3.3 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 24, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Çin Üretimi Android Telefonlar Nasıl Bu Kadar Ucuz

Çin üretimi Android telefonlar, düşük bir fiyata en iyi özellikleri sunar. Ama nasıl? İşte Çin malı telefonlar neden ucuz açıklıyoruz.

Yeni bir akıllı telefon almayı düşündüğünüzde akla gelen ilk iki isim Samsung ve Apple oluyordur. İki teknoloji devi, son teknoloji ürünü ürün ve hizmetleriyle teknoloji inovasyonunu teşvik etmekle tanınan, eski rakipleridir. Ancak yeni Çinli markalar teknoloji arenasına girdikçe, rekabet daha önce hiç olmadığı kadar fırlıyor; yeni zorluklar, fırsatlar ve endişeler ortaya çıkıyor. İşte bu yazımızda Çin malı telefonlar neden ucuz, Çinli markaların ani patlamasının ardındaki gerçek ve neden dikkat etmeniz gerektiği.

BBK Elektronik İmparatorluğu

Asya’da yaşıyorsanız, OnePlus, Oppo, Vivo ve Realme arasından en az bir markayı duymuş olma ihtimaliniz yüksek. Gelişmekte olan bu markaların tümü, Duan Yongping tarafından kurulan Dongguan merkezli Çinli BBK Electronics’in yan kuruluşlarıdır.

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, BBK’yı hiç duymamışsınızdır ya da çok aşina olduğunuz bir holdingdir. Bu çok uluslu holding, 2021 yılının ilk çeyreğinde dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi oldu ve en tanınmış teknoloji devlerini bile geride bıraktı.

İşte bu yazımızda Çin malı telefonlar neden ucuz, nasıl bir strateji ile bu başarıyı yakalıyorlar, genel resme bir bakacağız.

çin malı telefonlar neden ucuz

BBK dünya çapında tanınan bir isim olmayabilir, ancak yan markaları teknoloji dünyasında kendi alanlarını hızla dolduruyor. Aslında o kadar hızlı ki, bu yan şirketlerin alt markaları artık ayrı tam teşekküllü bağımsız şirketler haline geliyor.

Örneğin, Realme, Oppo’nun eski bir alt markasıdır. Vivo’nun bir alt markası olan iQOO da bağımsız olma yolunda ilerliyor. Kağıt üzerinde, bu yan kuruluşlar gerçekten uzak görünebilir, ancak birbirleriyle sıkı bir şekilde iletişim kurar ve işbirliği yapar – fikirleri, uzmanlığı ve stratejiyi paylaşırlar.

Çinli Telefon Üreticilerinin Dehası

Biraz uzaktan büyük resme baktığınızda, bu Çinli telefon üreticilerinin arkasındaki dehayı fark ediyorsunuz. Görüyorsunuz, pazardaki yan markalar birbirleriyle ne kadar çok iletişim kuruyor ve kaynakları ve uzmanlığı paylaşıyorsa, kayıpları önlemek o kadar kolay oluyor. Bunun nedeni, bir marka tarafından alınan bir kararın diğerleri tarafından uygulanması ve etkinin dağılabilmesidir.

Bu belki de BBK’nın muazzam başarısının en büyük nedenlerinden biridir. Devin teknoloji endüstrisini nasıl değiştirdiğini anlamak için, yan markalarını ayrı varlıklar olarak görmek yerine birleşik bir çaba olarak görmek daha uygun. Bunu yapmak için, 2021 1. Çeyrek Küresel Akıllı Telefon Pazar Payı istatistiklerine daha yakından bakalım.

BBK’nın üç yan kuruluşunun (Oppo, Vivo ve Realme) toplu pazar payı, Samsung gibi devleri %22, Apple %17 ve yakın rakibi Xiaomi (yine bir Çin markası) %14 ile etkileyici bir şekilde %25’e ulaştı. Ayrıca denkleme OnePlus’ın pazar payını da eklemediğimizi ve BBK’nın hala dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olduğunu unutmayalım.

Fark ettiyseniz, Xiaomi ve BBK, pazara giriş söz konusu olduğunda tamamen aynı stratejiyi izliyor: böl ve yönet. Aynısı, Xiaomi’nin Mi, POCO, Redmi ve kısmen sahip olduğu Black Shark gibi markaları için de belirgindir ve bunların tümü belirli bir hedef kitleye ve belirli bir amaca hizmet etmeye yöneliktir.

BBK markalarında ise Oppo ve Vivo yenilikçi, yani Ar-Ge’ye yatırım yapan ve yeni teknolojiler geliştiren markalar olarak konumlanıyor. OnePlus, rekabetçi fiyatlarla birinci sınıf bir akıllı telefon deneyimi sunmak için konumlandırılmıştır. Realme, fiyat bilincine sahip alıcılar için bütçe dostu bir marka olarak konumlandırılmıştır.

Çinli Markalar Teknoloji Devleriyle Nasıl Rekabet Ediyor?

çin malı telefonlar neden ucuz

Takip ediyorsanız, hemen hemen tüm Çinli markaların çok özel bir hedefi hedeflediğini fark etmiş olmalısınız: otorite kurmak için fiyat bilincine sahip alıcılara büyük miktarlarda paranın karşılığını veren ürünler satmak. Bu hedefte dikkat edilmesi gereken üç temel unsur vardır: hedef kitle, strateji ve mesaj.

Hedef Kitle

Günümüzün alıcısının eğitimli olduğunu ve paralarından en iyi şekilde yararlanmak için gereken araçlara ve bilgiye sahip olduğunu biliyoruz. Bu, özellikle Çin markalarının itibar oluşturmak için büyük bir değer sunduğu telefonlarda son derece rekabetçi Asya pazarında geçerlidir.

Buna Hiper elastik alıcı talebi de denilebilir, bu basitçe, bir ürünün fiyatındaki minimum bir değişikliğin, o üründen talep edilen birim sayısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir. Çinli markalar, yeni bir pazara girer girmez yerel rekabeti boğmak için fiyatlarını düşürerek bu fenomenden yararlanıyor.

Strateji

Asya, başta Çin ve Hindistan olmak üzere çok büyük bir nüfusa sahip olduğundan, markalar sayılarla oynama avantajına sahip. Cihazların büyük miktarlarda satılacağı anlamına geliyorsa, cihazlarını daha küçük bir kar marjıyla satmayı göze alabilirler.

Redmi ve Realme gibi bütçe odaklı markalar için amaç donanımdan kâr etmek değil. Bunun yerine yerleşik reklamlarından ve önceden yüklenmiş bloatware uygulamalarından yararlanırlar.

Dolayısıyla, bu hedefe ulaşmanın mantıklı yolu, bir ton ünlü desteği ve etkinlik sponsorluğu kullanarak telefonlarını mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak. Ayrıca, başarısız olabilecek yeniliklere yönelik Ar-Ge’ye yatırım yapma riskinden kaçınmak için ikinci hamle avantajını tercih ederler.

Mesaj

Birden fazla yan markaya sahip olmanın en büyük avantajlarından biri, her birinin benzersiz bir marka imajı yaratmak, pazarlamak ve kullanmak için kullanılabilmesidir. Örneğin OnePlus’ı ele alalım. İlk başladığında, “Never Settle” ve “Flagship Killer” gibi akılda kalıcı sloganlarla kendisini meraklı bir marka olarak konumlandırdı.

Şirket geri bildirimleri dinledi ve harika fiyatlarla birinci sınıf bir akıllı telefon deneyimi sundu. Şimdi, yıllar sonra, OnePlus bir ana akım marka haline geldi. Buradaki nokta, Çinli markaların daha çok topluluk odaklı ve müşteri odaklı olma eğiliminde olmalarıdır ki bu da hızlı tempolu Asya pazarı için mükemmel bir stratejidir.

Çin Malı Telefonlar Neden Ucuz

Çinli üreticilerin telefonlarında düşük bir kar marjı tutmanın nasıl fayda sağladığını gördük, ancak bu hikayenin sadece yarısı. Ayrıca, üretim maliyetlerini düşürmek için Çin’deki düşük işçilik maliyetlerinden yararlanarak maliyet tasarrufu sağlarlar.

Ayrıca, birincil hedef pazarları Hindistan, Nepal, Butan, Endonezya ve daha fazlası gibi yakın Asya ülkeleri olduğu için daha düşük nakliye ücretlerinden yararlanıyorlar. Bu aynı zamanda ağır ithalat vergilerinden kaçınmak için denizaşırı üretim tesisleri kurmayı da kolaylaştırır.

Tüm bu tasarruflar daha sonra ürünü daha ucuz hale getirerek tüketiciye aktarılır. Buna karşılık, ABD ve Kanada gibi uzak pazarları hedeflemek, çok daha yüksek bir müşteri edinme maliyeti gerektirecektir.

Bir Çin Malı Telefon Alır mısınız?

Çin markaları, özellikle ABD’de yaşıyorsanız, herkesin ilk tercihi olmayabilir. Ancak Hindistan gibi hızlı büyüyen bir pazarda, bölgelerini oldukça hızlı bir şekilde işaretliyorlar. Öyle ki, uluslararası markaları uzaklaştırıyorlar ve yerel rekabeti tamamen ortadan kaldırıyorlar.

Ancak bu paranızın karşılığını veren akıllı telefonların bir maliyeti var. Çin malı akıllı telefona, özellikle de bütçeye uygun bir akıllı telefonunuz varsa, belleği tüketen ve kötü bir işletim sistemi deneyimine neden olan yerleşik reklamlardan ve bazılarını devre dışı bırakamayacağınız bloatware’den kurtulmak zordur.

Bunun da ötesinde, ABD-Çin çatışması ve 2019 Huawei yasağının önerdiği gibi, teknoloji endüstrisinde Çinli markaların kullanıcıları hakkında casusluk yapmasıyla ilgili artan bir endişe var. Çinli markaların sağladığı büyük bir değer olarak, birinden satın almayı düşünüyorsanız, bu dikkate değer bir şeydir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.