Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Cep Telefonu Kullanımı Zararlı mı?

Son Yazılar

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı Zararlı mı?

Hamilelikte kadınlar cep telefonu kullanmaya devam eder, fakat kullanımı zararlı mı, bebeğe zarar verir mi? İşte merak edilen soruların cevaplarını yazımızda hemen keşfedin.

Hamilelik sürecinde cep telefonu kullanımı hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı uzmanların raporlarına göre, hamile kadınlar için cep telefonu kullanımının doğum kusurlarına veya fetal gelişimde sorunlara neden olabileceği söylenmektedir. Bu tip bilgilerde doğal olarak hamilelikte cep telefonu kullanımı zararlı mı sorusunu akıllara getiriyor. Bununla birlikte, çoğu hamile kadın bunun ne kadar zararlı olabileceği konusunda bir fikre sahip değil ve burada en büyük tehlike yatmaktadır. Araştırmalar, gebelik sırasında telefonda uzun süre geçirmenin bebeğe zarar verme riskini artırabileceğini göstermiştir. Bu sebeple hamilelikte telefonla internete girerken ya da mesajlaşırken dikkatli olmak gerekmektedir. Yapılması gereken en iyi şey ise mümkün olduğunda cep telefonunu kullanmayarak sağlık açısından zaten hassas olan bu dönemi korumak ve bebeği riske atmamaktır.

Çoğu insan, hamilelik sırasında cep telefonu kullanmanın zararlı etkilerinden ve bunların fetüsü nasıl etkilediğinden habersizdir. Araştırmalar, hamilelik sırasında aşırı cep telefonu kullanımının, hamilelik süresinin kısalması ve erken doğum riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Yale tıp fakültesi tarafından yapılan araştırmaların son sonuçları, hamilelik sırasında cep telefonu radyasyonuna yoğun şekilde maruz kalan kadınların, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde davranış sorunları yaşayan bebekler doğurduğunu ortaya koymuştur. Bu zararlı radyasyonlar ayrıca fetüsün beyin gelişimini etkiler ve hiperaktiviteye neden olur. Bu nedenle, bu radyasyonların doğmamış bebeğiniz üzerindeki etkisini daha fazla araştırmanız ve bu konuda jinekoloğunuza danışmanız gerekir. Cep telefonlarının hamile anneler üzerindeki etkileri nelerdir, hamilelikte cep telefonu kullanımı zararlı mı gibi sorularınıza cevap bulmak için yazımızı okumaya devam edin.

Kablosuz İnternet Hamilelikte Bebeğe Zarar Verir mi?

hamilelikte cep telefonu kullanımı zararlı mı

Günümüz dünyasında, sevdiklerinizle iletişimde kalmak ve her türlü işi halletmek için sadece cep telefonlarını kullanmıyorsunuz. Akıllı televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve diğer tüm kablosuz internet bağlantıları, ne zaman ve nerede olursa olsun hayatımızın her yerine yayılmıştır. Tüm bu elektronik cihazlar, birbirleriyle ve dış dünyayla iletişim kurmak için elektromanyetik radyo dalgaları yayar ve alır. Bu dalgaların en azından küçük bir kısmı vücudun içinde son bulur. Vücudunuz bu dalgalara daha fazla maruz kaldığında, DNA hasarına neden olabilir ve canlı hücrelerin moleküllerinin yapısını değiştirebilir. Sonraki etkilerin uzun süreli olup olmaması dalgaların frekansına ve gücüne bağlıdır.

Kablosuz cihazlar, kendinizi radyo dalgalarına maruz bırakacağınız yegane kaynaklardır. Ve güneşin, röntgen cihazlarının, radyonun, mikrodalganın, granit tezgahın ve uçakların radyo dalgaları yaydığını, ancak farklı seviyelerde olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle, onlardan uzak durmanız tavsiye edilir. Ve bu nedenle doktorunuz hamilelik sırasında gereksiz dalgalara maruz kalmamanızı tavsiye edebilir.

Araştırmalara Göre Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı Zararlı mı?

hamilelikte cep telefonu kullanımı zararlı mı

Cep telefonundan gelen dalgaların enerjisi, X-ışınları ile granit tezgah arasında bir yerde bulunduğundan, araştırmacılar, dalgaların fetüsleri etkileyip etkilemeyeceği konusunda şüphe uyandırıyor. Büyüyen bir bebekte hücreler hızla çoğalır ve dış etkenlere karşı savunmasızdır. Ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalar, cep telefonu kullanımıyla ilgili endişelere neden olan herhangi bir şey bulamadı.

Birinci Çalışma:

Yale’de Dr. Hugh S. Taylor liderliğindeki bir bilim insanı ekibi, telefonları aktif tutarak hamile fareleri cep telefonlarına maruz bıraktı. İki hafta boyunca aktif telefon görüşmelerinde sessize alınmış telefonları kafesin yukarısına yerleştirdiler. Aynı koşullara sahip, ancak devre dışı bırakılmış bir telefona sahip başka bir kontrol grubu daha vardı.

Bebek fareler daha sonra davranışları ve hafıza kapasiteleri açısından test edildi. Cep telefonu sinyallerine maruz kalan annelerden doğan farelerde, insanlarda DEHB’nin özelliği olan davranış sorunları olduğu bulundu. Ancak, fareler üzerinde yapılan araştırmalar insanlarda da her zaman doğru olmayabilir. Bu durumda da gebelikte 7 gün içinde 24 saatin tamamını cep telefonu üzerinden geçiremeyebileceğinden yüksek bir ihtimal vardır.

İkinci Çalışma:

İşte Danimarka’daki bilim adamları tarafından yapılan başka bir çalışma. Çocuklarda doğum öncesi ve doğum sonrası cep telefonlarına maruz kalma ve davranış problemlerini incelediler. Yedi yaşındaki çocukların annelerine, çocuklarının sağlığı ve davranışları ve geçmişte telefona maruz kalma öyküsü ile ilgili bir anket verildi. Anketten sonra, doğum öncesi ve doğum sonrası cep telefonlarına maruz kalmanın, çocuklarda hiperaktivite ve diğer davranış sorunları ile az ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi, “bu çalışma, hamilelerin mobil cihazlara maruz kalması ile davranış sorunları arasında uygun bir ilişki olduğunu kanıtlayamaz” diye yazdı.

Bu nedenle, bu tür araştırma çalışmalarının hamilelik sırasında cep telefonu kullanımı ile çocuklarda gelişimsel bozukluklar arasında kesin bir bağlantı olduğunu kanıtlayamayacağını not etmek önemlidir.

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımının Etkileri Nelerdir?

Cep telefonlarının kullanımı, telefon görüşmelerinden daha fazlası için kullanıldığından son on yılda artmıştır. Günümüzde telefonlar mini bilgisayarlar, müzik sistemleri ve oyun sistemleridir. Böylece, taşınabilir cihazların genel kullanımı ve radyasyon yayılımını artmıştır.

 • Araştırmacılar, düşük seviyeli radyasyonun DNA ve hücreler üzerindeki etkilerini henüz tam olarak anlayamamıştır.
 • Ancak bir çocukta radyasyon ile fizyolojik ve/veya nörolojik bozukluklar arasında bir ilişki olduğu düşünülmektedir.
 • Bu, neden-sonuç ilişkisinin tanımı olmayabilir; fakat üzerinde araştırmaların devam etmesi gereken bir alan..
 • WHO (Dünya Sağlık Örgütü), kablosuz cihazların (cep telefonları gibi) yaydığı bu tür radyo frekansı elektromanyetik radyasyonu muhtemelen kanserojen olarak tanımlamaktadır. Ayrıca araştırmalar, manyetik alana maruz kalmayla ilişkili düşük yapma riskinin arttığını göstermiştir.

Sonuç Nedir?

hamilelikte cep telefonu kullanımı zararlı mı

Yukarıdaki türden araştırmalar henüz hamilelikte cep telefonu kullanımı zararlı mı sorusuna net cevaplar verememiştir ve hamile kadınlara cep telefonu kullanımı azaltma konusunda tavsiyeler vermek için yeterli bilimsel kanıt yoktur. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ayrıca “Hamile kadınların cep telefonunu kullanma konusunda herhangi bir sağlık endişesi dile getirmediklerini” belirtmektedir.

Endişeleri azaltmak için ekstra önlemler almanız gerekiyor. İşte sizi ve bebeğinizi güvende tutacak birkaç ipucu:

 • Cep telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda, cihazı birkaç metre uzakta tutun.
 • Hoparlör modunda veya kulaklıkla eller serbest olarak kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Konuşmak yerine mesajlaşmayı tercih edin ve metni gönderirken gönder düğmesine basmadan önce telefonu mümkün olduğunca uzakta tutun.
 • Aramanın acil olması durumunda mümkün olduğunca kısa tutun.
 • Mümkünse kablolu telefon kullanın.
 • Yüksek kapsama alanına sahip alanlarda arama yapın ve telefonların bağlanmak için daha fazla çaba sarf ettikleri için daha fazla radyasyon yaydığı, düşük sinyalli alanlardan kaçının.
 • Yaşamın her aşamasında, özellikle de yaşadığınız her şeyin bebeğinizin sağlığını doğrudan etkilediği hamilelik döneminde, elektronik cihaz kullanma sürenizi azaltmanız önerilir.
 • Karnınıza yakın olabileceğinden cep telefonunu cebinizde taşımayın
 • Uyurken cep telefonunu yastığınızın altında tutmayın
 • Geceleri reflü veya sırt ağrısı sizi uyanık tutuyorsa zaman öldürmek için telefon kullanmaktan kaçının, bunun yerine kitap okumayı veya meditasyon yapmayı düşünün.

Sık Sorulan Sorular

Hamile kadınlar, cep telefonlarını ne kadar uzaklıkta tutmalıdır?

Cep telefonunu vücuttan 30 cm ila 40 cm uzakta kullanmanın (yazılı mesajlaşma, internete girme veya “eller serbest” bir cihaz kullanma), radyo frekansı alanlarına ahizeyi başa dayamaya göre çok daha az maruz kaldığı kabul edilir. Bu nedenle gebelerin izlemesi gereken güvenli bir mesafe olabilir.

Hamile kadınlar için ne kadar radyasyon sağlığa zarar vermez?

Bir çalışma, 2.5mG’den fazla radyasyona maruz kalan kadınlarda olumsuz gebelik sonuçları olduğunu ortaya koydu. Bunun altındaki bir maruziyet güvenli kabul edilebilir.

Hamile kadınların kablosuz şarj cihazı kullanması güvenli midir?

Hamile kadınlar için kablosuz şarj cihazlarının güvenliğini değerlendiren güncel bir bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, kablosuz şarj cihazlarının neden olduğu elektromanyetik alan maruziyeti düşük kabul edilir.

Hamile kadınların Bluetooth kulaklık kullanması güvenli midir?

Ahizesiz kullanım cihazlarının, telefonu vücuda yakın tutmaktan daha az maruz kaldığı düşünülmektedir. Eller serbest cihazlar olan Bluetooth kulaklıklar aynı kategoriye girebilir. Ancak güvenliklerine dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Akıllı telefonlar hayatın ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Günümüzde insanlar akıllı telefonları olmadan yaşayamazlar ve saatlerce telefonda vakit geçirebilirler. Bununla birlikte, akıllı telefonların aşırı kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Hamilelikte cep telefonu kullanmak da bebekte fizyolojik ve nörolojik rahatsızlık riskini artırabilir. Bu nedenle, istenmeyen stresi önlemek ve sizin ve doğmamış bebeğinizin sağlığını iyileştirmek için telefon kullanımınızı azaltmanız önerilir. Bunun yerine, kendinizi bir şeyler okuyarak veya bahçecilik, yoga veya yazı yazmak gibi faaliyetlerle meşgul edebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!