Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Çoğu Kültür İçin Önemli ve Yaratılış Döngüsünü İfade Eden Sembol: Yaşam Çiçeği

Çoğu Kültür İçin Önemli ve Yaratılış Döngüsünü İfade Eden Sembol: Yaşam Çiçeği

Kolye, bileklik ve dövme olarak sıklıkla kullanılan yaşam çiçeği anlamı nedir, sembolü nasıldır, tasavvuf ile ilgisi nedir? İşte cevaplar.

0
815
yaşam çiçeği anlamı

Yaşam Çiçeği sembolü, 19 eşit oranlı örtüşen daire içeren iki boyutlu bir çizimdir. Kutsal Geometri olarak bilinen bir düşünce okulu, bu antik sembolün ima ettiği derin anlamları açıklıyor. Peki Yaşam Çiçeği anlamı nedir, sembolü neden geometriden oluşuyor, tasavvuf olarak önemi nedir, işte kolye, bileklik ve dövme olarak sıklıkla kullanılan Yaşam Çiçeği sembolü hakkında bilinmesi gerekenler.

Yaşam Çiçeği Nedir?

yaşam çiçeği anlamı

Yaşam Çiçeği sembolü, 19 eşit oranlı örtüşen daire içeren iki boyutlu bir çizimdir. Kutsal Geometri olarak bilinen bir düşünce okulu, bu antik sembolün ima ettiği derin anlamları açıklıyor. (Kutsal geometri, esasen çeşitli şekillerin manevi anlamının incelenmesidir.)

Yaşam Çiçeği, birbirine bağlı aynı büyüklükte 19 daireden oluşan geometrik bir tasarımdır. Görüntü, eşit oranlı bir dizi çiçek gibi görünüyor. Kompozisyon sadece güzel değil; varlığımız, Dünya üzerindeki yaşam ve Evrenin oluşumu için derin sembolik anlamlara sahiptir.

yaşam çiçeği anlamı

Yaşam Çiçeği basit geometrik şekillerden veya yapılardan oluşur. Tasarım, aynı boyutta üst üste binen iki daireden oluşan geometrik bir şekil olan vesica piscis ile başlar:

İki daireden ek daireler üretilir.

Benzer bir tasarım, ancak birbirine bağlı yalnızca yedi daire ile Yaşam Tohumu olarak bilinir. Tıpkı gerçek hayattaki tohumların çiçeklerin kökeni olması gibi, Yaşam Tohumu sembolü de Yaşam Çiçeği tasarımı için bir yapı taşıdır.

Kutsal Geometride Yaşam Çiçeği

Kutsal Geometri teorisinde, doğada bulunan geometrik (veya matematiksel) desenler akıllı tasarımın kanıtıdır. Bu kalıpları bilimsel terimlerle açıklayabilsek de, Kutsal Geometri’nin takipçileri bunların daha yüksek bir güç tarafından yaratılışın kanıtı olduğuna inanırlar.

Doğadaki Kutsal Geometrinin bir örneği Fibonacci Spirali‘dir. Fibonacci Spirali, doğa ve daha büyük Evren boyunca tekrar eden bir kalıptır. Ayçiçekleri, kasırgalar, galaksiler, nautilus deniz kabukları ve hatta sarmal yılanlar, spiraller içerir.

Doğada bulunan bazı spiraller, 0 ve 1 ile başlayan ve daha sonra önceki iki sayının toplamı ile artan Fibonacci sayı dizisinin 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 gibi matematiksel modelini takip eder.

Sembolik olarak spiral, büyüyen veya güç kazanan tek bir kaynaktan dışa doğru genişlemeyi temsil eder. Kutsal Geometri’de bu örüntüyü bu kadar çeşitli yaşam güçlerinde bulmamız, kökenlerimizin, yani yaratılışımızın tek bir kaynaktan geldiğini gösterir.

Yaşam Çiçeği Anlamı Nedir

Kutsal Geometri’nin takipçileri, bu tür tekrar eden kalıpların Dünya’daki yaşam ile Evrensel varoluşun birbirine bağlı olduğunu gösterdiğine ve bu düzenlemelerin ilahi bir yaratıcı olan tek bir kaynaktan türetildiğine inanırlar.

Kutsal Geometri’de Yaşam Tohumu ve ardından Yaşam Çiçeği olmak üzere evrimleşen vesica piscis gibi semboller yaşamın ve varoluşun yapı taşlarını sembolize eder. Yaratılış için planlar olarak kabul edilirler.

İlahi bir yaratıcıya inanmasanız bile, Yaşam Çiçeği tasarımı, bilimsel ve ekolojik açıdan Dünya’daki yaşamın birbirine bağlılığını da sembolize edebilir.

Leonardo da Vinci ve Yaşam Çiçeği

1452’de doğan Leonardo da Vinci’nin geometriye ve Kutsal Geometri tarafından sunulan çıkarımlara takıntılı olduğu söyleniyor. Aslında, Da Vinci, kutsal kabul edilen şekilleri, daha derin anlamlarla aşılamak için sanat eserinin kompozisyonlarına dahil etti.

Bu videoda, sanatçı ve eğitimci Melissa Weinman1 da Vinci’nin kutsal geometrik şekilleri işine nasıl dahil ettiğini açıklıyor:

Vitruvius Adamı

yaşam çiçeği anlamı

Tarihçiler, Leonardo da Vinci’nin ünlü Vitruvius Adamı çiziminin, en azından kısmen, Yaşam Çiçeği sembolüne dayanılarak yaratıldığına inanıyor. Çizim, bir daire ile örtüşen bir kare içerir. Tarihçiler, Vinci’nin, insanların fiziksel veya maddi dünya (kare ile temsil edilir) ile manevi veya metafizik dünya (daire ile temsil edilir) arasındaki boşluğu kapattığı kavramını tasvir ettiğine inanırlar.

Ayrıca çizime temel teşkil eden Yaşam Çiçeği sembolü, insanoğlunun oranlarının Evrenin yapı taşlarıyla uyum içinde olduğunu göstermektedir. Yani akıllı tasarımın da ürünüyüz.

Antik Kültürlerde Yaşam Çiçeği Anlamı

Da Vinci’nin dünyasının ötesinde, Yaşam Çiçeği dünyadaki diğer antik kültürlerde de karşımıza sıklıkla çıkıyor.

Mısır

Mısır’ın Abydos antik kentinde arkeologlar, Seti I Tapınağı’nın altında yer alan ancak onunla bağlantılı olan Osirion tapınağını keşfettiler. Osirion’un muazzam kırmızı granit sütunları vardır. Tapınak büyük olasılıkla MÖ 1294 ile 1279 yılları arasında inşa edilmişti2. Yıllar sonra, muhtemelen MS 1. yüzyılda, birisi kalıcı bir boya kullanarak sütunlara Yaşam Çiçeği sembolleri çizdi.

Antik Roma

Romalılar, Pompei antik kentinde keşfedilen bir mozaik zemin de dahil olmak üzere Yaşam Çiçeği tasarımını sanat eserlerine dahil ettiler.

Asya

Çin’in Pekin kentindeki Yasak Şehir’i koruyan aslanlardan birinin pençesinin altında küresel bir Yaşam Çiçeği beliriyor. Ayrıca Budizm’de nilüfer çiçeği anlamı genellikle Yaşam Çiçeği ile eşanlamlı olarak görülür.

Hıristiyanlık, Yahudilik ve Kabala

Yaşam Çiçeğinin temelleri, Yahudilik ve Hıristiyanlık da dahil olmak üzere dini bağlamlarda ortaya çıkar.

Hristiyanlıkta, Yaşam Tohumu, Kutsal Üçlü’nün toplamını ve dünyanın dört köşesini temsil eder. Birlikte, bu unsurlar Dünya’daki yaşamın yapı taşlarını oluşturur. Yaşam Çiçeği onların genişlemesini ve birbirine bağlanmasını temsil eder.

Mistik Yahudi Kabala şemasında, Yaşam Çiçeği Şeması adı verilen başka bir sembolle ilişkilendirilir. Bazen Hayat Ağacı olarak anılan şema, bu bedendeki ilahi yaşam gücünün yanı sıra 10 ruhsal uygulama kanalını temsil eder. Bu şekilde şema, çakralar gibidir.

Bu manevi sembollerdeki ortak tema, insanlarınki de dahil olmak üzere tüm yaşamın orijinal bir kaynaktan türediğidir.

Yaşam Çiçeği Dövmesi

Bir Yaşam Çiçeği sembolü, bir dövme için güzel bir tasarım olabilir çünkü sembolizm, dövme sanatının çok önemli bir yönüdür. Zarif ama sade, iki boyutlu tasarım, yaşam ve varlığımız hakkında derin anlamlar ifade edebilir. İster kendi başına dursun, ister başka bir tasarımın üzerine bindirilmiş olsun, bir Yaşam Çiçeği dövmesi tarih, maneviyat ve varoluş hakkında büyüleyici tartışmalara davet edebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayat Çiçeğinin anlamı nedir?

İnananlar için Yaşam Çiçeği sembolü, yaratılış için ilahi bir planı temsil eder. Yaşam Çiçeği tasarımındaki şekillerin yaşamın veya varoluşun yapı taşlarını temsil ettiğine inanılmaktadır.

Yaşam Çiçeği hangi dine aittir?

Yaşam Çiçeği, günümüz dünya dinlerinden önceye dayanmaktadır. Bu nedenle, sembol herhangi bir dini temsil etmez. Ancak kavramları birçok dinde mevcuttur. Örneğin, Yaşam Çiçeği sembolü Hindu ve Budist mandalalarının yanı sıra Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman sanat eserlerinde de görülür.

Kutsal Kitaplarda Yaşam Çiçeğinden bahsediliyor mu?

Tarihçiler, Yaşam Çiçeği sembolünün İncil’den ve yazılı kelimeden önce geldiğine inanıyor. Bununla birlikte, Yaşam Çiçeği’nin dünyayı yoktan var eden tek bir kaynağın kanıtı olduğu fikrinin Yaratılış Kitabı‘nda paralellikleri vardır. Örneğin, Yaratılış 1:2, Tanrı onu yaratmaya başlayana kadar dünyayı herhangi bir biçimden yoksun olarak tanımlar: “Yeryüzü biçimsiz ve boştu; ve karanlık enginin yüzündeydi. Ve Tanrı’nın Ruhu suların yüzü üzerinde geziniyordu.”

Geometride Yaşam Çiçeği Nedir?

Kutsal Geometride, Yaşam Çiçeği, doğada ve genel olarak Evrende var olan tekrar eden matematiksel kalıpları gösterir. Bu modeller, tekrar eden yapı taşlarına dayanmaktadır. Bu nedenle, Kutsal Geometrinin takipçileri, Yaşam Çiçeğinin, ilahi bir yaratıcının akıllı tasarımının ve Evrendeki yaşamın birbirine bağlılığının kanıtı olduğuna inanırlar.

Yaşam Çiçeğinin ruhsal anlamı nedir?

Manevi düzeyde, Yaşam Çiçeği, Dünya’daki, Evrendeki yaşamın ve varlığımızın ilahi, birbirine bağlı bir planın parçası olduğunu temsil eder. Ayrıca inananlar için ilahi bir yaratıcının varlığının delillerini gösterir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz