Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaSağlıkEl Titremesi Neden Olur? Ellerim Neden Titriyor Diyenlere 14 Sebep

Son Yazılar

El Titremesi Neden Olur? Ellerim Neden Titriyor Diyenlere 14 Sebep

El titremesi sadece yaşlılıkta değil, genç yaşta da başımıza gelir. Peki el titremesi neden olur, ne iyi gelir, ilaçları, tedavisi.

El titremesi sinir bozucu bir sağlık sorunudur. Bir çay bardağı tutarken elinizin hafif titremesi veya düşürecekmiş gibi hissetmeniz en çok görülen durumlardan biridir. Elleriniz bir şey yaparken titremeye başlıyor fakat yapmadığınızda kayboluyor. Peki el titremesi neden olur? Net bir nedeni yok, ancak bazen bir gendeki sorun bile el titremesine sebep olabilir. Belirtileriniz hafifse tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Günlük işlerinizin veya profesyonel iş hayatınızın önüne geçerlerse, ilaca, terapiye veya ameliyata ihtiyacınız olabilir.

PARKİNSON HASTALIĞI

El titremesi neden olur sorusunun bir çok sebebi olabilir. Bu duruma sahip olduğunuzda eliniz titrer çünkü kaslarınıza hareket etmesini söyleyen beyin hücreleri zarar görür. Titreme genellikle bir yandan başlar, ancak zamanla diğerine de yayılabilir. Ayrıca daha yavaş hareket edebilir, dengede sorun yaşayabilir veya kollarınızın ve bacaklarınızın sertleştiğini görebilirsiniz. Bu bir parkinson hastalığının başlangıcı da olabilir, titremelerinin ana tedavisi, daha iyi kas kontrolü için ilaç tedavisi ve bazen ameliyattır.

MS HASTALIĞI (Multiple Skleroz)

Bu durum, sinirlerinizde miyelin adı verilen bir kaplamaya zarar verir. Bu olduğunda, ellerinizde veya vücudunuzun diğer kısımlarında titremeyi içeren belirtiler görebilirsiniz. Tedavi etmenin en yaygın yolu ilaçtır. Fiziksel veya mesleki bir terapist, semptomlarınızı yönetmenin yollarını öğrenmenize yardımcı olabilir.

AŞIRI AKTİF TİROİD

Son zamanlarda tiroid hormon seviyenizi kontrol ettirdiniz mi? El titremesi neden olur sorunuzun cevabı burada bulunabilir. Titreyen eller hipertiroidizm belirtisi olabilir. Bu, tiroid bezinizin çok çalıştığı ve kalp atış hızınızı yüksek vitese çıkardığı anlamına gelir. Ayrıca kilo verdiğinizi, ışığa duyarlı olduğunuzu, kalp atışlarınızın hızlandığını ve uyumakta zorlandığınızı fark edebilirsiniz. Basit bir kan testi, sizin ve doktorunuzun neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

DAHA AZ KAFEİN TÜKETİN

Sabah kahveniz olmadan yapamıyor musunuz? Bir ya da iki bardak ağır olmayan bir kahve insanlara iyi gelir, fakat gün boyu tüketmek risklidir. Kafein bir uyarıcıdır, bu nedenle uyanmanıza yardımcı olan aynı doğal kimyasal, çok fazla kafein aldığınızda ellerinizin titremesine neden olur. Tek suçlu kahve değil. Kafeini ayrıca reçetesiz satılan baş ağrısı ilaçları, çikolata ve bazı gazlı içeceklerde de bulabilirsiniz.

ALKOL YOKSUNLUĞU

El titremesi neden olur sorusunun en yaygın cevaplarından biri de alkol tüketimidir. Alkol bağımlılığınız varsa, bıraktığınızda titreyen eller gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Son içkinizden 10 saat sonra başlar ve birkaç hafta sürebilir. Bazı detoks programları, yoksunluk belirtilerini yönetmenize yardımcı olmak için ilaç kullanır.

UYKU KALİTESİ

Gaz vermezseniz bir arabanın çalışmasını bekleyemezsiniz. Ve beyninizin uyumadan tüm doğru yerlere mesaj göndermesini bekleyemezsiniz. Yeterince kaliteli bir uyku çekmediğiniz zaman, beyninizin yanlışlıkla ellerinizin titremesini söylemesine neden olabilir. İyi bir uyku alışkanlığı el titremesi ne iyi gelir sorusunun cevabıdır.

DÜŞÜK KAN ŞEKERİ

Sinirleriniz ve kaslarınız kan şekeri ile çalışır. Yeterince alamayınca el titremesine sebep olabilir. Düşük kan şekeri şeker hastalığı, bazı ilaçlar, çok fazla alkol veya yetersiz beslenmeden kaynaklanabilir. Bir doktor, neler olduğunu ve nedenini azaltıcı konularda tedavi önerip, yardımcı olabilir.

STRES

Aslında günümüz yaşamında el titremesi neden olur sorusunun cevabı genellikle stres oluyor. Konuşma yapmak veya korku filmi izlemek gibi bir şey sizi strese soktuğunda, sinirleriniz aşırı hızlanır. Ellerin titrer, terler ve kalp hızlı atmaya başlar. Gerginlik ortadan kalktığında titreme ortadan kalkar, terleme biter, rahatlama başlar. Derin nefes alma veya meditasyon gibi stres giderme tekniklerini deneyin.

İlgili Yazı: Anksiyete Nedir?

KULLANDIĞINIZ İLAÇLAR

Titreyen eller, birçok farklı reçeteli ilaç türünün ortak bir yan etkisidir. En yaygın olanları arasında psikiyatrik ilaçlar, migren, nöropati ve astım için ilaçları gelir. Bazı antihistaminikler de bu soruna neden olur.

SİGARA İÇMEK

Bazı insanlar bunu stresi azaltacağını umdukları için yapsalar da, sigara içmek kaygı düzeyinin artmasına sebep olur. Tütünün bağımlılık yapıcı maddesi olan nikotin, kan dolaşımınıza girer ve kalbinizin daha hızlı atmasını sağlar. Bu sizi endişeli hissettirebilir ve ellerinizin titremesine neden olabilir. Tütünü nasıl bırakacağınız konusunda fikir edinmek için doktorunuzla konuşun.

İlgili Yazı: Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyenlere Tavsiyeler

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ

B12, sinir sisteminizi sağlıklı tutmada büyük rol oynar. Et veya yumurta yemiyorsanız, süt içmiyorsanız veya bazı ilaçlar alıyorsanız, bu vitaminin seviyeleri normalden düşük olabilir. Bu, ellerinizin titremesine veya kollarınızın ve bacaklarınızın uyuşmasına ve karıncalanmasına neden olabilir. Doktorunuz, takviye almanız gerekip gerekmediğini size söyleyebilir.

BÖBREK ÜSTÜ BEZLERİ (Feokromositoma)

Bu, adrenal bezinizde büyüyen nadir bir tümör için uzun bir kelimedir. Tümör genellikle iyi huylu olmasına rağmen, kan basıncınızın yükselmesine neden olur. Ağır terleme, nefes darlığı ve baş ağrısına neden olmasının yanı sıra el titremesine de neden olabilir. Tümör ayrıca kalp hastalığına ve felce de yol açabilir, bu nedenle cerrahi operasyonla müdahale etmek gerekebilir.

KARACİĞER SORUNLARI

İlginç gelebilir fakat el titremesi neden olur sorusunun sebebi karaciğer rahatsızlıklarından olabilir. Wilson hastalığı gibi birkaç karaciğer bozukluğunun belirtisidir. Bu genetik durumda, vücudunuzda bakır birikmesi karaciğerinize ve beyninize zarar verir. Ayrıca yorgun hissedecek ve gözlerinize ve cildinize sarı bir renk tonu gelip sarılık hastalığına yakalanabilirsiniz. Doktorlar Wilson hastalığını ilaç ve diyet uygulamaları ile tedavi ederler.

BEYİN BOZUKLUKLARI

Felç veya travmatik bir beyin hasarı geçirdiyseniz, elinizdeki kaslarda kendi kendine hareketler gerçekleşebilir. El titremesi neden olur sorusunun cevabı genellikle beyin kaynaklıdır. Titremeyi yönetmek için doktorunuza ilaç veya mesleki terapi hakkında danışın. Ve kafein, nikotin veya semptomları daha da kötüleştiren herhangi bir şeyden uzak durun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!