in

SevdimSevdim

Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere Ürün Satmak İçin Rehber

Amazonda satış yapmak, ürün satmak kolay mı, FBA nedir, nasıl satış yapılır, amazonda dropshipping nasıl yapılır, para kazanmak kolay mı?

amazonda satış yapmak

Amazon, dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biridir. Şirketin Türkiye’ye gelişi de iki taraf için hayırlı olan olaylardan biri ve diğer yandan Türkiye nüfusu ve satın alma davranışları açısından bu şirket için çok iyi bir pazar. Peki, Amazonda satış yapmak yani ürün satmak kolay mı, FBA nedir, amazonda nasıl satış yapılır, amazonda dropshipping nasıl yapılır, para kazanmak kolay mı? gibi merak edilen tüm soruları cevaplayacağım.

Amazon, Türkiye’ye girerek Ortadoğu ve Asya’ya da girebilecek pozisyona geldi. Ülkemizde büyük kazançlar elde etmek için de bundan faydalanıyor ve sonuç olarak Türkiye’deki küçük işletmeler muazzam bir şekilde gelişiyor. Bunu Trendyol, HepsiBurada, N11, GittiGidiyor gibi şirketlerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerden görebiliyoruz.

Bu kadar çok rakip olmasına rağmen milyonlarca insan ihtiyaç duyduğu malları en düşük fiyata ve en kısa sürede alabiliyor.

O halde Amazon’un Türkiye’deki varlığıyla ilgili tüm sorularınız hakkında sizi daha fazla bilgilendirecek olan yazımızı takip edin. Bu yazımda sizlerle Amazonda satış yapmak yani ürün satmak kolay mı, FBA nedir, amazonda nasıl satış yapılır, amazonda dropshipping nasıl yapılır, para kazanmak kolay mı? gibi merak edilen tüm soruları cevaplayacağım.

Amazon’un Türkiye’ye Gelişi

Amazon piyasayı araştırdı ve bu sitenin kullanıcılarının çok sayıda ürününü Türkiye’den satın aldığını tespit etti. Dolayısıyla piyasa analistleri bu sonuca ve diğer bazı çalışmalara dayanarak Türkiye’de bir şubenin açılabileceğine karar verdiler.

Ve Türkiye’ye girerek Asya ile Avrupa arasında bir köprü oluşturacaktı.

Ağustos 2016’da Amazon, Türkiye çevrimiçi pazarına girdi.

Amazonda Satış Yapmak

Amazon Türkiye sitesinde satış yapmak için öncelikle elbette üye olmanız gerekiyor. Amazon’da Satıcı Hesabı Oluşturma işlemi çok kolay, ancak bazı detayları bilmeniz gerekiyor.

Amazon’da satış yapmaya başlamak için satıcı kaydı işlemini tamamlamanız gerekiyor. Tüzel kişiliğe sahip olmayan kişiler Amazon.com.tr’de satış yapamazlar. Amazonda ürün satmak için gerekli adımları yazımın devamında sizinle paylaşacağım. Kayıt işlemi esnasında aşağıdaki bilgi ve belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bunları sisteme girmeniz yeterli olup herhangi bir basılı bir dokümana ihtiyacınız yoktur.

Amazon’da Hesap Oluşturma için İhtiyacınız Olacak Belgeler

  • Resmi kurumlar tarafından verilmiş bir kimlik ya da pasaport
  • Güncel bir banka hesap dökümü ya da kredi kartı ekstresi
  • Geçerli bir kredi kartı
  • Cep telefonu

Amazon Satıcı Hesabı Kayıt Aşamaları

Amazonda satış yapmak için üyelik nasıl oluşturulur?

Seller Central hesabınızı oluşturabilmek için öncelikle https://satis.amazon.com.tr adresinde bulunan ‘Hesap Aç’ buttonuna tıklayın.

amazonda satış yapmak

Tıklamış olduğunuz “Hesap Aç” butonu, sizi Seller Central isimli satıcı panelinin ortasında göreceğiniz ana sayfasına yönlendirir. Burada “Amazon hesabınızı oluşturun” butonuna bastığınızda sağdaki sayfaya yönlendirileceksiniz. Adınız- soyadınız, aktif olarak kullandığınız ve mağaza açılışında kullanılacak e-posta adresiniz ve en az 6 haneden oluşan yeni şifre bilgilerinizi doldurarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Amazonda Satış Yapmak için Üyelik İşlemleri

Amazonda satış yapmak için bir sonraki aşamada e-posta adresinizi doğrulamak için bir önceki adımda tanımlamış olduğunuz e-posta adresinize gönderilmiş olan kodu girin ve “Amazon hesabınızı oluşturun” tuşuna basarak bir sonraki aşamaya ilerleyin.

amazonda satış yapmak

Bir sonraki adımda kayıt için gerekli bilgi ve belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gerekli bilgileri hazırladığınızda “Başla” tuşuna basarak ilerleyebilirsiniz. Bu bilgileri sisteme girmeniz yeterli olup herhangi bir basılı bir dokümana ihtiyacınız olmayacaktır.

Bir sonraki adım işletme türünü seçmek olacaktır.

İşletme konumu Türkiye seçtikten sonra işletme türünüze göre “Esnaf ve Sanatkarlar”, “Gerçek Kişi İşletmeleri”, “Özel İşletme”, “Devlete Ait işletme” ya da “Halka Açık işletme” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

“Esnaf ve sanatkar”; Esnaf ve Sanatkarlar ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunca belirlenen meslek kollarına dahil olup ekonomik faaliyetini sermayesi ile birlikte bedeni çalışmasına dayandıran ve kazancı tacir veya sanayici niteliğini kazandırmayacak miktarda olan, basit usulde vergilendirilen meslek ve sanat sahibi kişileri ifade eder.

“Gerçek Kişi İşletmeleri” veya “Şahıs Şirketleri” birey olarak kurabileceğiniz ve ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu şirket türüdür.

“Özel İşletme” sermayenin tamamının ya da büyük bir bölümünün özel kişilere ait olduğu, “Devlete Ait işletme” kamu tüzel kişilerine ait olduğu işletmelerdir.

“Halka Açık işletme” ise hisselerinin tamamı veya bir kısmı halka arz edilmiş şirket türüdür.

İşletme türünüzü seçtikten sonra işletmenizin ticari unvanını girmeniz gerekir. Ticari unvanı girerken nokta, virgül gibi özel karakterler kabul edilmemektedir. Bu bilgileri belirttikten sonra “Kabul et ve devam et” butonuna basarak bir sonraki aşamaya ilerleyebilirsiniz.

amazonda satış yapmak

Amazonda ürün satmak için bu aşamaları dikkatlice geçmeniz gereklidir. Hatalı girişler yapmanız Amazonda satış yapmak için harcadığınız zamanı uzatacaktır.

Yukarıdaki işlemden sonra gelen aşamada, işletme bilgilerinizi daha detaylı bir şekilde girmeniz beklenmektedir. İşletmenizin resmi belgelerde yer alan tam adı, ticaret sicil numarası, kayıtlı işletme adresi, doğrulama için mobil telefon numarası, Türkiye vergi numarası, Türkiye Vergi Dairesi ve Mersis numarasını belirtiniz. Ticaret Odası’na kayıtlı olan tacirlerin Mersis (Merkezi Sicil) numarası girmesi zorunludur. Esnaf Odası’na kayıtlı esnafların Mersis no girmesi zorunlu değildir. Bilgileri tamamladığınızda telefon numarası doğrulama adımına yönlendirileceksiniz. Telefon numaranızı doğruladıktan sonra “İleri” tuşu ile bir sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

Telefon numaranızı doğrulamak için belirtilen numaraya SMS ile Amazon tarafından otomatik olarak tek seferlik, 6 haneli bir şifre gönderilecektir. Bu şifreyi ekranınızda çıkacak olan alana girdikten sonra “Doğrula”ya tıkladığınızda işlem tamamlanmış olacaktır.

Bir sonraki adımda öncelikli irtibat kişisi bilgileri gerekmektedir. Bu kişi firma sahibi ya da işletmede Amazon hesabını yönetecek olan isim olabilir. Burada belirtilen kişiye ait kimlik bilgilerini doğrulamak için kayıt işlemi bittikten sonra bir “Satıcı Kimlik Doğrulama” işlemi yapılacaktır, bu sebeple daha sonra kimlik kopyasını sağlayabileceğiniz bir ismin kimlik bilgilerini girmek önemlidir.

amazonda satış yapmak

Amazonda satış yapmak için üye olurken kimlik belgesi son geçerlilik tarihi zorunlu alandır. Eğer kimliğiniz yeni kimlik değilse ve bir son geçerlilik tarihi yoksa “Son Geçerlilik Tarihi” kısmına 01.01.2050 girebilirsiniz.

İkamet adresinde belirteceğiniz adres, öncelikli irtibat kişisinde belirtilen kişinin resmi makamlarca teyit edilen ikamet adresi olmalıdır. Öncelikli irtibat kişisi ikamet adresi daha önce belirttiğiniz işletme adresinden farklıysa “Başka Adres Ekle” diyerek yeni bir giriş yapabilirsiniz. aşamaya Sonrasında ilerleyebilirsiniz.

İşletme ve Satıcı bilgilerini tamamladıktan sonra 3. adımda “Fatura ve Ödeme” bilgileri istenmektedir. Bu aşamada kredi kartı bilgisinin sorulma nedeni seçilen ödeme yöntemine göre hesap kesim dönemi sonunda (varsa) abonelik ücretini veya hesabınızda negatif bakiye olması halinde eksik kalan kısmı hesabınızdan tahsil edebilmektir. Bu kart bilgisini satıcı hesabınızda “Ayarlar” sekmesi altında yer alan “Hesap Bilgisi” sayfasından istediğinizde değiştirebilirsiniz. Fatura adresini de seçtikten sonra “İleri” tuşu ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

amazonda satış yapmak

Bu sayfada Amazon mağazanızda kullanmak istediğiniz ismi seçeceksiniz. Bu isim müşterilerinizin Amazon.com.tr’de alışveriş yaparken göreceği mağaza adıdır. Seçtiğiniz isim daha önce Amazon’da kullanılmamış bir isim olmalıdır. Bu mağaza adını daha sonra satıcı hesabınızda “Ayarlar” sekmesi altında yer alan “Hesap Bilgisi” sayfasından istediğinizde değiştirebilirsiniz. Sayfada yer alan sorular ise markanızı daha iyi anlayarak size yardımcı olmak adına sorulacak anket sorularıdır.

Mağaza adınızı seçtikten sonra son adım olan “Doğrulama” adımına yönlendirilirsiniz. Bu aşamada kimlik ve adres doğrulaması yapılabilmesi için gerekli dökümanları yüklemeniz gerekir.

Amazonda Satış Yapmak için Gereken Resmi Belgeler

Kimlik ya da Pasaport (Ön yüzü ve arka yüzü ayrı ayrı yüklenmelidir.)

Adres Kanıtı (Kredi kartı ekstresi ya da banka hesabı dekontu yüklenebilir.)

amazonda satış yapmak

Adres kanıtı alanında sağlayacağınız dokümanda yer alan kişi ve adres sahibi bilgileri ile daha önce kayıt ekranında sağladığınız irtibat kişisi bilgileri uyuşmalıdır. Aksi takdirde hesabınız için doğrulama yapılamayacaktır.

Doğrulama adımı ile beraber satıcı hesabı kaydı başvurunuz tamamlanır. Başvurunuz 2 iş günü içerisinde değerlendirilerek sizinle iletişime geçilir. Bu süreçte Seller Central’a erişiminiz bulunmaz. Sağladığınız tüm bilgi ve dokümanlar tam ve doğru ise kayıt aşamasında sağladığınız e-posta adresi ile hesabınızın aktive olunduğuna dair bilgilendirme maili gönderilir.

Amazon Türkiye Aylık Üyelik Bedeli Ne Kadar?

15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar, 99 TL + KDV olan aylık abonelik ücretini ödemezler ancak Amazon’da Satış ücret çizelgesinde belirtildiği üzere, ilgili kategorilerin satış komisyonunu öderler. Bu fırsat sınırlı bir süre için geçerlidir. Amazon, 3 ay önceden duyurmak şartıyla, promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.

Amazon’a Ödenecek Satış Komisyon Oranları Ne Kadar?

Satıcı, satılan her ürün üzerinden bir satış komisyonu öder. Tüm ürünler için Amazon Türkiye, toplam satış fiyatı üzerinden yüzde olarak hesaplanan komisyonu düşer. Toplam satış fiyatı, ürün fiyatı ve kargo ücretleri dahil olmak üzere, alıcı tarafından ödenen toplam tutardır.

Satışa Uygun KategorilerSatış komisyonu (+ KDV)
Fotoğraf Makinesi%6
Cep Telefonu%6
Giyim%10
Bilgisayar%6
Elektronik%6
Elektronik Aksesuarlar%10
Kişisel Bakım Cihazları%10
Yapı Market, Bahçe, Ev ve Mutfak Eşyaları, Dekorasyon%10
Mutfak (Küçük Ev Aletleri)%6
Oyuncaklar ve Oyunlar%10
Kitaplar%10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç)%10
Kırtasiye ve Ofis%10
Spor ve Outdoor%10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları%10
Güzellik%10
Sağlık ve Kişisel Bakım%10
Gıda Ürünleri%10
Evcil Hayvan Ürünleri%10
Müzik Ekipmanları ve Enstrümanları%10

Amazon Lojistik Ücretleri Ne Kadar?

31 Ağustos 2022 tarihine kadar Amazon Lojistik ücretlerinde (ürünlerinizin Amazon Türkiye’nin anlaşmalı lojistik merkezinde paketlenerek müşterilere hızlı teslimat ile gönderilmesini, 7/24 müşteri hizmetleri sağlanmasını ve sizin adınıza iade yönetim sürecini kapsayan ücretler), herhangi bir adet limiti olmaksızın tüm ağırlık ve boyut bantlarında %31 oranında indirim uygulanacaktır (hüküm ve şartlara tabidir).

İlgili Yazı: Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazonda FBA Nedir?

Amazon FBA 2006 yılında, satıcılara depolama ve lojistik konusunda yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş bir hizmettir. Yapmanız gereken tek şey ürünlerinizi Amazon depolarına göndermektir. Geri kalan depolama, paketleme, nakliye ve iade gibi işlemlerin hepsini şirket sizin yerinize halledecektir.

amazonda fba nedir

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
sosyal medya görsel video boyutları

2022 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

amazon dropshipping

Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?