Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaHayvanseverErkek Kedilerde Kısırlaştırma İşleminin 5 Faydası

Son Yazılar

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma İşleminin 5 Faydası

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi ile ilgili yanlış bilinen doğrular var! Peki erkek kedi kısırlaştırma işleminin faydaları nelerdir?

Erkek kedilerde kısırlaştırma prosedürü, kedinin hadım edilmesini içerir – testisleri çıkarmak için yaygın ve basit bir prosedür, kediyi kısır ve üreyemez hale getirmektir.

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi için 5 neden:

  • Kedi nüfusunu azaltmak. Kabul etmesi zor ama şu anda sahiplenilmeye ihtiyacı olan kediler için yeterli yuva yok. Amerikan Hayvanlara Zulüm Önleme Derneği’ne (ASPCA) göre, her yıl 3.4 milyon kedi barınaklara giriyor. Evinize cins bir kedi almak yerine, sokaktaki bir kediyi sahiplenip, kısırlaştırmak ve ona bir yuva vermek, sanırım en güzel duygulardan biri olmalı.
  • Erkek kedilerde kısırlaştırma, genellikle erkek kedilerin sakinleşmesini sağlar. Bu da evdeki insanların ve diğer hayvanların huzur ve uyum içinde yaşamasına olanak sağlar.
  • Erkek kedileri eve bağlar. Sağlam bir erkek, bir eş bulmak için evden kaçmak da dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi yapacaktır. Bu durum, kedinizin diğer hayvanlarla kavga etmesine, araba çarpmasına, kaybolmasına veya çalınmasına veya aşırı hava koşullarında yaralanmasına neden olabilir.
  • Erkek kedi kısırlaştırma, testis ve prostat kanseri riskini azaltır.
  • Erkek kedinizin bölgesini işaretlemek için idrar püskürtme isteğini azaltır.

Kediler genellikle 5-6 aylıkken kısırlaştırılır, ancak bazı barınaklar aşırı nüfusu kontrol etmeye yardımcı olmak için bunu çok daha erken de gerçekleştirmektedir.

Erkek kedilerde kısırlaştırma ile ilgili yanlış bilinenler:

  • Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu çok pahalı – Çok sayıda düşük maliyetli kısırlaştırma operasyonu yapan klinikler var ve aşırı nüfusu kontrol etmeye yardımcı olmak için yaşadığınız mahallenin belediyesine bile danışabilirsiniz. Tıbbi geçmişin kapsamlı bir incelemesi, evcil hayvanlarınızın ihtiyaçlarına göre uyarlanmış anestezik ilaçlar, son teknoloji izleme ekipmanı, ağrı kesici ilaçlar ve bakım sonrası dahil olmak üzere, veteriner hekiminiz tarafından baştan sona eksiksiz bir muayene için ödeme yapıyorsunuz.
  • Kedimin kişiliğini değiştirecek ya da daha az erkeksi yapacak – Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra bir kimlik krizi yaşamayacaktır. Kısırlaştırma, evcil hayvanın temel kişiliğini değiştirmez ve işlemden dolayı herhangi bir duygusal tepki çekmez. Evcil hayvanınız da evini ve ailesini koruma içgüdülerini sürdürecektir. Kişilik, hormonlardan çok genetik ve çevre tarafından oluşturulur.
  • Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi sonrasında kilo alır mı? – Evcil hayvanınızı kısırlaştırmak metabolizmalarının biraz yavaşlamasına neden olabilir, ancak onları uygun zamanda yetişkin mamasına çevirmek, sadece konserve beslemek, porsiyon kontrolü ve düzenli egzersiz aşırı kilolu kedileri ve obeziteyi önleyecektir.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonunu merak ettiyseniz aşağıdaki Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!