Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsWindows 11 Cihazınızın Üçüncü Taraf Antivirüse İhtiyacı Var mı?

Son Yazılar

Windows 11 Cihazınızın Üçüncü Taraf Antivirüse İhtiyacı Var mı?

Windows 11, bazı zorlu güvenlik önlemleriyle birlikte gelir, ancak bunlar yeterli mi? Windows 11 sisteminde antivirüs kullanmak gerekli mi?

Windows 11 olağanüstü bir yükseltme oldu; Şık kullanıcı arayüzü güncellemeleri, tamamen yeni Başlat menüsü, Android akıllı telefon entegrasyonu, Widget’lar göz dolduruyor. Yeni özellikler ve geliştirmeler, merakla beklenen Windows 11 güncellemesini değerli kıldı. Peki Windows 11 işletim sisteminde yerleşik gelen Microsoft Defender güvenlik açısından yeterli mi? Defender haricinde Windows 11 sisteminde antivirüs kullanmak gerekli mi? İşte detaylar yazımızda.

Göze hitap eden güncellemeler haricinde, Windows’un en son sürümünün ne kadar güvenli olduğu konusunda da önemli gelişmeler oldu. Microsoft’a göre, Windows 11 bugüne kadar piyasaya sürülen en güvenli işletim sistemidir. Ancak bu, Windows 11 cihazınız için artık bir virüsten koruma yazılımına ihtiyacınız olmadığı anlamına mı geliyor?

Windows 11’in İlk Savunma Hattı: TPM 2.0

Güvenilir Platform Modülü (TPM), Windows 11’in piyasaya sürülmesiyle öne çıkan, daha az bilinen donanım tabanlı bir güvenlik özelliğiydi. Windows 11’in, TPM 2.0 ve Güvenli Önyükleme ile uyumlu bir işlemciye ihtiyacı var. TPM, esasen, sisteminizin ana kartında bulunan ve şifreleme işlevlerini depolayan bir donanım işlemcisidir. TPM 2.0 ve Güvenli Önyükleme etkinleştirildiğinde, kötü amaçlı yazılım artık önyükleme işlemi sırasında Windows 11 sisteminize saldıramaz. Bu donanım tabanlı güvenlik önlemleri, bir dizi tehlikeli kötü amaçlı yazılımı tamamen ortadan kaldırır.

Windows 11’in Yerleşik Antivirüsü, Microsoft Defender

Windows 11, özel bir antivirüs olan Microsoft Defender ile önceden yüklenmiş olarak gelir. Microsoft Defender, siber güvenlik dünyasının alay konusu olmaktan çıkıp, yıldız bir virüsten koruma yazılımı olarak ün kazandı. AV-TEST bile onu piyasadaki en iyi performans gösteren antivirüs yazılımlarından biri olarak ilan etti. Microsoft Defender ücretsizdir, verimli gerçek zamanlı ve web koruması sağlar ve ayrıca yapılandırılması gerekmez. Daha eski sistemlere sahip kişilerin Smart App Control’ü yüklemek için Windows 11’i sıfırlamaları gerekmesine rağmen, PC’nizin güvenilmeyen hizmetlere ve uygulamalara karşı korumasını artırmak için Smart App Control’ü bile kurabilirsiniz.

Windows 11 İşletim Sisteminde Antivirüs Kullanmak Gerekli mi?

Peki Windows 11 işletim sisteminde yerleşik gelen Microsoft Defender güvenlik açısından yeterli mi? Defender haricinde Windows 11 sisteminde antivirüs kullanmak gerekli mi?

Microsoft Defender’ın güvenlik özelliği ile Windows 11’in donanım güvenlik gereksinimleri bir araya geldiğinde, şimdiye kadarki en güvenli Windows’u elde edersiniz.

Ancak, görkemine rağmen, Microsoft Defender sizi reklam yazılımları gibi daha küçük kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaz ve gerçek zamanlı korumasının temiz programları ve dosyaları yanlışlıkla işaretlediği bilinmektedir. Ayrıca, ciddi sonuçlara yol açabilecek fidye yazılımlarına karşı önemli bir koruma sağlamayacağı düşünülmektedir.

Bu nedenle, kötü amaçlı yazılımlara karşı tamamen korunmak istiyorsanız, üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı kullanmak ve onu Windows Güvenliği’nin güvenlik özellikleriyle birleştirmek daha iyi olacaktır. Bitdefender, Avast, AVG ve Kaspersky gibi Windows 11 için seçebileceğiniz birçok harika antivirüs programı vardır.

Windows 11 için En İyi Antivirüs

Microsoft Defender inanılmaz olsa da mükemmel değil. Bu nedenle, Windows 11’de kötü amaçlı yazılım korumanızı geliştirmek için Kaspersky gibi bütçe dostu bir virüsten koruma programına para harcamak mantıklıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!