3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaFaydalı BilgilerNeden 'Kara Cuma' Deniyor? Yılın En Büyük Alışveriş Haftası Adını Nasıl Aldı?

Son Yazılar

Neden ‘Kara Cuma’ Deniyor? Yılın En Büyük Alışveriş Haftası Adını Nasıl Aldı?

Black Friday anlamına gelen Kara Cuma ismi nereden gelir, neden böyle deniyor, ne demek, anlamı nedir, işte merak edilen cevaplar.

Kara Cuma, alışveriş yapanların çevrimiçi olarak ve mağazalarda hemen hemen her ürün için en iyi fırsatları bulabileceği bir gündür. Yazılım ve uygulamalar, dizüstü bilgisayarlar, TV’ler, giysiler, mutfak aletleri ve daha fazlası, genellikle çok sınırlı stokla tüm zamanların en düşük fiyatlarında satışa sunuluyor. Peki neden kara cuma deniyor, kara cuma ismi nereden gelir, ne demek, anlamı nedir? İşte merak edilen soruların cevapları.

Ama ucuz alışverişi çılgınlığı olan Black Friday (Kara Cuma) adını nereden aldığını hiç merak ettiniz mi?

Pek çok insan, Şükran Günü’nden sonraki günün “Kara Cuma” olarak isimlendirildiğine inanıyor çünkü üreticiler ya da satanlar büyük indirimler yapıyor ve belki zarar ediyorlar veya ciroları sert bir şekilde düşüyor, karları azalıyor. Bu teknik olarak doğru olsa da, terimin kökenleri biraz daha karanlık.

Kara Cuma İsmi Nereden Gelir? Neden Kara Cuma Deniyor?

kara cuma ismi nereden gelir

“Kara Cuma” terimi ilk olarak 1869’da Jay Gould ve Jim Fisk adlı iki yatırımcının altın fiyatını yükselterek piyasanın çökmesine neden olmasıyla ortaya çıktı. Sonuç olarak borsa %20 düştü, dış ticaret durdu ve çiftçiler mısır ve buğday değerinde büyük düşüşe tanık oldu.

Çok daha sonra, 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında Philadelphia’da bu terim yeniden canlandı ve Şükran Günü ile Ordu-Donanma maçı arasındaki günü ifade etmek için kullanıldı. Etkinlik, büyük turist ve alışveriş kalabalıklarını toplayacak ve trafiği hafifletmek için kolluk kuvvetleri tarafından fazladan saatler harcanmasını gerektirecekti.

Terimin alışveriş ile eşanlamlı hale gelmesi 1980’lerin sonlarına kadar düşünülmedi. Perakendeciler, muhasebecilerin bir şirketin kârlılığını belirtmek amacıyla negatif kazançlar için kırmızı ve pozitif kazançlar için siyah olmak üzere farklı renkli mürekkepleri nasıl kullandıklarının arka planını yansıtmak için “Kara Cuma” adını yeniden icat ettiler. Kara Cuma, mağazaların nihayet kâra döndüğü gün oldu.

Tabii ki, isim takılıp kaldı ve o zamandan beri Kara Cuma (Black Friday) ismi kullanılmakta. Ülkemizde de olduğu gibi bazı ülkeler ‘Efsane Cuma, Şahane Cuma’ gibi adını değiştirmeyi tercih ettiler.

Kara Cuma 2022 Ne Zaman?

Bu yıl 2022’de, Kara Cuma 25 Kasım’da başlıyor. Bunu takip eden yalnızca çevrimiçi satış etkinliği olan Siber Pazartesi, 28 Kasım’da başlıyor. Son yıllarda, iki alışveriş etkinliği yakınlıkları nedeniyle eşanlamlı hale geldi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!