Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamileliğin 12. Haftası: Belirtileri, Bebek Gelişimi, Büyüklüğü ve İpuçları

Son Yazılar

Hamileliğin 12. Haftası: Belirtileri, Bebek Gelişimi, Büyüklüğü ve İpuçları

Fetüs büyüdükçe, ilk üç aylık dönemin son haftasında sabah bulantıları azalmaya başlar. Peki hamileliğin 12. haftası sizi neler bekliyor, nelere dikkat etmelisiniz? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Hamileliğin 12. haftası, ilk üç aylık dönemin neredeyse sonunu işaret eder. Bu süre zarfında, bebeğinizin ince hareketlerini ultrason aracılığıyla görebileceksiniz ve bebeğin organları şimdiye kadar neredeyse gelişmiş olmalıdır.

Sağlıklı cenin gelişimi ve büyümesi için küçük bebeğinize optimum doğum öncesi bakım sağlamalısınız. Bu nedenle, ilk üç aylık dönemin sonuna doğru ilerlemeyi öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin. Bu yazıda, vücudunuzdaki değişiklikler ve bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi dahil olmak üzere her şeyi anlatacağız. Sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları da veriyoruz.

Hamileliğin 12. Haftası Bebek Gelişimi

hamileliğin 12. haftası

12. haftada bebeğiniz yaklaşık olarak limon büyüklüğünde olacaktır. Bu, bebeğinizin hızla gelişmeye başladığı zamandır.

Boyu: Fetüs yaklaşık 7-8 cm boyutunda ve 14-28 gr ağırlığında olacaktır. Özelliklerin çoğu şimdiye kadar oluşmuş olacaktır:

 • Vücudun başlıca dış özellikleri gelişmiştir.
 • Saçlar uzamaya başlar, ancak hamileliğin sonuna kadar görülmez.
 • Göz kapakları oluşmuştur.
 • El ve ayak parmakları gelişirken tırnaklar hala gelişmektedir.
 • Kaslar gelişme aşamasındadır.
 • Dış üreme organları gelişmiştir.
 • Gırtlak veya ses kutusu trakeada gelişmeye başlar.
 • Hafifçe ve gelişigüzel hareket eder, ancak anne henüz hareketleri hissedemez.

Kalp atışı: Bu, bir doktorun fetal kalp atışını elektronik olarak saptadığı olağan zamandır. 12. haftada normal fetal kalp hızı 110 ile 160 arasında değişir ki bu annenin kalp hızının iki katıdır. Hamileliğin bu dönemindeki ultrason taraması size ayrıntıları verecektir.

Kalp atışının algılanmaması durumunda endişelenmenize gerek yok çünkü bir veya iki hafta erken gelmiş olabilirsiniz. Veya bebeğin pozisyonu yanlış olabilir. Doktorunuz önümüzdeki haftalarda kalp atışını tespit etmeye çalışacaktır.

Sindirim sistemi: Bebeğin sindirim sistemi 12. haftada gelişme aşamasındadır ve herhangi bir önemli işlevi yerine getirmez. Bebek tüm besinini anneden göbek kordonu ve plasenta yoluyla alır. Bu nedenle, dengeli bir beslenmenin önemi büyüktür.

Hamileliğin 12. haftası içinde yaşayabileceğiniz bedensel değişiklikleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Biliyor musun?
12 haftalık bebeklerde idrar salgılayan böbrekler gelişir. Emme gibi karmaşık refleksler de sergilerler.

Hamileliğin 12. Haftası Vücut Değişiklikleri

hamileliğin 12. haftası

Şu anda fark etmeye başlayabileceğiniz değişiklikler şunları içerir:

Büyüyen bir göbek: Bebeğinizin büyüdüğünü belinizde göstermeye başlayacaksınız. Pürüzsüz bir bele sahip yuvarlak bir göbek fark edebilirsiniz. Ancak bazı kadınlarda 13. veya 14. hafta civarında da ortaya çıkmaya başlayabilir. (Kaçıncı bebeğiniz olduğuna göre de değişiklik gösterebilir)

Cilt tonunda değişiklik: Bazı kadınlar 12. haftaya geldiklerinde yüzlerinde bir ışıltı fark edebilirken, bazı kadınlar ise ten renginin koyulaştığını fark edebilir.

Kilo alımı: İçinizde büyüyen fazlalık nedeniyle biraz kilo almaya başlayacaksınız. Ortalama olarak, ilk üç aylık dönemde bir ila iki kilo alımı beklenir.

Bunların yanı sıra hamileliğin tipik belirtilerini de bu hafta yaşayacaksınız.

12 Haftalık Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İlk trimesteriniz boyunca bir dizi hamilelik semptomu yaşamış olabilirsiniz. 12. haftada, bunlara sahip olabilirsiniz veya olmayabilirsiniz. 12. haftada hamileliğin bazı yaygın belirtileri şunlardır:

Baş dönmesi ve baş ağrısı: Çoğu kadın, ilk üç aylık dönemin sonunda veya hamileliğin 12. haftasında ara sıra baş ağrısı yaşar. Göz yorgunluğundan veya stresten olabilir. Bazen baş ağrıları baş dönmesine de neden olabilir.

Yorgunluk: Sabah bulantısı hamileliğin bu döneminde yavaş yavaş kaybolabilir. Ve bu haftadan itibaren oldukça sık yorgunluk yaşayabilirsiniz. Strese ve vücudun artan fiziksel taleplerine bağlı olabilir.

Gaz ve şişkinlik: Bu dönemde rahim büyüdüğü için sindirim sistemi yavaşlayabilir. Bu, midede gaz oluşumuna neden olarak şişkinlik hissetmenize neden olur.

Lekelenme: İlk üç aylık dönemde, genellikle bir günden fazla olmayan hafif vajinal kanama veya lekelenme olabilir. Düzenli lekelenme fark ederseniz, bunu doktorunuza bildirmelisiniz.

Artan koku alma duyusu: Birçok kadın, ilk trimesterlerinin sonuna geldiklerinde artan bir koku alma duyusu yaşarlar. Belirli yiyeceklere karşı isteksizlik duymanızın nedenlerinden biri de budur.

Diğerleri: Aşırı tükürük, artan idrara çıkma veya ruh hali değişiklikleri, hamileliğin 12. haftası gözlemleyebileceğiniz diğer bazı değişikliklerdir.

Bu belirtiler yaygın ve yönetilebilir olduğundan, onlar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca, zamanla kaybolma eğilimindedirler.

Bir sonraki bölümde 12 haftalık ultrason taramasından ve ne gösterdiğinden bahsediyoruz.

Bilmeniz Gereken Şeyler:
12 haftalık diğer hamilelik belirtileri arasında vajinadan beyaz, sütlü bir akıntı, daha kalın, daha parlak saçlar ve hazımsızlık ve mide ekşimesi yer alır.

12 Haftalık Gebelikte Ultrason

İlk ultrason taraması genellikle hamileliğin 12. haftasında yapılır ve bebeğinizin ilk görüntüsünü görme deneyimini tadarsınız. Bebeğin organlarının çoğu şimdiye kadar oluştuğundan, bu tarama aşağıdaki bilgileri sağlar:

 • Bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi.
 • Hamileliğin yaşı ve tahmini doğum tarihi.
 • Bebeğin kalp atış hızı.
 • Bir veya daha fazla bebek taşıyorsanız. Doğuştan herhangi bir anormallik olup olmadığını değerlendirmek de mümkündür.
 • Bebeğin doğru yerde olup olmadığı.

12 haftalık ultrason yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer. Kadın doğum uzmanı karnınıza bir jel uygulayacak ve bebeğinizin siyah beyaz görüntüsünü monitörde göstermeye yardımcı olan bir cihaz kullanacaktır. Bu, bebeğiniz hakkında yeterli ayrıntıyı veren, düşük maliyetli ve düşük riskli bir taramadır. Herhangi bir şüpheniz varsa, bunu doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Hamileliğin 12. haftası sonunda, fetüs önceki haftalar kadar savunmasız değildir. Ancak sağlıklı kalmanız ve hamileliğin olması gerektiği gibi ilerlemesi için özen gösterilmelidir.

Hamileliğin 12. Haftasında Hatırlanması Gerekenler

 1. Bebeğiniz büyürken ve doğru beslenmeye ihtiyaç duyacağından dengeli bir diyet uygulayın.
 2. Cildin koyulaşması veya çatlaklar genellikle zamanla kaybolduğu için endişelenmeyin. Değilse, yönetilebilirler. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürebilirsiniz.
 3. Vücudunuzdaki duygusal veya fiziksel değişiklikler konusunda stresli olmayın. Bunun yerine hamileliğinizin keyfini çıkarın ve rahatlayın. Müzik dinlemeye çalışın ve etrafınızı pozitif insanlarla çevreleyin.
 4. Bu süre zarfında egzersiz yapmaya başlayın. Bu dönem için ideal egzersizleri doktorunuza sorabilirsiniz. Yardımcı olabilecek doğum öncesi egzersiz kurslarına da katılabilirsiniz.
 1. Kan basıncı, şeker hastalığı gibi herhangi bir sağlık komplikasyonu hakkında doktorunuzu bilgilendirin.
 2. Doğum öncesi vitamin alımını doktorunuzla tartışın.
 3. Bazı hamile kıyafetlerini gardırobunuza ekleyebilirsiniz.
 4. Gece geç saatlerde atıştırma, abur cubur yemek, sigara içmek ve aşırı şeker ve yağ tüketimi gibi sağlıksız alışkanlıklardan kaçının.

İpucu:
Artık hamile kıyafetlerinizi bir araya getirmeye başlayabilirsiniz. Emzirme sütyenlerine, büyük beden gömleklere, koyu renkli kot pantolonlara, desenlerle süslenmiş kabanlara ve bol elbiselere yatırım yapın.

Sık Sorulan Sorular

12 haftalık bebeğim karnımın neresinde?

12. haftada bebeğiniz tamamen oluşmuştur ve tüm rahminizi doldurur. Artık tüm organlarına sahipler ve bazı bölümleri çalışmaya başladı bile.

12 haftalık hamilelik neden güvenli kabul edilir?

Hamileliğin 12. haftası veya ilk trimesterin sonu güvenli kabul edilir çünkü ikinci trimesterde düşük yapma riski önemli ölçüde azalır.

12 haftalık hamilelik sırasında sigara içmenin veya alkol almanın riskleri nelerdir?

Hamilelik sırasında sigara içmek ve alkol almak bebek için olumsuz sonuçları artırabilir. Hamilelik sırasında sigara içmek, plasental dekolmana, erken doğum eylemine ve intrauterin büyüme geriliğine (IUGR) neden olabilir. Öte yandan gebelikte alkol tüketimi yukarıda sayılan komplikasyonlara ek olarak bebeğinizin kilo alımını engelleyebilir.

Hamileliğin 12. haftasında stres seviyemi nasıl yönetebilirim?

Dinlenmeye öncelik vererek, sağlıklı yemek yiyerek, iyi uyuyarak, farkındalık egzersizleri yaparak, gevşeme egzersizleri yaparak ve eşiniz ve aile üyenizle yeterli zaman geçirerek stresi yönetebilirsiniz.

Bir kadın 12 haftalık hamileyken ne tür beslenme değişiklikleri yapmalıdır?

Yeterli beslenme için hamilelik diyetine sebze, meyve, az yağlı süt ürünleri, protein ve kepekli tahıllar gibi yiyecekleri dahil etmek önemlidir. Ayrıca, ilave şeker veya doymuş yağ içeren gıdaların tüketiminin kısıtlanması tavsiye edilir. İlk 12 hafta kadınların ekstra kaloriye ihtiyacı yoktur. Bu nedenle dengeli bir diyetin uygulanması yeterlidir.

Hamileliğin 12. haftası içinde, hamileliğinizin ilk kilometre taşına ve birinci trimesterin sonuna ulaşmış olursunuz. Bu süre zarfında bebeğinizin kalp atışlarını duyabilir ve küçük bir bebek silüeti göstermeye başlayabilirsiniz. Yorgunluk, mide bulantısı, şişkinlik ve artan koku alma duyusu, 12. haftada yaygın görülen hamilelik belirtileridir. Stressiz, sağlıklı bir hamileliğin tadını çıkarmak için dengeli bir diyet uyguladığınızdan, orta düzeyde doğum öncesi egzersizler yaptığınızdan ve doğum öncesi vitaminlerinizi düzenli olarak aldığınızdan emin olun. Herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzu aramaktan çekinmeyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!