Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerBeyaz Gülün Anlamı Nedir? Beyaz Gül Ne Anlama Gelir?

Son Yazılar

Beyaz Gülün Anlamı Nedir? Beyaz Gül Ne Anlama Gelir?

İster sevginizi ifade etmek olsun, ister ölen kişiye saygı göstermek olsun, ister sadece önemsediğinizi söylemek isteyin; beyaz güller zamansız oldukları kadar bir çok anlama gelirler.

Çiçek siparişi verirken dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü her rengin farklı bir anlamı var. Bunlardan biri de çiçekçilerdeN sıklıkla sipariş verilen beyaz gülün anlamı oluyor. Bu yazımda sizlerle beyaz gül ne anlama gelir tüm detaylarıyla paylaşacağım.

Sade güzelliği ve çoğu zaman sarhoş edici kokusuyla çağlar boyunca imrenilen bu gül, içten bir mesaj göndermek için klasik bir gülden daha anlamı olamaz. Güller büyük bir sevgi göstergesidir ve renklerine bağlı olarak farklı anlamlara sahip olabilirler. Beyaz gülün anlamı kullanıldıkları duruma göre farklılık gösterir ancak bunlar her zaman hiçbir kelime kullanmadan mesaj göndermenin harika bir yöntemidir.

Beyaz gülün anlamı nedir

beyaz gülün anlamı
 • Beyaz güller geleneksel olarak düğünler için popüler bir seçimdir.
 • Beyaz güller aynı zamanda yeni başlangıçlarla da ilişkilendirilir.
 • Beyaz güller sevdiğiniz kişinin tanrıça olarak görüldüğünü ifade etmenin bir yoludur.
 • Beyaz güller saflığı ve neşeyi simgelemektedir.
 • Siyasette beyaz güller barışı getirmeyi simgelemektedir.
 • Cenazelerde beyaz güller, ölen kişiye duyulan şerefi, saygıyı, anmayı, sevgiyi simgeler.

Anlamları ne olursa olsun, beyaz güller evrensel olarak güzel bir çiçek ve birinin gününü aydınlatacak ve özen gösterecek zamansız bir hediye olarak görülüyor.

Beyaz gülün anlamı ve tarihsel önemi

Geleneksel olarak beyaz güller düğünler için popüler bir seçimdir. Saflığı temsil ettikleri için çiçek, evlilik kutlamaları için harika bir seçenektir. Beyaz güller saflığın yanı sıra gençliği, masumiyeti, yeni aşkı ve sadakati de temsil eder. Bu nedenle, beyaz güller sıklıkla yeni başlangıçları simgelemenin bir yolu olarak görülüyor ve kırmızı güllerin çağlar boyunca yaptığı gibi aşkı temsil ediyor.

beyaz gül ne anlama gelir

Çiçeğin tarihsel önemi

Uzun zaman önce, antik Yunanistan’da beyaz gül, tanrıça Afrodit’in (daha sonra Romalılar tarafından Venüs olarak yeniden adlandırıldı) bir simgesiydi. Afrodit kadınsı güzellik, aşk ve cinsellik idealini temsil eder. Tanrıça ayağını dikene batırıp kanını güllerin üzerine damlatıp güllerin kırmızıya dönmesine neden olana kadar tüm güllerin beyaz olduğuna dair bir efsane vardır. İddiaya göre bu, Cupid’in (veya Eros’un) yanlışlıkla çiçeğin saplarını bir okla vurması ve bunun sonucunda çiçeğin dikenli hale gelmesiyle meydana geldi. Antik Yunan döneminde tanrıların tapınaklarına çiçek sunmak yaygın bir uygulamaydı. Afrodit gülleri temsil ettiğinden onu sevenler tarafından sık sık güllerle onurlandırılırdı. Bu eski efsane nedeniyle çiçek vermek, sevdiğiniz kişiyi tanrıça olarak gördüğünüzü ifade etmenin bir yolu haline gelmiştir. Bu, sevgilinize onun sizin için dünyalar kadar önemli olduğunu söylemenin mükemmel bir yoludur.

Beyaz gül, çoğunlukla Meryem Ana’yı temsil ettiği için Hıristiyanlıkta da bir semboldür. Gülün saflığı ve neşeyi temsil ettiği bazen ona “Cennetin Mistik Gülü” denir. Beyaz gülle olan bağlantısı nedeniyle, ortaçağ bahçelerinde çok yaygındı.

Beyaz gül demetinin politik anlamı nedir

Tarih boyunca beyaz güllerin önemli bir kültürel rolü olmuştur. Sadece dinde değil, siyasette de. Örneğin beyaz gül, 15. yüzyılda Kral VII. Henry’nin hükümdarlığı sırasında İngiltere’de gerçekleşen Güller Savaşı’nda York Hanesi taraftarlarının resmi simgesiydi. Almanya’da Hitler’e karşı çıkan, şiddet içermeyen bir öğrenci grubu vardı ve ‘die Weiße Rose’ ya da ‘beyaz gül’ adını kullanıyorlardı. Katılımcıların gençliğini ve saf niyetlerini simgeliyordu.

beyaz gül anlamı

Düğünlerde Beyaz Gülün Anlamı

Beyaz gül en geleneksel düğün çiçeklerinden biridir ve çok da mantıklıdır. Bu çiçeklerin saflığı temsil etmesi, onları yeni bir romantik ve evlilik bağını kutlamak için uygun bir çiçek haline getiriyor. Düğünlerdeki popülerliği nedeniyle beyaz güle sıklıkla ‘gelin gülü’ adı verilir.

Ayrıca beyaz güller yeni başlayan aşkla ilişkilendirilir ve bu da onları klasik bir gelin buketi için mükemmel bir seçenek haline getirir. Bu çiçeklerin çoğu zaman umut duygusu taşıdığı göz önüne alındığında, evliliğin yanı sıra başka yeni başlangıçları da simgeleyebiliyorlar.

Cenazelerde Beyaz Gülün Anlamı

Beyaz güller cenazelerde de sıklıkla görülür. Aynı renkteki krizantem ve karanfil gibi çiçeklerle birlikte bu durum için çok yaygın bir çiçektirler. Beyaz gül aynı zamanda şeref ve saygıyı ve çoğu zaman maneviyat duygusunu da gösterebildiğinden, cenazelerdeki taziye seremonilerinde sıklıkla kullanılırlar. Bunlar, ölen kişinin anısını, sevgisini ve saygısını sembolize etmek ve ölen kişinin cennete gittiğini başkalarına söylemenin bir yolunu sembolize etmek için kullanılır. Bu duygusal zamanlarda beyaz güller, yaslı aileye biraz olsun huzur getirmenin bir yolu olarak görülüyor. [Sonra Buna Bak: Etkili ve Kısa Başsağlığı Mesajı]

Beyaz güllerin farklı durumlardaki anlamları

Beyaz güller sadece düğün ve cenazelerde kullanılmaz. Beyaz güllerin anlamı çok yönlü olduğundan hayatınızdaki diğer önemli kişilere hediye edebilirsiniz. Yakın ailenize veya sizi destekleyen diğer kişilere verilebilir. Bunun nedeni, beyaz gülün aynı zamanda başka bir kişinin desteğine olan minnettarlığınızı da temsil edebilmesidir; bu, bir başkasına, onun hayatınız boyunca size rehberlik ettiğini söylemenin bir yoludur. Mezuniyet partisinde de beyaz güllerle karşılaşabilirsiniz. Genellikle yeni mezunlara, yeni bir başlangıca doğru yola çıktıklarını ve ihtiyaç duymaları halinde onları desteklemek için orada olduğunuzu söylemenin bir yolu olarak hediye edilirler. Beyaz güller aynı zamanda yaşamdaki dengeyi yeniden sağlamanın bir yolu olarak da görülür; bu nedenle onları sağlığın sembolü olarak hasta bir arkadaşınıza, yeni komşularınıza veya uzaklaşan arkadaşlarınıza hayattaki değişiklikleri ve yeni başlangıçları anlatırken gönderebilirsiniz.

Sayılarda Sembolizm

Güllerin farklı renklerinin hepsinin ayrı bir anlamı olduğu gibi örneğin 9 tane beyaz gül anlamı gibi kaç adet olduğunun da önemi vardır.

 • 1 Gül: İlk görüşte aşk ya da uzun süreli bir ilişki içindeyseniz ‘Hala tek kişi sizsiniz’
 • 2 Gül: Karşılıklı sevgi ve aşk
 • 6 Gül: Delicesine sevda ve senin olma ihtiyacı
 • 10 Gül: Mükemmel aşkın vücut bulmuş hali
 • 11 Gül: Değer verilen gerçek ve derin aşk
 • 12 Gül: ‘Benim ol’ diyen klasik bir hediye
 • 15 Gül: Sevilen biri için özür
 • 24 Gül: Açıkça ‘Ben seninim’ anlamına gelir
 • 36 Gül: Sırılsıklam aşık
 • 50 Gül: Sınırları olmayan bir aşk
9 tane beyaz gül anlamı

9 tane beyaz gül anlamı

Sonsuz aşkın sembolü. Çoğu zaman hayatınızın geri kalanını birlikte geçirmek istediğiniz kişilere tam olarak bu sayıda gül verirsiniz. Çince’de dokuz, uzun ömürlü kelimesinin eşseslisidir.

Beyaz gül, tüm farklı anlamlarının yanı sıra, herkese hediye edilebilecek güzel bir çiçektir. Birine değer verdiğinizi göstermek veya hatta sadece onun gününü güzelleştirmek istiyorsanız, beyaz gülleri seçerek asla yanlış yapmış olmazsınız. Hem güzelliği hem de önemi zamansızdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!