Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaSağlıkSon 2 Hafta İçinde Bunu Yaptıysanız Düşme Riskiniz Daha Yüksek

Son Yazılar

Son 2 Hafta İçinde Bunu Yaptıysanız Düşme Riskiniz Daha Yüksek

Yaşlılıkta düşme ölümle bile sonuçlanabilir. Peki yaşlılarda düşme nedenleri nelerdir, düşmeye neden olan ilaçlar, cevaplar yazımızda.

Düşmeler yaşlılar için ciddi bir sağlık riskidir ve genellikle kemik kırıklarına, kafa yaralanmalarına ve daha fazlasına yol açar. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’ne (AAFP) göre düşmeler, 65 yaş üstü yetişkinlerde kazaların en önemli nedeni ve yaşlılarda ciddi yaralanma ve kaza sonucu ölümlerin ana nedenidir. AAFP uzmanları, “Güçlü ve iyi görünen yaşlı insanlar bile düşebilir” diye yazıyor ve bazı faktörler düşmeleri çok daha olası hale getirebilir. Peki yaşlılarda düşme nedenleri nelerdir, düşmeye neden olan ilaçlar, cevaplar yazımızda.

Aslında, son iki hafta içinde yazımızdaki uyarılarımızdan birini yaptıysanız düşme şansınız büyük ölçüde artar, diye uyarıyorlar ve bu yaşlılar arasında yaygın bir durum. Hangi faktörün düşme riskinizi geçici olarak artırdığını ve bunun sonucunda ciddi bir kazadan nasıl kaçınacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Düşmeler yaşlılar için büyük bir tehlikedir.

yaşlılarda düşme nedenleri

Daha uzun yaşam beklentisi, dünya genelinde artan bir yaşlı nüfusu yaratırken, düşmeler artan bir sağlık sorunu haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa 2004 tarihli bir raporda, “İnsanlar yaşlandıkça düşme ve buna bağlı olarak yaralanma riskiyle karşı karşıya kalıyorlar” diye belirtiyor. Uzmanlar, “Düşmelerin önlenmesi büyük önem taşıyor, çünkü bunlar yaşlı insanlar ve aileleri için önemli ölçüde ölüm, hastalık ve acıya neden oluyor ve hastane ve bakımevine kabuller nedeniyle sosyal maliyetlere de neden oluyor” diyor.

DSÖ, 65 yaş üstü kişilerin yüzde 30’unun her yıl düştüğünü ve bu riskin yaşla birlikte arttığını ekliyor. “Düşenlerin yüzde 20 ila yüzde 30’u hareket kabiliyetini ve bağımsızlığı azaltan yaralanmalara maruz kalıyor” diyorlar.

İlaç Güvenliğinde Terapötik Gelişmeler dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma, tüm düşmelerin yaklaşık onda birinin acil yardım gerektirdiğini ve yardım gerektiren düşmelerin yüzde 60’ının kırıkları içerdiğini söylüyor.

Peki yaşlılarda düşme nedenleri nelerdir, düşmeye neden olan ilaçlar hangileridir, işte cevaplar yazımızda.

Bunu son iki hafta içinde yaptıysanız, düşme olasılığınız daha yüksektir.

Uzmanlar, bazı faktörlerin sizi ciddi bir düşüşe karşı daha savunmasız hale getirdiğini söylüyor. AAFP, özellikle, ilaçları değiştirdikten sonraki iki hafta içinde düşme olasılığının daha yüksek olduğu konusunda uyarıyor – yani, doktorunuz yakın zamanda size yeni bir şey reçete ettiyse veya mevcut ilaçlarınızdan birini devre dışı bıraktıysa, özellikle yürürken daha dikkatli olmalısınız.

Geçişiniz için bir plan yapmak üzere sağlık uzmanınızla birlikte çalışarak bu riski azaltabilirsiniz. Bu, ilacınızı kademeli olarak bırakmanız veya semptomları ve yan etkileri izlemek için düşük dozda yeni bir ilaca başlamanız anlamına gelebilir. Harvard Health Publishing, “Ne yaparsanız yapın, önce doktorunuzla konuşmadan ilacı almayı bırakmayın” diyor. “Yeni bir ilaca başlarsanız ve yeni semptomlarınız olduğunu düşünüyorsanız veya semptomlarınızın kötüleştiğini düşünüyorsanız, hemen doktorunuza başvurmalısınız.”

Bazı ilaç türleri yaşlılarda düşme nedenleri arasında yaygın suçlulardır.

AAFP, bazı ilaçların düşmeye neden olma olasılığının diğerlerinden daha yüksek olduğunu söylüyor. “Bazı ilaçların yan etkileri dengenizi bozabilir” diye yazıyorlar, depresyon, uyku sorunları ve yüksek tansiyon için kullanılan ilaçların genellikle yaşlılarda düşme nedenleri arasında sayıldığını belirtiyorlar. “Diyabet ve kalp rahatsızlıkları için kullanılan bazı ilaçlar da ayaklarınızın üzerinde sabit durmanıza neden olabilir” diye ekliyorlar.

Aynı anda birden fazla ilaç almak, beklenmedik etkileşimlere neden olabileceğinden düşme riskinizi artırabilir. AAFP uzmanları, “Dört veya daha fazla ilaç alıyorsanız düşme olasılığınız daha yüksek olabilir” diyor.

Aldığınız her ilacın bir ana listesini tuttuğunuzdan emin olun ve özellikle ilaçlarınız farklı doktorlar tarafından reçete edilmişse, doktorunuz, uzmanlarınız ve eczacınız da dahil olmak üzere sağlık ekibinizle paylaşın.

Düşme riskinizi nasıl en aza indireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İlacınız için ekstra önlemler almanın yanı sıra, başka önlemler de düşme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ne (NIA) göre, gücü korumak için fiziksel olarak aktif kalmak, görme ve işitme duyunuzu düzenli olarak kontrol ettirmek, yeterince uyumak ve alkol alımınızı sınırlamak, düşmeyi önlemeye yardımcı olabilir. Ek olarak, güvenli ayakkabılar giymek, kaygan yüzeylerde dikkatli olmak ve evinizi iyi aydınlatılmış ve tehlikeli engellerden uzak tutmak da güvende olmanıza yardımcı olacaktır.

NIA, “Düştüğünüzde yaralanmamış olsanız bile, son muayenenizden bu yana düştüyseniz daima doktorunuza söyleyin” diyor. “Düşme, doktorunuzu yeni bir tıbbi soruna veya ilaçlarınız veya görme duyunuzla ilgili düzeltilebilecek sorunlar konusunda uyarabilir. Doktorunuz fizik tedavi, yürüme yardımı veya gelecekteki düşmeleri önlemeye yardımcı olacak başka adımlar önerebilir.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!