Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaÇocukÇocukların Gelişmesine Yardımcı Olacak 7 Önemli Sosyal Beceri

Son Yazılar

Çocukların Gelişmesine Yardımcı Olacak 7 Önemli Sosyal Beceri

Çocukların kişisel gelişimi önemlidir, sosyal becerileri de yönetilmelidir, peki sosyal beceriler nasıl geliştirilir, cevabı yazımızda.

Her ebeveyn, çocuğunun büyümesini ve gelişmesini ister, ancak en büyük hedeflerine ulaşmadan önce, sosyal becerilerini geliştirerek onlara doğru yürümeyi öğrenmeleri gerekir. Peki çocukların sosyal becerileri nasıl geliştirilir biliyor musunuz? Çocukların, dünyayı ve çevrelerindeki insanları daha iyi anlamalarına ve daha iyi bağlantı kurmalarına yardımcı olacak birçok sosyal beceri geliştirmeleri gerekir. Çocuğunuzun kişisel gelişimini, çocuklar için sosyal becerilerle uğraşarak desteklemek, koşmadan önce bir ayağını diğerinin önüne koymasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Beceriler Nelerdir?

Amerikan Psikoloji Derneği’ne (APA) göre, sosyal beceriler “bireyin belirli bir sosyal bağlamda yetkin ve uygun bir şekilde etkileşim kurmasını sağlayan bir dizi öğrenilmiş yetenektir”. Bu, çocuğunuzun başkalarıyla etkileşim ve iletişim kurmasına yardımcı olan herhangi bir beceri anlamına gelir.

Çocuklar İçin Sosyal Becerilerin Önemi

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) araştırmasına göre, çocukların sosyal becerilerini geliştirmeleri ve uygulamalarıyla ilgili birçok fayda var. Avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Eğitim performansının artması
 • Daha yüksek arkadaş bulma olasılığı
 • Ruh sağlığının stabil kalması
 • Daha yüksek yüz tanıma ve dikkat oranı
 • Diğerlerinin bakış açılarını ve davranışlarını anlama oranlarında artış

Çocukların Geliştirmesi İçin Önemli Sosyal Beceriler

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza öğretmek için hangi sosyal becerilerin en önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki, neyin en önemli olduğu fikri, en çok neye değer verdiğinize ve ayrıca çocuğunuzda geliştiğini fark ettiğiniz sosyal becerilere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun geliştirmesini isteyebileceğiniz çocuklar için bazı temel sosyal beceriler vardır. Hadi çocukların sosyal becerileri nasıl geliştirilir birlikte öğrenelim.

Başkalarına İyilik Yapmak ve Saygılı Davranmak

Çocuğunuza öğretmek isteyebileceğiniz en önemli sosyal becerilerden biri, kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız başkalarına da öyle davranmanın Altın Kuralıdır. Bu, çocuğunuza, ister arkadaş ister yabancı olsun, başkalarına karşı nezaket ve saygı göstermeyi öğretmeyi içerir. Çocukların nezaket ve saygı göstermelerinin bazı yolları şunlardır:

 • Başkalarının konuşma veya bir şey paylaşmalarına izin vermek
 • Üzüldüklerinde başkalarına bağırmamak
 • Başkalarının eşyasına zarar vermenin kötü bir davranış olduğunu anlamak
 • Oyuncaklarını veya diğer eşyalarını diğer çocuklarla ya da yetişkinlerle paylaşmanın iyi bir şey olduğunu anlamak
 • Diğer çocukların/ebeveynlerin sınırlarına saygı duymak

Farklılıkları Anlamak ve Kabul Etmek

Çocuklar özellikle genç yaşlarda benmerkezcidirler, bu da onların düşüncelerinin, duygularının ve deneyimlerinin öznel ve kendi yaşamlarına özgü olduğunu anlamalarının zor olabileceği anlamına gelir. Çocuğunuz gerçek dünyaya adım attığında, farklı kültürlerden, dinlerden, geleneklerden ve daha fazlasından insanlarla tanışması muhtemeldir, bu yüzden kabul etmeyi öğrenmeleri önemlidir. Çocukların farklılıkları kabul etme pratiği yapmasının bazı yolları şunlardır:

 • Sırf farklı hobileri/ilgi alanları olduğu için birine kızmamak
 • Farklı bir geçmişe sahip olsalar bile başkalarıyla oynamaya istekli olmak
 • Sınıflarındaki insanların farklı kültürleri hakkında daha fazla bilgi edinme
 • Farklı oldukları için alay ediliyorlarsa başkalarını savunmak

Arkadaş edinmek

Ebeveynlerin, çocuklarının akranlarıyla güçlü bağlar kurmasını ve çevrelerindeki insanlarla duygusal olarak desteklenmiş ve bağlı hissetmelerini istemesi normaldir. Ancak, çocuğunuzun arkadaşlarıyla bağ kurmaya başlamadan önce, onları nasıl yapacağını öğrenmesi gerekir. Çocukların arkadaşlık kurarak öğrenebilecekleri pek çok sosyal beceri vardır, örneğin:

 • Onları güldüren ve etrafta olmaktan mutlu oldukları insanları bulmak
 • Kendi beğenileri ve ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek
 • Çatışmanın nasıl çözüleceğini anlamak ve problem çözmeyi keşfetmek
 • Başkalarıyla paylaşma
 • Yeni bakış açıları hakkında bilgi edinmek
 • Takım çalışmasının önemini anlamak
 • Bir grup insanın arasında nasıl davranacağını ve bununla nasıl başa çıkacağını bilmek

Adalet Duygusunun Gelişimi

Bazı araştırmalar, çocukların daha on aylıkken bile neyin adil neyin adaletsiz olduğunu bildiklerini bulmuştur; bu, çocukların kendilerine kötü davranıldığı durumlardan haberdar oldukları anlamına gelir. Çocuklara özerkliğe sahip olduklarını ve saygıyı hak ettiklerini öğretmek, onları kendi ayakları üzerinde durabilme yolunda yönlendirecektir. Kendiniz için ayağa kalkmanın başka birine fiziksel veya duygusal zarar vermek anlamına gelmediğini ve bunun başkalarının uygunsuz davranışlarını ele almakla ilgili olduğunu açıkça belirtin. Kendileri için ayağa kalkmayı bilmek çocuklara şunları öğretir:

 • Başkalarına eylemlerinin zararlı olduğunu bildirmenin sorun olmadığını
 • Duygularını yetişkinler ve diğer akranlarıyla paylaşmak
 • Gördükleri veya yaşadıkları adaletsizliği dile getirmenin önemli olduğunu
 • Bir ağızlarının ve düşüncelerinin olduğunu ve bunu kullanabildiklerini
 • Onların da herkes kadar önemli olduğunu

Düşüncelerini, Duygularını ve İhtiyaçlarını İletmek

İletişim, insanların birbirleriyle nasıl bağlantı kurduğunun, güven inşa ettiğinin ve arkadaşlıklar kurduğunun çok önemli bir parçasıdır. Çocuklar yeni ortamlarda veya yeni insanlarla birlikteyken, başkalarına ne istediklerini veya hissettiklerini bildirmekte zorlanabilirler, bu da çatışmalara ve çocukların üzülmesine neden olabilir. İletişim becerilerini öğrenmek çocuklara şu yollarla fayda sağlayabilir:

 • Kendilerini başkalarına tanıtmalarına ve arkadaş edinmelerine izin vermek
 • Öğretmenlerden yemek veya mola gibi şeyler istemelerine yardımcı olmak
 • Duygularını daha iyi açıklamak ve anlamak
 • İhtiyaç duyduklarında yardım istemelerinin normal olduğunu anlamak
 • ‘Hayır’ deme pratiği yapmalarına ve kişisel sınırlar koymalarına yardımcı olmak

Başkalarıyla Empati Kurmak

Çocuklara empatiyi öğretmek önemlidir, çünkü bu onların olayları farklı bir perspektiften görmelerini sağlar ve onlara sıkıntıdayken başkalarını teselli etme gücüne sahip olduklarını gösterir. Empati, çocuklara akranlarına karşı şefkatli olmayı öğretir ve karşılığında sadece başka birine yardım ederek çocuğun kendi sıkıntısını bile azaltabilir. Çocukların sosyal becerileri nasıl geliştirilir sorusunun ilk cevaplarından birisi empati yeteneği ile olmalıdır.

 • Başkalarının düşüncelerini, duygularını ve hislerini daha iyi anlamak
 • Zor durumda olan birine uygun şekilde yanıt vermek
 • Nezaket pratiği yapmak
 • Daha güçlü arkadaşlıklar kurmak

Değişime Uyum Sağlamak

Çocuklar, büyüdükçe birden fazla kez değişen sınıfları, öğretmenleri, okulları ve hatta belki de evleri deneyimledikçe, yaşamları boyunca birçok değişiklikle karşı karşıya kalırlar. Bu, onlar için başa çıkması zor bir şey olabilir ve hiçbir şeyin istikrarlı sürmemesi nedeniyle kafa karışıklığına ve hayal kırıklığına yol açabilir. Çocukların değişime uyum sağlama pratiği yapmalarına yardımcı olmak, onlara şu şekillerde fayda sağlayabilir:

 • Farkı yeni ve heyecan verici bir fırsat olarak benimsemelerine izin vermek
 • Onları açık bir merakla yeni şeyler keşfetmeye teşvik etmek
 • Değişimle karşılaştıklarında yaşadıkları üzüntü veya hayal kırıklığı miktarını azaltmak
 • Çocukların kendi baş etme stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olmak

Çocuklara Sosyal Beceriler Nasıl Öğretilir

Çocuklarınıza sosyal becerileri öğretmenin ve arkadaş edinmeye ve dünyayı ele geçirmeye hazır, çok yönlü insanlara dönüşmelerine yardımcı olmanın birçok farklı yolu vardır. Çocuğunuza sosyal becerileri öğretmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur, ancak gelişimine yardımcı olabilecek bazı yollar vardır. Çocukların sosyal becerileri nasıl geliştirilir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Konuşmak

Çocuğunuza öğretmek istediğiniz belirli bir sosyal beceri varsa, örneğin başkalarına saygı duymak gibi, çocuğunuzla konuşmak iyi bir başlangıç olabilir. Onlara saygının ne olduğunu ve bunu başkalarına göstermenin onlar için neden önemli olduğunu açıklayın. Konuşmanız sırasında, saygı göstermenin yollarına örnekler verebilir ve her bir kişinin konuşmasına izin vererek ve bunun size nasıl hissettirdiğini not ederek sırayla birbirinize yönelik davranışları modelleyebilirsiniz.

Alıştırmalarla Çalışın

Çocuklar için birçok kolay ve uygun maliyetli sosyal beceri etkinliği vardır. Bu egzersizleri uygulamak, çocuklarınızın paylaşma, kendilerini başkalarına tanıtma ve başkalarıyla çalışma gibi çok çeşitli beceriler geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Bazı basit egzersizler şunları içerir:

 • Trafikte karşıdan karşıya geçerken yeşil ve kırmızı ışıkta ne yapması gerektiği oyun oynayarak öğretebilirsiniz.

Oyun Tarihlerini Planla

Çocuğunuzun sosyal beceriler geliştirme pratiği yapmasının eğlenceli bir yolu, kendi yaşlarındaki diğer çocuklarla oyun buluşmalarına dalmak olabilir. Bu, çocuğunuza kendilerini yeni insanlara tanıtma, hangi oyunların/aktivitelerin oynanması gerektiği konusunda fikir birliğine varma ve ebeveynleri olmayan diğer yaşıtları ve yetişkinlerin yanında olma deneyimi kazandıracaktır. Oyunu gözlemleyin ve ortaya çıkan çatışmaları, çocuğunuzun empati kurması ve problem çözmesi için öğrenme fırsatları olarak kullanın.

Paylaşılan Aktivitelere Katılın

Aileniz için bir oyun tarihi planlamak istemiyorsanız, bu tamamen sorun değil. Çocuğunuzla kendi ‘oyun randevunuzu’ yaparak evde çocuğunuzla bazı sosyal beceri etkinlikleri uygulayabilirsiniz. Birlikte masa oyunu oynamak veya resim yapmak gibi ortak bir etkinliğe katılmak, ortak dikkat alıştırması yapmanın harika bir yoludur. Çocuğunuzla yaptığınız aktivite ne olursa olsun, ona başkalarının çıkarlarına saygı duymayı, dikkat becerilerini geliştirmeyi ve grup kararları almak için başkalarıyla bir araya gelmeyi öğretebilir.

Çocukların Sosyal Becerilerini Geliştirmelerine Yardımcı Olmak

Çocuklar için sosyal beceriler geliştirmek, deneyimlemeye ve ergenlikten yetişkinliğe kadar büyümeye devam edecekleri uzun ve devam eden bir süreçtir. Sosyal beceriler, başkalarıyla iletişim kurmalarına, arkadaşlıklar kurmalarına ve insanlara saygılı davranmalarına yardımcı olmak için çocukların bilmesi gereken önemli bir şeydir. Ebeveynler bazı sosyal becerileri diğerlerinden daha önemli bulabilir ve ailenizin kendine özgü durumuna bağlı olarak çocuğunuz için farklı hedeflerin olması normaldir. Çocuklarınızla uyguladığınız sosyal beceri etkinlikleri ne olursa olsun, onların kişisel gelişmelerine yardımcı olacak ve çevrelerindeki dünyayla bağlarını güçlendirecektir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!