Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerRenk Paletleri ve Kodları ile Griyle Uyumlu 15 Renk

Son Yazılar

Renk Paletleri ve Kodları ile Griyle Uyumlu 15 Renk

Dekorasyon, kıyafet ya da mobilyalar için açık ve koyu gri ile uyumlu renkler hangileridir merak ediyorsanız, kodları ile paylaşıyoruz.

Tasarım söz konusu olduğunda, gri zaman kavramı olmayan bir seçimdir. İster ultra modern monokrom, ister sıcak, toprak tonlarından ilham alan bir iç mekan için renk seçiyor olun, bu çok yönlü gölge, neredeyse her tür paleti oluşturmanıza yardımcı olabilir. İster kıyafet, ister mobilya da duvar boyası seçiyor olun gri ile uyumlu renkler hangileridir merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumaya devam edin.

Gri ile uyumlu renkler hangileridir?

İşte renk paleti örnekleri de dahil olmak üzere griyle uyumlu renklerin bir listesi.

1. Gri ve Siyah

gri ile uyumlu renkler

Renk Kodları: #000000, #dbd3d8, #eff1f3

Siyah ve gri klasik bir kombinasyon olsa da modern iç mekanlar için de popüler bir seçimdir. Tek renkli iç mekanları seviyorsanız, ancak biraz daha dramatik ve karamsar bir şey tercih ediyorsanız, bu kombinasyon mükemmel bir şekilde uyumludur.

Bir oturma odasına yumuşak gri bir kanepe ve gri duvarlar eklemeyi düşünebilirsiniz. Bazı siyah vurgulu yastıklar ve siyah bir halı ekleyebilirsiniz. Daha soluk griler bu görünümün aşırı koyulaşmasını engelleyebilir, ancak bu görünüm yine de bol miktarda doğal ışık alan bir odada en etkili olacaktır. Hâlâ biraz karanlık buluyorsanız, ortamı biraz aydınlatmak için birkaç beyaz vurgulu yastık ve/veya beyaz vurgulu bir duvar eklemeyi deneyin.

2. Orta Yeşil ve Gri

gri ile uyumlu renkler

Renk Kodları: #3cb371, #5f6062, #eae1df

Gri ile uyumlu renkler arasında yeşil olması sizi şaşırtabilir. Gri, diğer nötr tonlarla iyi uyum sağlasa da, aynı zamanda daha parlak, daha doygun tonlar için mükemmel bir seçim olabilir. Farklı bir yaklaşım denemek istiyorsanız, orta gri tonunu kelly yeşilinden daha koyu ama zümrüt kadar havalı olmayan koyu bir yeşille eşleştirmeyi deneyin.

Bu, harika bir enerji dengesi sağladığı için oturma odası veya kıyafet için mükemmel bir başka görünüm sunar. Gri bir kanepe ve gri (veya kirli beyaz) duvarlar seçin ve bazı yeşil vurgular serpiştirin. Yeşil abajurlar, vurgulu yastıklar ve örtüler ve hatta yeşil bir kilim güzel görünebilir. Biraz zenginlik katmak için biraz sarı renk de ekleyebilirsiniz. Altın rengi lambalar ve fotoğraf çerçeveleri genellikle yeterlidir.

3. Allık Pembesi ve Gri

gri ile uyumlu renkler

Renk Kodları: #f1abb9, #738290, #f4f1bb

Gri ayrıca yumuşak ve davetkar bir görünüm için daha yumuşak renklerle güzel bir şekilde eşleşir. Daha yumuşak allık pembeleriyle eşleştirmeyi deneyin. Tüm paleti biraz daha soğuk tutmayı tercih ederseniz, daha koyu tonlarını tercih edebilirsiniz.

Sakinleştirici havası sayesinde özellikle yatak odalarında çok işe yarayan bir palettir. Birkaç soluk pembe desenli yumuşak gri bir yatak örtüsü deneyin. Aradığınız ruh haline göre soluk gri veya soluk pembe duvarlar seçin. Daha cesur bir kontrast arayanlar için, pembe bir yatak örtüsü (veya sandalye veya kanepe) gri duvarlar ve/veya kilimlerle de güzel görünür.

4. Boz Renkler ve Gri

Renk Kodları: #483c32, #a7a2a9, #f4f7f5

Griyle uyumlu renkler arasında ‘boz’, son yılların en popüler seçeneğidir. Çeşitli gri tonları, diğer nötr tonlarla birlikte güzel görünme eğilimindedir. Hala biraz daha soğuk bir kombinasyonu tercih ediyorsanız, boz renkler ve gri harika bir eşleşme olur. Boz, neredeyse gri ve kahverenginin alt tonları olan daha yumuşak bir geçişe sahiptir. Ayrıca son zamanlarda ahşap döşeme ve diğer ahşap mobilya türleri için popüler bir renk haline geldi, bu nedenle bu kombinasyon kullanımı son derece kolay ve sonuç verici.

Bir mutfakta, boz döşeme ve/veya boz rengi mobilyalar ile grinin farklı kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Daha fazla boz kahverengi istiyorsanız, bu karmaşık nötr, dolaplar için harika bir gölge vericidir. Daha katmanlı bir görünüm istiyorsanız, birden fazla gri tonu kullanmayı deneyin.

5. Mandalina ve Gri

griyle uyumlu renkler

Renk Kodları: #f28500, #818aa3, #463730

Çoğu iç mimar, portakal konusunda ve özellikle mandalina gibi parlak tonlarda dikkatli olmanızı tavsiye ediyor. Ancak bu renk son yıllarda daha popüler hale geldi. Kömür gibi soğuk, koyu gri tonlarının yanında harika görünüyor.

Burada mandalina rengi biraz göz korkutuyor olabilir, bu yüzden büyük ölçüde gri bir iç mekana çok az bu renkten eklemeyi deneyin. Örneğin bir yatak örtüsü ya da mandalina renginde bir kanepe gri ile süper uyumlu görünecektir.

6. Gök Mavisi ve Gri

Renk Kodları: #2a52be, #cfcfcd, #645244

Gök mavisi, mavinin zengin ve güçlü bir tonudur. Bu nedenle, küçük detaylarla kullanıldığında gri ile uyumlu renkler arasında çok farklı bir ambiyans oluşturduğu görülebilir. Hemen hemen her gri tonuyla iyi bir şekilde eşleşecek olsa da, daha sıcak tonlarda en iyi görünümü elde etmenizi sağlar. Yüksek oranda gri olan bir odaya birkaç gök mavisi vurgu (vazolar, kaseler, duvar baskıları vb.) eklemeyi düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, sehpa gibi tek parça gök mavisi vurgulu mobilyalar da kullanabilirsiniz.

Bu tür renk kombinasyonu, soğuk, canlı beyazla da iyi eşleşir. Ve özellikle gök mavisi seviyorsanız, soğuk beyaz süslemeli mavi duvarları ve soğuk beyaz tavanı dahil edebilirsiniz. Veya tercih ederseniz, normalde gri olan bir odaya hem beyaz hem de gök mavisi vurgular ekleyebilirsiniz.

7. Soft Kakao ve Gri

gri ile uyumlu renkler

Renk Kodları: #987b71, #dbd5d5, #fce6e6

Bazı insanlar kahverengiyi donuk bir renk olarak görür. Ancak kakao kahvesi, hiç olmadığı kadar yumuşak bir sıcaklık sunar! Biraz daha dinamik bir şey istediğinizde beje harika bir alternatif. Biraz hareketli nötr renkleri seviyorsanız, bu harika bir seçim.

Bu ilginç rengi çeşitli şekillerde birleştirebilirsiniz. Alışılmadık ve göz alıcı bir duvar rengi oluşturur. Bir mutfakta, özellikle gri mermer tezgahlarla birlikte kullanıldığında dolaplar için harika bir renktir. Ve elbette, gri duvarlı bir odada deri veya kumaş mobilyalar için de yaygın olarak kullanılır.

8. Donuk Kurşunî ve Gri

Renk Kodları: #adb4bf, #454a52, #f5f5f5

Metalikler gri ile harika görünür ve kurşun özellikle öyle. Daha yumuşak, matlaştırılmış yüzeyi, tek renkli iç mekanlar için uygun bir seçim olmasını sağlar. Ve kurşun nispeten yaygın bir renk olduğundan, bulması kolaydır.

Gri mobilyalı bir odada kurşun rengi çerçeveli siyah beyaz fotoğraflar veya gri duvarlara baskılar eklemeyi deneyin. Kombinasyonu biraz hafifletmeniz gerekirse, soğuk beyaz tonları ekleyin. Tabii ki kurşuni renkleri eklemenin tek yolu çerçeveler değil. Lambaları, saatleri, vazoları veya kaseleri ve hatta heykelleri deneyebilirsiniz.

9. Limon Sarısı ve Gri

gri ile uyumlu renkler

Renk Kodları: #fef250, #a5abaf, #54494b

Griyi tüm soğuk renk paletlerinde sıklıkla görürsünüz. Ancak limon sarısı gibi sıcak tonlar, dikkatli kullanıldıklarında o soğukluğa hafif bir enerji yayarlar! Sarı ve griyi birleştiriyorsanız, çoğunlukla gri olan bir alana sarı patlamalar eklemeyi deneyin.

Grinin tam tonu size kalmış. Daha düşük kontrastlı bir görünüm için, daha sıcak grinin soluk ila orta tonlarını tercih edin. Daha cesur ve daha yüksek kontrast için limon sarısını kömür veya diğer koyu gri tonlarla birleştirin. Kombinasyondan tam olarak emin değilseniz, sadece birkaç sarı vurguyla başlayın.

10. Soğuk Beyaz ve Gri

Renk Kodları: #f4fdff, #8e9394, #85bcc7

Çoğunlukla veya tamamen soğuk beyaz olan odalar biraz steril görünebilir. Ancak grinin çeşitli tonlarını içeren bir birleşime soğuk beyazı eklediğinizde, dinamik, katmanlı bir kombinasyonun parçası haline gelir.

Daha sessiz bir oda için soluk gri duvarlar ve beyaz döşemeyle başlamayı deneyin. Ayrıca soluk, sıcak nötr mobilyalar da ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, çoğunlukla beyaz olan bir oda için sıcak gri dokunuşlar deneyebilirsiniz. Elbette, daha sıcak grilerle sınırlı değilsiniz. Daha soğuk bir palet oluşturmak için çeşitli doygunluklarda soğuk griler ekleyin. Bu strateji, ilginç bir katmanlı görünüm yaratacaktır.

11. Bordo ve Gri

Renk Kodları: #800000, #93a3b1, #373f51

Bordo, koyu kırmızı ile kolayca karıştırılır. Ancak bordonun kahverengi alt tonları varken koyu kırmızının alt tonları daha morumsu. Bu nedenle, griyi nötre biraz yakın olan kırmızımsı bir tonla birleştirmeyi umuyorsanız, bordo mükemmel bir seçim olacaktır.

Diğer cesur renkler gibi bordo da cesur tasarım seçeneklerine çok uygundur. Bordo rengi vurgulu bir duvarın önüne kömür rengi bir kanepe veya sandalye yerleştirmeyi deneyin. Bu kombinasyon, bol miktarda beyaz olan bir odada gerçekten parlayacaktır! Bazı tasarımcılar ayrıca bordo mobilyaları gri kilimlerde denemenizi tavsiye ediyor. Genel olarak konuşursak, bordo halılar veya daha büyük bordo kilimler bir odayı aşırı karanlık yapar.

12. Adaçayı Yeşili ve Gri

gri ile uyumlu renkler

Renk Kodları: #9caf88, #baabbd, #564e58

Gri, toprak tonlarıyla uyum içinde görünme eğilimindedir. Adaçayı yeşili, iç tasarım dünyasında muhtemelen en yaygın toprak tonudur. Grinin çeşitli tonlarının yanında, özellikle daha soluk tonlarda da güzel görünür.

Bu güzel kombinasyonu farklı bir şekilde ele almak için bir banyo düşünün ve duvarları adaçayı yeşiline boyadığınızı hayal edin. Gri havlular, kilimler ve gri mermer bir lavabo ekleyin. Sonuç, muazzam derecede rahatlatıcı ve dinlendirici bir ortam.

13. Parşömen ve Gri

Renk Kodları: #f1e9d2, #7a7d7d, #442b48

Gri ile denemek istediğiniz biraz sıra dışı bir nötr renk mi arıyorsunuz? Parşömen isim olarak az bilinir fakat heryerdedir. Eski parşömen kağıdının rengine benzer sarımsı alt tonları olan kirli beyaz bir renktir.

Bu rengi (neredeyse) gerçek parşömen kağıdıyla birleştirebilirsiniz. Abajurlar için oldukça yaygın bir renktir ve öncelikle soğuk gri olan bir odayı ısıtmanın harika bir yoludur. Bununla birlikte parşömen, bejden daha az sade olan sıcak ve davetkar bir duvar rengi de sağlar. Kömür grisi mobilyalarla döşenmiş bir odada parşömen rengi duvarları hayal edebilirsiniz. Dengeli bir kombinasyon için canlı beyaz süslemeler ve beyaz vurgulu yastıklar eklenebilir.

14. Turkuaz ve Gri

gri ile uyumlu renkler

Renk Kodları: #30d5c8, #d8d5db, #595f72

Gri için canlı bir yol arkadaşı istiyorsanız, turkuaz ideal bir seçim olacaktır. Bu parlak yeşilimsi mavi, adını aldığı taşa çok benziyor. Örneğin, soluk ahşap zeminler, yumuşak gri mobilyalar ve zengin turkuaz vurgulu yastıklar içeren bir odada kullanabilirsiniz. Bu görünüm aynı zamanda soluk gri duvarlarla da iyi gider.

Turkuaz da beyaz ile birlikte desenlere katıldığında hoş görünen bir renktir. Desenli perdeleri ve hatta desenli bir duvarı aklınızda canlandırabilirsiniz. Bir alanın enerjisini dengelemek için, bu vurguları grinin baskın olduğu bir odaya dahil edin. Genellikle turkuazı daha yumuşak grilerle bir arada görürsünüz, ancak aynı zamanda daha koyu gölgelerle hoş ve ilginç bir kontrast oluşturur.

15. Espresso Kahverengisi ve Gri

Renk Kodları: #363031, #c2bcbd, #dea2ac

Siyah ve grinin görünümünü seven ancak daha sıcak bir bileşim isteyenler için espresso kahverengisi ideal bir seçimdir. Espresso kahvesi deri mobilyalar, kömür grisi vurgulu yastıklar ve uçuk gri duvarlar ile asil bir oturma odası yaratabilir. Bu görünüm beyazla iyi gider, bu nedenle beyaz bir halı ve beyaz duvar kağıdı da düşünebilirsiniz.

Sadece bir espresso kahvesi dokunuşuyla başlamayı tercih ederseniz, koyu kahverengi karyola ve koyu kahverengi ahşap mobilyalar içeren bir yatak odası deneyin. Sakinleştirici ancak topraklanmış bir renk şeması için orta gri bir yatak örtüsü ve gri duvarlar (veya gri bir halı) ekleyin.

Gri ile Uyumlu Renkler

Griyi çoğunlukla nötr paletlerde görmenize veya birkaç ana renk patlamasıyla kullanmanıza rağmen, bu renk tonu seçiminde yanlış bir şeyler yapmak zordur. Biraz hayal gücüyle, her zevke uygun mükemmel iç mekanı yaratmak için kullanabilirsiniz!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!