Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelik Testi Ne Zaman Yapılır, Doğru Sonuç Ne Zaman Çıkar?

Son Yazılar

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır, Doğru Sonuç Ne Zaman Çıkar?

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en iyi yöntemi doğru zamanda hamilelik testi yapmaktır. Yazımızda hamilelik testi ne zaman yapılır, çıkar, doğru sonuç verir paylaşıyoruz.

Hamile olduğunuzda şüpheleniyor musunuz? En etkili doğum kontrol yöntemlerinde bile hata yapma olasılığı her zaman vardır. Sonuçta, yumurtayı döllemek için sadece bir sperm gerekir. Bunun olup olmadığını öğrenmek, reçetesiz (OTC) bir hamilelik testi yapmak kadar kolaydır. Peki hamilelik testi ne zaman yapılır, ne zaman doğru sonuç çıkar? İşte merak edilen soruların cevapları yazımızda.

OTC gebelik testleri tipik olarak idrarınızı koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormonun var olup olmadığını kontrol eder. HCG sadece hamileyseniz bulunur. Hormon, yalnızca döllenmiş bir yumurta rahmin dışına veya rahim astarınıza yapışırsa ortaya çıkar.

Test için idrarınızı toplamanın farklı yolları vardır. Seçtiğiniz teste bağlı olarak şunları yapmanız gerekebilir:

 • idrarınızı bir kapta toplayın ve sıvıya bir test çubuğu batırın
 • idrarınızı bir kapta toplayın ve az miktarda sıvıyı özel bir kaba taşımak için bir damlalık kullanın
 • Test çubuğunu, idrar akışınızın ortasında yakalaması için beklenen idrar akışınızın olduğu alana yerleştirin.

Cleveland Clinic’e göre, çoğu test kaçırılan bir dönemden sonra yapılırsa yüzde 99 etkilidir. En iyi yanı, bunu kendi evinizin mahremiyetinde yapabilmenizdir. Testi açın, talimatları izleyin ve sonuçları görüntülemek için önerilen süreyi bekleyin.

Önerilen bekleme süresi geçtikten sonra testler, sonuçlarınızı aşağıdaki yollardan biriyle görüntüler:

 • renk değişikliği
 • bir çizgi
 • artı veya eksi gibi bir sembol
 • “hamile” veya “hamile değil” yazısı

Hamilelik testi ne zaman yapılır

En doğru sonuç için adet gecikmenizden sonraki haftaya kadar hamilelik testi yaptırmayı beklemelisiniz. Adet olmanız gereken son güne kadar sabırla beklemelisiniz.

Adet gecikmesini beklemek istemiyorsanız, seks yaptıktan sonra en az bir ila iki hafta beklemelisiniz. Hamileyseniz, vücudunuzun saptanabilir HCG seviyeleri geliştirmek için zamana ihtiyacı vardır. Bu genellikle bir yumurtanın başarılı bir şekilde implantasyonundan sonra yedi ila 12 gün sürer.

Test, döngünüzde çok erken yapılırsa yanlış bir sonuç alabilirsiniz.

Hamilelik testi ne zaman yapılabilir

hamilelik testi ne zaman yapılır

1. Adet döneminiz gecikti

Gebeliğin ilk ve en güvenilir belirtilerinden biri adet gecikmesidir.

Döngünüzü yakından takip etmezseniz, geç kalıp kalmadığınızı belirlemek zor olabilir. Birçok kadının 28 günlük adet döngüsü vardır. Son adetinizin üzerinden bir aydan fazla zaman geçtiyse test yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Stres, kaygı, diyet, alkol, spor veya belirli tıbbi durumlar nedeniyle döneminizin bazen gecikebileceğini veya atlanabileceğini unutmayın.

Ayrıca hamilelikten şüpheleniyorsanız akıntınıza dikkat edin. Yumurta implantasyon sırasında uterus astarına daha derine gömülürken, ilk haftalarda hafif kanama veya lekelenme yaşanması yaygındır. Kan rengi, dokusu veya miktarındaki herhangi bir farklılığı mutlaka bir yere not edin.

Kanamanız ve pozitif gebelik testiniz varsa doktorunuzla hemen iletişime geçin.

2. Krampların var

İmplantasyon, adet kramplarına benzer bir his de üretebilir. Hamileliğin erken döneminde, bu rahatsızlığı hissedebilir ve adetinizin başlayacağını düşünebilirsiniz, ancak o zaman asla gelmez.

Hormon seviyeleri kadına ve hamileliğe göre değişir. Bu sebeple eczaneden 2 ya da 3 test kiti almanızı öneririm.

3. Göğüslerin ağrıyor

Hamileliğiniz giderek daha fazla östrojen ve progesteron ürettiğinden, bu hormonlar bebeğinizin büyümesini desteklemek için vücudunuzda değişiklikler yapmaya başlar.

Artan kan akışı nedeniyle göğüsleriniz hassaslaşabilir ve daha büyük görünebilir. Meme uçlarınız hassaslaşabilir ve damarlar derinin altında daha koyu görünebilir.

Pek çok kadın, adet dönemine kadar geçen günlerde meme rahatsızlığı yaşadığından, bu belirti her zaman hamileliğin göstergesi değildir.

4. Farklı hissediyorsun

Kramplar ve göğüs ağrılarının yanı sıra erken gebelik şunlara neden olabilir:

 • mide bulantısı
 • iştahsızlık
 • yorgunluk
 • sık idrara çıkma

Haftalar geçtikçe, bu belirtiler ilk üç aylık dönemin sonlarında bile HCG seviyeniz çıkmadan önce daha da güçlenebilir. Kendini biliyorsun, bu yüzden vücuduna dikkat et. Olağandışı herhangi bir fiziksel semptom, hamilelik testi yaptırmanızın gerektiğinin işareti olabilir.

5. Doğum kontrolün başarısız oldu

Doğum kontrol hapları, prezervatifler ve diğer doğum kontrol seçenekleri hamilelikten yüzde 100 koruma sağlamaz. Başka bir deyişle, ne kadar dikkatli olursanız olun, her zaman küçük bir hamilelik şansı vardır.

Doğum kontrol tercihlerinize rağmen, listelediğimiz belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız test yaptırmayı düşünün.

İnsan hatası veya kusurları da planlanmamış hamilelikle sonuçlanabilir. Doğum kontrol haplarını her gün almayı hatırlamak zor olabilir. Planlı Ebeveynlik’e göre, hapı kullanan her 100 kadından 9’u, ilacı belirtilen şekilde almazlarsa hamile kalabileceklerini belirtiyor.

Prezervatifler yırtılabilir veya başka şekilde yanlış kullanılabilir. Planlı Ebeveynliğe göre, her yıl doğum kontrolü için prezervatif kullanan her 100 kadından yaklaşık 18’i hamile kalıyor.

Doğum kontrolü başarısızlığından endişeleniyorsanız, rahim içi spiral gibi alternatif doğum kontrol yöntemleri hakkında doktorunuza danışın. Planlı Ebeveynliğe göre, spiral kullanan her 100 kadından en az biri hamile kalıyor.

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olabileceğinizin 10 Erken İşareti

Hamilelik testi ne zaman yapılır: Şüphe duyduğunuzda, test edin!

Üreme çağındaki cinsel yönden aktif kadınlar, koruma kullanırken bile her ay hamilelik şansına sahiptir. Vücudunuzun gönderebileceği ve hamilelik testi yaptırmanızı isteyen bazı sinyaller vardır.

En iyi sonuçlar için, adetinizi kaçırdığınızı düşündükten sonra testi yapın. İlk sabah tuvalet ziyaretiniz sırasında test edin veya testin ölçtüğü HCG hormonunun konsantrasyonunu artırmak için birkaç saat idrarınızı tutun.

Erken test yapmak, kendiniz için uygun bakımı ve varsa bebeğiniz için doğum öncesi bakımı almanızı sağlamaya yardımcı olur. Olumlu bir sonuç olması durumunda, seçeneklerinizi ve olası sonraki adımları görüşmek için mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçin.

Soru-Cevap: Evde yapılan hamilelik testleri ne kadar doğrudur?

Evde hamilelik testleri ne kadar doğru sonuç verir?

Evde hamilelik testleri (HPT’ler) oldukça doğru sonuçlar verir. Hamilelik meydana geldiğinde üretilen idrarda koryonik gonadotropin (hCG) varlığını tespit ederek çalışırlar. Bununla birlikte, farklı test markaları, hormonun farklı miktarlarını tanıyabilir. Hamileliğin başlangıcında hCG seviyeleri çok düşüktür ve bazı HPT’lerin yanlış negatif sonuç vermesine neden olur. Negatif bir sonuç alırsanız ve hala birkaç gün içinde adetiniz olmazsa, tekrar test etmelisiniz.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!