3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaÇocukÇocuğunuzu Ne Motive Eder? Başarıya İlham Vermenin 7 Yolu

Son Yazılar

Çocuğunuzu Ne Motive Eder? Başarıya İlham Vermenin 7 Yolu

Bu yazımızda çocuk motivasyonu nasıl artırılır, çocuğumu nasıl motive edebilirim diyenler için başarıya ulaştıracak yollar sunacağız.

Bir ebeveynseniz, çocuğunuzun yaklaşan matematik sınavından 100 almasını, son dakikadan önce bir grup projesi üzerinde çalışmaya başlamasını veya oyununu geliştirmek için spor pratiğinde çok çalışmaya istekli olmasını isteyebilirsiniz. Bu yazımızda çocuk motivasyonu nasıl artırılır, çocuğumu nasıl motive edebilirim diyenler için başarıya ulaştıracak yollar sunacağız.

Bir çocuğu bu görevlere dahil etmek, kendi başlarına geliştirmelerine ve keşfetmelerine yardımcı olmak için zor olabilen motivasyon etrafında döner. Bırakın sınıfında bir not yükseltmeye çalışmak şöyle dursun, çocuğunuzun çamaşırlarını katlamasını sağlamak yeterince zor görünebilir ve bu zorluklar motivasyon eksikliğinden kaynaklanabilir. Çocuğunuzu neyin motive ettiğini ve bu unsurları günlük yaşamınızda nasıl kullanacağınızı anlamak, çocuğunuzun akademik, sosyal ve kişisel başarıları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Çocukları Ne Motive Eder?

Çocuklarınızı hareket ettirmek mi istiyorsunuz? O zaman onları neyin motive ettiğini anlamanız gerekir. Neyse ki, araştırmanın size yardımcı olacak bazı cevapları var. UCLA’nın Okullarda Akıl Sağlığı Merkezi‘ne göre, çocukların (ya da gerçekten herhangi birinin) neden bir şeyi yapmaya motive olurken diğerini yapmadığını merak ettiyseniz, her şey motivasyon için basit bir denkleme bağlı. Sihirli bir formül olmasa da, çocuklarınızı neyin motive ettiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bu, çocuğunuzun göreve ne kadar değer verdiğini ve onu çevreleyen beklentilerini içerir. Bu iki unsurda değişiklik yapmak çocuğunuzun motivasyonunu artırabilir.

Değeri Artırın

Çocuğunuz bir görev veya ödüle ne kadar değer veriyor? Bir çocuk belirli bir şekerlemeyi gerçekten seviyorsa veya özellikle belirli bir oyunu oynamaktan hoşlanıyorsa, o zaman onun onlar için değeri yüksektir. Bir çocuk dişlerini fırçalamayı veya çöpü dışarı atmayı sevmiyorsa, o zaman değeri düşüktür. Bir çocuğun motive olması için yaptığı veya çalıştığı şeyde değer bulması gerekir. Değere karar verirken düşünülmesi gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Bir görev ne kadar zaman alır
 • Ne kadar enerji söz konusu
 • Çocuğunuzun ödüllendirici bulup bulmadığı
 • Faydalar maliyetlerden ağır basıyorsa
 • Onu gerçek anlamda mutlu ediyorsa

Beklentileri Yönet

Bir başka motive edici faktör, çocuğunuzun olmasını beklediği şeydir; başka bir deyişle, bir görevde başarılı olacaklarına veya başarısız olacaklarına inanıp inanmadıkları. Örneğin, önceki sınavlarda yalnızca 60 almış olan çocuğunuzu bir sonraki sınavında 100 alması için zorlarsanız, bu çok yüksek olduğu için büyük olasılıkla başarısız olmayı bekleyecektir. Ancak, aynı durumda çocuğunuzu bir sonraki sınavında 85 alması için zorlarsanız, başarılı olacağına inanma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bir çocuğun motive olması için, hedefe ulaşabileceğine güvenmeleri gerekir. Beklentiler hakkında dikkate alınması gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Çocuğunuz geçmişte bu görevde başarılı olduysa veya mücadele ettiyse
 • Çocuğunuzun görevi hazırlaması/tamamlaması için gereken süre
 • Çocuğunuzun kendisi ve yetenekleri hakkında nasıl hissettiği

Farklı Motivasyon Türlerine Hitap Edin

çocuğumu nasıl motive edebilirim

İçeriden gelen ve dışarıdan gelen iki farklı motivasyon türü vardır ve her ikisi de çocuğunuzu motive etmek için kullanılabilir.

İçsel motivasyonlar, bir şeyin içsel olarak değerli ve ödüllendirici olduğunu hissettiklerinde çocuğun içinden gelen ödüllerdir. Çocukların gelişmesi için önemli bir motive edicidir, çünkü motivasyon enerjilerini artırmaya yardımcı olur, bu da onların daha fazla çaba ve ısrarla bir hedefe doğru çalışmasını sağlar. Bu tür bir motivasyonun çocukları uzun vadede meşgul tuttuğu bulunmuştur. İçsel motivasyonun bazı örnekleri:

 • Meraklarını keşfetmek
 • Öğrenmeden zevk almak
 • Sağlıklı olmak istemek
 • Başkalarıyla tatmin edici ilişkiler yaratmak
 • Sırf hoşlandıkları için bir şeyle meşgul olmak

Dışsal motivasyonlar, dışarıdan gelen ödüllerdir. Bu, çocuğunuz sınavda başarılıysa Cuma günü pizza gecesi vaat etmekten, bir angarya yaptığında ona beşlik çakmaya kadar her şey olabilir. Bunların hemen sonuçları olduğu gösterilmiştir, ancak yalnızca kısa vadede motive olurlar. Bazı dışsal ödül örnekleri şunlardır:

 • Çocukları parka götürmek
 • Çocuklara harçlık vermek
 • Onları bir spor takımına kaydettirmek
 • Onlara en sevdikleri yemeği pişirmek
 • İyi bir şey yaptıklarında onlara çokça sarılmak, gülümsemek ve ilgi göstermek
 • Bir kuralı çiğnediklerinde onları cezalandırmak

Çocuğumu nasıl motive edebilirim?

Çocuğunuz şu anda bir şeyi yapmak veya başarmak için motive değilse, bu her zaman böyle olacağı veya zihniyetin hayatlarının farklı noktalarında her zaman aynı olacağı anlamına gelmez. Ebeveynlerin çocuklarında motivasyon sağlamak için yapabilecekleri bazı şeyler vardır.

Güçlü Pekiştireçler Bulun

Çocuğunuzun neyi ödüllendirici/değerli bulduğunu anlamak, onları nasıl motive edeceğinizi daha iyi anlamanın ilk adımıdır. Örneğin, çocuğunuz şekerden hoşlanmıyorsa, ancak ödül olarak şeker vermeye devam ediyorsanız, büyük olasılıkla onu kazanmak için motive olmayacaktır. Çocukların tercih ettiği ödüller, kendi benzersiz kişiliklerine bağlı olarak büyük ölçüde değişir ve içsel veya dışsal motivasyonlardan olabilir. Çocuğunuzun değerleri hakkında daha fazla bilgi edinmenin bazı yolları şunlardır:

 • Onlara en çok hangi atıştırmalıkları ve aktiviteleri sevdiklerini sorun.
 • En çok hangi oyuncakla oynadıklarını veya ne kadar süre ne izlediklerini not edin.
 • Bir geziden eve geldiklerinde veya arkadaşlarıyla/ailesiyle vakit geçirdiklerinde ne kadar heyecanlı olduklarını gözlemleyin.

Zamanla Değişen Pekiştireçler

Çocuğunuz için işe yarayan bir pekiştireç bulduğunuzda, nihai motive ediciyi bulmuş gibi hissedebilir ve onları motive etmeniz gerektiğinde her seferinde tam olarak ne kullanacağınızı bilirsiniz. Bununla birlikte, araştırmalar, aynı pekiştireç uzun vadede kullanıldığında çocukların aslında daha az motive olduklarını ve ilgisiz kaldıklarını ortaya çıkarmıştır. Çocuğunuzu motive etmek için kullanılan pekiştireçleri sürekli değiştirmek, yeni bir ödül için çalışmaya devam etmelerini ve motive olmalarını sağlayacaktır. Peki çocuğumu nasıl motive edebilirim, işte bazı yolları:

 • Her hafta pekiştireci değiştirin
 • Çocuğunuzun zaman içinde tercih ettiği bir öğeyi aldıktan sonra ne kadar keyif aldığını izleyin
 • Çocuğunuza çalışmak istediği diğer şeyler hakkında sorular sorun

Rol model ol

Çocuklar, özellikle küçükken ebeveynlerini gözlemlerler. Bu, matematik ödevi yapmak gibi bir şeye ilgi gösterirseniz, çocuğunuzun matematik ödevi yapmaya da ilgi duyabileceği anlamına gelir. Çocuklarınızı motive etmenin bir yolu, onların motivasyonu için rol model olmaktır. Tamamlamak için motive olmalarını umduğunuz görevlerde onlarla aktif olarak meşgul olun. Göreve olumlu bir tutum getirerek, işi daha az iş gibi ve daha çok eğlenceli hale getirebilirsiniz. Peki çocuğumu nasıl motive edebilirim, işte bazı yolları:

 • Dişlerinizi yanlarında fırçalayın veya bulaşık makinesini birlikte düzenleyin.
 • Çocuğunuzla birlikte kitap okuyun ve okurken aptalca, komik sesler çıkararak karakterleri taklit edin.
 • Bulaşıkları siz yıkarken çocuğunuzu kurutarak takım halinde yıkayın.

Yeni Deneyimler Yaratın

Çocukların bir görevle ilgili, başarılı olup olmayacakları gibi beklentileri, geçmiş deneyimleriyle şekillenir. Bu, bir gün bir çocuk yakalamaca oynamaya çalıştıysa, ancak başarılı olamamışlarsa, bir dahaki sefere biri onlardan yakalamaca oynamasını isterse, bunun çok zor olduğuna inandıkları için oynamak istemeyeceklerdir. Çocuğunuz için zor aktiviteye girebilecekleri, ancak daha az zorlayıcı olacak şekilde değiştirildiği yeni deneyimler yaratmak, beklentileri sıfırlamasına ve motivasyon oluşturmasına yardımcı olabilir. Peki çocuğumu nasıl motive edebilirim, işte bazı yolları:

 • Daha büyük veya daha yumuşak bir topla yakalama oynama alıştırması yapın.
 • Çocuğunuzun yanında zor bir matematik problemi üzerinde çalışın ve onu çözme becerisine sahip olduğunu gösterin.
 • Sınıfta yüksek sesle okumak gibi çocuğunuzun zorlandığı bir göreve geri dönün ve evde daha kolay bir ortamda bu görevi tamamlamasına yardımcı olun.

İskele Benzeri Öğretim Yöntemlerini Kullanın

İskele, ebeveynlerin bir çocuğun doğal erişiminin dışında bir konu/beceri seçtiği bir öğretim stilidir, ancak bu bir ebeveyn yardımıyla başarılabilir. Bu, bir çocuğun şu anda öğrendiği seviyenin bir adım üzerinde olan yeni bir matematik problemini çözmeye çalışmak gibi görünebilir. Ebeveynlere, çocuklarının güvenini artırmaya yardımcı olmak için uygulamalı bir fırsat sağlar. Bu, çocuklara öğrenirken ve büyürken destek sağlar ve ayrıca onlara zor görevleri başarabileceklerini gösterir, bu da gelecekte diğer zorlu görevleri deneme konusunda daha olumlu beklentilere sahip olmalarına yardımcı olur. Peki çocuğumu nasıl motive edebilirim, işte bazı yolları:

çocuğumu nasıl motive edebilirim
 • Çocuğunuzla birlikte, mevcut okuma seviyesinden sadece bir adım önde olan ve daha zor kelimeleri seslendirmesine yardımcı olan bir kitap okuyun.
 • Zorluğu tamamlayabilmeleri için farklı örnekler ve seviyeler belirleyin.
 • Çocuğunuza, evde alıştığından biraz daha zor olan bir iş yapmasını sağlayın.

Çocuğunuzu Mücadele Ettiğinde Destekleyin

Görünüşe göre etrafındaki herkesin yapabileceği bir şeyi yapamayan birinin üzülmesi tamamen normaldir. Çocuğunuzu mücadele ederken desteklemek, ona bir rahatlık hissi verecek ve bir görevi yapamasalar bile onlara hala değer verildiğini gösterecektir. Bu, ebeveynlere çocuklarıyla mücadeleleri bir öğrenme deneyimi olarak kullanma, ellerinden gelenin en iyisini yapmanın ne anlama geldiği ve nasıl devam edecekleri hakkında konuşma fırsatı verir. Ayrıca, çocuklara düşerse birinin onları yakalayacağı güvenini verir. Peki çocuğumu nasıl motive edebilirim, işte bazı yolları:

 • Bir hedefe ulaşamazlarsa, çocuğunuza becerileri konusunda güvence verin.
 • Çocuğunuza bir görevi yerine getirirken strese girdiğinde yardım etmeyi teklif edin.
 • Çocuğunuzu yeni ve zor görevleri denemeye devam etmesi için teşvik edin.

Çocuğunuza Boş Alan Açın

Çocuklar, bir şeyin kendi kaderini tayin ettiğini düşünürlerse, bir şeyi yapmak için daha fazla motive olurlar. Bu, hedefe kendileri karar verdikleri anlamına gelir. Çocuğunuza daha fazla alan açmak için onları içsel motivasyon yaratmaya hazırlamanın bir yoludur çünkü hedef belirlemelerine, bunun için değerlerini bulmalarına ve sonucu çevreleyen kendi beklentilerini belirlemelerine olanak tanır. Bunu yapmanın bazı yolları şunlardır:

 • Çocuğunuz için belirlediğiniz hedefler/beklentiler konusunda esnek olun.
 • Çocuğunuzun hedeflerini ve beklentilerini çevreleyen düşüncelerini, duygularını ve endişelerini dinleyin.
 • Çocuğunuzun bir görevi ne zaman tamamlayacağına dair son tarihler/zaman çizelgeleri belirlemesine izin verin.

Ebeveynler için Bir Hatırlatma

Mümkün olan en iyi pekiştireçleri bulsanız ve çocuğunuza sürekli destek sağlıyor olsanız bile, motivasyonun yine de onları bulamayabileceğini hatırlamak önemlidir ve sorun değil. Bu, ebeveyn olarak başarısız olduğunuz veya onların motivasyonunu ateşlemek için yeterince çabalamadığınız anlamına gelmez. Ayrıca, bu teknikleri denemiş olmanız ve ilk seferde işe yaramamaları, çocuğunuz üzerinde şu ya da bu şekilde olumlu bir etkisi olmadığı anlamına gelmez ve hatta keşfetmelerine yardımcı olabilir. Bir çocuğu motive etmeye çalışmak zor bir iştir ve bu süreçte onlara yardım etmeye çalışırken kişisel hırslarınızı bir kenara bırakmalısınız.

Çocuğunuzu Nelerin Motive Ettiğini Anlamak

Ebeveynler, yemeklerini bitirdikten sonra tabağını lavaboya koymak ya da ayakkabı bağcıklarını bağlamak olsun, çeşitli nedenlerle çocuklarının motive bireyler olmalarını isterler. Çocuklar, başarmaya çalıştıkları şeyde değer bulmalarına yardımcı olan hem iç hem de dış motivasyondan kaynaklanan çeşitli faktörler tarafından motive edilebilir. Çocuğunuza daha fazla alan vermenin ve öğrenme deneyimleri için iskele sağlamanın yollarını dahil etmenin yanı sıra, hangi pekiştireçlerin çocuğunuzu motive etmeye yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek, daha fazla ısrar, katılım ve hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacak içsel motivasyonlarını geliştirmenin yollarıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!