Ana Sayfa Sinema Netflix’te İzleyeceğiniz En İyi 20 Felsefi Film

Netflix’te İzleyeceğiniz En İyi 20 Felsefi Film

Netflix'te yayınlanan en iyi felsefi filmleri keşfedin. Düşündürücü ve iç açıcıdan hüzünlü ve gerilimliye, hayatın felsefi sorularını ele alan harika filmler bulun. Zihninizi zorlamak ve bakış açınızı değiştirmek için özenle seçilmiş film seçimimize göz atın.

0
639

Hayatımızı döngüler içinde yaşıyoruz ve Netflix platformunda bu konuda felsefi filmler sunuluyor. Bir andan, bir eylemden ya da bir yerden bir başkasına geçiyoruz, sadece o ana, o eyleme ya da o yere geri dönmek için. Başka bir deyişle, dünya kapalı, hızlı hareket eden, sonsuz döngüler içinde çalışmaya devam ediyor. Yavaşlamak veya durup hayatımızın bu döngüsel yapısı üzerine düşünmek isteyeceğiniz anlar vardır. Bu zihinsel egzersizi yapmanın en iyi yolu, ‘felsefi filmlere’ göz atmak için Netflix’i kurcalamak olmalıdır. Evet, bugün sizin üzerinizde hayatınızı değiştirebilecek bir etkisi olabilecek filmleri paylaşıyoruz.

netflix felsefi filmler

Sizi düşündürecek bir film mi arıyorsunuz? Netflix, derin düşüncelere ilham vermeye yardımcı olabilecek etkileyici bir felsefi film seçkisine sahiptir. Bu kapsamlı rehber, size klasik dramalardan günümüzün gerilim filmlerine kadar şu anda Netflix’te bulunan en iyi felsefi filmleri sağlayacaktır. Ahlak, inanç ve yaşam seçimleri hakkında düşündürücü hikayelerden akıllara durgunluk veren bilim kurgu filmlerine kadar bu listede herkes için bir şeyler var. O halde patlamış mısırınızı kapın ve bu harika filmlerle felsefe dünyasına dalmaya hazırlanın!

20. Beyaz Gürültü (2022)

Noah Baumbach’ın yazıp yönettiği ‘Beyaz Gürültü’ absürt bir drama filmi. Konusu, üniversitede öğrettiği konu olan “Hitler çalışmaları” nı yaratan Jack Gladney’nin (Adam Driver) etrafında dönüyor, ancak Almanca’yı çok az anlıyor veya hiç anlamıyor. Jack, karısı Babette ve dört çocuğuyla birlikte yaşıyor. Jack’in meslektaşlarından biri olan Murray Siskind, Elvis Presley’i temel alan benzersiz bir çalışma alanı geliştirme konusunda yardımını istemek için ondan yardım istediğinde, kabul eder. Kasaba halkının sakin yaşamı, havaya zararlı gazlar salan bir tren kazasının ardından yetkililerin toplu tahliye yapmasına neden olur. Jack, kimyasal atığa maruz kaldıktan sonra öleceğine inanır ve bu da sonraki eylemlerini etkiler. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

19. Marriage Story (2019)

Netflix platformunda yayınlanan ve felsefi filmler arasında bulunan yapımın başrollerinde Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern, Alan Alda ve Ray Liotta yer alıyor. ‘Marriage Story’, Noah Baumbach’ın yönettiği, yazdığı ve ortak yapımcılığını üstlendiği bir drama filmidir. Bir aktris ile başarılı sahne yönetmeni kocası arasındaki karmaşık ilişkiye odaklanıyor. Evlilik sorunlarını çözmek için danışmanlık almaya çalışan çift, sorunlarını çözemez ve sorunları devam etmeye devam eder. “Marriage Story” karı-koca ilişkisinin karmaşıklığını bir bütün olarak ele almasa da, genellikle bir çiftin aşkı bittiğinde ortaya çıkan çatışmalara dair samimi bir anlayış sunuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

18. Senin Gibisi Yok (2018)

Stephanie Laing’in yönettiği ‘Senin Gibisi Yok’, çocukluktan beri arkadaş olan iki karakterin ilişkisinin hikayesi. Abbie (Gugu Mbatha-Raw) ve Sam (Michiel Huisman) çifti, bir gün Abbie’ye kanser teşhisi konduğu ortaya çıkana kadar New York’ta mutlu bir yaşam sürmektedir. Bu haber gün ışığına çıkar çıkmaz Abbie, Sam’in aşık olacağı yeni bir insan bulması gerektiğini düşünür. Böyle bir insanı arama sorumluluğunu üstlenir. Bunu yaparken Abbie, hayatı üzerinde önemli etkileri olan birkaç kişiyle tanışır. Elimizde ne kadar az zamanımız olursa olsun, insanın doya doya yaşamasının önemli olduğunu ona öğretiyorlar. Bu film bize, korkulmaması ve hayatın başka bir parçası olarak alınması gereken bir şey olarak ölümün olumlu bir felsefi algısını veriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

17. Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Netflix’teki felsefi filmler arasında ‘Black Mirror’ şüphesiz şimdiye kadar gördüğümüz en ufuk açıcı filmlerden biridir. Bu film, benzersiz hikayeleri aracılığıyla, çevremizdeki teknolojilerin yol açabileceği dehşet durumları değerlendirmemizi sağlıyor. Yapımcıları ‘Bandersnatch’ filmlerini yayınladıklarında beklentiler çok yüksekti çünkü film daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen bir film izleme deneyimi vaat ediyordu. Filmin hikayesi, Bandersnatch adlı bir kitaptan esinlenerek bunu oyuncunun hikayenin nasıl ilerleyeceğine karar vereceği bir oyuna uyarlamak isteyen bir video oyunu geliştiricisinin etrafında dönüyor. Oyunu geliştirmeye devam ettikçe bu karakter hayatının bile onun kontrolünde olmadığını anlıyor. Peki hayatını kim kontrol ediyor? İzleyen biziz. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

16. Oyun Sonu (2018)

Rob Epstein ve Jeffrey Friedman’ın yönettiği ve Netflix’teki felsefi filmler arasında listelenen ‘Oyun Sonu’, palyatif bakıma ışık tutan ve insan ömrünün kısalığına ve ölümün acı gerçeğine dair derin içgörüler sunan kısa bir belgesel. Hastalarıyla sürekli olarak ölüm kalım savaşı veren en özverili ve vizyoner tıp doktorlarından bazılarının izinden giden ‘Oyun Sonu’, dikkatini bir San Francisco hastanesindeki ölümcül hastalara çeviriyor. Bu doktorlardan bazıları insanlara çok ihtiyaç duydukları manevi ve tıbbi desteği sunarken, ölüm ve yaşam hakkındaki genel görüşü değiştirmek gibi göz korkutucu bir görev üstlendiler. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

15. Pieces of a Woman (2020)

Mundruczó ve Wéber’in sahne oyunundan uyarlanan ‘Pieces of a Woman’, risklere rağmen evde doğum yapmaya karar veren Bostonlu çift Martha ve Sean’ı konu alan bir drama filmi. Ne yazık ki doğum zamanı geldiğinde işler yolunda gitmez ve çift çocuklarını kaybeder. Martha’nın annesi ebe hakkında dava açarken, kahraman Eva keder ve ıstıraba teslim olur. Film, çocuk kaybı ve bunun yansımaları gibi hassas konuları derinlemesine incelerken, ebeveynlerin çocuklarını kaybettiklerinde çektikleri acıya dair şefkatli bir anlayış sunuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

14. Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum (2020)

Iain Reid’in aynı adlı romanından esinlenen ‘Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’, Charlie Kaufman’ın yönettiği ve yazdığı bir psikolojik gerilim filmi. Jesse Plemons ve Jessie Buckley’nin başrolde olduğu film, birlikte erkek arkadaşının anne ve babasıyla tanışma ziyaretine giden genç bir kadının etrafında dönüyor. Ne yazık ki çift, bir kar fırtınası nedeniyle gidecekleri yerde mahsur kalır ve kahraman, erkek arkadaşlarının ailesiyle zaman geçirmek zorunda kalır. Kendi kimliğini ve ilişkisini de sorgulamaya başladığında bu deneyim onun üzerinde garip bir etki bırakır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

13. Private Life (2018)

Paul Giamatti ve Kathryn Hahn, günümüz dünyasında son derece önemli ve alakalı olan bu Netflix orijinal filminde rol alıyor. İki başrol oyuncusu, doğal süreçleri başarısız olduktan sonra çaresizce çocuk sahibi olmaya çalışan bir çift olan Richard ve Rachel’ı canlandırıyor. Kurumdan evlat edinmeye ve tüp bebeğe kadar ellerinden gelen her şeyi deniyorlar ama hiçbir şey onların lehlerine çalışmıyor gibi görünüyor. Hatta Richard’ın yeğeninden tüp bebek için yumurtalarını bağışlamasını isteyecek kadar ileri gidiyorlar. Süreç, kahramanlarımız için duygusal olarak o kadar zorlu bir hal alıyor ki, her şeyden vazgeçmeye karar veriyorlar.

Herhangi bir evli çiftin çocuk özlemi çekmesi doğal olsa da, bu film bize hayatta yapmak istediğiniz her şeyde mutlu olmanın çok daha önemli olduğunu öğretiyor. Gün boyunca peşinden koştukları bir takım arzuları olan birçok insan var. Bu süreçte fark etmedikleri şey, hayatın onlar farkına bile varmadan ağır ağır geçip gittiğidir. Bu, kendimize olmasına asla izin vermememiz gereken bir şey. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

12. The Platform (2019)

Galder Gaztelu-Urrutia’nın yönettiği ve Netflix’teki felsefi filmler arasında bulunan ‘Platform’, David Desola ve Pedro Rivero tarafından yazılan bir sosyal bilim kurgu-korku filmi. Başrollerini Iván Massagué ve Antonia San Juan’ın paylaştığı film, dikey bir hapishanede geçiyor. Üst kattan yemek platformu inmeye başlıyor ve her katta kısa bir süre duruyor. Bu durumda üst kattakiler yemek yiyebiliyor, alt kattakilere ise yiyecek kalmıyor. Durum doğal olarak kıskançlığı körükler ve mahkûmları birbirine düşürür. Açlıktan ölmek üzere olan suçlular her geçen gün daha da tedirgin oluyor ve biriken öfke sadece serbest bırakılmayı bekliyor. ‘Platform’, insanları aç bırakarak ve izole ederek sınırlarını zorlayarak insan doğasına bakıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

11. Forgive Us Our Debts (2018)

Netflix’te yayınlanan felsefi filmler arasında gösterilen bir İtalyan orijinal filmi olan “Forgive Us Our Debts”, Antonio Morabito tarafından yönetilmektedir. Bu filmin hikayesi, çeşitli insanlara borçlu olduğu para miktarıyla çıkmaza giren ve çaresizce bu karmaşadan kurtulmak isteyen bir adamın etrafında dönüyor. Çıkış yolu bulamayınca bir tefeci için alacak tahsildarı olarak çalışmaya karar verir. Çaresiz bir durumda kalan adam, borcu bitene kadar alacaklıları adına tahsildar olarak çalışmaya başlar. Fakat bu iş sandığı kadar kolay olmayacaktır. Bu durum onu her zaman en başta çıkmak istediği durumlara girerken bulur. ‘Forgive Us Our Debts’ bize şeytanla anlaşmanın hiçbir durumdan çıkış yolu olmadığını gösteriyor. Çünkü bir kez onurumuzu satarsak, bu kendi ruhumuzu satmaya benzer. Ve oradan herhangi bir kaçış neredeyse imkansız. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

10. 6 Balon (2018)

Bir Netflix orijinal filmi olan “6 Balon”da, Abbi Jacobson ve Dave Franco’yu erkek ve kız kardeş ikilisini canlandırırken buluyoruz. Film, Katie’nin (Jacobson) erkek arkadaşı Jack için sürpriz bir doğum günü partisi planlamasıyla başlar. Pastayı almaya gittiğinde, parti için kardeşi Seth’i (Franco) almaya da karar verir. Seth, bir an önce bir rehabilitasyon merkezine yatırılması gereken düzenli bir eroin kullanıcısıdır, ancak Abbi’nin onu götürdüğü iki klinik onları geri çevirir. Sabırsızlanan Seth, bir an önce eroin bulması gerektiğini söyler ve hatta ablasını kendisine uyuşturucu almaya zorlar. Bir süre sonra Abbi, kendisi kalbinin derinliklerinden istemediği sürece kardeşinden kendisini düzeltmesini istemenin bir anlamı olmadığını anlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

9. Sevgili Zindagi (2016)

netflix felsefi filmler
Netflix

‘Sevgili Zindagi’, Alia Bhatt ve Shah Rukh Khan’ın başrollerini paylaştığı ve Gauri Shinde’nin yönettiği bir Hint filmidir. Film, hayat felsefesini ilişkilerin bakış açısından ele alıyor. Kaira (Bhatt), erkek arkadaşından sıkılan ve başka bir adamla birlikte olan Mumbai’li bir görüntü yönetmenidir. Ancak bu adam gidip eski sevgilisiyle evlenince Kaira bunu kaldıramaz. Bunu takip eden olaylar onu Hindistan’ın memleketi Goa’ya götürür ve burada psikolog Jehangir Khan (Khan) ile karşı karşıya gelir. Buradan itibaren ilişkileri, duyguları, hissettikleri ve hayata dair felsefi sorular ve yanıtlar üzerine tartışmalar başlıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

8. Guillermo del Toro sunar: Pinokyo (2022)

netflix felsefi filmler
Netflix

“İtaatsizliğin bir erdem olduğunu anlatan bir masal” olarak tanımlanan ‘Guillermo del Toro’nun Pinokyo’su’, Carlo adındaki oğlunu İtalya’daki Büyük Savaş’ta bir bombalama sırasında kaybeden kederli marangoz Geppetto’yu gülümsetmek için sihirli bir şekilde canlanan kuklanın klasik hikayesinin stop-motion animasyonla yeniden canlandırılmasıdır. Daha fazlasını açıklarsak bu hikayeye ve filme zarar verecektir, ancak del Toro’nun açıkça ifade ettiği gibi filmin animasyon sayesinde neler başarabildiğini kelimelere dökmenin zor olduğunu da söylemeliyiz. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7. If Anything Happens I Love You (2020)

netflix felsefi filmler
Netflix

Bu film, kısa filmlerin süresine rağmen ne kadar etkili olabileceğini kanıtlıyor. ‘If Anything Happens I Love You’, Will McCormack ve Michael Govier tarafından yazılan ve yönetilen 12 dakikalık bir animasyon kısa filmdir. Küçük kızlarını bir trajedide kaybeden yaslı bir anne ve babanın hikayesini anlatıyor. Ne tür bir trajedi? Bunu sizinle paylaşamam çünkü bu zaten kısa bir film. Söyleyebileceğimiz tek şey 2021 Akademi Ödülleri’nde En İyi Kısa Animasyon Oscar’ını kazanmış olması. Netflix’te yayınlanan felsefi filmler arasındaki bu muhteşem yapımı merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6. The Zookeeper’s Wife (2017)

Yaşam felsefesi zamanın ötesindedir. Bu nedenle 85 yıl önce yapılan bir iyilik, o zaman karşılığını alan kişi ya da kişileri nasıl etkiliyorsa, bizi de aynı şekilde etkiler. Artık hayatta olmayabilirler ama onların eserleri sinema aracılığıyla varlığını sürdürüyor. ‘The Zookeeper’s Wife’nda (Hayvanat Bahçesi Bekçisinin Karısı), 1939’da Polonya’nın Varşova Hayvanat Bahçesi’nin müdürü Dr. Jan Żabiński (Johan Heldenbergh) ve Nazilerin işgali sırasında hayvanat bahçelerini Yahudileri saklamak için kullanan eşi Antonina (Jessica Chastain) adında Polonyalı bir çift var. 300’e yakın hayat kurtardılar. Niki Caro’nun yönettiği film, Diane Ackerman’ın aynı isimli kitabından uyarlanıyor. Söylemeye gerek yok, tür olarak yaşadığımız ve hayatta kaldığımız korkunç zamanların yanı sıra en karanlık zamanlarda bile sevginin ve insanlığın varlığının acı verici bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor. İzlemek isterseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

5. Ye Dua Et Sev (2010)

netflix felsefi filmler
Netflix

Boşanma sonrası hayatından bıkan ve gerçekte ne istediği hakkında hiçbir fikri olmayan başarılı modern kadın Liz Gilbert (Julia Roberts), hiç yapmadığı şeylere odaklanmak için dünya çapında bir yıl süren bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Bunun için sırasıyla İtalya, Hindistan ve Bali’yi seçiyor. İsmi buradan geliyor, yani İtalya onun farklı yemekleri keşfetmesi için, Hindistan onun dini inançları için ve Bali onun iç huzuru ve kendini sevmesi içindir. Yani temelde ‘Ye, Dua Et, Sev’ onun hayatının üç temel ilkesidir. Ama aradığını buluyor mu? Bunu öğrenmek ve yolculuğunu keşfetmek için filmi izleyin.

4. A Man Called Otto (2022)

Netflix

Otto (Tom Hanks), yalnız yaşayan huysuz, yaşlı ve dul bir erkektir. En çok sevdiğiniz ve hayatınızın çoğunu birlikte geçirdiğiniz insanı kaybetmenin getirdiği acı, ancak bunu yaşayanlar tarafından anlaşılabilir olsa da, bir dereceye kadar da olsa anlaşılabilir bir durumdur. Böyle bir dünyada hiçbir şey mutlu hissettirmez. Ancak yan eve bir aile taşındığında Otto, onların dünyasına tatlı bir şekilde davet edilir. Otto beklendiği gibi başlangıçta bununla baş edemez ama zamanla işler değişmeye başlar. Küçük bir jest, gülümseme, el sallama, küçük bir merhaba, tüm bunlar yavaş yavaş Otto’yu etkilemeye, onu olumlu yönde değiştirmeye başlar. İnsanlara iyi davranırsanız neler olabileceğini bilmek istiyorsanız Marc Forster’ın yönettiği ‘A Man Called Otto’yu izleyin. İzlemek isterseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

3. Beni Adınla Çağır (2017)

Netflix

17 yaşındaki Elio Perlman (Timothée Chalamet), 24 yaşındaki Oliver’a (Armie Hammer) karşı farklı duygular hissetmeye başlar ve bunun tersi de geçerlidir ve ikisi de İtalya’da bir yaz boyunca bunu keşfederler. Bu, Luca Guadagnino’nun yönettiği ve 4 Oscar adaylığı kazanan filmin temel konusu. Aşkın en güzel yanı uygun ortam bulduğunda daha da hissedilir hale gelmesidir. Sevginin yeşermediği bir yer yoktur ama güzel bir yer aşkı daha da güzelleştirir. Eğer aşkı ‘görmek’ istiyorsanız, ‘Beni Adınla Çağır’ yayında. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2. Kraliçe (2014)

Netflix

Netflix platformundaki felsefi filmler arasında bulunan ‘Kraliçe’ Rani Mehra (Kangana Ranaut), damadın düğünü iptal etmesinin ardından tek başına balayına gitmeye karar verdiği bir Hint filmi. Yurtdışındaki yaşam tarzı onun muhafazakar doğasına uyum sağlamasına izin vermiyor. İlk başta bunaltıcı görünse de bu yolculuk Rani’yi kendisiyle ve dünyayla yüz yüze getirir ve hayatının düğünden ne kadar büyük olduğunu anlamasını sağlar. Bazen seni bekleyen birçok evetin farkına varmak için bir hayır gerekir. ‘Kraliçe’ Vikas Bahl tarafından yönetiliyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

1. Rüya Satan Adam (2016)

Augusto Cury’nin kitap serisine dayanan ‘Rüya Satan Adam’, Brezilya yapımı bir filmdir. Konusu iki adam etrafında dönüyor: adını taşıyan Dreamseller (Rüya Satan) ve hayal kırıklığına uğramış psikolog Júlio César. Rüya Satıcısı, dünyanın en zengin adamlarından biri olan Mellon Lincoln Filho’dur. Yıllar içinde bankaları, BT’yi, perakende satış şirketlerini ve inşaat şirketlerini kapsayan devasa bir iş imparatorluğu kurdu. Ancak karısı ve kızının ölümünün ardından Mellon ortadan kayboldu. Yıllar sonra, insanlara hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu öğretmeye çalışırken sokaklarda bulunur. Bu sırada Júlio, karısından ve oğlundan ayrı kalmıştır ve intihar etmeyi düşünmektedir. Bu, iki adamın tanıştığı ve hayatlarının değiştiği zamandır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz