Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiİkinci El Bilgisayar Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

Son Yazılar

İkinci El Bilgisayar Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

Kullanılmış bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız, bu yazımızda ikinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler neler paylaşıyoruz.

Kullanılmış ikinci el bir bilgisayar satın almak size para tasarrufu yaptırabilir, ancak dikkatli olmazsanız, çünkü kandırılabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle ikinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir paylaşıyoruz.

Bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunda, yeni bir bilgisayar almak her zaman daha iyidir. Bununla birlikte, bunun mümkün olmadığı durumlar olabilir ve bunun yerine ikinci el kullanışmış bir tane ile yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Ne yazık ki, ikinci el bir bilgisayar satın almak asla basit bir süreç değildir. Sonuçta, sizi kandırmaya çalışan bir satıcı tarafından dolandırılmadığınızdan emin olmalısınız.

Bu nedenle, ikinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bilmeniz gerekir, kontrol etmeniz gereken bazı şeyler var. Bu şekilde, aldığınız bilgisayarın parasını ödediğiniz bilgisayar olduğundan emin olabilirsiniz.

1. Hasarı Olup Olmadığını Kontrol Edin

İster araba ister bilgisayar alıyor olun, içini ve dışını kontrol etmeniz akıllıca olacaktır. Bunu yaparak, ilk sahibinin ona nasıl davrandığını göreceksiniz – ona iyi baktılar mı? Yoksa dünyayı umursamadan etrafa mı attılar?

Bilgisayarın durumu, iyi bir satın alma olup olmadığının ilk göstergesidir. Sonuçta, bilgisayarların hassas elektronikleri vardır. Zor durumlardan geçmiş bir şeyi satın almak istemezsiniz. Aramanız gereken belirtilerinden bazıları ezik ve derin çiziklerdir.

Ayrıca su hasarına da dikkat etmelisiniz. Rengi bozulmuş bir kasa veya pas gibi şeyler, sıvıya maruz kaldığının işaretleri olacaktır. Fiziksel hasar otomatik olarak bir tehlike işareti olmasa da, özellikle cihaz doğru bir şekilde onarıldıysa bile, size pazarlık konusunda biraz esneklik sağlar.

2. Eksik Dahili Parçaları Arayın

Satın almakla ilgilendiğiniz bir bilgisayarı incelerken, beklenen tüm bileşenleri hala içerip içermediğini sormalısınız. İyi bir satıcı, çıkardığı veya eklediği parçalar konusunda her zaman açık sözlü olacaktır. Bu, özellikle önceden oluşturulmuş bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız ve satıcı, özelliklerini sorduğunuzda sizi yalnızca orijinal ürünün web sitesine yönlendirdiyse geçerlidir.

Satın alma incelemenizin bir parçası olarak, PC’nin beklediğiniz tüm parçaları hala içerip içermediğini görmelisiniz. Ayrıca, hasar belirtileri için her bir bileşene ayrı ayrı bakmalısınız. Bilgisayarın performansını etkileyebilecek paslanmış veya gevşek bağlantılar olup olmadığına bakın.

Eksik vidalar gibi en küçük parçalar bile iyice incelenmelidir. Sonuçta, eksik bir vida, bilgisayarın daha önce uygun olmayan şekilde servis aldığı anlamına gelebilir. Ayrıca, taşıma sırasında vidanın sabitlediği parçanın gevşeyip kullanılmış PC’nize zarar verebileceği anlamına gelebilir.

3. Aksesuarları Say ve Kontrol Et

Bilgisayar kasasına baktıktan sonra, içermesi gereken aksesuarlara da bakmayı unutmayın. Kullanılmış bir dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız, onunla birlikte gelen şarj cihazını inceleyin. Orijinal şarj cihazı mı yoksa muadili mi? Hala iyi durumda mı? Hala bilgisayarı şarj ediyor mu?

Bir masaüstü bilgisayar satın alıyorsanız, monitörle birlikte mi geliyor? Monitör hala düzgün çalışıyor mu? Doğru renk üretiyor mu? Satın aldığınız ürünle birlikte gelen tüm parçaları iyice kontrol ettiğinizden emin olun, böylece bozuk çevre birimleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız ve bunları değiştirmek için fazladan para harcamazsınız.

Ayrıca temiz olduklarından ve toz ve kir içermediğinden emin olmak isteyebilirsiniz. Tozu, kiri, saç tellerini ve diğer şeyleri tuşların altında tutma ve tutma eğiliminde olduklarından, bu özellikle klavyeler için geçerlidir. Sonuçta, başka birinin yerleşik pisliğine dokunmak istemezsiniz.

4. Sahte Parçalara Dikkat

Alt yazıyı açarak, bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bir bilgisayarın harici parçası her şeyin doğru olduğunu gösterse de, yine de sahte parçaların farkında olmanız gerekir. Satıcı bilerek veya bilmeyerek size böyle bir bilgisayar satıyor olabilir.

Yukarıda gösterilen örnekte, orijinal alıcı bir AMD Ryzen 3 3600 işlemciden bahsediliyor. Aldıkları işlemci bu şekilde belirtiliyor, fakat aslında on yıllık bir AMD Athlon XP işlemci olduğu ortaya çıkıyor.

Diğer bir örnek, NVIDIA GeForce GTX 1050 olarak belirtilen ancak aslında yalnızca bir NVIDIA GeForce GTX 550 Ti olan bir görüntü kartını nasıl anlayacağınız paylaşılıyor. Bu gibi durumlara karşı her zaman tetikte olmalısınız.

Bunun size olmasını önlemek için, bilgisayarı başlatırken özelliklerine bakmalısınız. Sistemin orijinal parçalar içerip içermediğini test etmenin başka bir yolu da bir kıyaslama testi yapmaktır.

5. Bir Karşılaştırma (Benchmarking) Testi Gerçekleştirin

Benchmark testleri, bilgisayarı maksimum bilgi işlem gücüne zorlar ve nasıl performans gösterdiğini bildirir. Bunu yaptığınızda, test uygulamasının gördüğü gibi bilgisayarınızın tam özelliklerini görebilirsiniz. Ayrıca, test sonuçlarını aldıktan sonra bunları benzer özelliklere sahip bilgisayarlarla karşılaştırabilirsiniz.

Aldığınız sayılar benzer cihazların ortalamalarından çok farklıysa, baktığınız bilgisayarda bir sorun olabilir. Bilgisayarın yaşı nedeniyle performansta bir miktar düşüş bekleyebilirsiniz, ancak %10’dan fazla düşükse, bunun yerine farklı bir bilgisayar almayı düşünmelisiniz.

Sonuçta, performans sonuçlarında önemli bir düşüş, bilgisayarın görünmeyen bazı sorunları olduğu anlamına gelebilir. Ve bunlara yönelik çözümler değişebilir – termal macunu yeni bir RAM çubuğu satın almak gibi biraz daha pahalı bir şeyle değiştirmek kadar kolay ve ucuz olabilir.

Benchmark testi nasıl yapılır?

Orijinal Faturasını İsteyin

Ayrıca satıcıdan bilgisayarın orijinal faturasını isteyerek de kendinizi koruyabilirsiniz. Bu her zaman mümkün olmasa da, faturanın bir kopyasına sahip olmak, çalıntı bir cihaz satın almadığınız konusunda size güven verebilir. Ayrıca, özellikle kullanılmış bir Apple ürünü satın alıyorsanız, gelecekte makinenizin bakımını yaptırmanız gerekebilir.

İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanılmış bilgisayarlar, bütçenizi zorlamadan ihtiyacınız olan bilgi işlem gücünü sağlamanıza yardımcı olabilir. Bu, özellikle yalnızca temel ofis veya okul çalışmaları için bir şeye ihtiyacınız varsa geçerlidir. Ancak, satın aldığınız cihazın neler yaşadığından %100 emin olmadığınız için bu aynı zamanda bir risktir.

Bu nedenle, paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmak için sunulan bilgisayarı iyice kontrol etmeyi unutmayın. Bu şekilde, en çok ihtiyacınız olduğu bir anda metal hurdaya sahip olmazsınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!