3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 20, 2023
Ana SayfaSinemaMutlaka İzlemeniz Gereken Ah Siz İnsanlar Benzeri 10 Film

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Ah Siz İnsanlar Benzeri 10 Film

Netflix'te yayınlanan Ah Siz İnsanlar filmini beğendiyseniz, benzeri filmleri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte farklı ırklardan insanların ilişkilerini anlatan 10 film.

Jonah Hill ve Kenya Barris tarafından yazılan ve Barris tarafından yönetilen bir senaryoya dayanan ‘Ah Siz İnsanlar’, Netflix’te yayınlanan romantik bir komedi filmidir. Konu, beyaz bir Yahudi olan Ezra Cohen (Hill) ile siyah bir Müslüman kadın olan Amira Mohammed (Lauren London) arasındaki ilişki ve ailelerinin buna nasıl tepki verdiği etrafında dönüyor. Filmde ayrıca Amira’nın ebeveynleri Akbar ve Fatima olarak Eddie Murphy ve Nia Long ve Ezra’nın ebeveynleri Shelley ve Arnold olarak Julia Louis-Dreyfus ve David Duchovny rol alıyor. Bu filmi henüz duymadıysanız, buradan izleyebilirsiniz. Eğer Ah Siz İnsanlar filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

ah siz insanlar benzeri filmler

Anlatı, bu canlı ve güzel filmde başlı başına bir karakter olan Los Angeles’ın çevresinde geçiyor. Filmi izlediyseniz ve beğendiyseniz, zevkinize uygun olabilecek önerilerin listesi burada. Ah Siz İnsanlar benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

10. Aile Düğünü (2010)

“Aile Düğünü”, genç bir Afrikalı-Amerikalı doktor olan Marcus Boyd’un (Lance Gross) ve göçmenlerle çalışan Meksikalı-Amerikalı bir İngilizce öğretmeni olan Lucia Ramirez’in (America Ferrera) hikayesini anlatıyor. Birbirlerine çok aşıklar ve evlenmek istiyorlar. Sorun, bu haberi aileleriyle paylaştıkça ortaya çıkıyor. Babalarının daha önce tanışıp birbirlerine kin besledikleri ortaya çıkıyor. Çift, aşk ve mutluluk arayışlarında kültürel farklılıklar arasında gezinirken işler yavaş yavaş sarpa sarar. ‘Ah Siz İnsanlar’daki Ezra ve Amira gibi, ilişkilerinde karşılaştıkları engellerin çoğu içsel değil, dışsaldır. Neyse ki her iki filmde de karakterler öğreniyor, büyüyor ve kendilerinin daha iyi bir versiyonu oluyorlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

9. Aşk İçin Değer (2006)

Ah Siz İnsanlar benzeri filmler arasında bulunan ‘Aşk İçin Değer’de Kenya Denise McQueen (Sanaa Lathan) kariyer odaklı, başarılı bir Afrikalı-Amerikalı kadındır. Annesinin katı mutluluk ve mükemmellik görüşünden etkilenerek, çok kontrollü bir yaşam sürmüştür. Kenya peyzaj mimarı Brian Kelly (Simon Baker) ile tanışacaktır fakat onu daha önce görmemiştir, ancak onun beyaz olduğunu anlayınca hemen ilişkisini kesmek ister. Daha sonra tekrar buluşurlar ve işinden etkilenerek onu çalışması için tutar. İkisi birlikte daha fazla zaman geçirdikçe aralarında bir ilişki gelişir.

Ancak Kenya, arkadaşları ve aile üyeleriyle konuştuktan sonra aşklarının geleceğinden şüphe etmeye başlar. Filmin anlatımının çoğu, oyuncular tarafından harika bir şekilde ortaya koyuluyor. “Ah Siz İnsanlar” gibi “Aşk İçin Değer” de ırklar arası ilişkilerin karmaşıklığını araştırıyor ve çevremizdekilerin önyargılarının kaçınılmaz olarak hayatlarımızı nasıl etkilediğinin altını çiziyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

8. Aşk Denen Hastalık (2017)

ah siz insanlar benzeri filmler

Emily V. Gordon ve Kumail Nanjiani arasındaki ilişkiye dayanan ‘Aşk Denen Hastalık’, Emily adında beyaz bir kadınla çıkan Pakistanlı göçmen Kumail’i konu alıyor. Ailesi bunu bilmiyor ve ona gelin olarak seçmesi için Pakistanlı kadınların fotoğraflarını gönderip duruyor ve kız arkadaşının bundan haberi yok. İlişkileri konusunda ciddidir ve Kumail’in ailesiyle tanışmasını ister.

Ancak Emily fotoğrafları bulup onunla yüzleştiğinde Kumail görücü usulü bir evliliği açıklamak zorunda kalır. Ayrılırlar ve o, stand-up kariyerine odaklanmaya karar verir. Kumail, Emily’nin bir enfeksiyon nedeniyle tıbben komada olduğunu öğrendiğinde işler birdenbire değişir. “Aşk Denen Hastalık”, ırklar arası ilişkiler hakkında son derece kişisel bir film ve “Ah Siz İnsanlar” hayranları buna kesinlikle bayılacak. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7. Bak Kim Gelmiş (2005)

Orijinalinden yaklaşık 38 yıl sonra vizyona giren (bu listede de yer alıyor), ‘Bak Kim Gelmiş’ senaryoyu tersine çeviriyor ve beyaz bir erkek arkadaşın Afrikalı-Amerikalı kız arkadaşının ebeveynlerini ziyaret etmesini konu alıyor. Theresa (Zoë Saldaña) ve Simon (Ashton Kutcher) bir süredir çıkıyorlar ama ailesine onun beyaz olduğunu söyleyememiştir.

Theresa, babası Percy (Bernie Mac) ve annesi Marilyn (Judith Scott) ile tanışması için Simon’ı eve götürdüğünde, babası hazırlıksız yakalanır. “Ah Siz İnsanlar” ve bu listedeki diğer birçok yapım gibi, “Bak Kim Gelmiş” Amerika’daki çeşitliliğe vurgu yapıyor. Bernie Mac’in (2008’de vefat etti) aşırı koruyucu bir baba olarak performansı, Eddie Murphy’nin “Ah Siz İnsanlar”daki performansı kadar başarılı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6. Sade Bir Düğün (2018)

Ah Siz İnsanlar benzeri filmler arasında bulunan Sara Zandieh’in yönettiği ‘Sade Bir Düğün’ de, Amerikan sinemasında nadiren tasvir edilen romantik bir ilişki etrafında dönüyor. İranlı-Amerikalı Nousha Hassani, Los Angeles’ta bir avukattır. Ailesi onun geleneksel bir İranlı genç adamla evlenmesini istiyor ama sonra Alex adında biseksüel beyaz bir adamla tanışıyor. Nousha’nın ailesinin bu ilişkiye tepkisi, onu hem onların hem de kendisinin önyargılarını kabul etmeye zorlar. İşe karışan ebeveynlerden rahatsız edici sorular sormaya kadar – “Sade Bir Düğün”, “Ah Siz İnsanlar”ı harika yapan tüm benzerliklere sahip. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5. Loving (2016)

ah siz insanlar benzeri filmler

Richard ve Mildred Loving’in gerçek hikayesine dayanan yazar-yönetmen Jeff Nichols’un ‘Loving’i 1960’larda geçiyor ve Mildred adında siyah bir kadına aşık olan Richard adında beyaz bir inşaat işçisini konu alıyor. Hamile olduğunu öğrendikten sonra evlenmeye karar verirler.

Eyaletleri Virginia’da ırk yasaları olduğu için çift, evlilik için Washington, D.C.’ye gider. Richard, Mildred için bir ev inşa etmeye başladıktan sonra, yerel kolluk kuvvetleri hayatlarını bir kabusa çevirir. ‘Ah Siz İnsanlar’dan farklı olarak, ‘Loving kasvetli bir tona sahip bir dönem filmi olsa da Kenya Barris’in yönetmenliğiyle pek çok temayı paylaşıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4. Mississippi Masala (1991)

‘Mississippi Masala’, çoğu sinemaseverin duyduğu ancak pek çoğunun izlemediği filmlerden biridir. Muhtemelen Mira Nair’in en önemli eseri olan film, ailesiyle birlikte Mississippi, Greenwood’a gelen Mina’nın (Sarita Choudhury) hikayesini anlatıyor. Birkaç yıl önce ailesi, devlet başkanı İdi Amin’in Asyalıların ülkeden zorla sınır dışı edilmesine yol açan direktifleri nedeniyle Uganda’yı terk etmek zorunda kaldı.

Greenhood’da Mina, yerel bir Afro-Amerikan halı temizleyicisi olan Demetrius (Denzel Washington) ile tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. “Ah Siz İnsanlar” ve bu listedeki çoğu filmde olduğu gibi, ikisi de mutlu ve birbirlerine aşıklar. Aileleri ve arkadaşları öğrendiğinde ise zor günler başlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3. Gençlik Yılları (1999)

ah siz insanlar benzeri filmler

‘Ah Siz İnsanlar’da olduğu gibi, beyaz bir Yahudi erkek ile siyahi Müslüman bir kadın arasındaki aşk, ‘Gençlik Yılları’nda anlatının çok önemli bir yönüdür. Barry Levinson tarafından yazılan ve yönetilen film, yarı otobiyografiktir. Film, Baltimore’un bir banliyösünde yaşayan Yahudi bir aile olan Kurtzmans’ın etrafında dönüyor.

Oğullardan biri olan Ben, okulunda Sylvia adında bir Afrikalı-Amerikalı kızla tanışır ve aşık olur. Ancak varlıklı bir doktor olan babası bunu öğrenince onlara görüşmeyi bırakmalarını söyler. Bu arada, Ben’in tiyatro işleten babası işte mali bir krizle karşı karşıyadır ve ağabeyi Trey, gizemli sarışın bir kadınla ilişki peşindedir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2. Orman Ateşi (1991)

“Ah Siz İnsanlar”daki hikaye nihayetinde iyimser olsa da, her iki film de ırklar arası ilişkilerin inceliklerini keşfetmesine rağmen Spike Lee’nin başyapıtı “Orman Ateşi”nde durum böyle değil. Afrikalı-Amerikalı mimar Flipper Purify, işte tanıştığı İtalyan Amerikalı sekreter Angie Tucci ile evlilik dışı bir ilişki yaşar.

Flipper’ın ilişkiyi bir sır olarak saklama girişimine rağmen, kızı olan karısı Drew da dahil olmak üzere ona yakın insanlar bunu öğrenir. Angie ve kızı evlerinden atıldıktan sonra, o ve Angie babasının yanına taşınır ve ırklar arası ilişkileri nedeniyle sürekli ayrımcılığa maruz kalır. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırabilirsiniz.

1. Beklenmeyen Misafir (1967)

ah siz insanlar benzeri filmler

Bir röportajda Ah Siz İnsanlar’ın yazarı Kenya Barris, filmini Stanley Kramer’in “Beklenmeyen Misafir” filmiyle karşılaştırdı ve filminin eski filmin anlatısının yeni bir versiyonu olduğunu belirtti. Ah Siz İnsanlar benzeri filmler arasında bulunan yapım 1967’de geçiyor. Filmde Sidney Poitier (2022 başında vefat etti), 23 yaşındaki Joanna Drayton (Katharine Houghton) ile sadece on gün önce tanıştıktan sonra nişanlanan 37 yaşındaki Afrikalı-Amerikalı dul Dr. John Wade Prentice rolünde. Daha sonra ona ailesinin San Francisco’daki evine kadar eşlik eder. Spencer Tracy’den Matt Drayton’ın yerine kızının nişanlısı hakkında çekinceleri olan Murphy’den Akbar geliyor. Bir de siyahi bir gelin sahibi olma hayali kuran Louis-Dreyfus’tan Shelley var. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

2 YORUMLAR

  1. Netflix aboneliğim yok ama, ah siz insanlar filmini hd izle sitelerinden buldum. Konusu çok iyi, oyuncular manyak oynamış. izlemeyenlere tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!