Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsWindows İçinde Dosya Aramanızı Sağlayacak En İyi 17 Ücretsiz Arama Aracı

Son Yazılar

Windows İçinde Dosya Aramanızı Sağlayacak En İyi 17 Ücretsiz Arama Aracı

Windows dosya arama çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız, işte en küçük dosyayı bile bulabilen dosya arama programları listemize bakın.

Windows Arama özelliği yalnızca temel kullanım için iyidir. Windows’ta sık sık arama yapıyorsanız, bunun yerine üçüncü taraf bir arama aracı kullanmalısınız. Aradığınız dosyayı sık sık bulamadığınız zamanlar oluyorsa, sizlerle paylaşacağımız Windows için en iyi dosya arama programları listemizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Windows PC’niz için en iyi ücretsiz arama programları hangileri merak mı ediyorsunuz? Merak etme; doğru yerdesin! Hepimiz bir program, dosya veya klasör aradık ve Windows kurulumu ile gelen arama özelliğinin çoğu zaman işe yaramadığını acı acı öğrendik. Bazen aradığımız dosyaya o kadar ihtiyacımız oldu ki, saatlerimizi verip manuel olarak aramaya devam ettik.

windows dosya arama programları

Windows işletim sistemi kullananlar için bir yığın arama ipucu yayınlansa da, Mac veya Linux’un arama özellikleriyle hiçbir zaman eşit olmamıştır. Windows, farkı birçok yönden azaltsa da, arama sistemi nispeten yavaş ve kusurlu. İşte tam da bu yüzden, sizin için bunu yapacak en iyi, ücretsiz Windows üçüncü taraf dosya arama programları hangileri, bir listesini hazırlayalım dedik. Hadi başlayalım:

Listary

Bu listedeki tüm yazılımlar arasında muhtemelen en farklısı Listary’dir. Tasarım açısından son derece minimal olmakla kalmıyor, aynı zamanda sizin ona ihtiyacınız olana kadar önünüze çıkıp bilgisayar kaynaklarınızı tüketmiyor. Arama yapmak istediğinizde yazmaya başlayın. Bu kadar kolay.

Ve siz yazdıkça, Listary size sisteminizde gerçek zamanlı olarak sorguyla eşleşen tüm dosyaların bir listesini gösterir. Listary, Klasör Aç ve Klasör Yolunu Kopyala gibi komutları da yürütebilir. Sadece o klasörün adını yazarak farklı bir klasöre hızlı bir şekilde atlamak için Listary’yi yine kullanabilirsiniz.

En iyi özelliklerinden bazıları, 20 ABD doları karşılığında Listary Pro ile sunuluyor. Ancak Listary Free ile bile, aslında aradığınız her şeyi çok kısa sürede bulacaksınız.

Everything

Windows’daki Gelişmiş Arama Moduna her zaman güvenmek isteseniz de, hayal kırıklığına uğradığınızda bunu genellikle üçüncü taraf programları telafi eder. ‘Everything’, Windows için en hızlı dosya arama programları arasında gösterilir. Kullanımı olabildiğince basittir: yükleyin, programı açın ve tüm sisteminizi dizine eklemesi için biraz bekleyin (Kurulumu yeni tamamlanmış bir Windows PC’yi bir dakikadan kısa sürede dizine ekleyebilir).

Bu yapıldıktan sonra tek yapmanız gereken metin alanına herhangi bir şey yazmak ve daha yazarken bile sonuçları görmenin keyfini sürmek. ‘Everything’i arka planda çalışmasına ve sistem değişikliklerini izlemesine izin verdiğiniz sürece, her zaman anlık sonuçlar verecektir.

Hepsinden iyisi, 5MB RAM ve 1MB disk alanından daha az yer kaplamasıdır. Bu, eski ve yavaş bilgisayarlar için kesinlikle en iyi araçtır.

grepWin

windows dosya arama programları

Bilgisayarınızla ilgili en ufak detaya bile hakim olmayı seven biriyseniz, o zaman grepWin elinizin altında bulunan en kullanışlı araçlardan biri olacaktır. Bununla, herhangi bir dizin ağacında arama yapabilirsiniz ve arama sorgunuzla içerikleri eşleştirerek dosyaları bulur.

Şimdiye kadar Linux kullandıysanız, temelde grep komutudur (bilinmesi gereken temel Linux komutlarından biridir), ancak Windows için tasarlanmıştır ve şık bir arayüzle birlikte gelir. Bu nedenle, bir dahaki sefere belirli bir kod satırını veya belirli bir belge satırını aramanız gerektiğinde, bu, arama sürenizi büyüklük sırasına göre kısaltacaktır.

AstroGrep

AstroGrep, grepWin’e harika bir alternatiftir. Aynı şeyi yapar—arama sorgunuzla eşleşen dosyaları dosya adı yerine içeriğe göre bulur—ancak biraz daha az gelişmiştir fakat kullanımı daha kolaydır.

Hangi dosya türlerinin aranacağını belirleyebilir, dosya içeriklerini AstroGrep içinde görüntüleyebilir ve sonuçları daha sonrası için kaydedebilir veya yazdırabilirsiniz. Gelecekteki potansiyel özellikler arasında PDF’ler, MP3’ler, ZIP’ler, RAR’lar ve daha fazlasını arama yer alır.

AstroGrep 2006’dan beri var ve düzenli güncellemeler almaya devam ediyor.

SearchMyFiles

SearchMyFiles ilk bakışta diğerlerine göre ilkel görünebilir, ancak kullanmaya başladığınız oldukça esnek olduğunu keşfedeceksiniz. Kullanmayı öğrendiğinizde, filtreler ve joker karakterler kullanarak karmaşık arama sorgularını bir araya getirebileceksiniz.

Örneğin, son 15 dakikada oluşturulmuş, 300 ile 600 bayt arasında ve ‘hata’ sözcüğünü içeren tüm dosyaları arayın. Uygulama az yer kaplar ve kurulum gerekmez, bu nedenle onu bir USB ile her yere taşıyabilirsiniz. NirSoft ayrıca tümü temiz, taşınabilir ve ücretsiz olarak kullanılabilen yüzlerce başka faydalı yardımcı programa sahiptir.

Exselo Desktop

windows dosya arama programları

Exselo Desktop, diğer ücretsiz Windows dosya arama programları kadar iyi tanınmaz, bu gerçekten mükemmel olduğu için utanç vericidir. Güçlü arama sorgularını destekler, basit bir arayüze sahiptir, verileri güvenli bir şekilde paylaşır ve hatta Outlook ile entegre çalışabilir.

Yalnızca yerel sürücüleri aramakla kalmaz, aynı zamanda ağ ve bulut depolarını da tarayabilir. Ve hepsinden önemlisi, Ücretsiz sürümün özellikleri eksiksizdir. Ücretsiz ve Kurumsal arasındaki tek fark, birden çok kullanıcı desteğidir.

Duplicate & Same Files Searcher

Duplicate & Same Files Searcher, içerik olarak aynı olan (dosya adına göre değil) tüm dosyaları bulan, yaklaşık 1 MB boyutunda küçük, taşınabilir bir Windows dosya arama programıdır. Bu nedenle, tarama işlemi biraz yavaş olabilir, ancak işleri hızlandırmak için filtre uygulayabilir ve parametreleri ayarlayabilirsiniz.

Ve program sadece söz konusu kopyaları silmekle kalmaz, aynı zamanda bunları temelde tek bir dosyanın kısayolları olan sabit bağlantılarla değiştirebilir, böylece bu arada hiçbir şeyi bozmadan size yer kazandırır.

Yinelenen dosyalar tarafından sabit disk alanınızın ne kadarının boşa harcandığını tahmin edebilir misiniz? Cevap sizi şaşırtabilir. Yinelenen dosyalar düşündüğümüzden daha yaygındır ve bu kopyalar görüntü, ses veya video dosyalarıysa, çok fazla gereksiz yer kaplayabilirler.

Registry Finder

Registry Finder, kayıt defterinde (Registry Editor) gezinmeyi kolaylaştıran başka bir ücretsiz Windows arama aracıdır. Anahtarları en son değiştirilme zamanlarına göre de arayabilir, yani bu araç yapılan tüm son değişiklikleri görmek istediğinizde (örneğin, sorun giderme için) yardımcı olur.

Windows’daki geliştirilmiş arama özelliklerine rağmen, Registry Editor hala biraz ilkel görülebilir. İster Registry Editor’deki hataları düzeltmek ister kullanılabilirlik için birkaç ince ayar yapmak isteyin, anahtar bulma süreci yavaş ve sıkıcı olabilir ve bu nedenle Registry Finder gerçekten işinize çok yarayacak bir program.

UltraSearch

windows dosya arama programları

UltraSearch, JAM Software’in bir ürünüdür. Ayrıca, popüler sabit disk alanı kurtarma programı TreeSize’ın da yaratıcısıdır. UltraSearch, basit ve hızlı olmasını sağlarken, temel arama özellikleri artı birkaç ekstra sunar.

Doğrudan Ana Dosya Tablosunu (MFT) arayarak çalışır. Arama penceresi içinde, tüm önemli dosya bilgileri görüntülenir. Ayrıca, bilgisayarınızın tüm bölümlerini ve toplam boyutlarını ve boş alanlarını görüntüler. Ek seçenekler, bir aramada klasörleri ve/veya dosyaları göstermeyi, filtreleri hariç tutmayı ve arama sonuçlarını yazdırmayı içerir.

FileSearchEX

Windows XP görünümünde bir dosya arama programı sizi rahatsız etmeyecekse, FileSearchEX tam size göre bir programdır. Arama arayüzü tanıdık ve esnek olmakla kalmaz, uygulamanın kendisi de taşınabilirdir ve minimum sistem kaynağı kullanır.

Bununla birlikte, bir dezavantajı vardır: ücretsiz sürüm bir deneme sürümüdür – programın süresinin dolması ve kullanılamaz hale gelmesi anlamında değil, ancak arama penceresi zaman aşımına uğrayacaktır. Pencereyi açın, aramanızı tamamlayın ve kapatın. Bunu hemen yaparsanız, herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Genel olarak, arama performansı iyi durumda. Test ettiğimiz diğer programlar kadar hızlı değil, ancak yine de varsayılan Windows Arama’dan daha hızlı olduğunu ve iyi bir alternatif olmaya devam ettiğini fark ettik.

Launchy

Launchy, Başlat Menüsü, Görev Çubuğu, Dosya Gezgini ve masaüstü kısayollarının yerini alması amaçlanan şık bir uygulamadır. Daha önce bir Mac kullandıysanız, o zaman biraz Spotlight’a benzer olduğunu farkedeceksiniz. Launchy, tüm sisteminizi dizine ekler ve ardından yalnızca birkaç tuşa basarak dosyaları, uygulamaları, klasörleri ve yer imlerini başlatmanıza olanak tanır.

Çoğu kişi, Launchy’nin yalnızca uygulamaları başlatabileceğini düşünür, ancak ayarı etkinleştirirseniz dosya ve klasörleri arayabilir. Launchy’yi Alt + Space kısayoluyla açın, sağ üstteki dişli simgesine tıklayın, Katalog sekmesine gidin, sağ panelde Dosya Türlerini bulun, ardından eklemek istediğiniz dosya türlerini ve dizinleri eklemek için “+” düğmesini tıklayın ve aramaya başlayın.

Wise JetSearch

windows dosya arama programları

Wise JetSearch, Windows için ücretsiz bir dosya arama programıdır. Yerel disklerden ve USB sürücülerden videolar, müzik, resimler ve metinler gibi her türlü önemli dosyayı arama yeteneğine sahiptir.

Wise JetSearch, ister çıkarılabilir diskler ister ikincil disk olsun, tüm sabit sürücüleri ve bölümleri arayabilir. NTFS, FAT ve exFAT gibi çeşitli sürücü formatlarını destekler. Hızlı Arama ve Önizleme Bölmesi gibi özellikler, Wise JetSearch kullanımını varsayılan Windows Arama aracına uygun bir alternatif haline getirir.

FileSeek

Aramalarınız üzerinde daha fazla kontrol arayan bir Windows uzmanıysanız, FileSeek en iyi seçeneğiniz olacaktır. Gelişmiş Sorgulama özelliği sayesinde, arama komutlarınızda spesifik gitmek için normal ifadeleri kullanabilirsiniz.

Sonra Sekmeli Arayüz özelliği var. Windows’ta başka bir şey aramadan önce bir aramanın tamamlanmasını nasıl beklemeniz gerektiğini biliyor musunuz? FileSeek ile artık böyle beklemek zorunda kalmayacaksınız. Sekmeli Arayüz sayesinde tek seferde birden fazla dosyaya bakabilirsiniz.

Arama sonuçlarını tarihe (oluşturma tarihi, değişiklik tarihi vb.) ve boyuta göre de filtreleyebilirsiniz. Arama sonucunu bir panoya kopyalama özelliği ve bunları CSV ve HTML gibi formatlarda dışa aktarma özelliği de vardır.

Bunlar ve bunun gibi daha pek çok özellik, Windows kullanarak çok zaman geçirenler için FileSeek’i çekici bir seçim haline getiriyor. Ayrıca, kurulumdan sonra Pro sürümünün bir deneme sürümünü alacaksınız; elbette kısa bir süre için.

Agent Ransack

Agent Ransack, hem kişisel hem de ticari kullanım için ücretsiz bir Windows dosya arama aracıdır. Bu uygulamayı seviyoruz çünkü dosyaları açıp doğru bilgileri aramanıza gerek kalmadan anında sonuç veriyor.

Bu araçla birlikte gelen yazdırma, dışa aktarma ve raporlama özellikleri aracılığıyla arama sonuçlarını başkalarıyla da paylaşabilirsiniz. Agent Ransack, ücretsiz bir ticari Windows dosya arama programı olarak da mevcuttur. Ticari amaçla, içerik oluşturucular onu FileLocator Lite olarak markaladılar, ancak aslında aynı şirket tarafından üretilen aynı araç.

DocFetcher

windows dosya arama programları

Açık kaynak meraklısı mısınız? O zaman muhtemelen DocFetcher’ı seveceksiniz. Bu, bilgisayarınızdaki dosya yığınları arasında inanılmaz bir hızla arama yapmanıza yardımcı olabilecek ücretsiz, açık kaynaklı bir masaüstü arama uygulamasıdır.

DocFetcher ana sayfalarında “Bunu yerel dosyalarınız için Google olarak düşünebilirsiniz. Uygulama Windows, Linux ve OS X üzerinde çalışır ve Eclipse Kamu Lisansı altında sunulur” diye yazıyor.

PST, HTML, RTF, ODT, MP3, JPEG, düz metinler, .zip ve çok daha fazlası gibi çok sayıda dosya türünün aranmasını destekler. Hem 32-bit hem de 64-bit desteğiyle birlikte DocFetcher’ın gizlilik yanlısı politikası gelir ve bu, halka açık kaynak kodlarından doğrulanabilir.

Glarysoft Quick Search

Dosyalarınızı hızlı ve verimli bir şekilde bulmanıza yardımcı olan ücretsiz bir bilgisayar arama aracıdır. Minimalist bir arayüzle hazırlanmış program, bir arama filtresi, gerçek zamanlı görüntüleme paneli ve bir arama kutusu sunar.

Yazılım ayrıca ek özelliklerle birlikte gelen profesyonel bir sürüm sunar, ancak ücretsiz sürüm çoğu kullanım durumu için işi görecektir. Size alakalı sonuçlar vermenin yanı sıra, kullanmadığınız ve muhtemelen ihtiyacınız bile olmayan önemsiz dosyalar hakkında sizi bilgilendirecektir.

SSuite Desktop Search

windows dosya arama programları

Karmaşık olmayan ve sorunsuz arama yeteneklerinin yanı sıra, SSuite Masaüstü Arama aracı, yazılıma ve geliştirilmesine farklı ama yeni başlayan bir yaklaşım sunar: yeşil yazılım.

Kısaca yeşil yazılım, belirli bir süre boyunca çevresel olarak sürdürülebilir olacak şekilde tasarlanmış bir yazılım türüdür.

SSuite Desktop Search, Java veya .NET üzerinde çalışan diğer yazılım ürünlerinin aksine, Win32 API yapısını kullanan yerel Windows işletim sistemlerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

1
Windows dosya arama programları listesinde hangisini seçtiniz?

Daha iyi ve daha hızlı arama sonuçları için yukarıdaki araçlardan birini seçin. Yerleşik Windows dosya arama aracı daha iyi hale geliyor, ancak yalnızca ona güvenebilmeniz için daha gidilecek çok yolu var.

Windows’da sizi rahatsız eden ve hayal kırıklığına uğratan birçok şey olabilir, ancak kullanıcı tabanı o kadar geniştir ki, her zaman Microsoft’un eksikliklerini iyileştiren bir üçüncü taraf yazılımı bulabileceksiniz. Buradaki şık Windows arama yardımcı programları bunun kanıtıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!