Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaInstagram'da Birinin Sizi Engelleyip Engellemediğini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz: 7 Yöntem

Son Yazılar

Instagram’da Birinin Sizi Engelleyip Engellemediğini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz: 7 Yöntem

Instagram'da engellenmek canınızı yakabilir, özellikle de iyi tanıdığınız biri tarafından yapıldıysa. Peki Instagramda birinin sizi engellediğini nasıl anlarsınız? İşte bunu kontrol edebileceğiniz 7 farklı yöntem.

Birinin sizi Instagram’da engellediğinden şüpheleniyor musunuz? Instagram, sizi engelleyen kişilerin listesini görmenize izin vermez. Aslında, birisi sizi engellediğinde platform sizi bilgilendirmez bile, siz de zaten sonradan farkedersiniz. Yazımızda instagramda engellendiğimi nasıl anlarım diye merak edenler için deneyebilecekleri 7 yöntemi paylaşacağız.

Neden Biri Sizi Instagram’da Engeller?

İnsanlar sizi Instagram’da çeşitli nedenlerle engelleyebilir. İşte bunlardan birkaçı:

  • Gelen kutularını dolduran ve görmek istemedikleri promosyon tekliflerini engellemek.
  • Alakasız gönderilerde etiketleyerek veya çok sık etiketleyerek bildirim bombardımanını engellemek.
  • Fotoğraflarına gelen uygunsuz yorumları engellemek, gönderilerinin altına muhalif ve nefret dolu görüşler yazılması.

Gerçek hayattaki bir arkadaşlığınızı veya ilişkinizi bozduysanız, karşı taraf sizi engellemiş olabilir. Bunu anlamanın ilk yolu Whatsapp üzerinden sormaktır. Fakat bunu yapmak istemiyorsanız ve ‘instagramda engellendiğimi nasıl anlarım’ sorusuna çözümler arıyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Instagramda Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

instagramda engellendiğimi nasıl anlarım

Peki, tanıdığınız birinin sizi Instagram’da engellediğini nasıl anlarsınız? Aşağıda deneyebileceğiniz yedi yöntem bulunmaktadır.

1. Kullanıcı Adını Arayın

Instagram arama çubuğunda birinin gerçek adını (Örnek: Melis Ekinci) veya kullanıcı adını (Örnek: melissso1974) ararsanız, sizi engellemişlerse hesabını göremezsiniz.

Engellenmediyseniz, profillerini ve tüm gönderilerini görebileceksiniz. Ancak profillerini herkese açıktan özele çevirmişlerse şu mesajı görürsünüz: “Bu hesap gizlidir.”

Profil bir aramada görünmüyorsa, kişi hesabını devre dışı bırakmış veya sizi engellemiştir.

Ancak, insanların Instagram’da kullanıcı adlarını değiştirebileceğini unutmayın. Böyle bir durumda, hesaplarını arama sonuçlarınızda görmezsiniz ancak bu, engellendiğiniz anlamına gelmez.

2. Profilinizde Arama Yapın

Engellenirseniz, kişinin gönderisine yorum yapamaz veya ona doğrudan mesaj gönderemezsiniz. Ancak önceki yorumlarınız ve konuşmalarınız kaybolmaz. Bu nedenle, gönderilerinden herhangi biri hakkında yorum yaptığınızı veya DM yoluyla sohbet ettiğinizi hatırlarsanız, açın ve profillerine gidin.

Profillerini yeni gönderiler olmadan görürseniz, muhtemelen engellenmişsinizdir. Birinin kullanıcı adını bu şekilde değiştirip değiştirmediğini öğrenebileceğiniz için, değiştirilen ad arama çubuğunda görünmüyorsa kesinlikle engellenmişsiniz demektir.

3. Instagram Benzersiz Profil Bağlantısını Kullanın

Instagram hesabınızı kurduktan sonra, kullanıcı adınızı içeren benzersiz bir URL atanır.

Profil bağlantısındaki kullanıcı adını, sizi engellediğinden şüphelendiğiniz kişinin kullanıcı adıyla değiştirerek, deneyebilirsiniz.

Tarayıcınızda Instagram’ı açarsanız ve doğrudan bir bağlantıyla profilini ararsanız, profilini doğrudan görürsünüz veya şu mesajı görürsünüz: “Üzgünüz, bu sayfa kullanılamıyor.”

Hesabın var olup olmadığını doğrulamak için Instagram’dan çıkış yapın ve aynı URL’yi yeni bir sekmede arayın. Hesap devre dışı bırakılmışsa aynı mesajı görürsünüz. Ancak bu sefer profilini görürseniz, sizi engellemiş demektir.

Birisi kullanıcı adını değiştirdiğinde, URL adı da otomatik olarak değişir. Bu nedenle, son zamanlarda kullanıcı adlarını değiştirmişlerse, bu yöntem profillerini bulmanıza yardımcı olmaz.

4. Başka Bir Instagram Hesabından Kontrol Edin

Diğer Instagram hesaplarını kullanarak kontrol ederek sizi engellediğine inandığınız hesabın var olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aramalarında görünüp görünmediğini görmek için başka bir hesap kullanabilir veya kullanıcı adını bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

Görünmezse, hesap devre dışı bırakılmıştır veya kullanıcı adlarını değiştirmiştir; aynı kullanıcı adı ile karşınıza çıkarsa engellenmişsiniz demektir.

5. Paylaşılan Instagram Grup Sohbetlerine Bakın

Sizi engellediğinden şüphelendiğiniz kişiyle bir grup sohbetindeyseniz şüphenizi buradan doğrulayabilirsiniz. Hesaplarını bulmak için o gruptaki kullanıcıların listesine bakın.

Hesabını görüyorsanız sizi engellememiş demektir. Ancak, grubun bir parçası olduklarını bildiğiniz halde profiline erişemiyorsanız, sizi engellemiş sonucuna varabilirsiniz.

6. Aynı Hesabı Tekrar Takip Etmeyi Deneyin

Aradığınız kişi herhangi bir yeni gönderi ve fotoğraf olmadan karşınıza çıkarsa, hesabını tekrar takip etmeyi deneyin.

Hemen tekrar takip edebilirseniz, diğer kişi sizi engellememiş veya engellemenizi kaldırmış olmayacaktır. Alternatif olarak, ya yanlışlıkla profili takip etmeyi bıraktınız ya da onun takipçi listesinden çıkarıldınız.

Diğer kişi sizi engellediyse, bir hata mesajı görürsünüz ve onu tekrar takip edemezsiniz.

7. Kişinin Hesabından Bahset ve Etiketle

İnsanlar sizi Instagram’da engellediğinde, gönderilerinizde veya yorumlarınızda onlardan bahsedemez veya etiketleyemezsiniz. Bu, birisinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmenin başka bir yoludur. Bununla birlikte, bir hesabı gizli yapmak aynı etkiye sahiptir.

Instagram’daki bir gönderide birini etiketleyemiyor veya ondan bahsedemiyorsanız, onun yerine kullanıcı adını veya profilini arayın. “Bu hesap özeldir” yazan bir mesaj görürseniz, engellenmediğinizden emin olabilirsiniz. Hesap mevcutsa ancak herhangi bir gönderi göremiyorsanız, muhtemelen engellenmişsinizdir.

Artık Instagram’da Birinin Sizi Engelleyip Engellemediğini Nasıl Kontrol Edeceğinizi Biliyorsunuz

Biri sizi Instagram’da engellediğinde Instagram bunu size bildirmez, ancak bunu kontrol etmek için bazı basit yöntemler kullanabilirsiniz. Yakın olduğunuz biri tarafından engellendiğinizi fark ederseniz, sizi engelleyip engellemediğini sorabilirsiniz. Belki de bir yanlışlık olmuştur.

Biriyle ilişkiniz bozulduysa veya engelinizi kaldırmayı reddediyorsa, onun kararına saygı duymanız önemlidir – siz buna katılsanız da katılmasanız da.

Son olarak, biri sizi Instagram’da engellediğinde, kişi sizin tarafınızdan da otomatik olarak engellenir. Yani, misilleme yapmanıza ve onları engellemenize gerek yok.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!