Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaHayvanseverSinek Kuşu Nedir? Sinek Kuşları Kanatlarını Ne Kadar Hızlı Çırpar?

Son Yazılar

Sinek Kuşu Nedir? Sinek Kuşları Kanatlarını Ne Kadar Hızlı Çırpar?

İngilizce ismi hummingbirds olan ve bizim tarafımızda sinek kuşu olarak bilinen bu muazzam canlı kanatlarını ne kadar hızlı çırpar?

Büyük şehirlerden herhangi birinde yaşıyorsanız, muhtemelen hayatınızda sinek kuşu görmemişsinizdir. Bu muazzam canlı kanatlarını o kadar hızlı çırpıyor ki, adeta havada askıda kalıyormuş gibi bir görüntü veriyor. İşte bu yazımda sizlerle sinek kuşu nedir, özellikleri ile birlikte Frida Kahlo‘yu bile etkilemiş ve diken kolye ve sinek kuşu ile otoportre çizmesine sebep olmuş bu harika canlıyı anlatacağım.

Sinek Kuşu Nedir?

Nektarlarıyla beslenirken çiçeklerin üzerinde asılı kalıyormuş gibi görünen minik kuşlardan gördüyseniz çok şanslısınız, çünkü onlar sinek kuşları.

İsimlerini şarkı seslerinden almamışlardır. Bunun yerine, adları uçarken bir uğultu sesi çıkardıkları İngilizce dilinde Hummingbirds denilmektedir.

Sinek Kuşları Kanatlarını Ne Kadar Hızlı Çırpar?

Bu hızlı canlı herhangi bir yöne helikopter gibi uçabilir – ileri, geri, yukarı, aşağı, yanlayarak ve hatta baş aşağı – ve bunu saniyede 60 ila 200 kez inanılmaz bir hızla kanat çırparak yaparlar.

Çiçeklerin nektarıyla beslendiklerinde, çiçeğin üzerinde uçmak zorunda kalırlar. Bunu kanatlarını aşağıdaki Youtube videosundaki gibi çırparak yaparlar. Uzun ve ince gagaları, uzun çiçeklerin derinlerinden nektar almalarını sağlar.

Ayrıca saniyede yaklaşık 13 yalama hızında nektarı yalayabilen uzun dilleri vardır. Bir dahaki sefere külah dondurmanız olduğunda, onu bir saniyede 13 kez yalamayı deneyin! İşte o kadar hızlı…

Nektar yoksa, böcekler, ağaç özsuyu ve polen de yerler. Sinek kuşları sık sık yemek yemek zorundadır, çünkü hızlı nefes almaları ve kalp atışları, yüksek vücut ısısı ile birlikte çok fazla enerji harcar.

300’den fazla farklı sinek kuşu türü vardır ve hepsi Batı Yarımküre’de yaşar. Çoğu yıl boyunca tropikal bölgelerde yaşarlar.

Yine de en az 12 tür, yazlarını Kuzey Amerika’da geçirir. Sinek kuşları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu kuş sever için bir zevktir. Amerikalılar bu kuşları beslemekten keyif alır. İçerideki yapay nektarı (şekerli suyu) yudumlamak için sıralarını bekleyen sinek kuşlarının yemliklerin etrafında uçuşmasını izlemek çok eğlenceli olabilir.

İşte arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabileceğiniz bazı eğlenceli sinek kuşu gerçekleri:

  • Dünyadaki en küçük kuşlardır.
  • Her gün kendi vücut ağırlıklarının iki katı kadar nektar yiyebilirler.
  • Yemliklere tüneyebilir, ancak ayakları yürümek veya zıplamak için kullanılmaz.
  • Saatte 60 mil hızla uçabilirler.

Diken kolye ve sinek kuşu ile otoportre

Diken kolye ve sinek kuşu ile otoportre tablosunda, Frida Kahlo’nun hemen her eseri gibi kendisini farklı yorumladığı bir otoportresidir.

Frida yarı Avrupalı, yarı kızılderili olduğundan kendini melez Meksikalı anlamına gelen “mestiza” olarak tanımlamaktaydı.

Bu tabloda Frida, kendini İsa ile bir Aztek tanrıçasının karışımı şeklinde betimleyerek hem kurban hem de her şeye gücü yeten bir kadın olduğunu vurgulamaktadır.

sinek kuşu

Başının üzerinde iki helikopter böceği havada asılıdır. Frida’nın sol omzunda siyah bir kedi vardır. Sağ omzunun üzerinde bulunan yavru maymun ise sanatçının boynundaki dikenli karışık dallardan oluşan kolyeyi tutmaktadır. Dikenler boynunu kanatmıştır. Üzerinde düz beyaz yuvarlak yakalı bir kıyafet vardır.

Dikenli kolyenin ortasına asılı, kuş bakışı çizilmiş ölü bir sinek kuşu gagasından aşağıya doğru durmaktadır. Kolyenin dikenli dalları omuzlarına kadar uzanmaktadır. Arka planda yeşilin çeşitli tonları ve ara ara sarıya çalan büyük yapraklı bir bitki bulunmaktadır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!