Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTeknolojiiPhoneiPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max Telefonlarda Makro Fotoğraf Nasıl...

Son Yazılar

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max Telefonlarda Makro Fotoğraf Nasıl Çekilir

iPhone telefonda çok yakın bir makro fotoğraf mı çekmek istiyorsunuz, işte 13 Pro veya Pro Max cihazlarda makro fotoğraf nasıl çekilir?

iPhone 13 Pro serisi, iPhone 12 serisine göre küçük bir yükseltme gibi görünebilir, ancak bazı önemli dahili iyileştirmeler içeriyor. Özellikle kamera özellikleri, daha büyük sensörler, daha geniş diyafram ve işleme yükseltmeleri ile büyük farklar sunuyor. Peki iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max telefonlarda makro fotoğraf nasıl çekilir? İşte cevabı yazımızda.

Apple ayrıca makro fotoğraflar çekmek için iPhone 13 Pro serisindeki 12MP ultra geniş lensleri yükseltti, böylece tamamen farklı bir bakış açısıyla fotoğraf çekmenize izin verdi. iPhone 13 Pro veya Pro Max’inizi kullanarak makro çekimleri şu şekilde yapabilirsiniz.

iPhone 13 Pro’da Makro Fotoğraf Nasıl Çekilir

Makro fotoğraflar, bir özneye yaklaşmanıza ve aşırı yakın çekimler yapmanıza olanak tanır. Bunun için bir kamera sensörünün, kendisinden sadece 2–3 cm uzaktaki nesnelere odaklanabilmesi gerekir. Apple, iPhone 13 Pro ve Pro Max’te bu özelliği, minimum odak mesafesi 2 cm olan 12 MP ultra geniş sensöre ekledi.

Varsayılan olarak, bir öznenin 14 cm ve daha yakınında olduğunuzda iPhone’unuz otomatik olarak makro kameraya geçecektir. Bu davranışı kapatmak mümkün değildir.

Bu özellik iPhone 13 mini veya iPhone 13’te mevcut değildir.

iPhone 13 Pro ve Pro Max’te Makro Fotoğraf Nasıl Çekilir

Makro fotoğraflar çekmek için şu adımları izleyin:

  1. iPhone 13 Pro veya iPhone 13 Pro Max cihazınızda Kamera uygulamasını açın.
  2. Fotoğraf modundayken, fotoğrafını çekeceğiniz şeye yaklaşmanız yeterlidir. 14 cm’lik bir mesafe içinde olduğunuzdan emin olun.
  3. iPhone’unuz ultra geniş kamera ile otomatik olarak makro lense geçecek ve nesneye odaklanacaktır. Bunu, vizörün sol alt kısmında görünecek olan makro simgesinden anlayabilirsiniz.
  4. Fotoğrafı çekmek için deklanşöre dokunmaya devam edin. Gerekirse, makro çekimler yaparken yakınlaştırabilir veya gece modunu kullanabilirsiniz.
iphone makro fotoğraf nasıl çekilir
iphone makro fotoğraf nasıl çekilir

Makro kamerayı kullanmak istemiyorsanız, devre dışı bırakmak için soldaki düğmeye dokunabilirsiniz. Ayrıca, Ayarlar > Kamera’ya giderek ve Makro Kontrolü seçeneğini devre dışı bırakarak iPhone 13 Pro’nun kamera vizöründe makro geçişini gizleyebilirsiniz.

Makro fotoğrafların yanı sıra iPhone 13 Pro veya Pro Max cihazınıza makro videolar da kaydedebilirsiniz. Video sekmesine kaydırın, nesneye yaklaşın, makro kameranın etkinleştirildiğinden emin olun ve videoyu kaydetmeye başlayın.

Makro Fotoğraflar Çekmek Artık Çok Kolay

Makro fotoğraf çekmek için nesneye yaklaşmanız gerekir. Bununla birlikte, bir kez alıştıktan sonra, iPhone 13 Pro veya Pro Max’inizi kullanarak makro çekimler yapmanın keyfine varacaksınız. Geniş diyafram açıklığı ve büyük sensör sayesinde, çekimler bol ayrıntıyla ortaya çıkıyor ve oldukça çarpıcı görünüyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!