düşündürücü, heyecan verici ve sürekli olarak şaşırtıcıdır ve tecavüz kültürüne ve seyirci kalıp hiçbir şey yapmayan veya olmasına izin veren insanların nasıl aynı derecede suçlu olduğuna dair harika bir anlayışa sahiptir. Film için Fennell ve kast departmanı, herkesin başına gelebilecek olan cinsel tacizi daha da vurgulamak için klasik “iyi adam” gibi görünen oyuncuları seçmek için çaba sarf etti. Film, komedi içeren eğlenceli bir gerilim filmi olarak izlenebilse de, ‘Yetenekli Genç Kadın’ı son zamanların en iyi intikam filmleri arasına sokmasının bir çok nedeni var.

Monte Cristo Kontu

Alexandre Dumas’ın aynı adlı 1844 tarihli klasik romanından uyarlanan 2002 yapımı Monte Cristo Kontu, nihai bir intikam hikayesidir. 1815’te geçen filmde Jim Caviezel, bir geminin ikinci kaptanı Edmond Dantes’i canlandırıyor. Guy Pierce’ın mükemmel bir şekilde canlandırdığı Fernand Mondego adında bir adamla en iyi arkadaştır ve Dagmara Dominczyk’in canlandırdığı nişanlısı Mercedes’e çok aşıktır. 18. yüzyılda Fransa’da Edmond Dantes, yakın arkadaşı Fernand Mondego ile birlikte, beyin humması yakalamış kaptanları için kurtarma yardımı aramak üzere yabancı bir diyarda mola verirler. Napolyon ile tanışırlar ve kaptanları için tıbbi yardım isterler. Napolyon, kamarasında kalmalarına izin verir. Kaldıkları ilk gece Napolyon, Edmond’dan bir iyilik ister. Edmond’ın yaşadığı Marsilya’daki “bir arkadaşına zararsız, kişisel bir mektup” teslim etmesini istiyor. Ancak Napolyon, Edmond’ın kaptanına olan sadakatine duyduğu büyük hayranlık nedeniyle, Edmond’a mektuptan kimseye bahsetmemesini ister. Ne yazık ki kaptanları bir gecede vefat eder.

Edmond eve vardığında, müstakbel eşi ve babasıyla evliliği ve gemi kaptanı olarak yeni işini kutlayan güzel bir akşam yemeği yer.

Edmond, yemeğin ortasında vatana ihanetten tutuklanır ve sorgulanmak üzere J.F. Villefort adında bir adama götürülür. Görünüşe göre Edmond’ın teslim etme şansı bulamadığı mektup, Napolyon’un sahil devriye zamanlarını ve yerlerini içeren bir listeyi içeriyordur. Dantes’i en çok şaşırtan şey, Dantes’in mektubu teslim ettiğini bildiren kişinin Mondego olmasıydı. Dantes’in Napolyon’la konuştuğu gece, Mondego olanları görmüştü. İki suç ortağı J.F. Villefort ve Phillipe Danglar’ın yardımıyla Mondego, Dantes’i vatana ihanetle suçlamayı başarır. Dantes bunu neden yaptığını sorduğunda, Mondego, “Sen bir memurun oğlusun; senin yerinde olmak istemiyorum” diye yanıt verir (Mondego bir Kont’un oğludur). Daha sonra Chateau d’If adlı korkunç bir hapishaneye götürülür, burada zar zor karnını doyurur, intiharı isteyecek kadar psikolojisi bozulur ve sık sık kırbaçlanır… Hapishanede intikam planlarını kafasında kurmaya başlar.

Lady Snowblood

intikam filmleri listesi

1973’te yayınlanan ve Kazuo Koike ve Kazuo Kamimura’nın aynı adlı mangasına dayanan Lady Snowblood’un Tarantino’ya Kill Bill’i için büyük bir ilham kaynağı olduğu söyleniyor. Toshiya Fojita’nın yönettiği Japon filminde Yuki’nin babası öğretmen olarak bir kasabaya gelir. O kasabanın yerel çetesi tarafından babası katledilir, annesi ise tecavüze uğrar. Annesi bu yerel çetenin bir elemanını öldürür ve bunun sonucunda hapishaneye düşer. Orada intikamını almak için planlarını yapar. Yuki, 18 yaşına gelene kadar bir suikastçi olmak için eğitim alır ve annesinin hayatını mahveden adamları tek tek bulup vahşice öldürürken nihai görevine doğru yola çıkar. Lady Snowblood ve Kill Bill arasındaki hem fiziksel hem de tematik benzerlikler son derece açıktır ve ikinci filmdeki bazı çekimler 1973 filminin neredeyse aynı kopyalarıdır. Filmin konusunun temelini oluşturan intikam görevi, hikayenin aksiyon dolu, gergin bir yönü olsa da, Lady Snowblood’un en iyi kısımlarından biri, doğumundan itibaren korku dolu bir hayat yaşamaya mahkum olan Yuki’nin trajik durumunun duygusal yönünü nasıl tasvir ettiğidir.

İhtiyar Delikanlı

Park Chan-wook’tan bir başka film olan 2003 yapımı ‘İhtiyar Delikanlı’, klasik bir polisiye gerilim filmi ve intikam filmleri hayranları için mutlaka izlenmesi gereken bir film. Teknik olarak, 2002 yapımı Sympathy for Mr. Vengeance, Oldboy ve 2005 yapımı Lady Vengeance filminden oluşan, Park’ın resmi olmayan “İntikam Üçlemesi”nin tamamı muhtemelen bu listede olmalı, ancak ‘İhtiyar Delikanlı’ tartışmasız grubun en iyisi. Filmde Choi Min-sik, kaçırılma olayının arkasında kimin olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan otel odası gibi görünen bir hücrede 15 yıl hapis yatan Oh Dae-su karakterini canlandırıyor. Dae-su tam kaçmak üzereyken garip bir şekilde serbest bırakılır ve sorumluyu bulmaya koyulur. Yolda, hızla derin bir bağ kurduğu Mi-do (Kang Hye-jung) adında genç bir kadınla tanışır. ‘İhtiyar Delikanlı’da intikam her iki taraftan da gelir ve son derece karmaşık ilişkiler olduğu kesin. Ancak benzer hikayelere sahip diğer filmler bunu yalnızca ilgi çekmesi için kullansa da, ‘İhtiyar Delikanlı’ böylesine şiddetli, çelişkili bir deneyimden geçen karakterlerinin psikolojisini derinlemesine keşfetmek için sınır tanımayan temel yaratıyor.

Kötü Kızlar

intikam filmleri

Bu şaşırtıcı görünebilir, ancak gençlik filmlerinde genellikle intikam teması vardır ve ‘Kötü Kızlar’ en iyi intikam filmleri arasında en iyilerin en iyisidir. Tina Fey tarafından yazılan komedi filminde Lindsay Lohan, evde eğitim ve seyahatle geçen bir çocukluktan sonra devlet okulunun tuhaf ve vahşi dünyasına adım atan 16 yaşındaki Cady Heron’u canlandırıyor. Regina George’un (Rachel McAdams) liderliğindeki bir grup güzel ve kötü genç kızdan oluşan “Plastikler”i öğrenir ve Cady, yoğun zorbalıklarından dolayı Regina ve diğerlerinden intikam almak ve karmaşık bir planı yürürlüğe koymak için Janis Ian (Lizzy Caplan) ve Damian Leigh (Daniel Franzese) ile takım olmaya karar verir. Cady, Regina’nın yakın çevresine girmeye çalışır. Ne yazık ki Cady, başlangıçta nefret ettiği insanlardan biri olana kadar Plastik dünyasına kapılmaya ve popüler olmaya başlar.

Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi

Hugh Wheeler’ın yönettiği Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1979), Victoria dönemi İngiltere’sinde, karısına zalimce taciz ettiği için Londra’da hiçbir şeyden haberi olmayan insanlardan intikam alan cani bir berber hakkında geçen bir müzikal ve gerilim filmidir. İngiliz yazar Christopher Bond’un 1973 tarihli kitabına dayanmaktadır. Müzikal, biri Wheeler için olmak üzere sekiz Tony ödülü kazandı. Oyun, 2007’de Johnny Depp’in oynadığı büyük bir filme dönüştürüldü. Müzikal, özlü sözleri, opera şarkı söylemesi ve Stephen Sondheim’ın (aynı zamanda Into the Woods ve West Side Story için yazan) heyecan verici müziği ile olumlu görüşler aldı. Temaları arasında yozlaşmış yasal ve ahlaki kurumlar, aşkın kaotik etkisi ve intikamın yıpratıcılığı yer alıyor.

İntikam

intikam filmleri kadın

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, İntikam, amacı çok basit olan bir kahramanı içeriyor – intikam almak. Ancak intikamı çevreleyen durum, bir kadının tecavüze uğradığı ve sorumlu erkeği veya erkekleri avlayıp öldürmeye devam ettiği 70’ler ve ötesindeki ortak film hikayesini ele alan bir hikaye ile biraz daha karmaşık. Tüm bu listeye baktığınızda, aslında benzer bir olay örgüsü etrafında dönen birkaç film var, ancak dahil edilen filmleri ayrıntılı bir şekilde incelerken, her filmin bu olay örgüsünü nasıl alıp çarpıtarak film sektörüne yeni bir şeyler getirdiğini de fark edeceksiniz. Üstelik, listedeki bu belirli filmlerin çoğu, bu da dahil olmak üzere bir kadın tarafından yönetiliyor. Coralie Fargeat’ın yazıp yönettiği 2017 Fransız gerilim filmi, evli sevgilisiyle çöle tatile giden Matilda Lutz’un canlandırdığı Jen adlı genç bir kadını konu alıyor. Ancak kısa süre sonra biri Jen’e tecavüz eden iki arkadaşı tarafından kesintiye uğrarlar. İntikam filmleri arasında kadının çok fazla öne çıktığı güzel bir yapım. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Zincirsiz

“Django Unchained” (Zincirsiz), İç Savaş’tan sadece iki yıl önce Güney Amerika’da geçen, bir intikam aksiyon filmi. Savaş öncesi Güney’in ırkçı yöntemleri karşısında dehşete düşen, Almanya doğumlu Dr. King Schultz tarafından serbest bırakılan ve bir ödül avcısı olarak eğitilen bir köle olan Django’yu konu alıyor. Django, Schultz’un hala bir köle olan karısı Broomhilda’yı bulup kurtarmasına yardım etmesi karşılığında, cani Brittle kardeşlerin ödülünü ona getirmek için Schultz ile iş birliği yapar. Onu, kötü şöhretli Candyland’in Mississippi plantasyonu sahibi, aynı zamanda cinsel istismara uğramış kadın kölelerin ve ölüm maçlarında dövüşmeye zorlanan mandingoların yer aldığı Kleopatra Kulübü’nü de yöneten gaddar Calvin Candie’nin elinde bulurlar. Orada köleler, Ace Woody (Kurt Russell) tarafından spor için birbirleriyle savaşmaları için eğitilir. “Django ve Schultz, Broomhilda ile birlikte kaçacaklarsa, bağımsızlık ve dayanışma, fedakarlık ve hayatta kalma arasında seçim yapmalılar…”

Şeytanı Gördüm

intikam filmleri 2023

En iyi intikam filmleri arasında gösterilen Şeytanı Gördüm (I Saw the Devil) filminde İhtiyar Delikanlı’dan Choi Min-sik bulunuyor, ancak bu kez Jang Kyung-chul adında açık sözlü, hain bir seri katili oynuyor. Endişelenmeyin, bu bir spoiler değil çünkü filmin ilk perdede kurgulanmasının önemli bir parçası. Choi, Lee Byung-hun’la birlikte, nişanlısı Kyung-chul tarafından öldürüldükten sonra intikam almak için karanlık bir yola giren Ulusal İstihbarat Servisi ajanı (temelde Kore’nin CIA’i) Kim Soo-hyun’u canlandırıyor. Soo-hyun, Kyung-chul’un sorumlu olduğunu ve bir NIS ajanının onu tutuklama yeteneğine sahip olduğunu çabucak öğrenirken, bunun yerine durumu katilin aleyhine çevirmeye karar verir ve Kyung-chul’un ahlaksızlığının hiç bitmeyen kuyusuna dalar. Soo-hyun’un intikam dürtüsü onu peşinde olduğu adam kadar kötü olmanın eşiğine getirirken, iki adam daha sonra karmakarışık bir kedi ve fare oyunu oynar. Daha önce bahsedilen Oldboy filmi gibi, Şeytanı Gördüm de çok karanlık, çok şiddetli bir film ama aynı zamanda Soo-hyun’un çaresiz öfkesinin ve kederinin uygun şekilde içgüdüsel bir deneyimde çekici bir tasviri.

İlk Eşler Kulübü

Listedeki bir başka komedi olan The First Wives Club (İlk Eşler Kulübü), kötü muamele görmüş üç kadının, eski kocalarından intikam almak için bir araya geldiği bir film. Filmde Diane Keaton – Annie rolünde, Goldie Hawn – Elise rolünde ve Bette Midler – Brenda rolünde rol alıyor, bunlar ortak bir arkadaşın ölümüyle yeniden bir araya gelen üç çocukluk arkadaşı. Yeniden bir araya gelen üç kadın, kendilerini daha genç kadınlar için terk eden eski kocalarıyla uğraşırken aynı nedenle kendilerini kaybolmuş hissettiklerini keşfederler. “İlk Eşler Kulübü” olarak bir araya gelmeyi ve kocaların ihanetini kendi lehlerine kullanarak intikam almayı ya da kendi deyimleriyle “adalet”i sağlama noktasında anlaşırlar. The First Wives Club, merkezde Keaton, Hawn ve Midler olmak üzere baş aktrislerin harika bir kombinasyonunu içeren zekice kurgulanmış bir komedidir. Film gösterime girdikten sonra, bir klasik haline geldi ve İlk Eşler Kulübü, 90’ların en iyi komedilerinden biri olmaya devam ediyor.

The Nightingale

intikam filmleri 2023

İntikam filmleri denilince listede olması gereken yapımlardan biri olan The Nightingale, Babadook‘un yaratıcısı Jennifer Kent’in yazıp yönettiği ikinci film. 1825’te geçen The Nightingale, Aisling Franciosi’nin canlandırdığı Clare Carroll adlı İrlandalı bir kadının, şimdi Tazmanya’da Hawkins (Sam Claflin) adlı zalim bir İngiliz adam için sözleşmeli bir hizmetçi olarak yaşamasının öyküsünü anlatıyor. Clare’in kocası ve bebeğiyle nispeten mutlu olan hayatı, korkunç bir gecede elinden alınır. Küçük bir ön bilgi, Clare’i intikam almaya iten anı izlemek kolay değil, o sahneye geldiğinizde bu sözümü hatırlayacaksınız. Aslında, filmin çoğunu izlemek zor ama Kent, İngiliz kuvvetlerinin Tazmanya’yı ve özellikle Aborijinleri bölge bir koloniyken maruz bıraktığı gerçek dehşetin gerçekçi bir tasvirini sunuyor. Hayatta kalan Clare, sevdiği her şeyi ondan alan adamları bulup öldürmesi için vahşi Tazmanya ormanlarında Clare’e rehberlik eden yetenekli bir Aborijin iz sürücü olan Billy ile tanışır ve onu işe alır. Acımasız, dürüst ve son derece duygusal olan The Nightingale, The Babadook’un şaşırtıcı bir devamı niteliğinde ve tarihi bir dokunuşla aynı derecede duygusal bir gerilim.

Günah Tohumu

Beyaz perdeye uyarlanan ilk Stephen King romanı olan Günah Tohumu (Carrie), Sissy Spacek’i baş karakter olarak canlandırıyor. Sissy Spacek, yoğun telekinetik güçler geliştirirken okuldaki ve evdeki hayatı giderek daha da kötüleşen bir genç kız. 1976 filminin inişleri ve çıkışları var, ancak Carrie’nin okuldaki kötü çocukların ellerinde yaşadıklarından sonra, biraz fazla ileri gitse bile, onun zorbalardan intikam alma arzusuyla kesinlikle bağlantı kuruyorsunuz. Carrie’nin ona kötü davranan sınıf arkadaşlarını öldürmek için ne yapacağını merak etmelisiniz. Korku türü intikam peşinde koşan kötü adamlarla dolu olsa da, Carrie gerçekten sevilmek isteyen ve dünya ya da özel hayatı hakkında yeterince bilgisi olmayan 16 yaşında bir kız olduğu için içinde bulunduğu duruma büyük bir ilişkilendirilebilirlik duygusu getiriyor.

Affedilmeyen

intikam filmleri

Bu şimdiye kadar yapılmış en iyi intikam filmleriyle ilgili olduğu için, listeye mutlaka bir Western girecek ve bu Clint Eastwood’un Unforgiven (Affedilmeyen) filmi. 1992’de vizyona giren film, Eastwood’un, kasabada bir seks işçisini yaralamaktan sorumlu adamların izini sürmek için yardım isteyen “The Kid” olarak bilinen genç bir adam için son bir işi üstlenmeyi kabul eden emekli bir kanun kaçağı olan William Munny’yi konu alıyor. 1000 $ ödül almak. İki çocuğu tek başına büyüten Munny parayı kullanabilirdi, bu yüzden Ned Logan (Morgan Freeman) adlı eski bir arkadaşından yardım ister ve Munny, Ned ve Kid birlikte yozlaşmış, bencil şerife karşı yüzleşmek zorundadır. Eastwood’un yönettiği ve başrolünü oynadığı Unforgiven, klasik Western filmlerinin sınırlı ahlaki değerleri üzerine bir çalışma; birini öldürmenin ne zaman uygun olduğu konusunda karmaşık duygular yaratan tam bir vahşi batı filmi.

Korku Burnu

Aynı adlı 1962 filminin yeniden çekimi olan ve bir kitaba dayanan Korku Burnu, Martin Scorsese‘nin daha az bilinen bir filmi. Gerçekten bu kadar hafife alınmamalı, çünkü en tüyler ürpertici rollerinden birinde Robert De Niro bulunuyor, Max Cady adında hüküm giymiş bir tecavüzcüyü canlandırıyor, hapisten çıktı ve onun hapse girmesine sebep olan kişiden intikam almak için ortalığı kasıp kavuruyor. Hedefi, Cady’nin tecavüz davasında avukatı olan Nick Nolte’nin canlandırdığı Sam Bowden’dır. Cady kızgın çünkü Bowden, Cady’nin hapis cezasını azaltabilecek bazı kanıtları saklamıştır, ama adamın salıverildiğinde ne yaptığını düşünürsek, Sam’in kesinlikle doğru şeyi yaptığını söyleyebilirim. Yine de Cady, Sam ve ailesinin peşine düşer ve zamanla Sam’i barodan attırmak için kendi kanunlarını ona karşı kullanarak neredeyse durumu tersine çevirir. Şimdi, neredeyse dediğimi unutmayın, çünkü Cady’nin psikopatisi durdurulamaz ve tecavüzcü intikam görevindeyken tamamen çıldırır ve Sam’e Cady’ye 14 yıl önce hak ettiğini düşündüğü cezayı vermesi için mükemmel bir fırsat sağlar.

İntikam (Blue Ruin)

intikam filmleri 2023

Green Room ve Hold the Dark, Blue Ruin gibi gerilim filmlerinin arkasındaki adam olan Jeremy Saulnier tarafından yapılan ikinci film, ailesinin ölümünden sonra çoktan dibe vurmuş olan Dwight Evans (Macon Blair) adlı bir adam hakkında acımasız, cesur bir intikam hikayesidir. Ne yazık ki, ailesinin katili hapisten çıktığında hayatı bir şekilde daha da kötüye gidiyor. Kelimenin tam anlamıyla yaşamak için hiçbir gayesi olmayan Dwight, Wade Cleland (Sandy Barnett) adlı katilin izini sürer ve tam da planladığı gibi onu öldürür. Ancak bu eylem, kanunu kendi ellerine almak niyetiyle tüm Cleland ailesini ona karşı getirir. Dwight, başından geçen her şeye rağmen geri adım atmayacak ve bu da Dwight’ın darmadağın olmuş aileye karşı savaşının yoğun, karmaşık bir hikayesiyle sonuçlanacak. Bunu daha önce bu listedeki diğer filmlerle ilgili de söyledim, ancak İntikam (Blue Ruin) çok acımasız ve gergin ve eğer Saulnier’in diğer filmlerinden herhangi birini izlediyseniz o zaman bu şiddetli, aksiyon dolu intikam öyküsünden ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.

Lolipop

Hepimiz “catfishing” in ne olduğunu biliyoruz, değil mi? Sanal bir kimlik yaratıp internette insanları genellikle romantizm ayağına kandırma işi. 2005 yapımı Hard Candy (Lolipop) filminde yönetmen David Slade, internette reşit olmayanları yetiştiren sübyancıların hikayesini alıp tepetaklak ediyor. Bu kez Slade sübyancıyı, fotoğrafçı Jeff Kohlver’ı (Patrick Wilson) avlanırken, Hayley Stark (Elliot Page) adlı 14 yaşındaki avı avcı yapar. Hard Candy’de Hayley, sonunda şahsen tanışana kadar Jeff ile çevrimiçi bağlantı kurar ve Jeff onu evine götürür. Ancak Jeff’in bilmediği şey, tüm bunları Hayley’nin düzenlediği ve bir tecavüzcü, sübyancı ve katil olduğuna inandığı, onu bir süredir takip edip izleyen adam için pek çok şey planladığıdır. Bağımsız film, bir anda saf masumiyetten keskin, akıllı zekaya geçme yeteneğini sergileyen bir rolle Page’in inanılmaz performansına sahip. Page, son derece belirsiz ahlaki zeminlerde kanunsuz ve yırtıcı arasındaki çizgiyi sürekli olarak takip eden Hayley’nin karmaşık karakterini tamamen somutlaştırıyor. Her zaman olduğu gibi, Wilson da harika ve kesinlikle daha incelikli kötü adam rolleri peşinde koşmalı çünkü açıkça bu role çok uygun.

Kadının Fendi

intikam filmleri 2023

1941 yapımı The Lady Eve (Kadının Fendi) filminde Barbara Stanwyck, Charles Coburn’ün canlandırdığı babası “Albay” Harrington ile zengin erkekleri paraları için dolandıran genç bir kadın olan Jean Harrington’ı canlandırıyor. Böyle bir dolandırıcılıkta Jean, Henry Fonda tarafından canlandırılan Charles Pike adında zengin bir adamı gözüne kestirir, ancak kısa süre sonra ona da aşık olmaya başlar. Jean’in dolandırıcılık geçmişi ortaya çıkınca aşk hikayeleri hızla mahvolur ve bu da Charles’ın ondan ayrılmasına neden olur. İntikamını almaya niyetlenen Jean, Charles’ın hayatında yeni bir isim ve aksanla yeniden ortaya çıkıyor ve çok geçmeden Charles, Jean’e yeniden aşık oluyor. Charles son derece saftır, Jean ve Eve arasındaki benzerliği fark eder ama onun gerçekten o olabileceğine asla inanmaz. Bununla birlikte, filmin başlığı ve temaları, Jean’in İncil’deki Havva’yı Charles’ın Adem’ine temsil ettiğini ima ediyor.

Ocean’s Eleven

Popüler soygun komedi serisinin ilk filmi Ocean’s Eleven’ın merkezindeki intikam, aslında filmde birkaç unsur içeriyor. George Clooney’nin canlandırdığı ana karakter Danny Ocean için, Terry Benedict (Andy Garcia) adlı bir adamın sahibi olduğu büyük bir Las Vegas kumarhanesini soyma işi, ilk başta sadece bir iştir. Takım arkadaşı Reuben Tishkoff (Elliot Gould) için, eski bir kumarhane sahibi olduğu ve Benedict’i rakibi olarak gördüğü ve soygunun mükemmel bir intikam olduğu için bu başka bir hikaye. Ancak daha sonra soygun sırasında Danny, eski karısı Tess’in (Julia Roberts) Benedict’in kız arkadaşı olduğunu fark eder, bu yüzden iş artık kişiseldir.

Kayıp Kız

intikam filmleri 2023

Yazar yönetmen David Fincher tarafından yönetilen ve Gillian Flynn tarafından aynı adlı kitabından uyarlanan, ayrıca en iyi intikam filmleri arasında gösterilen Gone Girl (Kayıp Kız), uzun zamandır gördüğüm en karmaşık anti kahramanlardan birinin yer aldığı bir gizem gerilim filmi. Rosamund Pike, yıllar içinde dağılmaya başlayan Ben Affleck’in canlandırdığı Nick Dunne ile kendine mükemmel bir hayat kuran, zeki ama biraz psikotik bir kadın olan Amy Dunne’ı canlandırıyor. Hem Amy hem de Nick işlerini kaybederler, annesine bakmak için NYC’den memleketi Missouri’ye taşınmak zorunda kalırlar ve sonra annesi onun bir ilişkisi olduğunu öğrenir. Sinirli olduğunu söylemek yetersiz kalır ve bu yüzden tüm bu küskünlük ve öfke duygularını alır ve bunları Nick’i cinayetle suçlamak için ayrıntılı bir plan uygulamak için kullanır, bu da Nick’in tutuklanmasına ve mahkum edilmesine yol açar. Nick ilk başta kesinlikle bilgisiz olsa da, sonunda Amy’nin manipülasyonlarını anlar. Affleck burada harika bir performans sergiliyor, ancak hepimiz Pike’ın Kayıp Kız’daki gerçek göze çarpan kişi olduğunu biliyoruz ve (umarım) Fincher ile başka bir projede çalışacağı günü dört gözle bekliyorum.

Ölümsüz Aşk

Çoğu insan, Brandon Lee’nin setteki trajik ölümü nedeniyle The Crow’a aşinadır, ancak film ve özellikle Lee’nin performansı, kendi değerlerine göre takdiri hak ediyor. The Crow’da (Ölümsüz Aşk) Lee, 30 Ekim Şeytan Gecesi’nde nişanlısıyla birlikte öldürülen Eric Draven’ı canlandırıyor. Bir yıl sonra Eric bir karga tarafından diriltilir ve bu ona yenilmezlik ve sorumlu adamlardan intikam alma yeteneği verir. Karga cesur, karanlık ve heyecan verici, filmde çok çekici bir kanunsuz anti kahraman var. Bazı insanların film hakkında bilmeyebileceği şey, Lee’nin ölümünden sonra Paramount’un dağıtımdan çıktığı ve bu nedenle Miramax son dakikada devreye girmeseydi, The Crow muhtemelen hiç bitmeyecek ve yayınlanamayacaktı. Nihai proje Lee’nin ölümünden sonra biraz değişmiş olsa da, oyuncu sahnelerinin çoğunu zaten çekmişti ve bir vücut dublörü ve post prodüksiyon çalışmasıyla Lee’nin hakkını verebildiler ve öncülünü yerine getiren bir film sunabildiler. Yıllar sonra The Crow, tatmin edici bir intikam hikayesi olmaya devam ediyor.

Upgrade

intikam filmleri 2023

Blumhouse, son birkaç yılda akıllı, görsel olarak çarpıcı korku filmleriyle gerçekten bir isim yaptı ve 2018 yapımı Upgrade bu başarının bir parçası. 2020 yapımı The Invisible Man’in yazarı/yönetmeni olarak tanıyabileceğiniz Leigh Whannell’in yazıp yönettiği Upgrade, teknolojinin şu andan çok daha gelişmiş olduğu siberpunk tarzı bir gelecekte geçiyor. Logan Marshall-Green filmde, toplumlarında teknolojinin kontrolünden nefret eden, ancak karısı bir saldırıda ölünce ve boynundan aşağısı felçli kalan Gray Trace karakterini canlandırıyor. Eron Keen (Harrison Gilbertson) adlı eski bir müşterisi, Gray’in tekrar yürümesini sağlayan yarı duyarlı bir implant olan STEM adlı deneysel bir teknolojiye sahiptir. Ancak STEM onunla konuşmaya başladığında, bu, Grey’in intikam alma ihtiyacını harekete geçirerek onu şehrin dört bir yanında aşırı güçlü bir taarruza sürükler. Upgrade, teknolojinin ve intikamın tehlikelerine odaklanan, Black Mirror’ın çok şiddetli bir bölümü gibi geliyor. Film ayrıca, John Wick’i anımsatan mükemmel tasarlanmış aksiyon sekanslarıyla aşırı bir stil anlayışına sahip ve genel olarak, bir klasik olacağı kesin olan, hafife alınmaması gereken bir intikam filmi.

Mazisi Olmayan Adam

Lee Jeong-beom’un Mazisi Olmayan Adam’ında (The Man from Nowhere) Won Bin, So-mi adında sevdiği bir arkadaşı olan, bir ikinci el dükkanı işleterek basit bir hayat yaşayan içine kapanık bir adam olan Cha Tae-sik’i canlandırıyor. So-mi’nin annesi bir eroin bağımlısıdır ve çalıştığı bardan bir miktar eroin çalıp suç lordu Oh Myung-gyu’nun (Song Young-chang) dikkatini çekince başı büyük belaya girer. Ne yazık ki Tae-sik için, So-mi’nin annesi içinde ne olduğunu bilmeden uyuşturucuların olduğu çantayı ona rehin verir ve onu da suçlu durumuna sokar. Myung-gyu, Tae-sik ve uyuşturucu için gelir, ancak Tae-sik kaçar ve gizli bir geçmişe işaret eden dövüş becerilerini ortaya çıkarır. Çok geçmeden Myung-gyu ve adamları, So-mi’nin Tae-sik’in tek zayıf noktası ve tek umursadığı şey olduğunu anlarlar ve ona dediklerini yaptırmak için kızı kaçırırlar. Ancak kimi kızdırdıkları hakkında hiçbir fikirleri yoktur ve Tae-sik, So-mi’yi güvenli bir yere götürmek için savaşırken hepsini öldürmeye karar verir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!