Cumartesi, Mart 23, 2024
Ana SayfaSinemaŞimdiye Kadar Yapılmış En İyi 61 LGBTQ Filmi

Son Yazılar

Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi 61 LGBTQ Filmi

Gelmiş geçmiş en iyi gay ve lezbiyen konulu LGBTQ ve LGBTQ filmleri, konuları, iMDB puanları ve fragmanları yazımızda. İşte 61 muhteşem yapım.

Ana akım film yapımcılığı LGBT hikayelerine daha yeni yeni eleştirel bir ilgi göstermeye başlamış olsa da, sinema tarihi boyunca film yapımcıları izleyicileri eğlendiren ve büyüleyen gay, lezbiyen ve trans hikayelerini (ince ve açık şekillerde) anlattılar. Bu filmlerden bazıları, “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” ve “Ay Işığı” gibi, eşcinsel aşkın dürüst ve yürek parçalayıcı tasvirleri sayesinde modern klasikler haline geldi. “The Watermelon Woman” gibi diğerleri, ilk yayınlarından bu yana yeni izleyiciler buldu ve çok sayıda izleyiciyi yeni LGBTQ filmleri ile tanıştırdı.

İşte, birçoğunun yönetmenliğini ya da senaryosunu LGBTQ film yapımcılarının üstlendiği, etkileyici, çok yönlü lezbiyen, gay ve trans hikayelerini anlatan birkaç unutulmaz film.

En çok izlenen lgbt + q filmleri:

Passages (2023)

1
Ünlü film yapımcısı Ira Sachs (Love is Strange), Franz Rogowski (Great Freedom), Ben Whishaw (Women Talking) ve Adèle Exarchopoulos’un (Blue Is) başrollerini paylaştığı, dağınık, modern ilişkilere taze, dürüst ve son derece komik bir bakış açısı getiren PASSAGES ile nefes kesen bir geri dönüş yapıyor. Paris’te geçen bu baştan çıkarıcı dizi, eşcinsel bir çift olan Tomas (Rogowski) ve Martin’in (Whishaw) hikayesini anlatıyor; Tomas, kariyerini tamamladıktan sonra tanıştığı genç bir kadın olan Agathe (Exarchopoulos) ile tutkulu bir ilişkiye başlayınca evlilikleri krize giriyor.

Red, White & Royal Blue (2023)

2
LGBT + Q filmleri arasında en dikkat çekici olanı bu yapım olabilir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın (Uma Thurman) oğlu Alex Claremont-Diaz (Taylor Zakhar Perez) ve Britanya Prensi Henry’nin (Nicholas Galitzine) pek çok ortak noktası var: Çarpıcı yakışıklılık, inkar edilemez karizma, uluslararası popülerlik… ve birbirlerine karşı tam bir küçümseme. Bir okyanusla ayrılmış olan uzun süredir devam eden düşmanlıkları, bir kraliyet etkinliğindeki feci ve oldukça halka açık bir tartışma, ABD/İngiltere ilişkilerinde olası en kötü olasılığa yol açan, magazin haberi haline gelene kadar gerçekten bir sorun değildi. zaman. Hasar kontrol moduna giren aileleri ve idarecileri, iki rakibi aşamalı bir “ateşkese” zorluyor. Ancak Alex ve Henry’nin soğuk ilişkisi beklenmedik bir şekilde geçici bir arkadaşlığa dönüşmeye başladığında aralarındaki sürtüşme, beklediklerinden daha derin bir şeyin kıvılcımını ateşler. Casey McQuiston’ın eleştirmenlerce beğenilen New York Times en çok satan kitabından uyarlanan Kırmızı, Beyaz ve Kraliyet Mavisi, Tony Ödüllü oyun yazarı Matthew López’in (The Inheritance) ilk uzun metrajlı film yazımına ve yönetmenliğine işaret ediyor.

All of Us Strangers (2023)

3
Adam (Andrew Scott), günümüz Londra’sındaki neredeyse boş gökdelende bir gece, gizemli komşusu Harry (Paul Mescal) ile tesadüfen karşılaşır ve bu, günlük yaşamının ritmini bozar. Aralarında bir ilişki geliştikçe Adam geçmişin hatıralarıyla meşgul olur ve kendisini büyüdüğü banliyö kasabasına ve ebeveynlerinin (Claire Foy ve Jamie Bell) yaşıyor gibi görünen çocukluk evine çekilmiş bulur. 30 yıl önce öldükleri günkü halleriyle.

Geçmişte Kalan (2022 – iMDB: 7,1)

4
LGBTQ filmleri yazımıza henüz yayınlanmaya yeni başlamış sayılan ‘Geçmişte Kalan’ (Of An Age) ile devam edelim. 1999 yazında genç Kol (Elias Anton), uzun süredir arkadaşı olan Ebony’den (Hattie Hook) panik içinde bir telefon alır ve Ebony, alışılmadık bir ortamda geçirdiği uzun bir gecenin ardından aniden uyanır. Hazırlandıkları dans finallerinin sabahıdır ve onu alıp hedeflerine zamanında varmanın bir yolunu bulmaları gerekir. Kol, Ebony’nin arabası olan ağabeyi Adam’dan (Thom Green) yardım ister. Sonraki 24 saat içinde Kol ile Adam arasında bir aşk filizlenmeye başlar. Ancak olgun adamın yüksek öğrenim görmek için ülkeyi terk etme planları var. On yıl sonra Kol ve Adam, pek de planlandığı gibi gitmeyen önemli bir haftasonunda buluşur.

Korku Sokağı Üçlemesi (2021 – iMDB: 6,2)

5
Fear Street, R.L. Stine’ın aynı isimli kitap serisinden uyarlanıyor. Film üçlemesi, memleketinin eski bir lanetin sonuçlarına maruz kaldığını fark eden genç bir kız olan Kiana Madeira’yı konu alıyor. Kız arkadaşı ve arkadaş grubu saldırıların hedefi olunca Kiana, onları lanetten tamamen kurtarmak için göreve çıkar.

Cameron Post’a Ters Terapi (2018 – iMDB: 6,6)

6
En iyi LGBTQ filmleri arasında gösterilen Cameron Post’a Ters Terapi, 1993 yılında, okulunun balo kraliçesiyle ilişkiye girdikten sonra bir “tedavi” merkezine gönderilen genç kız Cameron’un maceralarını konu alıyor. Tedavi merkezindeki diğer kalan insanlar ve Cameron garip eşcinsel terapilerine maruz bırakıyorlar. Ancak şaşırtıcı olan, Cameron ve burada kaldığı süre boyunca edindiği arkadaşlarının, buradan çıkana kadar bu oyuna eşlik etmeleridir.

Booksmart (2019 – iMDB: 7,1)

7
Booksmart, iki lise öğrencisini üzerinde çalıştıkları bir görevde takip ediyor. Mezun olmadan önce dışarıda çılgın bir gece geçirmek istiyorlar. Molly için bu, biraz rahatlamaya yetecek kadar eğlence anlamına geliyor. Amy mi? Bu, hoşlandığı kişiye yaklaşmak için cesaretini toplaması anlamına geliyor. Dört yıllık pervasızlığı unutulmaz bir geceye sığdırmaya çalışırken, dilekleri onları bir mezuniyet partisine yönlendirir.

En Mutlu Noel (2020 – iMDB: 6,6)

8
Haziran ayında Noel filmi izleyemeyeceğinizi kim söyledi? En Mutlu Sezon, ailesinin Noel partisi sırasında kız arkadaşı Harper’a evlenme teklif etmeyi planlayan genç bir kadın olan Abby’yi konu alıyor. Ancak Harper’ın dar görüşlü ebeveynlerine açılmadığını öğrenince planları karmaşıklaşır.

Ammonite (2020 – iMDB: 6,5)

9
Ammonite, Kate Winslet ve aynı zamanda Saoirse Ronan’ın rol aldığı romantik bir dramadır. LGBTQ filmleri arasında yer alan yapımın konusu, yaşlı annesine destek olmak için turistlere fosil satan paleontolog Mary Anning (Winslet) dir. Bir ziyaretçinin, kendisini açıklanamaz bir şekilde çekici bulduğu karısıyla ilgilenmesi için onu işe almasıyla hayatı değişir.

Kulübeye Tıklat (2023 – iMDB: 6,1)

10
Kulübeye Tıklat, aile tatili için uzakta bulunan eski ahşap bir eve giden iki baba ve küçük kızlarını konu alıyor. Bir grup silahlı yabancının içeri girip onları hayatlarını değiştirecek bir karar almaya zorlamasıyla, tatil yapma planları altüst olur. Ya kurban edecek bir aile üyesini seçebilirler ya da bir kıyametin dünyayı ele geçirmesine izin verebilirler.

Love, Simon (2018 – iMDB: 7,5)

11
LGBTQ filmleri arasındaki bu yapımı biraz ABC’nin ‘Afterschool Specials’ dizisinin sinema versiyonuna benzetebilirsiniz: gençlik televizyonunun süper yapımcısı Greg Berlanti, ilk uzun metrajlı film yönetmenliğine burada başlıyor. Bu, 21. yüzyılda görebileceğiniz en sade aşk hikayesi – başrollerdeki gençlerin kendi cinselliğini sorgulamasına neden olan yakışıklı bahçıvan ile aralarında geçen ilişkiler konu alınıyor.

Rent (2005 – iMDB: 6,8)

12
Rent, genel anlamda 1896 yapımı La bohéme operasına dayanan bir müzikal filmdir. Film, Manhattan’ın East Village’ında yaşayan bir grup genç sanatçıyı konu alıyor. Bir yandan geçimlerini sağlamaya çalışırken bir yandan da hayatları HIV/AIDS salgını yüzünden daha da karmaşık hale geliyor. Tüm iniş çıkışlara rağmen hayatta kalmak için seçilmiş bir aile olarak birbirlerine güveniyorlar.

Rocketman (2019 – iMDB: 7,3)

13
Rocketman, Elton temalı bir eşcinsel fantazi filmidir. Elton John’un hayatını ve müziğini konu alan “Rocketman”, formüle ve rakamlara dayalı bir biyografik film. Aslında şarkıcının hayatındaki çok önemli bir duygu ve değişim anında başlıyor, sonra geriye giderek bize onun oraya nasıl geldiğini gösteriyor.

Handsome Devil (2016 – iMDB: 7,0)

14
“Ya John Hughes İrlandalı ve eşcinsel olsaydı?” sorusunu yanıtlayan büyüleyici İrlanda filmi. Uyumsuz Ned, ragbi tutkunu bir yatılı okulda, gizemli yeni bir çocuk taşınana ve alışılmadık bir arkadaşlık ikisini de değiştirene kadar mücadele eder. Bu arada, kendine ait bir sırrı olan, ilham verici bir öğretmen olarak Andrew Scott’ın heyecan verici performansı ve Rufus Wainwright şarkısının yer aldığı bir ragbi maçı. LGBTQ filmleri arasında başarılı bir yapım.

Viva (2015 – iMDB: 7,2)

15
Modern Havana’yı beyazperdede pek göremiyoruz ve o şehrin ve kültürünün bazı köşelerinin görüntüleri “Viva”yı izlemek için en iyi nedenler arasında yer alıyor. Film, İrlandalı film yapımcılarından oluşan bir ekip tarafından tasarlandı, yazıldı, çekildi ve yapımcılığını üstlendi; her ne kadar duygusal bir hikayeye sahip olsa da, performanslar ve tasvir edilen ortamlar farklı ve doğru hissettiriyor. Drag yapmak isteyen bir çocuk ile hapishaneden yeni çıkan ve oğlunun cinsel tercihini kabul edemeyen babası hakkındaki bu baba-oğul hikayesinde Küba’nın “transformistlerinin” hayatı çok güzel bir şekilde anlatılıyor.

Desert Hearts (1985 – iMDB: 7,1)

16
80’lerin en iyi lezbiyen romantik draması Desert Hearts, 1950’lerde Nevada’daki bir çiftlikte birbirlerine aşık olan bir İngiliz profesör ile genç bir heykeltıraşın hikayesini anlatıyor. Zamanına göre benzersiz olan bu film, romantizmini sıcak konusuyla sunuyor ve başrol oyuncularının endişe veya ölüm korkusu olmadan ilişkilerinin tadını çıkarmasını konu alıyor.

Işıkları Açık Bırak (2012 – iMDB: 6,4)

17
Ira Sachs’ın “Işıkları Açık Bırak” filmi, muhtemelen başlamaması gereken iki adam arasındaki uzun süreli ilişkiyi konu alıyor. Birbirlerine pek uymazlar ve cinsel yaşamları fiziksel anlamda başarılı olsa da duygusal anlamda sapmaya başlar.

Mutlu Beraberlik (1997 – iMDB: 7,7)

18
Lai (Tony Leung Chiu Wai) ve erkek arkadaşı Ho (Leslie Cheung), daha iyi bir yaşam arayışıyla Hong Kong’dan Arjantin’e gelir. Son derece uyumsuz ilişkileri istismarcı bir hal alır ve çok sayıda ayrılık ve barışmayla sonuçlanır. Lai, Chang (Chen Chang) adında başka bir adamla arkadaş olduğunda, Ho ile devam etmenin zaman kaybı olduğunu görür. Ancak Chang kendi kişisel yolculuğundadır ve sonuçta hem Lai hem de Ho kendilerini evlerinden uzakta ve çaresizce yalnız bulurlar.

Other People (2016 – iMDB: 6,8)

19
Erkek arkadaşından yeni ayrılmış, zor durumdaki bir komedi yazarı, hasta annesine yardım etmek için çocukluğunun geçtiği yere geri döner. Muhafazakar babası ve kız kardeşleriyle birlikte yaşayan David, çocukluğunun geçtiği evde kendini yabancı gibi hissetmektedir. Annesinin durumu kötüleştikçe kendisi dahil herkesi onun iyi olduğuna ikna etmeye çalışır. Oradayken tuhaf, işlevsiz ailesiyle uğraşır, beklenmedik bilgelik sağlayan eski bir arkadaşıyla yeniden bağlantı kurar ve bazı önemli hayat dersleri öğrenir.

The Watermelon Woman (1996 – iMDB: 7,1)

20
Cheryl Dunye, 1930’larda çekilen bir filmde adı geçmeyen bir siyahi aktrisi arayan Afrikalı-Amerikalı bir lezbiyenin hikayesini anlatan bu mikro bütçeli bağımsız filmin yönetmenliğini ve başrolünü üstleniyor. Yol boyunca aşık olur ve terkeder ve gerçek Camille Paglia ile tanışır.

İki Kadın, Bir Erkek (2010 – iMDB: 7,0)

21
Lezbiyen çift Jules (Julianne Moore) ve Nic (Annette Bening) neredeyse 20 yıldır birlikteler ve sperm bağışı yoluyla doğan Joni ve Laser adında iki ergen çocuğu var. Çocuklar, annelerinin haberi olmadan Paul (Mark Ruffalo) adında bir restoran işletmecisi olan biyolojik babalarını ararlar. Gençler Paul’le bağ kurup onu hayatlarına davet ettiklerinde sorunlar ortaya çıkar.

Personal Best (1982 – iMDB: 6,3)

22
Robert Towne’ın “Personal Best”, 1980 ABD Olimpiyatları takımına (Moskova’ya gitmeyen takım) pentatlonculuk için yarışan iki kadının hikayesini anlatıyor. Kadınlar neredeyse ilk görüşte birbirlerinden etkilenirler ve geçici bir keşifle başlayan bu ilişki, bir aşk ilişkisine dönüşür.

Beach Rats (2017 – iMDB: 6,4)

23
Eliza Hittman’ın karanlık ve karamsar filmi biraz gerilim filmini andırıyor; bu filmde Brooklyn’li Frankie adlı bir genç (neredeyse sözsüz bir performansla Harris Dickinson), boş zamanlarını suçlu arkadaşlarıyla takılarak, arkadaşlarıyla, kız arkadaşı ya da internette tanıştığı erkeklerle oynaşarak geçiriyor.

Benim Güzel Idaho’m (1991 – iMDB: 7,0)

24
Shakespeare’in “Henry IV” adlı eserinin bu uyarlamasında Mike Waters (River Phoenix), narkolepsi hastası eşcinsel bir dolandırıcıyı canlandırıyor. Scott Favor (Keanu Reeves), bir belediye başkanının asi oğludur. İkili birlikte Mike’ın görüşmediği annesini bulmak için Portland, Oregon’dan Idaho’ya ve sonunda İtalya kıyılarına gider. Yol boyunca para ve uyuşturucu için çeşitli yollara başvururlar ve sonunda cinsel açıdan sapkın, zengin bir hayırseverin dikkatini çekerler.

Maurice (1987 – iMDB: 7,6)

25
1909’da Maurice Hall (James Wilby) Cambridge’e girer ve burada zengin Clive Durham (Hugh Grant) ile arkadaş olur. Clive, Clive’in duygularına karşılık vermeye başladığında eşcinsel olduğunu anlayan Maurice’e cinsel açıdan ilgi duyduğunu itiraf eder. İkili, Clive’in itibarını zedelemekten kaçınmak için yoğun ama duygusal bir ilişkiye başlar, ancak sonunda ilişki sona erer ve Clive, Anne (Phoebe Nicholls) ile evlenir. Maurice, bir gün Clive’i ziyaret ederken arkadaşının hizmetkarı Alec Scudder’a (Rupert Graves) ilgi duyar.

Cennet Yaratıkları (1994 – iMDB: 7,3)

26
Zengin ve erken gelişmiş genç Juliet (Kate Winslet), ailesiyle birlikte İngiltere’den Christchurch, Yeni Zelanda’ya taşınır ve yakışıklı tenor Mario Lanza’ya olan ortak sevgileri ve oyunlar aracılığıyla kendi halinde yaşayan Pauline (Melanie Lynskey) ile bir bağ kurar. Ancak ebeveynleri, giderek yoğunlaşan arkadaşlıklarının sağlıksız hale geldiğinden şüphelenmeye başlayınca kızlar, onları ayrı tutmakla tehdit edenler için çılgın bir plan yaparak Amerika’ya kaçmaya karar verirler.

Making Love (1982 – iMDB: 6,9)

27
Los Angeles’da doktorluk yapan Zack (Michael Ontkean) televizyon yöneticisi Claire (Kate Jackson) ile mutlu bir evliliğe sahip olmasına rağmen, kendisini diğer erkeklere karşı artan ilgisiyle mücadele ederken bulur. Bu duygular, yeni bir hastayla, açıkça gey ve hedonist olan Bart’la (Harry Hamlin) tanıştığında taşar ve onunla fırtınalı ve duygusal açıdan yıpratıcı bir ilişkiye başlar. Onun sadakatsizliği, Zack ve Claire’in aile kurmayı tartıştıkları bir dönemde evliliğini kargaşaya sürükler.

Düğün Yemeği (1993 – iMDB: 7,6)

28
Wai-Tung (Winston Chao) ve erkek arkadaşı (Mitchell Lichtenstein), New York’ta eşcinsel bir çift olarak mutlu bir şekilde yaşıyor. Wai-Tung, Tayvanlı ebeveynleriyle (Sihung Lung, Ah-Leh Gua) cinsel yönelimi konusunda açık değildir ve çaresiz bir sanatçı olan Wei-Wei (May Chin) ile evlenerek geleneksel bir Çin ailesi kurmayı kabul etmeye karar verir. Ancak Wai-Tung’un ebeveynleri abartılı bir düğün ziyafeti planlayınca bu basit düzenleme büyük bir fiyaskoya dönüşür.

Yeni Başlangıçlar (2010 – iMDB: 7,2)

29
Annesi öldükten sonra Oliver (Ewan McGregor), yakın zamanda ölümcül kanser teşhisi konan babası Hal’in (Christopher Plummer) eşcinsel olduğunu öğrenince şaşkına döner. Hal birkaç yıl sonra vefat ettiğinde, Oliver depresyona girer, başarısız olan sanatçı kariyeriyle mücadele ederken, çocukluğunu ve babasıyla geçirdiği zamanı sürekli hatırlar. Oliver’ın yalnızlığı, aktris Anna (Mélanie Laurent) ile tanıştığında hafifler, ancak ilişkileri, karşılıklı bağlılık korkuları nedeniyle tehdit altındadır.

Ama Ben Ponpon Kızım (1999 – iMDB: 6,8)

30
Megan (Natasha Lyonne) kendisini tipik bir Amerikalı kız olarak görüyor. Okulda ve amigolukta çok başarılı ve futbol oynayan yakışıklı bir erkek arkadaşı var, her ne kadar ona o kadar da deli olmasa da. Bu yüzden ebeveynleri onun eşcinsel olduğuna karar verip onu cinsel yönelimini değiştirmeyi amaçlayan bir eğitim kampı olan True Directions’a gönderdiğinde şaşkına dönüyor. Megan oradayken asi ve utanmaz bir genç lezbiyen olan Graham (Clea DuVall) ile tanışır. Megan’ın kafası hâlâ karışık olsa da Graham’a karşı hisler beslemeye başlar.

Pariah (2011 – iMDB: 7,2)

31
Genç kız Alike (Adepero Oduye), ebeveynleri (Charles Parnell, Kim Wayans) ve küçük kız kardeşi (Sahra Mellesse) ile Brooklyn’in Fort Greene semtinde yaşıyor. Bir lezbiyen olan Alike, kimliğini sessizce benimsiyor ve ilk sevgilisini arıyor, ancak özellikle ebeveynlerinin evlilikleri zaten gerginken, ailesine gerçekten ne kadar güvenebileceğini merak ediyor. Alike’nin annesi, bir meslektaşının kızıyla (Aasha Davis) arkadaş olması için ona baskı yaptığında Alike, kızı hoş bir arkadaş olarak görür.

Köpeklerin Günü (1975 – iMDB: 8,0)

32
Deneyimsiz suçlu Sonny Wortzik (Al Pacino) Brooklyn’de bir banka soygununa liderlik ettiğinde işler hızla ters gider ve bir rehine durumu gelişir. Sonny ve suç ortağı Sal Naturile (John Cazale) umutsuzca kontrolü elinde tutmaya çalışırken, bir medya ordusu durumu haber yapmaya başlar ve FBI’ın gelişi daha da fazla gerilim yaratır. Sonny’nin soygunun ardındaki şaşırtıcı motivasyonu yavaş yavaş ortaya çıkar ve kolluk kuvvetleriyle çatışması onu sona doğru yaklaştırır.

Benim Güzel Çamaşırhanem (1985 – iMDB: 6,8)

33
Londra’nın köhne bir köşesinde, Pakistanlı genç Omar’a (Gordon Warnecke), amcası (Saeed Jaffrey) tarafından, bunu başarılı bir işe dönüştürmeyi uman köhne bir çamaşırhane verilir. Kısa bir süre sonra Omar, bir grup ırkçı serserinin saldırısına uğrar, ancak liderlerinin eski sevgilisi Johnny (Daniel Day-Lewis) olduğunu anlayınca durumu yatıştırır. Erkekler ilişkilerini sürdürür ve çamaşırhaneyi birlikte onarırlar, ancak çeşitli sosyal güçler başarılarını yıkmaya kararlıdır.

Karanlıktan Önce (2000 – iMDB: 7,1)

34
LGBTQ filmleri arasında 2000 yılı yapımı ‘Karanlıktan Önce’, başarılı Kübalı yazar ve sürgündeki Reinaldo Arenas’ın hayatına ve yazılarına zengin hayallerle dolu bir yolculuk sunuyor. Bu, Arenas’ın kırsaldaki çocukluğundan ve Devrim’i ilk kez kucaklamasından, daha sonra Castro’nun Küba’sında bir yazar ve eşcinsel olarak deneyimleyeceği zulme kadar tüm hayatını; 1980’deki Mariel Limanı göçüyle Küba’dan ayrılışından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sürgünü ve ölümüne kadar kapsıyor.

Hedwig and the Angry Inch (2001 – iMDB: 7,7)

35
Kansas’ta bir karavanda yaşayan bir Alman göçmen, başarısız bir cinsiyet değiştirme operasyonunun kurbanı oldu. Broadway dışı rock tiyatrolarının büyük beğeni toplayan hitinden uyarlanan “Hedwig and the Angry Inch”, “uluslararası düzeyde görmezden gelinen” rock şarkıcısı Hedwig’in ve onun yıldızlık ve aşk arayışının öyküsünü anlatıyor.

Tek Başına Bir Adam (2009 – iMDB: 7,5)

36
George (Colin Firth), yakın zamanda sevgilisi Jim’i bir araba kazasında kaybetmiş bir üniversite profesörüdür. Korkunç derecede kederli olan George intihar etmeyi planlar. Günlük rutinini sürdürürken ve işlerini düzene koyarken meslektaşları, öğrencileri ve eski bir arkadaşıyla (Julianne Moore) karşılaşması, Jim’siz hayatın yaşamaya değer olup olmadığı konusunda nihai bir karar vermesine yol açar.

Jeffrey (1995 – iMDB: 6,8)

37
AIDS’e yakalanma korkusuyla New York’ta yaşayan eşcinsel bir adam olan Jeffrey (Steven Weber), kendisini korumak için tek seçeneğin bekar olmak olduğu sonucuna varır. Kaderin cilvesi olarak, seksten arınmış bir yaşam ilan etmesinden kısa bir süre sonra, HIV pozitif olması dışında hayallerindeki adam olan yakışıklı Steve Howard (Michael T. Weiss) ile tanışır. Bu ikilemle karşı karşıya kalan Jeffrey, rehberlik için en yakın arkadaşına (Patrick Stewart) ve çirkin bir rahibe (Nathan Lane) başvurur.

High Art (1998 – iMDB: 6,6)

38
Kendini kanıtlamak isteyen bir fotoğraf dergisinde alt düzey bir editör olan Syd (Radha Mitchell), komşusunun bir zamanlar ünlü şehir fotoğrafçısı Lucy Berliner (Ally Sheedy) olduğunu keşfeder. Syd, erkek arkadaşıyla (Gabriel Mann) birlikte yaşamasına rağmen, eroin bağımlısı kız arkadaşı Greta (Patricia Clarkson) ile değişken bir ilişkisi olan Lucy’den etkilenir. Syd, Lucy’yle yatmaya başladığında kendisini uyuşturucular ve beklenmedik zevklerle dolu, göz kamaştırıcı ama tehlikeli bir sanat dünyası sahnesinin içine çeker.

Annem Hakkında Her Şey (1999 – iMDB: 7,8)

39
Ergenlik çağındaki oğlunun trajik ölümünün ardından Manuela, uzun süredir görüşmediği ve çocuğun hiç tanımadığı babasıyla iletişime geçmek amacıyla Madrid’den Barselona’ya gider. Açık sözlü bir transseksüel seks işçisi olan eski bir arkadaşıyla yeniden bir araya gelir ve sorunlu bir aktris ve hamile, HIV pozitif bir rahibeyle arkadaş olur.

Onur (2014 – iMDB: 7,8)

40
Margaret Thatcher, polis ve muhafazakar basın gibi ortak düşmanlara sahip olduklarının farkına varan Londra merkezli geyler ve lezbiyenler, 1984 Galler’inde grev yapan kömür madencilerine destek veriyor. Stephen Beresford’un Altın Küre adayı senaryosu, ezilen grupların güçlerini birleştirmesi ihtiyacının her zamanki kadar acil bir şekilde altını çiziyor. Birlik içinde güç vardır!

Kalıcı Dostluk (1989 – iMDB: 7,6)

41
1980’lerde bir grup gey erkek ve onların heteroseksüel kadın arkadaşları AIDS’in yayılmasıyla karşı karşıya kalır. Kişisel spor antrenörü Willy (Campbell Scott) salgının yayılmasını izliyor ama farkındalığı da artırmaya çalışıyor. Willy’nin arkadaşı John (Dermot Mulroney) enfekte olan ilk kişidir, ancak çok geçmeden eşcinsel topluluğunda bir salgının başladığı anlaşılır. Willy, erkek arkadaşı Fuzzy (Stephen Caffrey) ve evlatlık kız kardeşi Lisa (Mary-Louise Parker), arkadaşları ve sevdiklerinin hastalığa yenik düşmesini izliyor.

Kanlı Pazar (1971 – iMDB: 7,0)

42
Yakın zamanda boşanmış kariyerinde başarılı bir kadın olan Alex Greville (Glenda Jackson), göz alıcı mod sanatçısı Bob Elkin (Murray Head) ile romantik bir ilişkiye başlar ve kendisinin aynı zamanda orta yaşlı doktor Daniel Hirsh (Peter Finch) ile de yakın ilişkisi olduğunun tamamen farkındadır. Hem Alex hem de Daniel için genç adam, baskıcı geçmişlerinden bir kopuşu temsil ediyor ve ikisi de Bob’un ikisiyle de görüştüğünü bilmesine rağmen, ikisi de Bob’un istikrarlı yaşamlarına getirdiği gençlik ve canlılıktan vazgeçmeye istekli değil.

Muhteşem Kadın (2017 – iMDB: 7,2)

43
Yaşça büyük sevgilisi Orlando aniden ölünce Marina, Orlando’nun eski karısı ve ailesinin onu transseksüel olduğu için hemen dışlamasıyla üzüntüsünü bir kenara bırakmak zorunda kalır. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan Sebastián Lelio’nun dramasında oyuncu Daniela Vega’nın heyecan verici başrol performansı yer alıyor.

Tanrının Unuttuğu Yer (2017 – iMDB: 7,6)

44
Martin (Ian Hart), İngiltere’nin Yorkshire kentinde bir çiftlikte geçimini zar zor sağlıyor. O ve sert annesi (Gemma Jones), Johnny’nin (Josh O’Connor) çiftliği devralması fikrine değer veriyorlar. Ancak hayvanlarla ilgilenmek için gereken disipline, toprak sevgisine ya da azme sahip olmadığını düşünüyorlar. Şehirden uzakta bulunan çiftlikte sıkıcı yaşamından sıyrılmak için alkol ve sekse bağımlı hale gelen Johnny, çiftliğe gelen Romanyalı göçmen bir işçi olan Gheorghe ile aşka yelken açıyor.

Mor Yıllar (1985 – iMDB: 7,7)

45
Güney’de yaşayan, istismar ve bağnazlıktan kurtulan Afrikalı-Amerikalı Celie’nin (Whoopi Goldberg) kırk yıllık yaşamını kapsayan destansı bir hikaye. Celie’nin istismarcı babasının onu aynı derecede aşağılayıcı “Bay” Albert Johnson (Danny Glover) ile evlendirmesinin ardından işler daha da kötüye gider ve Celie’yi bulabildiği her yerde kendisine bakacak birini bulmak zorunda bırakır. Bir gün Afrika’daki kız kardeşiyle yeniden bir araya gelme hayaline tutunarak azimle devam ediyor. Alice Walker’ın romanından uyarlanmıştır.

Parting Glances (1986 – iMDB: 7,2)

46
Başarılı genç bir eşcinsel adam olan Robert (John Bolger), yurtdışında uzun süreli bir iş görevi için New York City’den ayrılmaya hazırlanırken, erkek arkadaşı Michael (Richard Ganoung), onun yaklaşan yokluğuyla ve bunun ilişkileri üzerindeki etkisiyle uğraşmak zorundadır. Bu arada Michael, HIV ile mücadele eden eski sevgilisi Nick’le (Steve Buscemi) de ilgilenmektedir. Robert’ın veda partisinde erkekler ve arkadaşları değişen gerçekliklerle yüzleşirken duygular yükselir.

Tangerine (2015 – iMDB: 7,1)

47
Erkek arkadaşının/pezevenginin hapisteyken onu aldattığını duyan transeksüel bir seks işçisi ve en yakın arkadaşı, onu bulup ona ve yeni sevgilisine bir ders vermek için yola çıkar.

Priscilla Çöller Kraliçesi (1994 – iMDB: 7,5)

48
Travesti Anthony (Hugo Weaving) sanat yapmaya karar verdiğinde, cross-dresser Adam’ı (Guy Pearce) ve transseksüel Bernadette’i (Terence Stamp) de davet eder. Üç sanatçı, Priscilla adlı renkli otobüsleriyle Avustralya çölüne seyahat eder ve coşkulu kalabalıklar ve homofobik yerel halk için performans sergilerler. Ancak diğer iki oyuncunun Anthony’nin işi neden kabul ettiğine dair gerçeği öğrenmesi, onların davranışlarını ve arkadaşlıklarını tehdit eder.

Mavi En Sıcak Renktir (2013 – iMDB: 7,7)

49
Fransız bir genç (Adèle Exarchopoulos), lezbiyen bir barda tanıştığı kendinden büyük bir sanat öğrencisi (Léa Seydoux) ile derin bir duygusal ve cinsel bağ kurar.

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (2019 – iMDB: 8,1)

50
1770 yılında bir Fransız kontesinin genç kızı, düğün portresini yapmakla görevlendirilen kadın sanatçıya karşı karşılıklı bir çekim geliştirir. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, eşçincel aşkların kesinlikle yasak olduğu bir dönemde sevmeye cesaret eden iki kadın arasındaki karmaşık ilişkiyi incelemesiyle şimdiden büyük bir üne sahip.

Brokeback Dağı (2005 – iMDB: 7,7)

51
1963 yılında, rodeo kovboyu Jack Twist (Jake Gyllenhaal) ve çiftlik işçisi Ennis Del Mar (Heath Ledger), çiftlik sahibi Joe Aguirre (Randy Quaid) tarafından Wyoming’de koyun çobanı olarak işe alınır. Brokeback Dağı’nda bir gece Jack sarhoşken, Ennis’e pas atar ve sonunda karşılık da alır. Ennis, uzun süredir sevgilisi olan Alma (Michelle Williams) ile evlense ve Jack de rodeocu arkadaşından (Anne Hathaway) evlense de, iki adam 20 yıl boyunca işkence dolu ve ara sıra olan ilişkilerini sürdürür.

Beni Affedebilir misin? (2018 – iMDB: 7,1)

52
Lee Israel, 1990’ların New York’unda kirasını veya faturalarını zar zor ödeyebilen, hayal kırıklığına uğramış, çok içki içen bir yazardır. Para konusunda çaresiz kalan İsrail, çok geçmeden ünlü yazarların mektuplarının sahtesini yapıp bunları kitapçılara ve koleksiyonculara satmak için bir plan yapar. Satıcılar bunu fark etmeye başladığında Lee, kendine zarar veren eylemi sürdürmesine yardımcı olması için şüpheli bir arkadaşını işe alır.

Beni Adınla Çağır (2017 – iMDB: 7,8)

53
1983 yılının yazıdır ve 17 yaşında erken olgunlaşmış Elio Perlman, günlerini ailesiyle birlikte Lombardiya, İtalya’daki 17. yüzyıldan kalma villalarında geçirmektedir. Kısa süre sonra Elio’nun babasının yanında stajyer olarak çalışan yakışıklı doktora öğrencisi Oliver ile tanışır. Elio ve Oliver, çevrelerindeki güneşli ihtişamın ortasında, hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir yaz boyunca uyanan arzunun baş döndürücü güzelliğini keşfederler.

Erkekler Ağlamaz (1999 – iMDB: 7,5)

54
Kadından erkeğe cinsiyet değiştiren genç Brandon Teena (Hilary Swank), eski kız arkadaşının erkek kardeşi onun biyolojik olarak kadın olduğunu öğrenince onu tehdit eder. Nebraska’nın küçük Falls City kasabasına yerleşen Brandon, hevesli şarkıcı Lana’ya (Chloë Sevigny) aşık olur ve birlikte gelecekleri için plan yapmaya başlar. Ancak eski mahkum arkadaşları John (Peter Sarsgaard) ve Tom (Brendan Sexton III), Brandon’ın sırrını öğrenince işler çok çabuk değişir.

Fire Island (2022 – iMDB: 6,7)

55
Bu komik, seksi, keskin ve anlayışlı topluluk eserini Joel Kim Booster yazıyor ve başrolde yer alıyor. Jane Austen’in Gurur ve Önyargı kitabının bir uyarlaması olan bu film, adı geçen eşcinsel cennetini konu alıyor ve sınıf ayrımına modern bir eşcinsel merceğinden bakıyor. Bowen Yang, Margaret Cho, Matt Rogers, Conrad Ricamora ve James Scully parlama şansı yakalıyor ve eşcinsel arkadaşlığa, flörte ve neşeye dürüst bir bakış atıyoruz.

Kuş Kafesi (1996 – iMDB: 7,2)

56
Klasik Fransız komedisi “La Cage aux Folles”in bu yeniden çekilmiş versiyonunda, nişanlı çift Val Goldman (Dan Futterman) ve Barbara Keeley (Calista Flockhart) müstakbel kayınvalidelerini tanıyoruz. Val’in Miami drag kulübü sahibi eşcinsel babası Armand (Robin Williams), heteroseksüel gibi davranıyor ve Barbara’nın babasını memnun etmek için hayat arkadaşı Albert (Nathan Lane) ve kulübün gösterişli cazibesini gizlemeye çalışıyor.

Kalp Atışı Dakikada 120 (2017 – iMDB: 7,4)

57
Nathan, 1990’ların Paris’inde bir AIDS aktivisti grubuna katılan genç bir adamdır. Haftalık toplantılara katılırken bazı üyelerin protestolarında daha radikal bir yaklaşımı tercih ettiklerini öğreniyor.

Carol (2015 – iMDB: 7,2)

58
Gelecek vadeden fotoğrafçı Therese, güzel ve zarif Carol’ı 1950’lerde Manhattan’daki bir mağazadaki oyuncak bebek sergilerini incelerken görüyor. İki kadın, karmaşık sonuçları olan bir aşka dönüşen hızlı bir bağ geliştirir.

Philadelphia (1993 – iMDB: 7,7)

59
Avukat Andrew Beckett (Tom Hanks), eşcinselliğini ve HIV durumunu kariyerini tehlikeye atacağından Philadelphia’daki güçlü bir hukuk firmasından saklıyor. Ancak bir meslektaşının hastalığın belirtilerini fark etmesiyle sırrı ortaya çıkar. Kısa bir süre sonra kovulan Beckett, ayrımcılık davası açmaya karar verir ve yardım etmeye istekli tek avukat Joe Miller (Denzel Washington) ile iş birliği yapar. Mahkemede eski işvereninin en önemli avukatlarından biri olan Belinda Conine (Mary Steenburgen) ile karşı karşıya gelirler.

Partideki Çocuklar (1970 – iMDB: 7,6)

60
Michael (Kenneth Nelson), bir arkadaşının doğum günü kutlamasına ev sahipliği yaparken, eski arkadaşı Alan (Peter White) beklenmedik bir ziyarete gelir. Sorun şu ki, Alan heteroseksüel ve son derece dar görüşlü biri ve partideki diğer herkes eşcinsel. Michael cinselliğini Alan’dan saklamayı umar ama bu maskaralık uzun sürmez.

Ay Işığı (2016 – iMDB: 7,4)

61
Miami’de büyüyen siyahi genç Chiron’un hayatındaki üç belirleyici bölüme bir bakış. Erkekliğe giden destansı yolculuğuna, onu yetiştirmeye yardımcı olan toplumun nezaketi, desteği ve sevgisi rehberlik ediyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!