Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTeknolojiİnternetEvreni Keşfedin: Astronomi ile İlgili 10 Harika Web Sitesi

Son Yazılar

Evreni Keşfedin: Astronomi ile İlgili 10 Harika Web Sitesi

Astronomi Siteleri ile yıldızları keşfedin. Astronomi ve uzay bilimi ile ilgili uzman bilgisine ve kaynaklarına erişim sağlıyoruz. Galaksiler, yıldızlar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, meteorlar ve daha fazlası hakkında bilgi edinin! Uzman görüşlerimizle, güncel kalabilirsiniz.

Evrende Dünya’dan daha fazlası var. Bu inanılmaz astronomi web siteleri ile Samanyolu ve ötesindeki her şeyi keşfedin.

Astronomi, yıldızlar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, galaksiler ve diğer gök cisimleri dahil olmak üzere evrenin ve içeriğinin incelenmesidir. Yüzyıllardır insanları büyüleyen geniş kapsamlı bir bilimdir. Teknolojideki ilerlemelerle, uzayın harikalarını kendi evlerimizden keşfetmek her zamankinden daha kolay hale geldi. Bu yazıda astronomi öğrenmek ve evreni keşfetmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız. Farklı teleskop türleri, gezegenleri ve yıldızları ayrıntılı olarak nasıl gözlemleyeceğimiz, çevrimiçi astronomi öğrenmek için kaynakları nerede bulacağımız ve daha fazlası gibi konuları ele alacağız.

Çok azımızın uzaya çıkma ihtimali var. Gelecek nesiller uzay turizminden keyif alacak gibi görünse de, bizlerin Dünya dediğimiz büyük mavi toptan yıldızlara ve gezegenlere bakmakla yetinmemiz gerekecek.

Ancak her şeyi ayrıntılı olarak görebilecek kadar güçlü bir teleskopa erişmek bile pahalı olabilir. Neyse ki, kuyruklu yıldızları izleyebileceğiniz, yıldızları görebileceğiniz ve en son bilimsel keşifleri okuyabileceğiniz, bizim dışımızdaki dünyaya adanmış çok sayıda astronomi ile ilgili web siteleri var.

1. HubbleSite

astronomi siteleri

1990’da uzay mekiği Discovery, Hubble Uzay Teleskobu’nu uzaya gönderdi. Uzay ve zamanla ilgili inanılmaz özellikleri ortaya çıkaran derin uzaydan görüntüleri sağladı ve sağlamaya devam etmekte. Ana astronomi siteleri arasında olan HubbleSite’da kara delikler, ölen yıldızlar, galaksiler ve daha fazlasını keşfederken en son Hubble haberlerini de takip edebilirsiniz. Hatta uzayın büyüklüğüne şaşırıp, keşiflerin şaşırtıcı görüntülerini ve videolarını bile izleyebilirsiniz. Sadece bu değil, Hubble’ın gerçek zamanlı olarak neye odaklandığını da görebilirsiniz.

İlgili Yazı: Bir Gün İşinize Yarayacak Faydalı Web Siteleri

2. Stellarium Web

astronomi siteleri

Astronomi siteleri arasında Stellarium Web, tarayıcınızdaki bir planetaryumdur. Konumunuzu hareket ettirmek ve gökyüzündeki yıldızları ve gezegenleri keşfetmek için farenizi tıklayıp sürükleyin. Adı, büyüklüğü, mesafesi ve görünürlüğü gibi hakkında daha fazla bilgi edinmek için birini seçin. Sağ alttaki tarih ve saate tıkladığınızda gökyüzünü istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz; böylece görünümün ay ışığında, gün ışığında, alacakaranlıkta vb. nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Arkadaşlarınızla paylaşmak için gözlemlerinizi kaydedebileceğiniz kullanışlı bir gözlem günlüğü bile var.

3. Google Sky

Google Earth‘ü bir tarayıcıda kullanabilirsiniz, ancak Google Sky hakkında bilginiz var mı? Astronomi siteleri içinde keyif alacağınız Google Sky, Sloan Digital Sky Survey, Digitized Sky Survey ve Hubble Uzay Teleskobu’ndan bir görüntü mozaiği oluşturarak evreni görüntülemenin birkaç farklı yolunu sunar. Alt kısımda gezegenleri, takımyıldızları ve Hubble Uzay Teleskobu’ndaki diğer önemli noktaları keşfedebileceğiniz küçük resimler var. Ayrıca üç katman uygulayabilirsiniz: kızılötesi (Kızılötesi Astronomik Uydudan gökyüzünün bir görüntüsü), mikrodalga (NASA’nın Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Sondasından elde edilen büyük patlamadan 380.000 yıl sonraki evren) ve tarihsel (Giovanni Maria Cassini tarafından çizildiği gibi, 1792’de basılmıştır).

4. Astronomy Picture of the Day

astronomi siteleri

Evreni keşfetmenin kolay anlaşılır yolu, Günün Astronomi Resmidir. Adından da anlaşılacağı gibi, web sitesi her 24 saatte bir uzaydan yeni ve inanılmaz bir görüntü sunuyor. Resmin yanında neye baktığınızın ve nereden geldiğinin bir açıklaması var. Bir günü kaçırırsanız, arşivin tamamına göz atabilirsiniz; bu, 1995 yılına kadar arşive sahip.

5. ScienceDaily

Bilim adamları yeni kara delikler, yıkıcı asteroidler, gezegenler, moleküller ve daha fazlasını keşfettikçe uzay anlayışımız sürekli değişiyor. Bu keşifleri takip etmenin harika bir yolu, en son araştırma haberlerini yayınlayan bir web sitesi olan ScienceDaily’dir. Her haber parçası detaylandırılır, özetlenir ve ayrıntılı olarak açıklanır. Her gün birkaç yeni hikaye yayınlanır, böylece her zaman ilginç bir şeyler öğrenirsiniz.

6. Space.com

astronomi siteleri

Astronomi siteleri arasında ismi konusuna uygun olan Space.com, uzay araştırmaları, inovasyon ve astronomi hakkında harika bir haber ve bilgi kaynağıdır. Erişilebilir bir kaynak olacak şekilde tasarlanmıştır; uzayı herkesin anlayabileceği şekilde anlamayı sağlıyor. Site 1999’da yayın hayatına başladı ve o zamandan beri çeşitli değişiklikler ve mülkiyet geçirdi ve hala değerli bir kaynak olmaya devam ediyor.

7. Sky & Telescope

Sky & Telescope, 1941’den beri bir şekilde var olan ve “astronerleri” konu alan bir dergidir. Sky & Telescope, hâlâ basılı olarak yayınlanıyor olsa da, haberler, etkinlikler, gözlem kılavuzları, podcast’ler ve çeşitli araçlarla dolu astronomi web siteleri arasında en eskilerden biridir. Göz atmaya değer harika özelliklerden bazıları, yıldızların ve gezegenlerin nerede hizalandığını gösteren “Bir Bakışta Bu Haftanın Gökyüzü” ve gökyüzünü istediğiniz zaman herhangi bir yerden görebileceğiniz etkileşimli yıldız haritasıdır.

8. Astronomy Magazine

astronomi siteleri

Astronomi Dergisi, sizi en son bilimsel keşiflerden haberdar etmek için günlük haberler yayınlar. Ayrıca içinde kaybolmak için saatler harcayabileceğiniz uzay fotoğraflarıyla dolu. Site ayrıca astronomik kavramları eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde ele alan bazı ilginç video serilerine de ev sahipliği yapıyor. Kendi astronomi yolculuğunuza başlamak istiyorsanız, Astronomy Magazine’de hangi kiti satın almanız gerektiğine dair bazı kullanışlı öneriler de var.

9. The Planetary Society

Astronomi siteleri arasında en bilinenlerden biri olan Planetary Society, 1980 yılında Carl Sagan, Louis Friedman ve Bruce Murray tarafından kuruldu. Üçlü, halkın uzaya büyük ilgi duyduğunu, ancak NASA’ya yapılan devlet yatırımlarının düştüğünü gördü. Şimdi, Planetary Society, dünya vatandaşlarını uzay bilimi ve keşiflerini ilerletme konusunda güçlendirme vizyonuyla dünyanın en büyük kar amacı gütmeyen uzay organizasyonudur. Web sitesinde misyonu hakkında bilgi edinebilir, aynı zamanda çeşitli uzay konularını keşfedebilir, haftalık podcast’i dinleyebilir, eğitim videoları izleyebilir ve inanılmaz uzay fotoğraflarına göz atabilirsiniz.

10. r/Astronomy

astronomi siteleri

Bu konuda bir Reddit topluluğu var ve astronomi konusunda bir hayli kaynağa sahip. Bu subreddit’in iki milyondan fazla üyesi var ve benzer düşünen insanlarla konuşmak için mükemmel bir yer. Bu alt dizideki gönderilerin çoğu harika uzay fotoğraflarına sahip.

Astronomi Siteleri ile Yalnız Olmadığımızı Hissedin!

Bunlar astronomi için en iyi web sitelerinden bazıları. Hem yeni başlayanlar hem de mevcut bilgilerini geliştirmek isteyenler için bir şeyler var.

Ayrıca akıllı telefonunuza indirebileceğiniz çok sayıda harika astronomi uygulaması var, böylece telefonunuzu bir mobil gözlemevine dönüştürebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Mutlaka bilinmesi gereken IQ ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!