Ana Sayfa Soru - Cevap Şap Nedir? Şap Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Şap Nedir? Şap Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Kimya, sağlık ve inşaat sektöründe de kullanılan şap nedir cinsel, şap ne demek, şap ne işe yarar, ne için kullanılır, şap hastalığı nedir?

0
1319
şap nedir

Özellikle askere giden ya da gideceklerin adını sıklıkla duydukları şap kelimesinin anlamı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki gündelik hayatta da karşımıza çıkabilen, kimya ve inşaat sektöründe de kullanılan şap nedir, şap ne demek, şap ne işe yarar, ne için kullanılır, şap cinsel isteksizlik yapar mı, şap hastalığı ne ile ilgilidir gibi birbirinden farklı bir çok soru araştırılmakta.

Arapça kökenli bir kelime olan şap, aslında sağlık ve kimya sektöründe kullanılan bir terimdir. Sağlık sektöründe özellikle ağızda meydana gelen yaralar ve ciltte oluşan sivilce benzeri deri sorunlarında tedavi amacıyla kullanılan bir maddedir. Peki bu kısa bilgilerden sonra şap nedir, şap ne demek, ne işe yarar, ne için kullanılır biraz daha detay verelim.

ŞAP NEDİR?

Şap kelimesi genel anlamı ile dokuları daraltma ve vücut sıvılarının akıntısını azaltmak için kanama durdurmaya yarayan sağlıklı bir maddedir. Ayrıca şap stiptik ve zehir yutulduğunda kusmayı sağlamak için de düzenli olarak kullanılan bir bileşendir.

ŞAP NE İŞE YARAR?

Genellikle, cildimizde oluşan kanamaların kesilebilmesi için, ağız içerisinde meydana gelen yaraları iyileştirmek, içeriğinde bulunan alüminyum barındıran kıvam artırıcılar aşının daha uzun süre dayanmasına yol açmakta ve dışarıdan gelen zararlı etkenlere karşı daha çok antikor üretilmesine yardımcı olmaya yarayan bir maddedir.

ŞAP NE DEMEK?

şap ne demek

Şap ne demek nedir? Potasyum sülfat ve alüminyumdan oluşan bir tip bileşim olarak bilinmektedir. Yemeklere konduğu iddia edilen şap, renksiz bir toz görünümündedir. İplik ya da kumaş boyama ve su saflaştırmada kullanılan ürüne de şap denilmektedir. Suda kolayca çözünürler ve tatlımsı bir tada sahiptirler.

ŞAP NEREDE KULLANILIR?

Şap nedir öğrendiğimize göre nerede kullanılır konusuna geçeyim. Şap bileşeni genellikle iki sofra tuzuna verilen bir ad olarak bilinmektedir. Bunlar; potasyum alüminyum fosfat ve amonyum alüminyum sülfattır. Şap maddesi 20. yüzyılın başlangıcından önce, rutin olarak üretilirdi ve turşu, konserve, deri tabaklama ve fırınlamada kullanımı yapılmaktaydı. Günümüzde ise genelde tıp alanı kan durdurma, antikor, cilt sıkılaştırma gibi birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

ŞAP NEDİR CİNSEL İSTEKSİZLİK YAPAR MI?

Şap nedir cinsel isteği azaltır mı? Şapın cinsel isteği azalttıp azaltmadığı da sıklıkla merak edilen bir konudur. Şapın cinsel dürtüyü azalttığı konusunda, halk arasında genel bir kanı vardır.

Özellikle; askerlerin ve yatılı öğrencilerin cinsel isteklerini azaltmak için kullanılıdığı konusunda görüşler ve inanışlar bulunmaktadır.

Şap; cinselliği azaltmaz, ancak psikolojik olarak kişide çöküntü, isteksizlik, yorgunluk yapar. Bu halsizlik neticesinde dolaylı olarak kişi, cinsellikten uzaklaşır.

Bu maddeyi alan kişiler (askerler, yatılı öğrenciler gibi) yeterince performans gösteremezler.
Sonuç olarak şapın direkt olarak cinselliği azaltıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak indirekt yolla yani dolaylı olarak genel çöküntü, isteksizlik ve halsizlik gibi etkilerine bağlı olarak cinsel isteği azaltabilir.

Günümüzde de askeri kışla ve/veya yatılı okullarda kullanıldığına dair bir bilgi de bulunmamaktadır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz