Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSağlıkMuzun Faydaları ve Sağlık Riskleri

Son Yazılar

Muzun Faydaları ve Sağlık Riskleri

Sağlıklı beslenme açısından muzun faydaları nelerdir araştırdık ve kadınlara ve erkeklere faydası nedir, riskleri nelerdir paylaşıyoruz.

Muz, dünya çapında en popüler meyvelerden biridir. Sağlık üzerinde koruyucu etkisi olabilecek temel besinleri içerirler. Muz yemek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve kanser riskini azaltabilir. Bu yazımızda, kalp sağlığını iyileştirmek ve düzenliliği teşvik etmek gibi muzun faydaları nelerdir sorusuna cevap vereceğiz. Bununla birlikte doktorların fazla muz tüketiminin olası sağlık risklerine de göz atacağız.

Muzun Faydaları Nelerdir

muzun faydaları nelerdir

Aşağıdaki bölümlerde, muzun faydaları nelerdir sorusuna cevap bulacaksınız.

Beslenme bilgileri, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın (USDA) FoodData Central veritabanından gelmektedir.

Günlük gereksinimler, Amerikalılar için 2015-2020 Beslenme Yönergeleri‘nden alınmıştır. Bunlar yetişkinler içindir, ancak değerler kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değiştiği için yaklaşık değerlerdir.

1
Tansiyon

Amerikan Kalp Derneği, insanları tuz veya sodyum alımını azaltmaya ve potasyum içeren gıda tüketimini artırmaya teşvik ediyor. Potasyum, kan basıncını yönetmeye ve kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olabilir.

Yukarıdaki kaynaklardan beslenme bilgilerine göre orta boy bir muz, bir kişinin günlük potasyum ihtiyacının neredeyse %9’unu karşılar.

2
Astım

2007’de yapılan bir araştırma, muz yemenin astımlı çocuklarda hırıltıyı önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Bunun bir nedeni, muzun antioksidan ve potasyum içeriği olabilir. Bununla birlikte, bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3
Kanser

Laboratuvar araştırmaları, muzda bulunan bir protein olan lektinin lösemi hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Lektin bir antioksidan görevi görür. Antioksidanlar, vücudun serbest radikaller olarak bilinen molekülleri uzaklaştırmasına yardımcı olur. Çok fazla serbest radikal birikirse, potansiyel olarak kansere yol açan hücre hasarı meydana gelebilir.

2004 yılında araştırmacılar, muz, portakal suyu veya her ikisini birden tüketen çocukların lösemi geliştirme riskinin daha düşük olduğunu belirttiler.

Çalışma yazarları, bunun da antioksidan özelliklere sahip olduğu için C vitamini içeriğinden kaynaklanabileceğini öne sürdüler.

4
Kalp sağlığı

Muz lif, potasyum, folat ve C vitamini gibi antioksidanlar içerir. Bunların hepsi kalp sağlığını destekler.

2017 yılında yapılan bir inceleme, yüksek lifli bir diyet uygulayan kişilerin, düşük lifli diyet uygulayanlara göre daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğunu buldu.

5
Diyabet

Amerikan Diyabet Derneği, lif içerdikleri için muz ve diğer meyveleri yemeyi önermektedir. Lif yemenin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Bir 2018 incelemesinin yazarı, yüksek lifli beslenme tip 2 diyabet riskini azaltabileceği ve halihazırda hastalığı olanlarda kan şekerini düşürebileceği sonucuna varmıştır.

6
Sindirim sağlığı

Muz, her ikisi de düzenliliği destekleyen ve sindirim sağlığını teşvik eden su ve lif içerir. Bir orta boy muz, bir kişinin günlük lif ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılar.

Muz ayrıca bazı doktorların ishal tedavisi için önerdiği BRAT diyeti olarak bilinen bir yaklaşımın parçasıdır. BRAT, İngilizce’de muz, pirinç, elma püresi ve tost kelimelerinin ilk harflerinden gelmektedir.

İshal, potasyum gibi su ve elektrolit kaybına neden olabilir. Muz bu besinlerin yerini doldurabilir.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yüksek lifli gıdalar iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) olan kişilerde şişkinlik, gaz ve mide kramplarını tetikleyebilir. Ancak yazarlar, muzların semptomları iyileştirebileceği sonucuna vardı.

Crohn’s ve Colitis Foundation of America, diyet planlarında muzu atıştırmalık yiyecek olarak önermektedir.

7
Hafızayı korumak ve ruh halini iyileştirmek

Muz, hafızayı korumaya, kişinin öğrenme ve hatırlama yeteneğini artırmaya ve ruh halini düzenlemeye yardımcı olabilecek bir amino asit olan Triptofan içerir.

Potasyum

Muz mineral potasyum açısından zengindir. Potasyum vücuttaki sıvı seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve besinlerin ve atık ürünlerin hücrelerin içine ve dışına hareketini düzenler.

Potasyum ayrıca kasların sağlığına ve sinir hücrelerinin yanıt vermesine yardımcı olur. Kalbin düzenli atmasını sağlar ve sodyumun kan basıncı üzerindeki etkisini azaltabilir.

Potasyum, insanlar yaşlandıkça böbrek taşı oluşma riskini azaltabilir. Buna karşılık, sağlıklı böbrekler vücutta doğru miktarda potasyum kalmasını sağlar.

Bir orta boy muz, 422 miligram (mg) potasyum içerir.

Muz gibi meyvelerden potasyum almaya çalışmak en iyisidir. Aksi takdirde, eczanelerden satın almak için potasyum takviyeleri mevcuttur.

Muzun içindeki vitaminler

Aşağıdaki tablo, orta boy bir muzdaki her bir besinin miktarını göstermektedir. Ayrıca, 2015-2020 Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri‘ne göre bir yetişkinin her besine ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterir. Gereksinimler bireyin cinsiyetine ve yaşına göre değişir.

MUZUN İÇİNDEKİLERMİKTARGÜNLÜK GEREKSİNİM
Enerji (kalori)1051,800–3,000
Gram cinsinden karbonhidrat (g)27, 14,4 g şeker dahil130
Lif (g)3.125.2–33.6
Protein (g)1.346–56
Magnezyum (mg)31.9320–420
Fosfor (mg)26700
Potasyum (mg)4224,700
Mikrogram cinsinden selenyum (mcg)1.955
Kolin (mg)11.6425–550
C vitamini (mg)10.375–90
Folat (mcg)23.6400
Beta karoten (mcg)30.7Data mevcut değil
Alfa karoten (mcg)29.5Data mevcut değil

Alfa ve beta karoten, selenyum, kolin ve C vitamininin tümü antioksidan özelliklere sahiptir.

Beslenmede Muzun Önemi

Muzu yıl içinde herhangi bir mevsimde bulabilirsiniz. Bazı meyvelerin aksine muzlar toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam eder.

Muz oda sıcaklığında istikrarlı bir şekilde olgunlaşacaktır. Daha hızlı olgunlaşmak için insanlar onları bir kese kağıdı içinde saklamayı deneyebilir.

Soğutulmuş muzlar daha yavaş olgunlaşır. Muzun dış kabuğu buzdolabında kararır, ancak muzun kendisi daha uzun süre bozulmadan kalır.

8
Servis ve yemek için ipuçları

Muz tüketmek için bazı ipuçları:

  • Daha besleyici bir kahvaltı için sabah mısır gevreğinize veya yulaf ezmesine dilimlenmiş bir muz ekleyin.
  • Olgun muzları ezin ve unlu mamullerdeki tereyağı veya yağı değiştirmek için kullanın.
  • Doğal tatlı bir tat için keklere, kurabiyelere muz püresi ekleyin.
  • Bir smoothie’ye muz ekleyin.
  • Sağlıklı, taşınabilir bir atıştırmalık için işe veya okula bir muz götürün.

9
Diğer muz ürünleri

Diğer muz ürünleri arasında muz cipsi ve muz tozu bulunur.

İnsanlar, ilave şeker, tuz veya yağ içerebileceğinden, satın almadan önce işlenmiş ürünlerin etiketini kontrol etmelidir.

Riskler

Bazı insanlar çok fazla muz yememeye dikkat etmelidir.

Beta blokerler: Doktorlar genellikle bu ilaçları kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili komplikasyon riskini azaltmak için reçete eder. Beta blokerler kandaki potasyum seviyelerini yükseltebilir.

Çok fazla potasyum tüketmek, böbrekleri tam olarak işlevsel olmayanlar için zararlı olabilir. Böbrekler fazla potasyumu kandan atamıyorsa, ölümcül olabilir. Beta bloker kullanan kişiler, muz gibi yüksek potasyumlu gıdaları ölçülü olarak yemelidir.

Alerji: Muz bazı insanlarda alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Kaşıntı, kurdeşen, şişlik, hırıltılı solunum veya nefes almada zorluk yaşayan herkes derhal tıbbi yardım almalıdır. Şiddetli bir reaksiyon, yaşamı tehdit edebilen anafilaksiye yol açabilir.

Migren: Muz bazı insanlarda migreni tetikleyebilir.

Özet

Muzun faydaları nelerdir artık biliyorsunuz. Muz, bir kişinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan temel besinleri içeren popüler bir meyvedir.

Muzdaki besinler sağlığı iyileştirip hastalıkları önleyebilirken, muz yemenin herkes üzerinde aynı etkiye sahip olmayabileceğini belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte, taze meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme, bir kişinin iyi kalmasına yardımcı olabilecek bir dizi temel besin sağlayacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!