3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 28, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Kedinizi Dışarı Çıkarmalı mısınız? (Evde kedi besleyenler için)

Evcil kediler dışarıda yaşayabilir mi? Kedimi dışarı çıkarmalı mıyım, hastalık bulaşır mı, kaçar mı sorularını soranlara önerilerimiz.

Bir kedinin dışarıyı keşfetme isteği, uzak atalarına kadar uzanabilir. Pencerenin ötesindeki dünyayı arzulayan bir kediniz varsa, evdeki bir kedinin dışarı çıkmasına izin verilip verilmeyeceğini merak etmeniz doğaldır. Bu yazımızda kedimi dışarı çıkarmalı mıyım, çıkardım titriyor, korktu, çıkarsam kaçar mı, saldım geri gelir mi diyenler için tüm risk faktörleri üzerine fikirlerimizi ve önerilerimizi paylaşacağız.

Açık Havanın Tehlikeleri

Bir kedi aşırı özgüvenli ve bölgeci olduğunda, diğer hayvanlarla (özellikle diğer kedilerle) ilişki kurma olasılıkları daha yüksektir ve özellikle kısırlaştırılmamışlarsa bunu yapma olasılıkları daha yüksektir. Bu, önemli yaralanmalara, ısırıklara, enfeksiyonlara ve hastalık bulaşmasına neden olabilecek çatışmalara yol açabilir. Alternatif olarak, kısırlaştırılmamış bir dişi kedi, bir erkek kediyle karşılaştıktan sonra hamile kalabilir. Diğer senaryolar aşağıdakileri içerebilir:

Vahşi Hayvanlardan Gelen Saldırılar

Sokaklarda gördüğünüz her canlı aslında birer vahşi hayvandır. Sokakta hayatta kalma mücadelesi verdikleri için, evcil hayvanlardan daha kavgacı olabilirler ve genellikle ilk öncelikleri kendi güvenliklerini sağlamaktır. Evcil hayvanların açık havada bilgi eksiklikleri ve bölgelerini koruma konusundaki ısrarları nedeniyle kolay avdırlar.

Tırmalamalardan ve ısırıklardan kaynaklanan bakteriler, yaranın ne kadar büyük veya küçük olduğuna bakılmaksızın hastalıklara neden olabilir. Farkedilmemiş bir lezyon gelişmeye başlarsa, bir kedi kritik derecede hasta olabilir. Bu nedenle, vahşi bir hayvanla karşılaştığınızda, veterinerinizin antibiyotik yazması muhtemeldir. Belirli bir bölgede uyuşukluk, ağrı, şişme ve aşırı yalama, büyüyen bir enfeksiyonun belirtileridir.

Daha büyük hayvanlar kedinize açıkça hükmedebilir, ancak evcil kedi kavgası sırasında oluşan yaralar da kedi hastalıkları bulaştırma riskini taşır. Isırık yaraları, Feline Immunodeficiency Virus (FIV) ve Feline Lösemi Virüsü (FeLV) gibi enfeksiyonların yayılması için yaygın bir yoldur.

Kedimi dışarı çıkarmalı mıyım, çıkardım titriyor, korktu, çıkarsam kaçar mı, saldım geri gelir mi diyenler için tüm risk faktörleri üzerine fikirlerimiz ve önerilerimiz için yazımızı okumaya devam edin.

Bir Kedi Kısırlaştırılmazsa Çiftleşme Gerçekleşebilir

Kedilerin serbestçe dolaşmasına izin vermek, aşırı hayvan nüfusuna ve planlanmamış gebeliklere katkıda bulunur. Dişi bir kediniz varsa, eve hamile olarak dönmesi ve yeni bir yavru kedi beklemesi nadir görülen bir olay değildir.

Sağlıklı bir dişi kedi, her yıl bir düzine yavru kedi doğurabilir ve bu, ne kadar yaşadığına bağlı olarak, ömrü boyunca 180 kadar yavru kedi doğurabileceği anlamına gelir. Bu yavru kediler gelişip çoğalırsa, zamanla artan evcil hayvan aşırı nüfus sorununa katkıda bulunan binlerce yavru kedi ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, tüm bu yavru kediler için iyi bir yuva bulmak ve bu yavruların büyüyüp çiftleşmesini engellemek pek olası değildir.

Dış Mekan Hastalıkları ve Parazitler

Feline Lösemi Virüsü (FeLV) ve Feline İmmün Yetmezlik Virüsü (FIV), dışarıda gizlenen tek sorun değil. Parazitlerin yanı sıra başka hastalıklar da vardır, kediniz dışarıda serbestçe dolaşmasına izin verilirse bazılarına maruz kalabilir.

Kuduz

Sokakta yaşayan hayvanlar tarafından yayılan kuduz, sadece kediniz için değil, dışarıdayken sizin için de sürekli bir tehdittir. Dışarıdayken kedinizin her hareketini yakından gözlemlemedikçe, ne tür canlılarla karşılaşabileceklerini veya onlara nasıl tepki vereceklerini asla bilemezsiniz. Kedinizi dışarıda serbest bırakacaksanız, aşılarının güncel olduğundan emin olun. Diğer canlılarla karşılaşırlarsa, bu onları açık havada yaban hayatı tarafından taşınan hastalıklara karşı korumaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin, her yıl kuduz kedilerle 300 insan teması vakasının meydana geldiğini tahmin ettiğini unutmayın. Kedilerin kendi başlarının çaresine baktıkları ve kuduz gibi tehlikeli hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli risklere maruz kaldıkları biliniyor ve bu olayların sayısının artması bekleniyor.

Pireler ve Keneler

Keneler ve pireler küçük olabilir, ancak kediniz (ve kendiniz) için ciddi sorunlara neden olabilirler. Lyme hastalığı, kas-iskelet sistemini, nörolojik sistemi, lenf sistemini, gözleri, kalbi ve hatta karaciğeri etkileyebilen kene kaynaklı bir hastalıktır.

Pireler de hastalıkları bulaştırabilir. Pireler ise ekstra kaşıntı faktörüne sahiptir ve kedinizi oldukça mutsuz eder. Pireler ayrıca kansızlığa, tenya enfeksiyonuna, alerjik tepkilere ve enfeksiyona neden olabilir. Kedinize pire bulaşırsa, özel tedavi veya antibiyotik için veterinere götürülmelidir. Ayrıca önleyici pire ve kene topikalleri ve oral ilaçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kurtçuklar ve Diğer Parazitler

Bu hastalıklara ek olarak, çok gezen kedilerin dışkıları insanlara, onların hayvan dostlarına ve çiftlik hayvanlarına zararlı parazitler içerebilir. Bu parazitler, çocukların kum havuzlarında, dere ve akarsuların yakınında, bahçelerde ve parklarda ve başka yerlerde bulunabilir. Toksoplazmoz, giardia, koksidia, kancalı kurtlar ve yuvarlak kurtlar, dolaşmasına izin verilen kedilerin dışkısında bulunan yaygın hastalıklar ve parazitlerdir.

Her Yıl Birçok Kediye Araba Çarpıyor

Kazalar oluyor ve her yıl yaklaşık 5,4 milyon kediye araba çarpıyor. Kör alanlar, düşük ışık veya kedinizin kürkünün rengi nedeniyle sürücüler kedinizi göremeyebilir. Evcil hayvanınıza araba çarparsa, normal davranıyor gibi görünse bile onu hemen veterinere götürmelisiniz. Çıplak gözle göremediğiniz iç yaralanmalar olabilir.

Kedimi dışarı çıkarmalı mıyım, çıkarsam kaçar mı, saldım geri gelir mi diyenler için tüm risk faktörleri üzerine fikirlerimiz ve önerilerimiz için yazımızı okumaya devam edin.

Kaçma Riski

Evcil hayvanlarınızın dışarı çıkmasına izin verdiğinizde evden kaçma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Birçok evcil hayvan sahibi, yokluğunun duygusal olarak ne kadar yorucu olabileceğini ve çocuklara açıklamanın ne kadar zor olduğunu gözden kaçırır. Kediler dışarı çıktıklarında çok fazla yeri keşfetmek isteyebilirler ve hatta evden kilometrelerce uzakta dolaşabilirler.

Sokak kedilerinin çoğu içgüdüsel olarak nereye gittiklerini bilse de, her zaman çok ileri gitme ve kaybolma ihtimalleri vardır. VetStreet’e göre, kaybolan kedilerin yüzde 75’i güvenli bir şekilde sahiplerine teslim edilirken, yüzde 15’i tamamen kayıplara karışıyor. Bu rakam önemsiz görünse de, ülke genelindeki ailelerin yaklaşık yüzde 15’i evcil hayvanlarının kaybıyla üzüldü. Kayıp bir evcil hayvan, sevilen bir evcil hayvanın ölmesiyle aynı yürek parçalayıcı etkiye sahiptir ve suçluluk duygusu da eklenir. Kedileri dışarı çıkarmayarak ve evinizin içinde yakın bakım altında tutarak bu tür kayıpları önleyebilirsiniz.

Kedimi dışarı çıkarmalı mıyım: Hayır

Yukarıda tartışılan tüm sorunları önlemek istiyorsanız, kedinizi evde tutmanız tercih edilir. Kediler dışarı çıkmak istiyor gibi görünse de, en iyisi onlara rahat ve tatmin edici olacak iç mekanlarda uyarıcı bir ortam sağlamaktır. Kediler sıkılabilir, ancak can sıkıntısını hafifletmenin en basit ve en sağlıklı yolu oyun oynamak, kucaklaşmak ve konuşmaktır, böylece dışarıyı tehlikeler olmadan izleyebilirler.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.