Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuklarda Sık İdrara Çıkma (Pollaküri) Belirtileri ve Tedavisi

Son Yazılar

Çocuklarda Sık İdrara Çıkma (Pollaküri) Belirtileri ve Tedavisi

Çocuğum sürekli çişe gidiyor diyorsanız dikkatli olmalısınız. Çocuklarda sık idrara çıkma nedenleri, belirtileri, tedavisi yazımızda.

Çocuklarda sık idrara çıkma hissi pollakiüri olarak bilinir. Fiziksel olarak idrara çıkma ihtiyacı olmadan işemenin duyusal bir acil durumudur. Çocuk sürekli olarak idrara çıkma duygusu yaşayabilir, ancak her seferinde sadece az miktarda idrar çıkarır. Bu durum genellikle kendi kendini sınırlar ve iyi huyludur. Yaklaşık birkaç hafta veya ay sürerler. Bununla birlikte, bazı çocuklarda nispeten uzun süreler devam edebilir. Çocuğum sürekli çişe gidiyor diyorsanız dikkatli olmalısınız. İşte bu yazımızda çocuklarda sık idrara çıkma nedenleri, belirtileri, tedavisi, evde yapılabilecek şeyler hakkında bilgi vereceğiz.

Bir Çocuk Gün Boyunca Ne Sıklıkta İdrar Yapmalıdır?

Bir çocuğun günde kaç kez idrara çıkabileceğine dair katı kurallar yoktur. Ancak iki saatte bir tuvalete gitmenin normal olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bazen, çocuk daha fazla sıvı almışsa, hava soğuksa veya sadece eğlence için (küçük çocuklar) daha sık idrara çıkabilir.

Çocuklarda Gündüz Sık Çiş Yapma Neden Olur?

Gündüz sık idrara çıkmanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Nadiren bu durumla ilişkili herhangi bir fiziksel neden vardır. Uzmanlar, psikolojik veya psikojenik faktörlerle ilişkili olabileceğine inanıyor. Bazı durumlarda stres ya da okul, ev ya da aile ile ilgili sorunlar çocuklarda tetikleyici faktörler olabilir.

Çocuklarda sık idrara çıkma nedenleri, tetikleyici veya hızlandırıcı faktörler aşağıdakileri içerebilir.

 1. Okulla ilgili stres gibi psikolojik faktörler; bir aile üyesinin veya arkadaşının ölümü; yeni bir eve taşınmak veya okula kayıt olmak; bir kardeşin doğumu; taciz veya zorbalık; veya ebeveynlerin boşanması
 2. Aşırı süt veya kafein alımı gibi beslenme faktörleri
 3. Kabızlık
 4. Mesane iltihabı (bakteriyel olmayan sistit)
 5. Üretra iltihabı (kimyasal üretrit)
 6. Aşırı aktif mesane veya artan mesane hassasiyeti (kış aylarında veya soğuk günlerde ortaya çıkabilir)
 7. İdrarda aşırı kalsiyum salgılanması (hiperkalsiüri)
 8. Tourette Sendromu gibi bozukluklar

Çoğu zaman, bu durumdaki çocuklarda belirgin bir tetikleyici faktör belirlenemez.

Çocuklarda Sık İdrara Çıkma veya Pollaküri Belirtileri

Çocuklarda sık idrara çıkma nedenleri açıklandı, şimdi belirti ve semptomları aşağıda bulabilirsiniz:

 • Çocuk her beş ila on dakikada bir idrar yapabilir. Sıklık saatte üç ila dört kez veya günde 30-40 defaya kadar olabilir. Ayrıca birkaç ay veya yıl içinde tekrarlayabilir.
 • Çocuk idrar yaparken karın ağrısı yaşamayabilir.
 • Çocukta idrar kaçırma veya mesane kontrolünün kaybı yoktur.
 • Bağırsak hareketlerinde herhangi bir değişiklik yoktur.
 • Çocuk gece idrara çıkabilir (vakaların %25’inde noktüri mevcut olabilir), ancak sıklık gündüze göre oldukça az olacaktır. (Noktüri, kişinin gece idrara çıkmak için uyanma ihtiyacı duyduğu bir durum olarak tanımlanır.)
 • Poliüri (çok miktarda idrar çıkarma) veya enfeksiyon belirtisi yoktur. İdrarın rengi, kokusu ve akışı normaldir.
 • Sıvı alımında aşırı artış olmaz.

Teşhis

Pollaküri iyi huylu bir durumdur. Bu nedenle sağlık çalışanları idrar tahlili raporu ve fizik muayene sonuçları normal ise invaziv tetkikleri tercih etmeyebilirler.

Doktorlar genellikle öyküyü inceler ve fizik muayene yaparlar. Ayrıca doktorlar gündüzleri sık idrara çıkmayı (pollaküri) diyabet insipidus ve diabetes mellitus gibi metabolik bozukluklara bağlı poliüriden (aşırı idrar üretimi veya çıkışı) ayırırlar.

Doktorlar aşağıdaki laboratuvar veya klinik değerlendirmeleri önerebilir.

 • Tıbbi geçmiş: Bu değerlendirme, çocuğunuzda idrar yolu enfeksiyonları (İYE), diabetes mellitus veya diğer enfeksiyonların geçmişini belirlemeye yardımcı olabilir. Çocuğunuzun idrara çıkma düzeni veya davranışındaki herhangi bir değişiklik de tespit edilebilir.
 • Fizik muayene: Karın ağrısının varlığı kontrol edilebilir. Alt ekstremiteleri (bacaklar ve ayaklar) kontrol etmek için normal nörolojik muayene de yapılabilir.
 • İdrar tahlili: Protein ve glikoz seviyeleri, idrar osmolalitesi ve özgül ağırlık idrar tahlili ile kontrol edilebilir. Sediment incelemesi de yapılabilir. Proteinüri (idrarda fazla protein varlığı), hematüri (idrarda kan varlığı) veya beyaz kan hücrelerinin (WBC’ler) varlığı kontrol edilebilir. Ayrıca hiperkalsiüri (idrarda aşırı kalsiyum) varlığı değerlendirilebilir. İdrar kültürü de önerilebilir.
 • Görüntüleme/ultrason: Bazı durumlarda herhangi bir anormalliği saptamak için mesane ve böbreklerin ultrasonografisi de yapılabilir.

Çocuklarda Sık İdrara Çıkma veya Pollakiüri Tedavisi

Doktor çocuğunuzun ilk muayenesini yaptıktan ve pollakiüriyi tetikleyen faktör(ler)i belirledikten sonra, gerekli tedavi veya yönetim seçeneklerini belirleyebilir. Genellikle çocukların bu durum için ilaca ihtiyacı olmayabilir.

Gündüz idrara sık çıkma yönetimi aşağıdakileri içerebilir.

 • Hem çocuğu hem de ebeveynleri rahatlatmak ve desteklemek: Bu durumun iyi huylu ve kendi kendini sınırlayıcı (belirli bir süre için ortaya çıkan) olduğunu anlamak önemlidir. Güvence ve duygusal destek, ebeveynlerin bu durumun herhangi bir tıbbi komplikasyona veya altta yatan bir hastalığa işaret etmediğini ve çocuğun sağlıklı olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir.

Ayrıca, olası nedenler olarak duygusal veya stresle ilgili tetikleyiciler belirlenirse, çocuklar ebeveynleriyle konuşmaya veya danışmanlık almaya teşvik edilmelidir.

Çocuğunuza idrara çıkma sıklığı konusunda kızmayın. Duygularına veya duygusal sıkıntılarına dikkat edin. Ayrıca çocuğunuza, tuvaleti kullanmak için biraz daha beklemenin herhangi bir aksiliğe yol açmayacağından emin olabilirsiniz.

 • Beslenme değişiklikleri: İdrarda aşırı kalsiyum varlığının ve asidik ve oksalattan zengin içeceklerin tüketiminin pollaküri ile ilişkisi olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle doktorlar asitli veya oksalat açısından zengin içeceklerden, kafeinden ve sütten kaçınmayı önerebilir. Ayrıca, daha sağlıklı sıvı ve su alımının arttırılması önerilebilir.
 • İlaçlar: Antikolinerjik ajanlar, çocuklarda aşırı aktif mesaneyi tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Ancak idrar sıklığındaki etkinliği gözden geçirilmelidir.

Sık Çiş Yapan Çocuklar için Evde Yapılacak Şeyler

Çocuğunuzda idrara çıkma sıklığında olağandışı bir artış fark ederseniz, doğru teşhis için bir doktoru ziyaret ettiğinizden emin olun.

Genel olarak, çocuğunuzun bu durum için ilaç tedavisine ihtiyacı olmayabilir. Bu ipuçlarıyla çocuğunuzun bu durumu yönetmesine ve başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Çocuğunuzun öğretmenlerinin veya bakıcılarının çocuğunuzu bu durum için cezalandırmadığından emin olun.
 • Evdeyken, her canı istediğinde tuvaleti kullanmanın gerekli veya acil olmadığını anlamalarına yardım edin.
 • Olası nedenleri veya tetikleyicileri (duygusal veya stresle ilgili) anlamaya çalışın ve çocuğunuzla sık sık ve açık bir şekilde konuşarak bunları ele alın.
 • Ayrıca onları tuvalete gitme dürtüsünden uzaklaştırmak için oyun oynamaya, okumaya, en sevdikleri programları izlemeye veya eğlenceli bir aktivite yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Çocuklarda Sık İdrara Çıkmanın Komplikasyonları

Bu durumla ilişkili herhangi bir komplikasyon yoktur. Ancak çocuğunuzda ağrı, idrar yapmada zorluk, mesane kontrolünün kaybı (sızıntı veya yatak ıslatma) veya susuzlukta ani artış gibi belirtiler varsa, o zaman mutlaka doktorunuzu ziyaret edin.

Çocuklarda sık sık gündüz idrara çıkma veya pollakiüri birkaç hafta veya ay içinde düzelebilir. Ancak aylar veya yıllar sonra tekrarlayabilir. Çoğu durumda, çocuklar herhangi bir ilaca ihtiyaç duymayabilir. Tetikleyiciler duygusal veya stresle ilgiliyse, çocuğunuzu rahatlatmaya çalışın ve kafasında, evde ya da okulda yaşadığı bir sorun var mı anlamaya çalışın.

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete çocuklarda sık idrara çıkmaya neden olur mu?

Evet. Anksiyete, özellikle yaygın anksiyete bozukluğu, çocuklarda idrar kaçırma ve sık idrara çıkma için risk faktörüdür.

Çocuğumda idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını nasıl anlarım?

Çocuğunuzda sık idrara çıkma veya idrara çıkma dürtüsü, ateş, idrar kaçırma, ağrılı idrara çıkarma, titreme, yorgunluk, sırt ağrısı ve kötü kokulu idrar varsa İYE’den şüphelenilebilir.

Kabızlık çocuklarda sık idrara çıkmaya neden olabilir mi?

Evet. Çocuğunuzda kronik kabızlık varsa, genişlemiş rektum nedeniyle mesane kapasitesi azalmış olabilir ve normalden daha sık idrara çıkmalarına neden olabilir.

Sonuç olarak

Pollakiüri olarak da bilinen çocuklarda sık idrara çıkma genellikle birkaç hafta veya ay içinde düzelme eğilimindedir. Ancak aylar veya yıllar sonra tekrarlamayacağının garantisi yoktur. Çoğu durumda, çocuklar bu nedenle herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayabilir. Ancak tetikleyicilerin duygusal veya stresle ilgili olduğunu hissetmeye başlarsanız, çocuğunuzla bu konu hakkında konuşmayı denemeli ve sorunları veya korkularıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için azami dikkat göstermelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!