Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaFaydalı BilgilerSıklamen Çiçeği Anlamı Nedir? Sıklamen Rengi Nasıl Anlatılır? Sıklamen Çiçeği Bakımı, Fiyat...

Son Yazılar

Sıklamen Çiçeği Anlamı Nedir? Sıklamen Rengi Nasıl Anlatılır? Sıklamen Çiçeği Bakımı, Fiyat Bilgileri!

Sıklamen çiçeği, rengi ile kadınları büyüleyen bir bitkidir. Bakımı, tohumu, fiyatı ve ayrıca sıklamen rengi ruj, elbise, ayakkabı bilgileri.

Sıklamen çiçeği, evlere mis gibi bir koku yayar, rengi ile de insanları büyüler. Narin bir bitkidir, bakım ister, şefkat ister, ilgi bekler. Buhur-u Meryem olarak da bilinir. Çiçek severlerin balkonlarında sıklıkla görülen bu pembe renk tonuna sahip bitkiyi birlikte tanıyalım. Sıklamen çiçeği bakımı nasıl yapılır, fiyatı ne kadar, anlamı nedir, sıklamen rengi nasıldır, renk kodu nedir?

Sıklamen çiçeği bitkisinin 20’den fazla türü vardır ama genellikle pembe rengi ile insanları büyüler. Çiçek koklamayı seviyorsanız bu bitki tam size göre. Zor koşullarda fazla bakım ve ilgi istemeyen türleri de bulunmaktadır. Fakat en güzel kokan sıklamen çiçeği genellikle en çok ilgiyi isteyen türleridir. Bahçelerde, balkonlarda hatta yaşadığımız yerin parklarında sık sık görürüz ama ilgi göstermeyiz. Peki sıklamen rengi nasıldır, renk kodu nedir, sıklamen çiçeği bakımı nasıl yapılır, fiyatı ne kadar?

Sıklamen Çiçeği

Latince “cyclamen” kelimesininden Türkçemize girmiştir. Yunanistan’ın Kiklad adalarından (Cyclades) dünyaya yayıldığı rivayet olunur. Halk arasında “tavşan kulağı” çiçeği olarak da bilinir. Şubat ve nisan ayları arasında açan çiçekleri beyaz ve pembe tonlu olup 5 parçalıdır. Peki sıklamen rengi nasıl tarif edilir?

Sıklamen Renk Kodu

sıklamen rengi

Sıklamen çiçeği anlamı “aşktır”. Aşk çiçeği olarak da dünyanın bazı ülkelerinde bilinmektedir. Pembe tonlarında görürüz fakat sıklamen çiçeğinin beyaz renkte olanı da vardır. Sıklamen rengi ve pantone kodu, yani renk kodu #D687BA ya da RGB R:214 G:135 B186 olarak bilinir.

Bilinenin aksine sıklamen çiçeği aslında güzel bir kış bitkisidir. Kış aylarında filizlenir, ilkbahar sonlarına ya da yaz başına doğru ise uykuya geçer.

Sıklamen Çiçeği Bakımı

Siklamen çiçeği nerede yetişir? Ev içerisinde yetiştirilmesi zor bir bitkidir. Balkon ya da bahçe bitkisi olduğunu söylememiz gerekli. Aşağıda sıklamen çiçeği nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır gibi birkaç püf nokta vereceğiz.

sıklamen çiçeği anlamı, bakımı, fiyatı.
  1. Sıklamen çiçeği kapalı ve sıcak ortamları sevmez. Bitki nemli ortamları seviyor.
  2. Siklamen ışık sever. Güneş ışınlarını direkt almayacağı bir yerde çok mutlu olur. Haftada bir sefer yönünü değiştirirseniz bitkinin yaprakları bayram eder.
  3. Sıklamen nasıl sulanır? Saksıdaki çiçeğin toprağına eşit derecede su dökülmelidir. Oda sıcaklığında 1 gün dinlendirilmiş musluk suyu ya da dinlendirilmemiş içme suyu çiçeği kendine getirir. Saksıda birikmiş su bulundurmamanız önerilir. Kış aylarında haftada bir, yaz aylarında ise toprak nemsiz kaldıkça sulanması faydalı olacaktır.
  4. Sulama yaparken çiçeklerine suyun değmemesine özen göstermelisiniz. Çiçeğin kök kısmına değil, yukarıda belirtiğim gibi yayarak sulama yapmalısınız.
  5. Sıklamen çiçeği, diğer saksı bitkilerinin tersine, hafif bir rüzgar esintisi sever. Evinizde tatlı tatlı cereyan yapan bir nokta varsa, çiçeği ara sıra bu noktada tutarsanız, sıklamen çiçeği zil takıp oynar.
  6. Narin bir çiçektir, sık sık toprak değiştirilmesinden ya da saksının yerinin değiştirilmesinden hoşlanmaz.
  7. Humuslu toprak favorisidir. Verimli topraklarda, bahçelerde, dağlarda coştukça coşar.
  8. İlla saksısını değiştireceğim derseniz, en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Çok büyük saksıları tercih etmemelisiniz. Çünkü köklerini yaymaya çalışır ve çok enerji harcar.
  9. Sıklamen çiçeği ne zaman budanır? Çiçekler solduktan sonra budama işlemi yapılmalıdır. Solan çiçekler dikkatlice kesilmelidir.
  10. Bazı sıklamen türleri soğuğa oldukça dayanıklı olsalar da çok fazla soğuğa maruz kalırlarsa ölebilirler. Bu sebeple kısa bir süre de olsa -4 derecenin altında bir soğukta uzun süre sağlıklı kalamazlar.

Sıklamen Çiçeği Fiyatı

Çiçeğin soğanı adedine göre değişmektedir. Güncel sıklamen çiçeği fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!