Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaSinemaMutlaka İzlemeniz Gereken Sisu Benzeri 8 Film

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Sisu Benzeri 8 Film

Sisu filmini beğendiyseniz, benzeri filmler de izlemek isteyebilirsiniz: İşte nazi dönemi soygun, aksiyon ve gerilim türündeki 8 güzel film.

Jalmari Helander’ın yönettiği ‘Sisu’, 2. Dünya Savaşı sırasında geçen tarihi bir aksiyon gerilim filmi. Aatami Korpi, Lappi bölgesinde topraktan çıkardığı altınları satarak yaşayan emekli bir Finlandiyalı komandodur. Önemli miktarda biriktirdikten sonra şehirde satmaya karar verir ancak altınını çalan Nazi subayı Bruno Helldorf ve adamlarıyla karşılaşır. Bu, Aatami’yi tek kişilik bir ölüm makinesi olmakla ünlü olduğu eski yollarına geri dönmeye iter. Altınını geri almaya kararlı, arkasında bıraktığı kan izinden rahatsız olmadan Helldorf ve adamlarına karşı topyekun bir savaş başlatır. Eğer Sisu filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

Gerçek hayattaki Fin askeri keskin nişancı Simo Häyhä’dan ve 1982 yapımı ‘First Blood’ filminden esinlenen Jorma Tommila’nın başrolde olduğu film, sinemada yüksek oktanlı aksiyonu ve tek kişilik ordu hikayelerini sevenler için bir zevk. Dolayısıyla, bu aksiyon destanını beğendiyseniz ve bu tür hikayelerden daha fazla keyif almak istiyorsanız, size mükemmel önerilerimiz var. Sisu benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

Sisu Benzeri 8 Film

Jorma Tommila’nın başrolde yer aldığı yapımda Finlandiya’lı eski komando Aatami Korpi, kendi halinde ve savunmasız görünen yaşlı bir adamdır. Bir gün çıkardığı altınları atıyla şehre götürmek üzere yola çıkmışken Nazi subayları tarafından altınlarına el koyulur. Tam öldürülecekken, kendisini öldürmek üzere olan askerleri infaz eder. Daha bazla bilgi vermeyelim, belki de filmi henüz izlemediniz. İzleyip de Sisu benzeri filmleri araştıranlar için ise harika 8 film derledik. [Sisu Fragmanı için buraya bakın]

8. Adalet (2014 – iMDB: 7,2)

Antoine Fuqua’nın yönettiği ‘The Equalizer’ (Adalet), benzer bir şekilde aynı adı taşıyan 1980 TV şovuna dayanan bir aksiyon-macera filmi. Geçmişini geride bırakmak ve yeniden başlamak isteyen eski bir Özel Hizmetler Komandosu olan Robert McCall’ı takip ediyor. Bu nedenle, barış dolu bir hayat ile yeniden başlar ve sonunda Teri adında genç bir kızla arkadaş olur.

Ancak McCall, onun tehlikeli bir Rus çetesi tarafından tartaklandığını görünce, eski yöntemlerine geri dönmek ve affetmez adaleti teslim etmek zorunda kalır. ‘Sisu’ gibi bir savaş filmi olmasa da, ‘Adalet’ aynı zamanda emeklilikten sonra acımasız bir düşmanla yüzleşmek ve değer verdiği şeyi savunmak zorunda kalan sertleşmiş eski bir komandoyu konu alıyor. Üstelik her iki filmdeki güçlü aksiyon sahneleri de aynı derecede eğlenceli.

Sonra Bunu Oku: 2. Dünya Savaşı Konulu Netflix Filmleri

7. Soysuzlar Çetesi (2009 – iMDB: 8,3)

“Soysuzlar Çetesi”, “Sisu” gibi sert bir aksiyon filmi olmayabilir, ancak iki film arasındaki birçok benzerlikten biri de 2. Dünya Savaşı’nın arka planını göstermesidir. Quentin Tarantino’nun yönetmenliği, düşman hükümeti devirmek için Nazi subayı kılığına giren bir grup Yahudi gerilla askerini konu alıyor. Planları beklenmedik bir şekilde, aynı zamanda ailesinin Nazi askerleri tarafından öldürülmesinin intikamını almak için planlar yapan Yahudi bir mülteci olan Shosanna Dreyfus (Mélanie Laurent) ile çatışır.

Sisu benzeri filmler arasında aynı zaman çizelgesinin dışında, “Soysuzlar Çetesi” ve “Sisu”, Nazi ordusuna karşı ortak bir intikam alan kahramanları içeriyor. Yöntemleri ve motivasyonları farklı olsa da inançları uğruna hayatlarını riske atmaya ve kendilerine zulmeden düşmana karşı adalet arama görevlerini yerine getirmeye hazırdırlar.

Sonra Bunu Oku: Nazi (Holokost) Konulu En İyi Filmler

6. Polar (2019 – iMDB: 6,3)

Jonas Åkerlund”un ‘Polar’ında’ın yönettiği Polar isimli filmde, Duncan Vizla (Mads Mikkelsen), nam-ı diğer The Black Kaiser, artık şiddetten uzak huzurlu bir emekliliğin tadını çıkarmaya çalışan dünyanın en çok aranan suikastçılarından biriydi. Ne yazık ki, eski işvereninin onun için başka planları vardır. Bir grup genç ve daha hızlı suikastçı tarafından köşeye sıkıştırılan Vizla, kendi başının çaresine bakmak için silahlarını tekrar almak zorunda kalır ve bir süredir uykuda olan içindeki öfkeyi serbest bırakır.

“Polar”daki Vizla ve “Sisu”daki Aatami, düşmanlar mevcut barışı tehdit ettiğinde şiddet dolu geçmiş benliklerine dönmek zorunda kalan adamlardır. Ayrıca, her ikisi de rakiplerini acımasızca yok etmeleriyle kötü bir üne sahipler ve başladıkları anda durmuyorlar. Vizla hayatını korumak için mücadele ederken, Aatami sıkı çalışmasının meyvelerini korumaya çalışır. Tehlikede olan çok şey varken, her iki kahraman da kan dökmeye itilmiş yaralı canavarlar gibidir.

5. Fury (2014 – iMDB: 7,6)

Sisu benzeri filmler arasında David Ayer tarafından yönetilen “Fury”, “Sisu” ile pek çok benzerlik taşıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında geçen film, beş mürettebat üyesiyle savaştan zarar görmüş Almanya’da mahsur kalan deneyimli bir tank komutanı olan Wardaddy’yi konu alıyor. Aleyhlerine olan ihtimallere rağmen, onları yaklaşan Nazi birliklerinden bir sahra hastanesini savunmak gibi düşünülemez bir göreve yönlendirir.

Nazileri ortadan kaldırmaya kararlı olan Wardaddy, tüm engelleri kaldırır ve düşmanla kafa kafaya gider. İkinci Dünya Savaşı’nın ortak ortamının dışında, hem ‘Fury’ hem de Sisu, geçmişleriyle katılaşmış, Nazilere karşı savaş açan iki kahramanın etrafında dönüyor. Hayatta kalma şansları iç karartıcı olsa da Wardaddy ve Aatami, görevlerini hayatlarının önüne koyan ve düşmanlarına saldırırken ellerinden geleni yapan onurlu insanlardır.

4. Warhorse: One (2023 – iMDB: 4,8)

Johnny Strong’un yönettiği ‘Warhorse: One’ modern bir hikaye ama savaşın unsurları ve riskli bir görevi tamamlamak için düşman topraklarında dolaşan bir başkahraman ‘Sisu’dakiyle aynı. Afganistan’daki bir kurtarma görevi sırasında ekibinin helikopteri düşürüldükten sonra mucizevi bir şekilde hayatta kalan operatör. Misyonerleri tahliye etmeye devam ederken küçük bir kıza rastlar ve onunla duygusal bir bağ kurar.

Çocuğa olan sevgisini göz önünde bulunduran Mirko, onu güvenli bir yere götürmeye karar verir ve savaşın harap ettiği topraklarda isyancı saldırıları ve zorlu arazilerle mücadele ederek tehlikeli bir yolculuğa çıkar. “Sisu” ve “Warhorse: One”ın öncüllerindeki büyük farklılıklara bakılmaksızın, her iki film de herhangi bir savaşın (eski ve yeni) insanlığın en kötü yanını nasıl ortaya çıkardığını ve düşman peşlerinde olmasına rağmen hedeflerine ulaşmak için tehlikeli arazilerde tek başlarına nasıl ilerlediğini izleyicilere sunuyor.

3. Önemsiz Biri (2021 – iMDB: 7,4)

‘Nobody’ (Önemsiz Biri), Ilya Naishuller tarafından yönetilen, ne pahasına olursa olsun çatışmadan kaçınan yumuşak huylu bir aile babası olan Hutch Mansell’in etrafında dönen bir aksiyon gerilim filmi. Ancak, evindeki bir hırsızlık, karısının ve çocuklarının onun uysal doğasıyla dalga geçmesine neden olunca, eski günlerine döner ve şiddet içeren bir yola girer. Kısa süre sonra Hutch, Rus mafyasında tehlikeli bir düşman edinir ve şimdi ailesini korumak için şiddet eğilimlerinden yararlanmak zorundadır.

“Önemsiz Biri” ve “Sisu”da tasvir edilen farklı durumlardan bağımsız olarak, her iki filmde de altta yatan öfkeye sahip mazlum kahramanlar yer alıyor ve kan dökülmesini önlemeye çalışıyorlar çünkü aynı şeyi yaptıklarında sonuçların tahmin edilemez olacağını biliyorlar. Ancak aşırı tehditlerle karşılaştıklarında karanlık geçmişlerine sahip çıkarlar ve hem düşmanları hem de izleyicileri şaşırtırlar.

2. John Wick (2014 – iMDB: 7,4)

Yönetmenliğini Chad Stahelski’nin üstlendiği ‘John Wick’, Rus çetesi arabasını çalıp sevgili köpeğini acımasızca öldürdüğünde ölümcül geçmişini yeniden uyandırmak zorunda kalan eski bir tetikçi olan baş kahramanı konu alan bir aksiyon gerilim filmi. Acımasız saldırının ardından John Wick, intikam alma duygusuyla düşmanlarının peşine düşer ve önüne çıkan herkesi ayrım gözetmeden ortadan kaldırır.

Film, aksiyon intikam türünü farklı bir şekilde ele alsa da, kahramanların karakteri açısından ‘Sisu’ya oldukça benziyor. Hem John Wick hem de Aatami, eğitimli katiller olarak geçmişlerinden kurtulmaya çalışıyorlar, ancak bir kez düşmanları tarafından haksızlığa uğradıklarında, adalet arama yolları oldukça benzer. Sadece çok daha büyük bir rakiple karşı karşıya gelen tek kişilik bir ordunun iki örneği değil, aynı zamanda onları hayata iten tek duygu gizli öfkeleridir.

1. İlk Kan (1982 – iMDB: 7,7)

Ne de olsa ‘Sisu’nun arkasındaki ilham kaynağı Ted Kotcheff’in yönettiği ‘First Blood’ olduğu için şüphesiz bu listenin başında geliyor. Başrolünde Sylvester Stallone’nin yer aldığı ikonik aksiyon filmi, savaş alanından hâlâ travmatik anıların peşini bırakmayan Vietnam Savaşı gazisi John Rambo’nun etrafında dönüyor. Acımasız bir küçük kasaba şerifi onu şehir dışına sürdüğünde, kasabanın polis departmanına karşı topyekun bir savaş yürütmeye karar verir.

Kanundan kaçan Rambo, kendini savunmak ve ona haksızlık edenlere bir ders vermek için en kötü yanını ortaya çıkarmak zorunda kalır. Görülebileceği gibi, Rambo’nun durumu, Aatami’nin ‘Sisu’daki durumunu yansıtıyor – ikisi de umutsuzca kaçmaya çalıştıkları trajik bir geçmişe sahip eski askerler. Yine de, uğraşılacak yanlış adamlar onlar ve yalnızlıklarını bir kenara bırakmaları için kışkırtıldıklarında, düşmanlarına tam güçle saldırıyorlar ve eski ölüm makineleri olma ünlerine yakışıyorlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!