Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaReddit'e Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz: Yeni Kullanıcılar için 9 İpucu

Son Yazılar

Reddit’e Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz: Yeni Kullanıcılar için 9 İpucu

Reddit'te yeni misiniz? İşte platformdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair en iyi ipuçlarımız. Reddit nedir, nasıl kullanılır?

Reddit, yeni kullanıcılar için göz korkutucu bir yer olabilir. Bu kadar çok içerik ve bu kadar çok kullanıcıyla, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Bu yazıda, Reddit’ten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak yeni kullanıcılar için dokuz ipucu vereceğiz. Bu ipuçlarını takip ederek, Reddit nedir, Reddit nasıl kullanılır, detaylı şekilde öğreneceksiniz.

Reddit Nedir

Reddit temelde kayıtlı kullanıcıların haberlerden popüler kültüre, teknolojiye, çizgi romanlara, filmlere, edebiyata, dünyanın en tuhaf şeylerine, hayal edebileceğiniz hemen hemen her şey hakkında konuşabilecekleri büyük bir forum grubudur.

Subreddit nedir?

Bu özel forumlara “Subreddit – alt dizinler” denir ve bunlara r/”konu” denir (örnek: r/gadgets). 130.000’den fazla aktif alt dizin var. Bir kabul süreci gerektiren özel alt dizinler dışında hepsini ücretsiz olarak okuyabilir ve bunlara katılabilirsiniz. Ayrıca alt dizinlere abone olabilirsiniz, böylece en popüler gönderileri kişiselleştirilmiş Reddit ön sayfanızda görebilirsiniz.

Reddit’i kaç kişi kullanıyor?

En son rakam – Ekim 2021’den itibaren – her ay 430 milyon aktif tekil kullanıcı, bu da onu Wikipedia’ya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok ziyaret edilen 7. ve dünyada 19. sırada yapıyor. Bu arada, Reddit kullanıcıları kendilerine “redditor” diyorlar.

En popüler alt dizinler nelerdir?

En son abone rakamlarına göre, 1 Numaralı varsayılan r/announcements hariç en popüler beş alt dizin 37,7 milyon aboneyle r/funny, r/AskReddit (33,8 milyon), r/gaming (30.8 milyon), r/aww (29,5 milyon) ve r/music (28,2 milyon).

Ancak 138.000’den fazla aktif alt dizinle liste burada bitmiyor. Günlük hayatın hemen hemen her hobisine, ilgisine, fandomuna ve genel yönüne adanmış bir topluluk var. r/DunderMifflin (1,8 milyon) gibi popüler TV şovlarını kapsayan alt dizinden r/pottery (71k) gibi daha niş ilgi alanlarına kadar…

En sevdiğimiz ana akımlardan bazıları, 18,7 milyon abonesi olan r/gadgets; r/todayilearned (26,2 milyon); r/movies (26 milyon); ve r/soccer (3 milyon).

reddit nedir
Reddit Nedir, Nasıl Kullanılır: Kapsamlı Kılavuz

Pek yaygın olmayan diğer favoriler ise tuhaf bir şekilde tatmin edici videolar ve fotoğraflar içeren r/oddlysatisfying; r/CrappyDesign, bizi çevreleyen birçok berbat tasarıma adanmış; dünyamızın çarpıcı görüntülerini içeren r/EarthPorn.

Ve bu sadece buzdağının görünen kısmı. Alt dizinler, r/wolveswithwatermelons gibi en son derece garip şeylere kadar akla gelebilecek her hobi ve konuyu inceler, r/birdwitharms veya r/thomasthedankengine‘de takip edilmesi gereken alt dizinlerdendir.

Reddit Nasıl Kullanılır?

1. Geniş İlgi Alanlarını Seçin

reddit nedir

Hesabınızı oluşturduktan sonra Reddit sizden bazı ilgi alanları seçmenizi isteyecektir. Kaydolurken birkaç geniş ilgi alanı seçmek çok önemlidir. Örneğin, kripto veya kişisel finansla ilgili alt dizinlerle ilgileniyorsanız, ilk ilgi sayfasında Finans ve İşletme’yi seçmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak, çeşitli içerikler görmenize ve hiçbir şeyi kaçırmamanıza yardımcı olacaktır.

Ardından, belirli alt dizinlere katılarak ilgi alanlarınızı daha da özelleştirebilirsiniz.

2. Bazı Alt Dizilere Katılın

Alt dizinler, Reddit içindeki topluluklardır. Spordan haberlere ve oyunlara kadar hemen hemen her şey için alt dizinler var. Birkaç ilk alt diziye katılmak, ilgilendiğiniz içeriği bulmanın ve benzer düşünen insanlarla tanışmanın harika bir yoludur.

Hesabınızı ilk oluşturduğunuzda alt dizin önerileri alacaksınız, ancak bunları kendi başınıza da bulabilirsiniz. Bunu yapmak için arama çubuğuna gidin ve ilgilendiğiniz bir konuyu yazın. Örneğin, video oyunlarıyla ilgileniyorsanız, arama çubuğuna “oyun” yazabilirsiniz. Bunu yapmak, katılmanız için ilgili alt dizinlerin bir listesini getirecektir.

3. Profilinizi Özelleştirin

reddit nedir

Profiliniz, diğer kullanıcıların sayfanızı ziyaret ettiklerinde göreceği şeydir. İlgi alanlarınızı ve kişiliğinizi göstermek için özelleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için profilinize gidin ve Düzenle düğmesine tıklayın. Burada görünen adınızı ve kısa bir biyografinizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca Reddit avatarınızı değiştirebilir ve bir fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Bir biyografi ve avatar eklemek isteğe bağlıdır, ancak öne çıkmanıza yardımcı olabilirler. Afiş eklemek de isteğe bağlıdır, ancak kişiliğinizi göstermenin harika bir yoludur. Fotoğraf olarak istediğiniz herhangi bir resmi yükleyebilirsiniz. Bunun sizi temsil eden bir şey olduğundan ve herkese açık bir web sitesi için uygun olduğundan emin olun.

4. Olumlu oy ve olumsuz oy

Reddit kullanıcılarının içeriğe oy verme şekli olumlu ve olumsuz oylardır. Bir şeye oy verdiğinizde, beğendiğiniz ve okumaya değer olduğunu düşündüğünüz anlamına gelir. Bunu yapmak, gönderiyi veya yorumu daha üst sıralara yerleştirir ve diğer kullanıcıların onu görme olasılığını artırır.

Tersine, bir gönderiye olumsuz oy vermek, onu beğenmediğiniz ve okumaya değer olmadığını düşündüğünüz anlamına gelir. Bu, listelerde daha alt sıralarda yer almasına neden olur ve başkalarının görme olasılığını azaltır.

Bir gönderinin yanındaki yukarı veya aşağı oka tıklayarak olumlu veya olumsuz oy verebilirsiniz. Yalnızca içeriğin kalitesine göre oy vermeniz veya eksi oy vermeniz gerektiğini unutmayın, yalnızca ona katılıp katılmadığınıza göre değil.

5. Önce Hangi Gönderileri Görmek İstediğinizi Seçin

reddit nedir

Ön sayfa veya alt dizin gibi bir gönderi listesine bakarken, varsayılan olarak En İyi’ye göre sıralandıklarını fark edeceksiniz. Bu, Reddit’in size en alakalı olduğunu düşündüğü gönderileri gösterdiği anlamına gelir.

Yine de, gönderilerin nasıl sıralanacağını değiştirebilirsiniz. Sayfanın üst kısmındaki sıralama seçeneklerine tıklayın ve En İyi, Yeni, En Popüler, Tartışmalı veya Yükselen arasından seçim yapın.

En iyi varsayılan seçenektir, ancak bunun yerine Popüler veya En İyi gönderilere bakmayı tercih edebilirsiniz. Sana kalmış! Farklı seçeneklerle denemeler yapın ve en çok neyi sevdiğinizi keşfedin.

6. Özel Feed Oluşturun

reddit nedir
reddit nedir

Ana Sayfa ve Popüler yayınlara ek olarak, özel bir yayın da oluşturabilirsiniz. Bu, yalnızca seçtiğiniz alt dizinlerdeki içeriği gösteren bir özet akışıdır. Bunu yapmak için ön sayfadaki hamburger simgesine dokunun, Özel Beslemeler > Yeni Özel Besleme Oluştur‘u seçin.

Özel feed’inize bir ad ve isteğe bağlı bir açıklama verin. Subreddit’in ana sayfasındaki seçenekler simgesine (üç nokta) dokunup Özel Feed’e Ekle‘yi seçerek özel feed’inize bir alt dizin ekleyebilirsiniz.

İçeriğinizi istediğiniz gibi düzenlemek için özel yayınları kullanabilirsiniz. Örneğin, tüm favori oyun alt dizinleriniz için özel bir özet akışı oluşturabilirsiniz. Veya başka bir ilgi alanındaki tüm alt dizinleriniz için özel bir yayın oluşturabilirsiniz. Sana kalmış.

7. Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızı Bağlayın

reddit nedir

Diğer sosyal medya hesaplarınızı Reddit hesabınıza bağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için profilinize gidin ve Sosyal bağlantı ekle düğmesine dokunun. Burada, hangi sosyal medya hesaplarını bağlamak istediğinizi seçebilirsiniz. Şu anda en fazla beş sosyal medya hesabını bağlayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı bağlamak isteğe bağlıdır, ancak diğer Reddit kullanıcılarıyla bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir. Örneğin, bir müzisyenseniz SoundCloud hesabınızı bağlayarak diğer Reddit kullanıcılarının müziğinize bakabilmesini sağlayabilirsiniz. Web siteniz veya blogunuz gibi özel bir bağlantı da ekleyebilirsiniz.

8. Otomatik Oynatma Ayarlarını Düzenleyin

reddit nedir

Reddit, videoları varsayılan olarak otomatik olarak oynatır. Videoların otomatik olarak oynatılmamasını tercih ederseniz, otomatik oynatmayı kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için profil simgenize tıklayın ve Ayarlar > Otomatik Oynat‘ı seçin. Buradan, videoları hiçbir zaman otomatik oynatmamayı, videoları her zaman otomatik oynatmayı veya yalnızca Wi-Fi’de videoları otomatik oynatmayı seçebilirsiniz.

Bir mobil veri planındaysanız, otomatik oynatmayı tamamen kapatmayı düşünün. Bunu yapmak, videoların internetinizi tüketmesini önleyecektir. Animasyonları azalt düğmesini de değiştirebilirsiniz.

Videoları tekrar otomatik oynatmaya karar verirseniz, bu ayarları her zaman tersine çevirebileceğinizi unutmayın.

9. Reddit’e Anonim Olarak Göz Atın

Reddit’in Anonim Tarama özelliği, Reddit’e başlık altında göz atmanıza olanak tanır. Anonim olarak göz attığınızda, etkinliğiniz hesabınıza bağlanmayacaktır. Reddit’te bulunan tüm içeriği görebileceksiniz. Ancak, gönderilere yorum yapamayacak veya oy kullanamayacaksınız.

  • Cihazınızda Reddit uygulamasını açın.
  • Hesap menüsünü açmak için Avatarınıza dokunun.
  • Kullanıcı adınızla aynı hizada olan aşağı bakan oka dokunun.
  • Menüden Anonim Tarama’yı seçin.

Reddit Nedir, Nasıl Kullanılır Artık Biliyorsunuz

Bunlar, yeni bir Reddit kullanıcısı olarak bilmeniz gereken birkaç şey.

Reddit hakkında öğrenecek daha çok şey var. Ancak, bu ipuçları başlamanıza yardımcı olacak ve umarım Reddit’teki deneyiminizi daha keyifli hale getirecektir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!