Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSinemaMutlaka İzlemeniz Gereken Kötü Adamın 10 Günü Benzeri 8 Film

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Kötü Adamın 10 Günü Benzeri 8 Film

Kötü Adamın 10 Günü filmini beğendiyseniz, benzeri filmler de izlemek isteyebilirsiniz: İşte polisiye ve dedektiflik konulu 8 film.

‘Kötü Adamın 10 Günü’, Netflix’te yayınlanan Türk polisiye gerilim filmi serisinin ilk bölümüdür. Film, gizemlere ve tehlikeye karşı doğal bir eğilimi bulunan, gerçek mesleği avukatlık olan ve şu anda özel bir dedektife dönüşen Sadık Demir’i konu alıyor. Filmde çeşitli konulara eş zamanlı olarak göz atılıyor. Örneğin filmin bir bölümünde kayıp bir kişi vakası araştırılırken, bir bölümünde ise işlenen bir cinayetin gerçek faili bulunmaya çalışılıyor ve her vaka araştırmada öngörülemeyen komploları ortaya çıkarıyor. Film, klasik olarak “hayattan bıkmış dedektif” klişelerini kullansa da, her hikaye tatmin edici sonuçlara ve merak uyandırıcı bir etkiye sahiptir. Eğer Kötü Adamın 10 Günü filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

Kötü Adamın 10 Günü filminin konusu ilginizi çekmiş olabilir. Yönetmenliğini Uluç Bayraktar üstleniyor. Kadrosunda Nejat İşler, Nur Sürer, Rıza Kocaoğlu ve Kadir Çermik gibi tanınmış oyuncular bulunuyor. Polisiye yapımlar hoşunuza gidiyorsa ve Kötü Adamın 10 Günü benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

Kötü Adamın 10 Günü Benzeri 8 Film

Kötü Adamın 10 Günü filminin ülkemizde gösterime giriş tarihi 18 Ağustos 2023 olarak açıklanmıştı. Nadir de olsa, Türk film endüstrisinde güzel yapımlar ortaya çıkabiliyor. Bunlardan biri de bence Nejat İşler’in başrolünde oynadığı Kötü Adamın 10 Günü. Hadi şimdi ilginizi çekecek benzer filmlere ve projelere bakalım.

8. Bak Nasıl Da Kaçıyorlar (2022 – iMDB: 6,5)

Sam Rockwell ve Saoirse Ronan’ın sıra dışı bir araştırmacı ikiliyi canlandırdığı Tom George’un yönettiği Bak Nasıl Da Kaçıyorlar (See How They Run), 1950’lerde West End, Londra’da geçen klasik bir ‘Kim Yaptı’ konusu üzerinde dönüyor. Tanınmış bir oyunun film uyarlama anlaşmasının ardından yapım ekibi, oyuncu arkadaşı Leo Kopernick’in ölümünün ardından belirsiz bir gelecekle karşı karşıyadır. Deneyimli bir dedektif olan yorgun ve bitkin Müfettiş Stoppard, hevesli, aceleci ve hayatı pek de ciddiye almayan bir Polis Memuru olan Stalker ile birlikte vakayı üzerine alır. Göz alıcı tiyatro dünyasında ikili, gerçek gizem kendini ortaya çıkarana kadar kurbanla aralarında anlaşmazlığı olan çok sayıda kişiyle tanışır.

“Bak Nasıl Da Kaçıyorlar” tamamen cinayet gizemiyle ilgili ve klasik bir ‘Katil Kim’ oyununu temel alan yapım. ‘Kötü Adamın 10 Günü’ filmini izlerken sıkılmadıysanız ve konusu hoşunuza gittiyse, bu filmden de keyif alacağınız kesin.

7. Kiss Kiss Bang Bang (2005 – iMDB: 7,5)

“Kiss Kiss Bang Bang”, Shane Black tarafından yönetilen, komik bir hikaye anlatmak için çok sayıda neo-noir klişe ve mecazla oynayan bir komedi suç gizem filmi. Küçük bir kasabada dolandırıcı olan Harry Lockhart, bir şekilde büyük bir Hollywood tatili yapma şansı yakalar ve bir filmde potansiyel bir rol için özel dedektif Gay Perry’nin yanında eğitim almaya başlar. Ancak, bir aktris olan dünya güzeli Harmony Faith Lane ile tesadüfen karşılaşan Harry, kendisini ve Perry’yi bir cinayet gizemi soruşturmasının ortasında bulur. İşte eğlence tam da burada başlar. Yapımda Robert Downey Jr. ve Val Kilmer başrol oyuncusu. Polisiye ve dedektiflik türünde ‘Kötü Adamın 10 Günü’den çok farklı bir yaklaşıma sahip olsa da, benzeri filmleri arıyorsanız, bunu kaçırmamalısınız.

6. Kayıp Kızlar (2020 – iMDB: 6,2)

Başrolünde Amy Ryan’ın yer aldığı, Liz Garbus’un yönettiği ‘Kayıp Kızlar’, gerçek olaylardan ilham alan yıkıcı bir hikayeyi konu alan bir suç filmi. Mari Gilbert’ın kızı ortadan kaybolur, ancak polis, davaya karşı uygun önlemi almaz. Kızını bulmak için harekete geçen Mari, kızı Shannan’ın bilinen son yeri olan, etrafı çevrili Long Island topluluğu hakkında kendi soruşturmasını başlatır. Aynı şey, seks işçilerinin faili meçhul cinayetlerinin gün ışığına çıkmasına ve geçmişin dehşetinin açığa çıkmasına yol açar. “Kötü Adamın 10 Günü”nde tasvir edilenler gibi karanlık ve çetin ceza davalarının hayranları için “Kayıp Kızlar” benzer konusuyla sizi mest edecek.

5. Veronica Mars (2014 – iMDB: 6,7)

Rob Thomas’ın yönettiği ve baş karakteri Kristen Bell’in oynadığı ‘Veronica Mars’, genç bir Özel Dedektif hakkında kült bir klasik suç drama filmidir. Veronica, hukuk alanında kariyer yapmak için liseden sonra, eski sevgilisi soruşturma becerilerine ihtiyaç duyduğunda oyuna çekilir. Lise buluşmasının hemen ardından California, Neptune’e dönen Veronica, eski sevgilisi Logan Echolls’un kız arkadaşı pop yıldızı Bonnie DeVille’in öldürülmesinde adını temize çıkarmasına yardım eder. “Veronica Mars”, bir araştırmacı dedektiflik filminden ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Bu nedenle, ‘Kötü Adamın 10 Günü’ filmini beğendiyseniz, bu film tam size göre.

4. Zehirli Gül (2019 – iMDB: 4,8)

Francesco Cinquemani ve George Gallo’nun polisiye gerilim filmi ‘Zehirli Gül’de diğerlerinin yanı sıra John Travolta, Morgan Freeman ve Brendan Fraser yer alıyor. Bir önceki klasik kara filmi hatırlatan bu film, eski bir ünlü futbolcu olan ve şimdi özel dedektif olan Carson Phillips’in etrafında dönüyor. Sıradan bir özel dedektif olarak yola çıkan Phillips, bir kayıp şahıs vakasını üstlenir ve altında dolambaçlı bir suç ağı bulur. Sonunda, dava daha fazla suça ve ölüme yol açar. Bu filmdeki Dedektif Carson, her iki dedektifin de benzer klişeleri ve karakter özelliklerini bünyesinde barındırmasıyla hayranlarına Sadık Demir’i hatırlatacağı kesin.

3. Kızımı Kurtarın (2007 – iMDB: 7,6)

Ben Affleck’in yönettiği ‘Kızımı Kurtarın’, Casey Affleck, Morgan Freeman ve Michelle Monaghan’ın oynadığı bir gizem gerilim filmi. Helene McCready’nin küçük kızının kaybolmasının ardından, Jack Doyle liderliğindeki polis, 72 saatlik aramanın ardından aktif arama kurtarma operasyonunu sonlandırır. Sonuç olarak, çaresiz anne, kızı Amanda’nın ortadan kaybolmasını araştırmak için kayıp şahıs vakalarında çok az deneyimi olan bir özel dedektif olan Patrick Kenzie’ye başvurur. Mahalleye olan aşinalığı ve doğal içgüdüleri yanında olan Patrick, kendisini davaya kaptırır ve anne-kızı yeniden bir araya getirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır.

Bu film, deneyimsiz bir dedektifin ailesinin emriyle kayıp bir kişiyi bulmaya çalıştığı ve beklenmedik sonuçlara ulaştığı ‘Kötü Adamın 10 Günü’ ile benzer bir hikayeyi takip ediyor. Bu nedenle, öngörülemeyen suç gizemleri sizin tarzınızsa, o zaman kesinlikle ‘Kızımı Kurtarın’ filmini izlemelisiniz.

2. Lady Winsley’i Kim Öldürdü? (2018 – iMDB: 6,0)

Türk polisiye – gizem türünü sevenler için ‘Lady Winsley’i Kim Öldürdü?’, ‘Kötü Adamın 10 Günü’den sonra mükemmel bir tercih olabilir. Hiner Saleem’in yönettiği bu Türk filmi, Leydi Winsley’in tuhaf ölümünü konu alıyor. Amerikalı romancının Türkiye’deki Prens takımadalarındaki Büyükada’ya yaptığı ziyaret, öldürülmesiyle sonuçlanır. Sonuç olarak, dedektif Fergan olayı incelemek ve Leydi’nin ölümünün ardındaki gizemi çözmek için olay yerine gelir. Orijinal adı ‘Lady Winsley’ olan bu filmin Sadık’ın hikayesiyle birincil bağlantısı Türkçe köklerinden geliyor. Kötü Adamın 10 Günü benzeri filmler arasında bu yapımı da tavsiye ederim.

1. Ice Blues (2008 – iMDB: 6,4)

“Amerika’nın en sevilen gey özel dedektifi” baş karakter Donald Strachey hakkındaki bir dizinin dördüncü filmi “Ice Blues”, Donald’ın son soruşturmasını anlatan bir suç filmi. Donald’ın hayat arkadaşı Tim Callahan, Gençlik Grubuna yaptığı şaşırtıcı bağışın ardından zor bir duruma düştükten sonra, Donald kendisini kasabanın güçlü bir avukatı olan Jake Lenigan’ın cinayetini araştırırken bulur. Dava geliştikçe, geçmişteki tuhaf komploların ve gömülü cinayet davalarının yolunu açar. “Ice Blues”, “Kötü Adamın 10 Günü”nde görülene benzer ürkütücü bir vakayı öne çıkarıyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!