Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaHayatOlumlu Günlük Alışkanlıklarla Öz Güveninizi Nasıl Artırırsınız?

Son Yazılar

Olumlu Günlük Alışkanlıklarla Öz Güveninizi Nasıl Artırırsınız?

Özgüven kazanmak ve elinizden gelenin en iyisini hissetmek için derinlemesine bir rehber hazırladık. Siz de özgüveni nasıl kazanabilirim diyorsanız, özgüven nasıl kazanılır, hangi yöntemleri ve günlük alışkanlıkları edinmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Bir odaya girdiğinizde ışıl ışıl görünüyor ve herkesin bakışlarını üzerinizde topluyor musunuz? Peki kendine inanıyor musun? Belki de bunlardan çok farklı hissediyorsun! Özgüveni nasıl kazanabilirim diyenlerdenseniz, hayallerinizin peşinden gitmenize ve korkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olmak için buradayız. Dünyayı kasıp kavurabilmeniz için özgüveninizi nasıl kazanacağınızı size tam olarak anlatacağız. Hayatı kucaklamanın, kendinize güvenmenin, mutlu olmanın ve hedeflerinize ulaşmanın zamanı geldi, o halde başlayalım!

Kendinden emin ve harika hissetmek hayatın önemli bir parçasıdır. Ancak bazen hepimizin güvenimizi artırmak için biraz yardıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle, kendiniz hakkında daha güvenli ve harika hissetmenize anında yardımcı olabilecek bazı stratejileri bir araya getirdik. Olumlu kendi kendine konuşmadan küçük hedefler belirlemeye kadar bu stratejiler, hayatınızın kontrolünü elinize almanıza ve kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. O halde gelin derine dalalım ve özgüven nasıl kazanılır öğrenelim!

Özgüven Kazanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

 • Güçlü yönlerinize odaklanın ve geçmişteki başarılarınızı düşünün. İlerlemenizi her zaman geçmiş benliğinizle karşılaştırın, başkalarıyla değil. Bu başarılar küçük gülümsemelere sebep olan yaptığınız iyilikler bile olabilir.
 • Olumlu kendi kendine konuşma pratiği yapın ve sizi destekleyen insanlarla takılın. Sizi sürekli eleştiren veya olumsuz bakış açısına sahip insanlardan uzak durmaya çalışın.
 • İyi beslenerek, egzersiz yaparak ve düzgün uyuyarak kendinize gerçekten iyi bakın.
 • Hedeflerinizin peşinden giderek, yeni şeyler deneyerek ve korkularınızla yüzleşerek kendinizi konfor alanınızın dışına itin.

Özgüveni nasıl kazanabilirim?

Kendine güven, hayattaki başarıyı belirlemede önemli bir faktördür. Benlik saygısı, kendine güvenmek ve kendine inancın bir bileşimi olarak görülebilir. Sağlıklı bir özgüven düzeyine sahip olmak, kendimizi daha güvenli ve hedeflerimize ulaşma konusunda yetenekli hissetmemize yardımcı olabilir.

Öz güven kazanmak her zaman kolay değildir. Ancak zamanla kendimize olan güvenimizi artırmaya yardımcı olabilecek bazı yöntemler vardır. Bunlar, gerçekçi hedefler belirlemeyi, olumlu düşünme alışkanlıkları geliştirmeyi ve kendimizi iyi hissettiren faaliyetlerde bulunmayı içerir. Pratik yaptıkça, bu yöntemler özgüvenimizi geliştirmemize yardımcı olabilir, böylece daha büyük bir güvence ve başarı ile ilerleyebiliriz. Özgüveni nasıl kazanabilirim, özgüven nasıl kazanılır diye soranlar, hadi toplaşın, işte size yardımcı olacak yöntemler.

Kişisel Bakımınıza Özen Gösterin

Sevdiğiniz şeyleri giymek emin olun sizi daha iyi hissettirecektir. Saçlarınıza özen gösteriyor musunuz? Aynada kendinize baktığınızda gerçekten çekici göründüğünüzü bilmelisiniz. Bunu hissetmiyorsanız biraz çabalamaktan zarar gelmez.

 • Birkaç web sitesi karıştırın ve kıyafetlerinizden kombin yapmayı deneyin.
 • Saçlarınızı en sevdiğiniz şekilde, tarayın veya şekillendirin.
 • Erkekler ise, sakal ve bıyıklarını kısaltabilir ya da şekil verebilir.
 • Dışarı çıkacaksanız, ayakkabılarınızı temizlemeyi unutmayın.
 • Bir kaç takı kullanmak hiç de fena fikir olmaz.

Şimdi bunların bazılarını yaptıysanız, aynaya bir daha bakın ve ne kadar iyi göründüğünüzün farkına varın.

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme ile özgüven arasında bir ilişki olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat bu fikrinizi kafanızdan silmelisiniz. İnsanları yedikleri şeyler şekillendirir. Ne yiyorsanız o olursunuz. Nasıl mı? Çok sağlıksız besleniyorsanız, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamazsınız. Bu da mesela kendinizi yorgun, miskin, uykulu ve hiçbir şey yapmak istemiyormuş gibi hissettirebilir. Şimdi düşünceniz değişti mi?

 • Çok sevdiğiniz yiyecekleri, içecekleri ve atıştırmalıkları bir yere not edin ve internette bunların sağlıklı olup olmadıklarını araştırın.
 • Kan testi ile bir tarama yaptırıp, vücudunuzdaki eksik veya düzeyi aşağıda olan vitamin ve mineral eksikliklerini tespit edebilirsiniz. Bunlar organlarınızın düzgün çalışmamasını sağlıyor da olabilir.
 • İhtiyacınız olan vitamin ve mineraller neler biliyorsanız, artık bu besinlere öncelik vermeniz gerektiğini de anlamış olmalısınız.
 • İnternette yazan, ‘şunu yeyin mutlu olun, bunu tüketin enerjik olun’ gibi yazılara direkt atlamayın. Önce ihtiyacınız olan şeyi belirleyin.

Özgüveni nasıl kazanabilirim diyenler genellikle kısa ve hemen sonuç alabilecekleri tavsiyelere yönelirler. Bunlar belki kısa vadede size kendinizi iyi hissettirecek fakat uzun vadede işe yaramayacaktır. Bu sebeple özgüven artırmak için beslenmenize özen gösterin.

Spor ya da Egzersiz Yapmaya Çalışın

Bunun için bir spor salonuna kaydolup, para ödemenize gerek yok. Cep telefonunuza indireceğiniz ücretsiz egzersiz uygulamaları ile evinizde bile çok basit hareketlerle çok muhteşem sonuçlar alabilirsiniz. Üstelik bu uygulamalar her yaşa göre farklı öneriler ile size egzersiz planı oluşturabilmektedir. Fakat elbette bu planlara her zaman sadık kalmanız şartıyla.

 • Asansör kullanmamak en güzel spor aktivitelerinden biridir.
 • Zamanınız varsa, gideceğiniz yerin bir kısmını yürüyerek katedebilirsiniz.
 • Uzun yürüyüşler hem sizi daha iyi hissettirir hem de farkında olmadan egzersiz yapmanızı sağlar.
 • Odanızda, sevdiğiniz bir müziği açarak, saçma sapan hareketlerle dans edebilirsiniz.
 • Spor salonu için bütçe ayırabiliyorsanız, hem sosyalleşebilir hem de özgüveninizi kazanmak için daha etkili spor faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.

Vücudunuzdaki olumlu değişiklikler, özgüven kazanmanız için faydalı olacak. Fakat bir yerden başlamanız gerekiyor.

Uyku Düzeninize Göz Atın

Son zamanlarda uyumakta zorlanıyor olabilirsiniz ya da farklı şeylere zaman ayırdığınız için akşam geç yatıyor ve sabah erken ya da çok geç uyanıyor olabilirsiniz. Gerçekleştirilen araştırmalara göre yetişkin bir bireyin günde 7 saat, gençlerin ise 8-10 saat uyuması gerektiğini ortaya koyuyor. Uyku sürenizin önemli kadar, düzeninin de özgüven üzerindeki etkisi günümüzde bilinmektedir. Özgüveni nasıl kazanabilirim diyorsanız, dikkat etmeniz gereken uyku ile ilgili konuları aşağıda bulabilirsiniz.

 • Yetişkinler 7 saat ve gençler 8-10 saat uyumalıdır.
 • Hergün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak önemlidir.
 • Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, bir uzmandan destek almayı düşünmelisiniz.
 • Uyku saatine 2 saat kala, herhangi bir şey yemekten kaçının ve özellikle enerji verici yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Bilgisayarla veya telefonla zaman geçirmeyi seven biriyseniz, özellikle akşamları ekran ışığını kısın. Bu konuda diğer önemli alışkanlık, yatmadan en az 1 saat önce beyaz ışık saçan hiçbir aracın başında zaman geçirmeyin.

Meditasyon Yapmayı Düşünün

Ülkemizde meditasyon ve yoga yapmak çok yaygın bir alışkanlık değil. Hatta yapanlarla da çok dalga geçildiğine şahit olmuşsunuzdur. Fakat denemeden, uygulamadan bir şeyin işe yarayıp yaramadığını anlayamazsınız. Tüm bunlar özgüven kazanmak için yurtdışında tercih edilen yöntemlerden bazılarıdır ve mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Meditasyon için yine web sitelerini araştırabilir ya da bir mobil uygulama indirerek size yol göstermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca YouTube’da meditasyon üzerine milyonlarca eğitici içerik bulabilirsiniz. Temelde yapmanız gereken şeyleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Sessiz bir odaya geçin. Dışarıdan veya diğer odalardan ses geliyorsa, bir kulak tıkacı tüm sesleri kesebilir.
 • Bağdaş kurun. Bu sizi için konforlu değilse yatağınızda oturabilir ya da altınıza yumuşak bir yastık koyabilirsiniz.
 • Gözlerinizi kapatın. İlk bir kaç dakika, kafanızda düşündüğünüz her şeyi çıkarmaya çalışın. Evet bu zor. Ama deneye deneye öğreneceksiniz. Zaten işin temelinde yatan özel nokta bu!
 • Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin.
 • Zihninize odaklanın, dış dünyada sizi rahatsız eden şeyleri düşünmeyin.

Hayatınızda Olmasından Mutlu Olduğunuz Şeyleri Düşünün

Kendine güven, kişisel gelişimin ve başarının önemli bir parçasıdır. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek, kendinize ve yeteneklerinize olan inancınızdır. Bununla birlikte, birçok insan düşük özgüvenle mücadele ediyor ve onu artırmak için gerekli araçlardan yoksun. Peki çevrenizin ve sahip olduklarınızın size özgüven kazandırabileceğini biliyor musunuz? Nasıl mı? Sahip olup, sizi mutlu eden şeylerin hepsi bu kapsama dahil olabilir. Olumsuz şeyleri hayatınızdan çıkarmak, olumlu olan şeyleri ise yaşamınızın parçası haline getirmek sizi daha enerjik ve mutlu hale getirecektir.

Bu hayatta, yaşamınızın parçası olduğu için minnet duyabileceğiniz şeyler ne olabilir?

 • “Aileniz, eviniz, kardeşiniz, bilgisayarınız, arkadaşlarınız, çok sevdiğiniz çay bardağınız, evcil hayvanınız vs…”. Listeyi genişletmeye çalışın.

En mutsuz ya da kendinizi yalnız hissettiğiniz dönemlerde sahip olmaktan memnun olduğunuz her şeyi düşünmek ve hatırlamak için bu liste can simidiniz olacaktır.

Özgüven nasıl kazanılır?

Kendine güven, başarı ve mutluluğun önemli bir parçasıdır. Kendi yeteneklerinize, becerilerinize ve muhakemenize güvenme yeteneğidir. Ne yazık ki, birçok insan düşük özgüvenle mücadele ediyor ve iş onu artırmaya geldiğinde bunalmış hissediyor. Neyse ki özgüven kazanmak ve güven düzeyinizi artırmak için atabileceğiniz adımlar var. Yazımızın devamında pozitif düşünme, gerçekçi hedefler belirleme, başkalarıyla ilişki kurma, risk alma ve hatalardan ders alma gibi farklı stratejilere bakarak özgüveni nasıl kazanabilirim diyenler için diğer yöntemlere değineceğiz.

Kendini Sevmeyi Öğrenmek

Bir insanın kendini sevmemesinin başlıca nedenlerinden biri genellikle zayıf yönlerine odaklanması ve bu sebeple de olumsuz düşüncelere kapılmasıdır. Peki durumu tersine çevirip, neden güçlü yönlerinize odaklanmıyorsunuz? Dünyada her insanın kendine has güçlü yönleri vardır. Bunun olmaması imkansız. Ne kadar muhteşem bir birey olduğunuzu anlamak, özgüven kazanmak için iyi bir adım olacaktır. Peki güçlü yönleriniz neler olabilir, düşünün ve yine bir yere bunları yazın.

 • Listeniz “yaratıcı, yardımsever, akıllı, düşünceli, kötü gün dostu, entellektüel” içerebilir.

Küçük Başarıları Küçümsemeyin

İnsanlar küçük başarılarını küçümsemeye meyillidirler. Farkında olmaları gereken şey ise, aslında bu başarıları herkesin elde edemeyecek olmasıdır. Bir hedefiniz olduğunu düşünün, bu hedefi gerçekleştirmek için bazı adımlar olmalıdır. Bu adımları planlar, ihtiyaçlarınızı belirler, küçük parçaları tamamlayarak nihayi bir hedefi tamamlarsınız. Mesela bu yaş pasta yapmak olabilir. Her zaman büyük projeleriniz olması gerekmiyor.

 • Son 1 yılda başardığınız küçük hedefleri listeleyin ve bunun sonucunda elde ettiğiniz taktiri düşünün. Bunlar neler olabilir?
  • Ödül kazanmak.
  • Teşekkür edilmesi.
  • Minnettarlığın ifade edilmesi.
  • Yeni bir arkadaş kazanmak.

Sizi Negatif Olarak Etkileyen Her Şeyden Uzaklaşın

Sizi mutlu etmeyen, huzursuz eden, karamsar düşünmenize sebep olan ve hatta psikolojinizi bozan her şeyden uzak durmalısınız. Peki bunu yapabiliyor musunuz? Belki de hayatınızdan çıkaramayacağınız bir iş arkadaşınız var! Unutmayın ki hayata bir defa geliyorsunuz. Mutlu olamadığınız kendinizi rahat hissetmediğiniz her anınız boşa geçirilmiş bir ömre sebep olur. Tüm bunların özgüveninize zarar verdiğini de unutmayın. Özgüveniniz azaldıkça, sizi mutsuz eden şeylerle çarpışma konusunda kendinizi güçsüz hissedersiniz. Özgüveni nasıl kazanabilirim demeyi bırakıp, aksiyon almaya başlayalım.

 • Akrabalarınız, aileniz, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız arasında özgüveninizi zedeleyen insanlar var mı?
 • Sık sık yapmak zorunda olduğunuz ama sizi mutsuz eden işler hangileri?
 • Hava sıcaklığının yüksek olduğu yerleri seviyorsunuz ama soğuk bir bölgede mi yaşıyorsunuz?
 • Olumlu düşünen arkadaşlar bulmaya ve bu çevreyi geliştirmeye çalışın.

Bunlara çözüm bulmak her zaman mümkün olmayabilir, fakat deneyebilirsiniz. Alternatifleri düşünüp, neyi yapıp neyi yapamayacağınızı netleştirmeniz, özgüveninizin artmasıyla sonuçlanacaktır.

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Bırakın

Kendini başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmalısın. Onların başarıları ya da hayatları mı daha etkileyici yoksa sizinki mi? Bu düşünce tarzınız kendinizi küçümsemenize, hayata bir sıfır yenik başladığınızı düşünmenize ve elbette direkt olan özgüveninizi kaybetmenize sebep olabilir.

Öncelikle şunu kabul etmelisiniz. Bazı insanlardan sizden daha şanslı olabilir, ailesinin maddi durumu sizin ailenizden daha yüksek de olabilir, hatta belkide sizden daha zekidir. Hayat ile ilgili bazı gerçekler zor olsa da bunu kabul edip, kendiniz için yapabileceğiniz şeylere odaklanmalısınız.

Dikkat edecek olursanız, sıfırdan başlayıp milyarder olmuş pek çok insan var. Eğer onlar da sizin gibi başkalarının başarıları ile özgüvenlerini kaybetse şu anda bulundukları durumda olabilirler miydi? Yani bu ne demek? İnsanlar bunu kendilerini geliştirmek ve kamçılamak için de kullanabilirler?

Hayata bir sıfır yenik başlayıp, şu anda çok başarılı olan insanların hayatlarını inceleyin! Emin olun, bu araştırma sonucunda hayata ne kadar iyi başladığınızı daha iyi değerlendireceksiniz.

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

Gerçekçi hedefler belirlemek, hayal dünyasından uzaklaşmanızı sağlar. Bu da özgüven kazanmak için iyi bir yöntemdir. Fakat bunun anlamı hayallerinizden uzaklaşmak değildir. Yalnızca bunu gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımları planlamanızdır. Küçük adımlar belirleyerek, hayalinize bir anda değil, küçük adımlarla ulaşmanızı mümkün kılacaktır. Öncelikle eksik ve zayıf yönleriniz üzerinde durarak bu adımları başlatabilirsiniz. Neye ihtiyacınız var? İhtiyaçları belirleyin, her bir adımdan sonra başarınızı kutlayın ve bir sonraki adıma geçin.

 • 10 km’lik bir koşuya katılıp yarışacaksanız, öncelikle 2 km ile başlarsınız. Kronometre tutmak, hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı ölçmenin yöntemidir.
 • Bir konuda uzmanlaşmak istiyorsanız, bu konuda ücretsiz kursları araştırabilirsiniz.

Eve Kapanmayın

Dışarı çıkıp arkadaşlarınızla buluşmak, ücretsiz bir kursa katılarak sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışmak, doğa yürüyüşü yapmak, bisiklet sürmek emin olun size çok iyi gelecek. Bu tip aktiviteler senin daha sağlıklı düşünmene sebep olacak, kendine güveninin artmasını sağlayacaktır. Kendinizi mutsuz hissettiğinizde, hemen dışarı çıkın, biraz zaman harcayın. Bunun size iyi geldiğini göreceksiniz.

Özgüven Eksikliği Çözülebilecek Bir Durumdur

‘Özgüveni nasıl kazanabilirim’ diyenler için bir çok uygulanmış yöntemi sizlerle paylaştık. Olumsuz düşünceler ve duygular günlük hayatımızda büyük bir engel olabilir. Bunları zaman zaman hepimiz yaşarız ama onlarla savaşmanın yollarını bulamazsak hayatımızı ele geçirmeye başlayabilirler. Bu da özgüven eksikliğine sebep olabilir. Bu yazımızda önerdiğimiz yöntemleri uygulamada kararlı olursanız, kısa sürede ve uzun vadede sonuçlar alabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!