Çarşamba, Mayıs 15, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerTuvalette ve Banyoda Siyah Kurtçuklar Var, Neden Olur, Ne Yapmalıyım?

Son Yazılar

Tuvalette ve Banyoda Siyah Kurtçuklar Var, Neden Olur, Ne Yapmalıyım?

Tuvalette siyah kurtçuklar çıkıyor, bu neden olur, nasıl temizlenir? İşte sebepleri ve çözümü ile siyah solucandan kurtulma yolları.

Yani, tuvalete bakıyorsun ve hiç beklemediğin bir şeyi görüyorsun: siyah kurtçuklar. Bu solucanların ne anlama geldiğini ve onlardan nasıl kurtulacağınızı anlamak için sonraki adımlar nelerdir? Siz de tuvalette siyah kurtçuklar çıkıyor, bu neden olur, nasıl temizlenir? diyorsanız, yazımızın tamamını mutlaka okuyun.

Tuvaletteki siyah kurtçuklar garip ve çekici olmayan bir konu gibi gelebilir. Yine de, özellikle şiddetli yağış ve yüksek nemli bölgelerde birçok ev sahibinin karşılaşabileceği yaygın bir sorundur.

Bu solucanlar, gıda parçacıkları, saç ve sabun köpüğü gibi kanalizasyon ve kanalizasyon sistemlerinde birikebilen organik maddelerle beslenirler. Bu yazımızda tuvaletlerdeki siyah kurtçuklar nelerdir, türlerini, neden olur ve bunları önlemenin ve ortadan kaldırmanın yollarını inceleyeceğiz.

Tuvaletteki Solucan Türleri

Tuvaletinizde yaşayabilecek birkaç çeşit solucan vardır. Çeşitli renklerde, boyutlarda ve çaplarda olabilirler.

Tuvaletlerde birçok solucan türü vardır, bu yüzden onları tespit etmek alışılmadık bir durum değildir. Hepsi sağlık açısından tehlike oluşturmaz ve ortaya çıkma nedenleri farklı olabilir. Tuvalette siyah kurtçuklar gördüyseniz hangi tür olduğunu bilmelisiniz.

Bulabileceğiniz en yaygın dört solucan türü şunlardır:

 • Solucanlar
 • Siyah Kurtçuklar
 • Kan kurdu
 • At kılı solucanları
 • Sinek larvaları

Solucanlar

Solucanlar toprakta yaşayan ve organik maddelerle beslenen canlılardır. Boru şeklindedirler ve dünyanın birçok farklı bölgesinde yaşarlar. Zararsızdırlar ve insanlara hiçbir şekilde zarar veremezler. Organik maddeyi toprağın derinliklerine taşıyarak toprağın kalitesini zenginleştirirler. [1]

Ayrıca dışkıları bitki besinleri açısından zengindir. Solucanlar olmadan organik tarım çok daha zor olurdu. Solucanların banyonuzda görünmesi nadirdir, ancak bu olabilir. Bu solucanların tuvalette görünmesi, tipik olarak çatlak bir kanalizasyon borunuz olduğu anlamına gelir.

Boru üzerindeki çatlaklar solucanların geçebileceği bir giriş görevi görür. Solucanların görünümü, iğrenç görünseler bile, banyonun kirli olduğunu anlamına gelmemektedir.

Siyah Kurtçuklar

tuvalette siyah kurtçuklar

Siyah kurtçuklar, lağım sineklerinin yavrularıdır. Genellikle kanalizasyonlarda görülürler veya içinde sümüksü bir kalıntı oluşturan musluklardan düşerler.

Küvet, duş, lavabo ve klozet gibi su açısından zengin ortamlarda siyah kurtçuklar görebilirsiniz.

Gece vakti, kanalizasyon sineklerinin ve larvalarının en aktif olduğu zamandır, bu yüzden bu, onların banyo veya tuvalet giderlerinizden sürünerek çıktığını fark edeceğiniz zamandır.

Drenaj sinekleri çok hızlı ürerler ve yalnızca üç haftalık ömürleri ile neredeyse sürekli olarak çoğalırlar. Yumurtaları 48 saat içinde çatlar ve banyo giderlerinizde yeni siyah kurtçuklar görünmeye başlar. Tuvalette görünen siyah kurtçuklar, tamamen nasıl yok edilir? Yazımızın devamında sorunuzun cevabını bulacaksınız.

Kan kurdu

Kan kurdu, banyoda yaygın olarak bulunan başka bir haşeredir. Adlarını aldıkları parlak kırmızı renkleri ile kolayca ayırt edilebilirler.

Kan kurtçukları gerçekten solucan değil, tatarcık sineğinin larvalarıdır. Kanlarında bulunan yüksek miktarda demir-porfirin proteini nedeniyle çok fazla oksijene ihtiyaç duymazlar.

Bu nedenle, düşük oksijen seviyelerine sahip pis ve kirli suda gelişirler.

Kan kurtları, et yiyen birçok balık türünün ortak besinidir. Aslında, et yiyen balıklar veya kaplumbağalarla dolu bir akvaryumunuz varsa, onları donmuş kan kurduyla besliyor olabilirsiniz.

Bazı kan kurdu türleri ısırır ve ısırıkları hafif derecede zehirlidir. Isırıkları canınızı yakabilir ama insanlara ciddi bir zarar vermezler. [2]

Banyonuzda kan kurdu fark ederseniz, muhtemelen suyunuzda bir sorun vardır. Ciddi bir hijyen eksikliğinin de işareti olabilirler.

At kılı solucanları

At kılı solucanları, adlarının ima ettiği şeye rağmen sevimli olmaktan uzaktır. Hamamböcekleri, çekirgeler, böcekler ve cırcır böcekleri gibi böceklerin içinde yaşayan parazit solucanlardır.

İnsanlar, evcil hayvanlar veya çiftlik hayvanları için parazit olmadıkları için bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin. At kılı solucanları uzun ama çok incedir, bu da onları kolayca ayırt edilebilir kılar.

At kılı solucanları olgunlaştıklarında suda çiftleşirler ve bu şekilde tuvalete girebilirler.

Tuvaletlerimize genellikle yumurtayken ulaşır. Bu yüzden birdenbire ortaya çıkmış gibi görünebilirler. [3]

Nispeten nadir görünürler ve genellikle bir kıl yumağı gibi düğümlenirken onları fark edebilirsiniz.

Sinek Larvaları

Gider sinekleri, yaygın bir banyo zararlısıdır, ancak çoğu insan larvalarını nasıl tanıyacağını bilmez. Lağım sineği larvaları, sırt bölgelerinde koyu bir şerit bulunan küçük, ince solucanlar gibi görünür.

Kolayca fark edilebilen lağım sineği larvaları insanlar için tehlikeli değildir.

Lağım sineği larvalarınız varsa, bu aynı zamanda drenaj sineği istilasına sahip olduğunuzun bir işaretidir. Bu, hijyen eksikliğinin veya kirli bir banyonun işareti değildir. Yine de, tuvalette herhangi bir tür solucan olması asla hoş bir manzara değildir. Tuvalette görünen siyah kurtçuklar ve diğer solucanlar tamamen nasıl yok edilir? İşte ilgili bölüme geldik.

Tuvaletteki siyah kurtçuklar nasıl yok edilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir solucanın tuvaletinize girmesi çok nadirdir. Bu olursa, onlardan bir an önce kurtulmak istersiniz. Aynı zamanda, sorunun kökenini bulmaya çalışmak da önemlidir.

Muhtemelen evinizde zaten bulunan solucanlar için birkaç çare var. Bunlar şunları içerir:

 • Pestisit dezenfektan konsantresi
 • Çamaşır suyu
 • Kaya Tuzu
 • Toz tuz
 • Karbonat ve Sirke

Bu maddelerden herhangi biri solucanları neredeyse anında öldürür. Ancak, tekrar ortaya çıkmalarını önlemek istiyorsanız borularınıza baktırmalısınız.

Solucanlar genellikle kanalizasyonunuzda bir sorun olduğunun göstergesidir. Bir yerde sızıntı olduğundan şüpheleniyorsanız, çevrenizdeki bir tesisatçıyla iletişime geçmeniz en iyisi olacaktır. Solucanlar topraktan gelir ve görünmelerinin muhtemel sebebi bir çatlak olmasıdır.

Solucanların evinize girmesinin bir başka yaygın yolu da fayanslardaki çatlaklardır. Zemin katta yaşıyorsanız, muhtemelen içeri bu şekilde girerler.

Yer karolarınızı kontrol edin ve herhangi bir çatlak olmadığından emin olun. Neyse ki, bunu kendi başınıza yapabilirsiniz ve bir fayansçıya ödeme yapmanıza gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan biraz fayans yapıştırıcısı veya çimento, işte hazırsınız.

Tuvaletinizdeki Kan Kurtlarından Nasıl Kurtulursunuz?

Kan kurtları durgun suda yaşamayı tercih ederler ve küvet, lavabo ve tuvalette bulunabilirler. Hatta düzenli olarak kullanmadığınız bir banyonuz varsa burası kan kurdu için mükemmel bir yaşam alanıdır.

Organik madde ile beslendikleri için tuvaletler onlar için mükemmel bir yaşam alanı sunar.

Kan kurtlarından çok çabuk kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey tuvaletinizi iyice temizlemek! Her şeyin dezenfekte edildiğinden ve temiz olduğundan emin olmaktır.

Bunu kimyasal kullanmadan yapmanın mükemmel bir yolu, sirke ve kabartma tozu solüsyonu kullanmaktır. İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Elma sirkesi
 • Karbonat
 • Püskürtme Şişesi / Tabancası

Bir püskürtme şişesini dolduracak kadar solüsyon elde edene kadar sirke ve karbonatı karıştırın. Tipik olarak, bir bardak sirke başına 1/3 bardak karbonat kullanmalısınız.

Ardından, kan kurdu olan kanalizasyon ve benzeri yüzeylere püskürtün. Bu solüsyonu tuvalete döküp tahliye etmek ve ardından kaynar su kullanmak o kadar da kötü bir fikir değil. Uygulayabilirsiniz.

Bu şekilde, kan kurtlarının yediği tüm organik maddelerden kurtulacaksınız. Tuvaletinizin temiz olduğundan emin olmak, kan kurtlarının geri gelmesini önlemenin en iyi yoludur.

Temiz, akan suda hayatta kalamazlar, bu yüzden banyonuzu temiz tutmak en iyi önlemdir.

At Kılı Kurtlarını Nasıl Yok Edersiniz?

At kılı uzun, ince, narin solucanlardır ve hayatlarının hiçbir döneminde insanlara zarar vermezler. [4]

At kılı solucanlarının tuvalette bulunması, genellikle yumurtalarının evinizin içinde bir yer bulduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda çekirge ya da hamam böceği gibi haşerelerin yakınlarda bir yerde öldüğünün de işaretidir.

Yumurtalarının banyonuzu kirlettiğinden şüpheleniyorsanız, her şeyi temizlediğinizden emin olun. Sirke ve kabartma tozu karışımını herhangi bir nemli yüzeye püskürtün. Bu, yumurtaları öldürecek ve yeni solucanların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Lağım Sineği Larvalarından Nasıl Kurtulursunuz?

Lağım sinekleri, kanalizasyon ve foseptik tankları gibi ıslak yerlerde ürerler. Genellikle yer altında bulunduklarından, bir tanesini fark etme olasılığınız düşüktür.

Ancak bu olabilir. Ayrıca, kanalizasyon sinekleri görürseniz, onların larvalarıyla da bir sorununuz olabilir.

Alanı incelemek ve kanalizasyon sineklerinden ve larvalarından kurtulmak için şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Yapışkan bant
 • Tuz
 • Sirke
 • Karbonat
 • Bir su kabı

İlk adım, lağım sineklerinin nereden geldiğini bulmak olmalıdır. Bunu yapmanın en hızlı yolu yapışkan bant kullanmaktır.

Yapışkan tarafının aşağıda olduğundan emin olarak giderin üstüne yerleştirin. Bir gecede bırakın. Sinekler eninde sonunda oluklardan uzaklaşmaya çalışacak, ancak sonunda banta yapışacaklar.

Bantta kanalizasyon sinekleri görürseniz, onların larvalarının da giderin içinde olduğundan emin olabilirsiniz.

Bir sonraki adım, giderinizde yaşayan kanalizasyon sineği larvalarından kurtulmaktır. Bunu bazı ağır temizlik malzemeleriyle yapabilirsiniz, ancak bu kadar sert olmanıza gerek yok.

En iyi fikir, önce doğal çözümleri kullanmayı denemek olacaktır.

Bir bardak sirke, ½ bardak tuz ve ½ bardak kabartma tozu kullanarak bir karışım oluşturun. Her şeyi gidere dökün ve gece boyunca bırakın.

Bu karışım, kısa süre sonra ölecek olan drenaj sineği larvaları için zehirlidir. Her şeyin sterilize edildiğinden emin olmak için ertesi sabah kaynar su dökün.

Karışımdan herhangi bir larva kurtulursa, kaynar su onlardan tamamen kurtulmanızı sağlar. Bir hafta bekleyin, ardından tuvaletinizde hala lağım sineği larvaları fark ederseniz aynı adımları tekrarlayın. [5]

Siyah Kurtçuklar Tamamen Nasıl Yok Edilir?

Genellikle solucanların veya diğer haşerelerin tekrar ortaya çıkmayacağının garantisi yoktur. Ancak bazı önleyici tedbirler alınabilir. Kesin önleme ilgili türe bağlı olsa da, herkes tarafından uygulanan birkaç yöntem vardır.

Siyah kurtçuklar, genellikle hiçbir yere gitmeyen durgun suyunuz varsa ortaya çıkar. Bu genellikle küf için uygun olan ortamdır.

Tüm su kaynaklarını düzenli olarak kullandığınızdan emin olursanız, herhangi bir organik maddenin birikmesini önlemiş olursunuz.

Kullanmadığınız tuvaletleri haftada en az bir defa yıkayın. Ayrıca banyonuz çok uzun süre ıslak kalmasın.

Yeterli havalandırma, dikkat etmeniz gereken başka bir şeydir. Yeterince temiz hava varsa, küf ve nemle ilgili çok fazla probleminiz olmaz.

Banyonuzun her zaman temiz olduğundan emin olun. Her şeye ayda en az bir kez, tercihen haftada bir kez sirke ve kabartma tozu püskürtün.

Fayanslarınızı bir buhar makinesi ile temizleme. Bu şekilde, tuvalette solucanlar ortaya çıkmadan yumurtaları öldürürsünüz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, solucanların çoğu banyonuza dışarıdan girer. İyi bir önleyici tedbir, olası girişleri kapatmaktır. Pencere ve kapı çerçevelerinizin uygun şekilde kapatıldığından ve bunlarla duvarlar arasına hiçbir şeyin giremeyeceğinden emin olun.

Havalandırmalar ve klimalar en az yılda bir temizlenmelidir. Kırık kiremitleriniz varsa, özellikle zemin katta yaşıyorsanız bunları alçı veya çimento ile kapatın.

Böcekler ve solucanlar evinize girmek için bir yola ihtiyaç duyar. Yapamazlarsa, herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca, borularınızdan hiçbirinin kırılmadığından veya sızdırmadığından emin olun.

Kötü barınma koşulları, sakinlerin sağlığını etkileyeceğinden, her şeyi sıkı ve temiz tutmak önemlidir. [6]

Sonuç olarak

Sonuç olarak tuvalette siyah kurtçuklar görünmesi çok büyük bir sorun değildir, elbette hemen temizliğe girişirseniz. Kanalizasyon sinekleri veya lağım sinekleri olarak da bilinen bu solucanlar, organik maddelerin birikebileceği nemli ve sıcak ortamlara çekilir.

Drenajları düzenli olarak temizlemek, biriken suyu ortadan kaldırmak ve herhangi bir sızıntıyı veya çatlağı kapatmak gibi sıhhi tesisat sisteminin uygun şekilde temizlenmesi ve bakımı, siyah kurtçukların evinizde üremesini ve gelişmesini önleyebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!