Cuma, Aralık 1, 2023
Ana SayfaSoru - CevapPR Ne Demek? Pr Çalışması Nedir? İşte Açılımı Ve Türkçesi

Son Yazılar

PR Ne Demek? Pr Çalışması Nedir? İşte Açılımı Ve Türkçesi

PR kısaltmasını karşımıza çıkabiliyor, peki ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bununla birlikte PR çalışması ya da pr yapmak kelime öbekleri de var, işte ne demek olduğunu bu yazımda detaylı olarak açıklayacağım.

PR kısaltması, dilimize İngilizceden girmiş, kalıplaşmış kelimelerden biridir. ‘Public Relations’ kelimelerinin baş harfleri kullanılarak kısaltılan ve tüm dünyada da PR denilince anlaşılabilen bir kelime öbeğidir, peki ne demek, nedir, işte bu makalemde sizlerle paylaşıyorum.

pr çalışması ne demek

PR’IN TÜRKÇESİ ve AÇILIMI NEDİR?

PR kısaltmasının açılımı ‘public relations’ demektir. Bu kelimeler, Türkçede karşımıza ‘HALKLA İLİŞKİLER’ olarak çıkmaktadır.

PR NE DEMEK?

Bir marka, proje, iş vb için halkın genel algısını başarılı bir şekilde iletişim kaynakları ile yönetilerek, pozitif yönde değiştirmek veya yenilemektir. Bir markayı bir kuruluşu halkın ve kamuoyunun önünde iletişim kaynaklarını kullanarak en iyi şekilde korunmasıdır.

PR KISALTMASI NE DEMEK?

  1. Public Relations ➡ Halkla İlişkiler
  2. Adobe Premiere ➡ Video düzenleme programı
  3. PR ➡ Praseodim elementinin kimyasal simgesi.

HALKA İLİŞKİLER UZMANI

Bir halkla ilişkiler uzmanı bir kuruluş, şirket, hükümet veya bireyle birlikte çalışarak müşterinin itibarını, fikrini, ürününü, konumunu veya başarısını olumlu bir şekilde yansıtan bir hikaye geliştirir. Yani diğer anlamda bu işte çalışan profesyoneller, hikaye anlatıcıları olarak düşünebilirsiniz. Öykülerini ücretli yöntemlerle anlatan reklamverenlerin aksine, PR uzmanları öykülerini ücretsiz olarak alternatif medya aracılığıyla anlatırlar.

Günümüzde genel olarak halkla ilişkiler olarak adlandırılan yöntem, 20. yüzyılın başlarında uygulanmaya başlandığı görülebiliyor. Bu kısacık tarihinde, halkla ilişkiler birçok farklı şekilde tanımlandı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!