Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaSinemaUyuşturucu Kartelleriyle İlgili En İyi Filmler

Son Yazılar

Uyuşturucu Kartelleriyle İlgili En İyi Filmler

Uyuşturucu günümüzün en tehlikeli maddelerinden birisi ve bu ticareti yöneten kartelleri merak ediyorsanız, yayınlanmış filmleri kaçırmayın.

Pablo Escobar, muhtemelen son yıllarda kartel elebaşıları arasında en kötü şöhrete sahip ve tanınabilir olanıdır; kötü şöhreti, kısmen 1980’ler ve 90’ların Kolombiya’sındaki kötü şöhretli Medellín kartelinin yüzü olmasına ve aynı zamanda Netflix’in hit filmi Narcos’un konusu olmasına atfedilmiştir. Güney Amerika’nın en korkunç adamı olarak ününün ondan önce geldiği yer. Elbette bu kadar paranın ve silahın kullanıldığı bu alemde uyuşturucu kartelleri merak konusu oluyor ve filmleri de izleyiciler tarafından merak ediliyor.

Para Avcısı’ndan Yaralı Yüz’e kadar uyuşturucu kullanımının hayatımızın içine kadar nasıl girdiğini ve tehlikenin boyutlarının yanı sıra uyuşturucu kartellerinin bu uğurda neler yapabildiğini görmek dehşet verici. Narcos’un yanı sıra son 20 yılda Ozark, Breaking Bad, Weeds ve Queen of the South gibi uyuşturucu ticareti ve uyuşturucu kartellerine odaklanan diziler de izleyicilerle buluştu. Bu sebeple yazımızda Hollywood’un dayanak noktası haline gelen uyuşturucu kartelleri konulu en iyi filmleri listelemek istedik.

Aralık 2023’te güncellendi: Uyuşturucu kartellerini konu alan filmlerle ilgileniyorsanız şanslısınız. Bu makale, Melis Ekinci’nin güncellemesi ile yayınlandı.

12. Pablo Escobar’ı Sevmek (2017 – iMDB: 6,3)

Pablo Escobar uyuşturucuya karşı savaş tarihinde neredeyse mistik seviyelere ulaştı. Bu adam kendi ülkesine karşı savaş açtı, kendi şartlarına göre teslim oldu ve Kolombiya hükümetiyle müzakere ettiği süre boyunca kendi hapishanesini inşa etti. Fernando León de Aranoa’nın yönettiği Loving Pablo’da, ünlü uyuşturucu baronunun hikâyesini ve birçok basın kuruluşuna göre gizli aşk yaşadığı gazeteci Virginia Vallejo ile olan ilişkisini yeniden ele alıyoruz.

[SONRA BUNU OKU: EVDE İZLENECEK EN İYİ 15 DOLBY ATMOS FİLMİ)

11. Barry Seal: Kaçakçı (2017 – iMDB: 7,1)

Bir TWA pilotu olan Barry Seal, Orta Amerika’da gelişen komünist tehdide karşı keşif sağlamak üzere CIA tarafından işe alınır ve kısa süre sonra kendisini ABD tarihindeki en büyük gizli CIA operasyonlarından birinin sorumlusu olarak bulur. Operasyon Medellin kartelinin doğuşunu başlatır ve Reagan’ın Beyaz Saray’ını neredeyse yerle bir eder.

[SONRA BUNU OKU: MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN KÖTÜ ADAMIN 10 GÜNÜ BENZERİ 8 FİLM)

10. Sicario (2015 – iMDB: 7,7)

İdealist FBI ajanı Kate Macer (Emily Blunt), erkek egemen mesleğinde basamakları tırmandıktan sonra üst düzey bir görev alır. Gizemli hükümet yetkilisi Matt Graver (Josh Brolin) tarafından işe alınan Kate, uyuşturucuya karşı artan savaş için görev gücüne katılır. Alejandro’nun (Benicio del Toro) liderliğindeki ekip, daha büyük bir kartel patronunu (Julio Cesar Cedillo) ortaya çıkarmak için bir kartel patronunu (Bernardo Saracino) kullanarak ABD-Meksika sınırında ileri geri seyahat eder.

[SONRA BUNU OKU: MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN OPPENHEİMER BENZERİ 10 FİLM)

9. Tehlikeli Takip (2012 – iMDB: 7,6)

Brian Taylor (Jake Gyllenhaal) ve Mike Zavala (Michael Peña), Los Angeles’ın en tehlikeli mahallelerinden birinde devriye geziyor. Kuralları esnetseler de onurları ve işe olan bağlılıkları tartışılmaz. Kötü niyetli bir Meksikalı kartel ile ters düşen memurlar için kıyamet kopuyor.

[SONRA BUNU OKU: MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN SİSU BENZERİ 8 FİLM)

8. Amerikan Gangsteri (2007 – iMDB: 7,8)

Frank Lucas (Denzel Washington), hayatını Harlem’in önde gelen gangsterlerinden birinin şoförü olarak kazanıyor. Patronu öldükten sonra Frank, şehrin en güçlü suç patronlarından biri olmak için kendi yaratıcılığını ve katı iş kurallarını kullanır. Bu sırada kıdemli polis Richie Roberts (Russell Crowe), mafyanın güç yapısında bir değişiklik olduğunu hisseder ve rakibini adalete teslim etmenin yollarını arar.

7. İhtiyarlara Yer Yok (2007 – iMDB: 8,2)

İhtiyarlara Yer Yok filmi ters giden bir uyuşturucu anlaşmasını konu alıyor. Teksas-Meksika sınırında geçen bu sürükleyici gerilim filmini Coen kardeşler yönetiyor. Filmin ana konusu, uyuşturucu kartelinin paralarını geri almakla görevlendirdiği tetikçi Anton Chigurh arasındaki kedi-fare kovalamacası etrafında dönüyor. Öte yandan, aklını fazlasıyla aşan bir adam olan Llewelyn Moss var.

6. Sabotaj (2014 – iMDB: 5,7)

John “Breacher” Wharton (Arnold Schwarzenegger), seçkin bir DEA görev gücüne liderlik ediyor. Son görevi, dünyanın en ölümcül uyuşturucu kartellerinden birinin sahibi olduğu güvenliği en üst düzeyde sağlanan eve yapılan yüksek riskli bir baskındır. Wharton ve ekibi (Sam Worthington, Terrence Howard, Joe Manganiello) görevi başarıyla tamamlar ancak gizlice kendileri için 10 milyon dolar çalarlar. Komandolar gizemli bir şekilde teker teker öldürülene kadar işlerinin bittiğini sanıyorlar. Ceset sayısı arttıkça herkes şüpheli oluyor.

5. Özel Tim (2007 – iMDB: 8,0)

Uyuşturucu kartellerini konu alan en iyi filmlerden bazıları ABD dışında geçiyor. Ülkenin dünya çapında yasa dışı maddelerin en büyük alıcısı olduğu göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı değil. Uyuşturucunun üretildiği ülkeler her zaman bu kartellerin nasıl oluştuğuna dair en iyi hikayelere sahiptir. Elite Squad, José Padilha’nın yönettiği bir Brezilya filmidir. Uyuşturucu kartellerinin hüküm sürdüğü Rio de Janeiro’nun çamurlu sokaklarıyla ilgili bir hikaye.

4. Beyaz Şeytan (2001 – iMDB: 7,5)

Johnny Depp & Amber Heard iftira davasının haberlerde yer almasıyla birlikte, Heard’ün Depp’in kokainle ilişkisine ilişkin bazı iddiaları, geçmişe bakıldığında Depp’in 2001 yapımı Blow filminin seçimini biraz ironik hale getiriyor. Bununla birlikte, Bruce Porter’ın aynı adlı kitabından Ted Demme’nin beyazperdeye uyarladığı bu filmde Depp, her zamanki gibi inanılmaz; Medellín kartelinin uyuşturucu kaçakçısı ve 1980’lerin en önemli ABD kaçakçılarından biri olan George Jung’un büyüleyici yaşamının biyografik bir anlatımı karşınıza çıkıyor.

3. Trafik (2000 – iMDB: 7,6)

Uyuşturucu kaçakçılığı dünyasında geçen bir gerilim filmi. Trafik, bazıları son derece kişisel, bazıları ise entrika ve tehlikelerle dolu, birbiriyle ilişkili bir dizi hikayede görüldüğü gibi, uyuşturucu ticaretinin yüksek risklerini izleyicilerle buluşturuyor.

2. Robocop 2 (1990 – iMDB: 5,8)

Robocop 2 genellikle daha küçük devam filmleri arasında yer alıyor ancak bu film, Amerika’daki uyuşturucu kartellerinin işleri hakkında güzel tasvirler barındırıyor. Irvin Kershner’ın yönettiği hikaye, OCP’nin polis koruması dahil her hizmeti özelleştirerek Detroit’i zorla ele geçirdiği distopik bir gelecekte geçiyor. Filmde Robocop, sokaklarda Nuke ticareti yapan uyuşturucu kartelinin tarikat benzeri lideri Cain ile yüzleşmek zorunda.

1. Yaralı Yüz (1983 – iMDB: 8,3)

Kübalı bir hükümet yetkilisine suikast düzenlemesi karşılığında yeşil kart alan Tony Montana (Al Pacino), Miami’deki uyuşturucu ticareti üzerinde hak iddia eder. Yoluna çıkan herkesi acımasızca öldüren Tony, sonunda eyaletteki en büyük uyuşturucu baronu haline gelir ve Miami’den gelen neredeyse tüm kokaini kontrol eder. Ancak polisin artan baskısı, Kolombiyalı uyuşturucu kartelleriyle yaptığı savaşlar ve kendi uyuşturucu kaynaklı paranoyası, nihai çöküşünün alevlerini körüklemeye hizmet ediyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!