Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaHayvanseverKedileri Kışın Nasıl Sıcak Tutarsınız?

Son Yazılar

Kedileri Kışın Nasıl Sıcak Tutarsınız?

Kediler soğuktan etkilenir mi, soğuk havalarda üşür mü gibi endişeleriniz var mı? Yazımızda kediler soğuktan nasıl korunur açıklıyoruz.

Kış aylarında, kediler çoğunlukla sıcak olduğunu hissettikleri yerlere sokulurlar. Radyatörlerin, ısıtıcıların veya battaniyelerin yanında kıvrılmayı severler. Ancak sıcaklık iyice düştüğünde, kediler – özellikle dışarıda dolaşanlar – hipotermi ve donma gibi tehlikeler riski altındadır. Veteriner hekimlere ve kedi uzmanlarına kediler soğuktan nasıl korunur diye sorduk. İşte soğuk havalarda kedinizi sıcak tutma ipuçları.

Kediler soğukta üşür mü?

Tıpkı insanlar gibi kediler de soğuk iyice arttığında, özellikle dışarıda vakit geçirdiklerinde üşüyebilirler. Veterineri Sharpe, kedilerin düşük sıcaklıklarla oldukça iyi başa çıktığını söylüyor.

Kediler soğuktan nasıl korunur sorusuna Sharpe, “Çoğu kedi, özellikle içinde bulundukları çevrelerine alışmak için zamanları varsa, soğuk ve daha düşük sıcaklıklarla oldukça iyi başa çıkar” diyor. “Soğuk aylarda daha kalın ve daha uzun kürke sahip olurlar. Metabolizmalarını ve vücut ısılarını korumak için aktif olma konusunda da oldukça iyiler.” diyor.

kediler soğuktan nasıl korunur

Kedilerin genellikle bir evin içindeki düşük sıcaklıklara insanlardan daha fazla uyum sağladığını sözlerine ekledi. “Battaniyeleri olduğu sürece kendilerini sıcak tutmayı bilecekler” diyor.

Sharpe, evinizin ortalama sıcaklığı hakkında yorum yapmasa da, Amerikan Veteriner Hekimler Birliği, kediler ve köpekler için odaların 10 Santigrat derece üzerinde ve 26.6 Santigrat derece altında tutulmasını öneriyor.

Sharpe, bir kedinin alışık olmadığı bir ortama aniden maruz kalması endişe verici olabilir, diyor. Örneğin, çok sıcak bir ortama alışmış bir kedi aniden çok soğuk bir ortama maruz kalırsa iyi baş edemeyebilir. Aynı şey tersi için de geçerlidir.

Sharpe, “Muhtemelen en büyük sorun sıcaklıktaki ani değişikliktir” diyor.

Evcil hayvan sahipleri ayrıca, kedileri uzun süre aşırı soğuk dış ortam sıcaklıklarına ne kadar maruz bıraktıklarının farkında olmalıdır, bu durum hipotermi ve donmalara neden olabilir.

Sfenks ve Lykoi kedileri dahil olmak üzere yaşlı kediler, kedi yavruları, altta yatan hastalıkları olan kediler ve tüysüz kedi ırkları, daha düşük sıcaklıklara ve sıcaklık değişimlerine karşı daha duyarlı olma eğilimindedir.

Kediler Soğuktan Nasıl Korunur: İpuçları ve Öneriler

Kediler bir dizi sıcaklığa tahammül edebilir, ancak kabul edelim – çoğu kedi sıcak ve rahat olmayı sever. Peki neden? Bir kedi davranışı uzmanı olan Jane Ehrlich, bunun muhtemelen evcil kedilerin dünyanın sıcak ve kurak bölgelerinde yaşayan yaban kedisi türlerinden geldiği gerçeğiyle ilgili olduğunu söylüyor.

Ehrlich, “Kediler, tüylü türlere rağmen, sonuçta çöl hayvanlarıydı” diyor.

Sharpe, kedilerin bir dizi sıcaklığa tahammül edebilmelerine rağmen, “daha sıcak bölgelerde olma seçeneğini tercih ettiklerini” söylüyor.

Evdeki Kedileri Kışın Nasıl Sıcak Tutarsınız?

Kedinize bol alan yaratın. Sharpe, kedinizin hareket edebilmesi ve vücut ısısını kendi kendine düzenleyebilmesi için yeterli miktarda alana sahip olmasını öneriyor. Kediler genellikle metabolizmalarını ve vücut ısılarını korumanın bir yolu olarak aktif kalırlar ve oynamak ve dolaşmak için alana ihtiyaçları vardır.

Battaniyeleri çıkarın. Sharpe, evinizi kedinizin kendisini sıcak tutması için yatak ve battaniyelerle donatmanızı tavsiye ediyor. Soğuk aylarda ekstra sıcaklık sağlayabilen ısıtmalı bir kedi yatağını da deneyebilirsiniz, elbette bütçeniz uygunsa.

Dışarı çıkarken ekstra önlemler alın. Evde yaşayan bir kediyi soğukta dışarı çıkarırken – örneğin veterinere giderken – Dr. Sharpe, taşıma sırasında taşıyıcısına fazladan bir veya iki küçük battaniye ekleyerek kedinizi sıcak tutmaya yardımcı olabileceğinizi söylüyor. Ekstra sıcaklık ve rahatlık sağlayan kedi taşıyıcılarını da alabilirsiniz.

Kedinizi Dışarıda Soğuktan Nasıl Korursunuz?

Kışın bir kediyi sıcak tutmanın en etkili yolu onu içeride tutmaktır. Ancak bazı kediler için bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır, özellikle de bir kedi vahşiyse. Peki açık havadaki kediler soğuktan nasıl korunur?

Kapalı alanlara erişimini kolaylaştırın. Kediniz kendi kendine dışarı çıkabiliyorsa, onun istediği zaman kapalı alana geri dönebileceği ya da dışarıda takılabileceği kapalı alanlar yaratın. Bu plastik bir leğenden yapılmış kulübe ya da karton kutulardan yapılmış küçük bir sığınak olabilir.

Isıtılmış battaniyeler ve yataklar kullanın. Sharpe, ısıtmalı battaniyeler ve yatakların dışarıdaki kediler için çok faydalı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, güvenlik nedeniyle kedi ile ısıtma elemanı arasında bir battaniye olduğundan emin olmanın yanı sıra elektrik çarpması riski oluşturabilecek aşınma belirtileri için kabloları düzenli olarak kontrol etmenin önemini vurguluyor.

Kedi barınakları yapın. Dışarıda başıboş yaşayan kedileri soğuktan korumak için çalışan Alley Cat Allies, plastik varillerden kışlık kedi barınakları yapmayı öneriyor.

Kediler İçin Soğuk Havanın Tehlikeleri

Kediler bir sıcaklık aralığını tolere edebilirken, soğuk havanın tehlikeli hale gelebileceği durumlar vardır. Bir kedi çok uzun süre soğuk havaya maruz kalırsa ve sığınacak sıcak, kuru bir yeri yoksa hipotermi veya donma yaşayabilir.

Kedilerde hipotermi, alışılmadık derecede düşük vücut sıcaklıkları ile karakterize edilen bir durumdur. Sharpe, hipotermiden muzdarip kedilerin “çok hasta gibi davranacağını” söylüyor.

“Çok sessiz olabilirler, uyuşuk olabilirler, çok duyarlı olmayabilirler” diyor. “Vücut sıcaklıkları düşerken titremeye başlarlar… sıcaklıkları iyice düşünce de titrememeye başlayabilirler” diyor.

Kedinizin hipotermi olduğunu düşünüyorsanız, onu bir havlu veya battaniyeye sarmalısınız. Ancak, yeniden ısıtmanın kademeli olarak yapılması gerektiğinden onları doğrudan bir ısıtma elemanının üzerine yerleştirmeyin. Bunun yerine, mümkün olan en kısa sürede veteriner görüşü alın.

Kediler için bir başka soğuk hava riski, aşırı soğuğun kedinizin vücut dokularına zarar verdiği bir durum olan donmadır. Sharpe’a göre, kedilerde donma nadirdir, ancak aşırı soğuğa maruz kaldıklarında veya zayıf kan dolaşımına sahip olduklarında meydana gelebilir.

“Pençe aralarında, altındaki yumuşak dokuda ve kulak uçlarında bu görülebilir” diyor. “Donma oluşumunun ne kadar süreceğini söylemek zor çünkü soğuğun şiddetine ve doğrudan maruz kalmaya bağlı olacaktır.”

Ancak, kedileri battaniye ve yataklarla dolu kapalı bir ortamda tutarak bu hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Ya da en azından, dışarıdaki kedilere ısınmaları için bir sığınak sağlayabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanseverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!