Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsEn İyi 4 Ücretsiz RAM (Bellek) Test Programı

Son Yazılar

En İyi 4 Ücretsiz RAM (Bellek) Test Programı

Ücretsiz ve en iyi bilgisayar belleği (RAM) test programının listesi yazımızda.

Bellek/RAM test programı, bilgisayarınızın bellek sisteminin ayrıntılı testlerini gerçekleştiren programlardır. Bu makalede en iyi ve ücretsiz 4 RAM test programı ve özellikleri nelerdir paylaşacağım.

Bilgisayarınıza takılı bellek çok hassastır. Hataları kontrol etmek için yeni satın alınan RAM’de bir test yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Elbette, mevcut RAM’inizde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, bunun gibi bir test her zaman yapılması gereken işlemdir.

Bellek (RAM) testi yapmaya karar verebileceğiniz bazı durumlar şunlardır:

  • Bilgisayarınız hiç açılmıyor veya rastgele yeniden başlatılıyor.
  • Programlar çöküyor.
  • Yeniden başlatma sırasında bip sesi duyarsınız.
  • “Yasa dışı işlem” gibi hata mesajları görüyorsunuz.
  • “Ölümcül Hata” veya “Bellek Yetersiz” gibi Mavi Ekran (BSOD) hataları meydana geliyor.

NOT: Bu programlar Windows’un dışından çalışır; bu, Windows (11, 10, 8 vb.), Linux veya başka bir bilgisayar işletim sistemine sahip olmanıza bakılmaksızın çalışacakları anlamına gelir.

En İyi ve Ücretsiz 4 RAM (Memory) Test Programı:

1. MemTest86

ram test programı

Memtest86 tamamen ücretsiz, bağımsız ve kullanımı son derece kolay bir RAM testi yazılım programıdır. Bu sayfadaki yalnızca bir bellek testi aracını denemek için zamanınız varsa MemTest86’ya bir şans vermenizi şiddetle tavsiye ederim.

Programı MemTest86’nın sitesinden indirip bir flash sürücüye aktarmanız yeterlidir. Bundan sonra, sadece USB sürücüsünden önyükleme yapın ve artık hazırsınız.

Bu RAM testi ücretsiz olsa da PassMark Pro sürümünü de satıyor, ancak bir donanım geliştiricisi değilseniz, ücretsiz olanı size yetecektir.

Tekrar söyleyeceğim. MemTest86’yı şiddetle tavsiye ederim! Şüphesiz RAM’i test etmek için en sevdiğim araçtır.

Bellek testi çalıştırmak için bir işletim sistemine ihtiyaç duymaz. Ancak programın bir USB cihazına kopyalanması için bir işletim sistemi gerekir. Bu, Windows’un herhangi bir sürümünün yanı sıra Mac veya Linux kullanılarak da yapılabilir.

2. Windows Memory Diagnostic

Windows Bellek Tanılama (WMD), Microsoft tarafından sağlanan bir RAM test programıdır. Diğer RAM test programlarına çok benzeyen Windows Bellek Tanılama, bilgisayarınızın ram’inde neyin yanlış olduğunu (varsa) belirlemek için bir dizi kapsamlı test gerçekleştirir.

Kurulum programını indirin ve ardından bir diske veya flash sürücüye yazmak üzere önyüklenebilir bir disket veya ISO görüntüsü oluşturmak için talimatları izleyin.

Yaptığınız her şeyden önyükleme yaptıktan sonra, Windows Bellek Tanılama otomatik olarak belleği test etmeye başlayacak ve siz durdurana kadar testleri tekrarlayacaktır. Kullanımı daha kolay olduğu için bu şekilde biraz müdahale gerektirmesi hoşuma gidiyor.

İlk test grubunda hata bulunmazsa RAM’inizin iyi olma ihtimali vardır.

3. Memtest86+

Memtest86+, yukarıda 1. sırada paylaştığım orijinal Memtest86 RAM testi programının değiştirilmiş ve muhtemelen daha güncel bir sürümüdür. Bu da tamamen ücretsizdir.

Memtest86 RAM testini çalıştırırken sorun yaşıyorsanız veya Memtest86 belleğinizle ilgili hatalar bildiriyorsa ve mükemmel bir ikinci görüş istiyorsanız, bu yazılımla bir bellek testi yapmanızı öneririm.

Bunu 3. seçim olarak sıralamam biraz garip gelebilir, ancak Memtest86’ya inanılmaz derecede benzediğinden, en iyi seçeneğiniz Memtest86’yı ve ardından farklı şekilde çalışan ve size daha kapsamlı bir dizi test sağlayan WMD’yi denemektir.

Bu araçla ilgili hoşuma gitmeyen ancak bu listedeki diğer seçenekler göz önüne alındığında karşı çıkamadığım şey, metin tabanlı olmasıdır. Bu nedenle alışmak bazı kişiler için zor olabilir.

Memtest86+, diske veya USB’ye yazmak için ISO formatında mevcuttur. Tıpkı Memtest86’da olduğu gibi, önyüklenebilir diski veya flash sürücüyü oluşturmak için Windows, Mac veya Linux gibi çalışan bir işletim sistemine ihtiyacınız olacak; bu işlem, test edilmesi gereken bilgisayardan farklı bir bilgisayarda yapılabilir.

4. DocMemory Diagnostic

SimmTester.com’un DocMemory Diagnostic programı da başka bir bilgisayar hafıza testi programıdır ve yukarıda listelediğim diğer programlara çok benzer şekilde çalışır.

En büyük dezavantajlardan biri, önyüklenebilir bir disket oluşturmanızı gerektirmesidir. Günümüzde çoğu bilgisayarda disket sürücüsü bile yoktur. Daha iyi ram testi programları (yukarıda), bunun yerine CD ve DVD gibi önyüklenebilir diskleri veya önyüklenebilir USB sürücülerini kullanır.

DocMemory Diagnostic’i yalnızca yukarıda listelenen RAM test programları işinize yaramıyorsa veya belleğinizin sorunsuz olduğuna dair bir onay daha istiyorsanız kullanmanızı öneririm.

Öte yandan, bilgisayarınız yukarıdaki programların gerektirdiği gibi bir diskten veya USB sürücüden önyükleme yapamıyorsa, DocMemory Diagnostic tam olarak aradığınız şey olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!