Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaHayvanseverYaşlı Köpeğim Çişini Tutamıyor: Yardımcı Olacak 6 İpucu

Son Yazılar

Yaşlı Köpeğim Çişini Tutamıyor: Yardımcı Olacak 6 İpucu

Bu yazımızda yaşlı köpeğim çişini neden tutamıyor diyenler için köpekler idrarını neden kaçırır sorusuna karşılık ipuçları sunacağız.

Yavru köpekler ve yaşlı köpeklerin en az bir ortak noktası vardır; her ikisi de evin içinde idrar kaçırmaya yani tutamamaya eğilimlidir. Ancak yavru köpekler henüz evde eğitim almadıkları için yere işerken, yaşlı köpekler bunu üriner sistem çevresindeki kaslarını kontrol edememeleri sebebiyle yapabilirler. Çoğu zaman, yaşlı köpeğinizin çişini tutamamasının tıbbi bir nedenini merak etmeyebilirsiniz. Bu makalemizde yaşlı köpeğim çişini tutamıyor diyenlerin aklında tutması gereken bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Sebep ne olursa olsun, yaşlı köpeğinizi aniden eve işerken bulmak yürek parçalayıcı ve sinir bozucu olabilir. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz? Her şeyden önce bir veterinere danışmalı ve önerdiği tedavi planına veya tavsiyelerine uymalısınız. Ancak köpeğinize yardım etmek ve evinizi temiz tutmak için kendiniz de birkaç şey yapabilirsiniz. [SONRA BUNU OKU: KÖPEKLER RENK KÖRÜ MÜ? HANGİ RENKLERİ GÖREBİLİRLER?]

Yaşlı Köpeklerde Çiş Kaçırma Neden Olur?

yaşlı köpeğim çişini tutamıyor

Sahiplendiğiniz günden beri evde eğitim gören yaşlı köpeğinizin aniden evinizde yere çişini yaptığını görmek kafa karıştırıcı olabilir, ancak bu davranış genellikle açıklanabilir.

Konusunda uzman veterinerler, “İçeride idrar yapmak da dahil olmak üzere evin kirlenmesi, nadir olmamakla birlikte, genellikle evcil hayvanınızın veterineri ziyaret etmesi gerektiğinin bir işaretidir” diyorlar. “Köpekler yaşlandıkça mesane kontrolünde değişiklikler, bilişsel gerileme veya hareket etmede zorluk gibi sorunlar yaşayabilirler ve bu da evde yere çişini tutamayıp yapmaya sebep olabilir.”

Çoğu zaman yaşlı köpeğinizin çişini tutamamasının tıbbi bir nedeni vardır. Yaygın sorunlar, idrar yolu enfeksiyonları (İYE), mesane taşları, hormonal dengesizlikler ve böbrek hastalıklarından kaynaklanabilir. Köpeğinizde ayrıca her zaman beklenen bir idrara çıkma eylemi yerine fiziksel olarak bunu yapmayı zorlaştıran artrit veya başka bir ağrılı rahatsızlık da olabilir. Köpeğiniz, idrarını ne zaman ve nerede yapması gerektiğini anlama yeteneğini engelleyen, insanlarda demansa benzer bir durum olan bilişsel işlev bozukluğu sendromuna sahip olabilir.

Yaşlı köpeğiniz ayrıca kaygı veya stres nedeniyle uygun olmayan yerlere işiyor olabilir. Veterinerler, “Rutin, ev dinamikleri veya çevresel stres faktörlerindeki değişiklikler yaşlı köpeklerde kaygıya neden olabilir ve bu da evin içine idrarını yapmasına yol açabilir” diyor. [SONRA BUNU OKU: YÜZÜ BASIK KÖPEKLER: 8 IRK VE BAKIMLARININ NASIL YAPILACAĞI]

Sorun aynı zamanda sadece bir yaş belirtisi de olabilir. Yaşlı köpeklerin vücutlarında yaşa bağlı değişiklikler oluyor ve bu da mesane kontrollerinde ve kas tonusunda azalmaya yol açabiliyor, bu da onların ev içinde idrar tutamama olasılığını artırıyor.

Köpeklerin İdrar Kaçırmasının Nedenleri

‘Yaşlı köpeğim çişini tutamıyor’ diyenlerin öncelikle bunun nedenlerini belirlemeleri gerekiyor. Uzmanlar, evcil hayvan ebeveynlerine, nedeni kendi başlarına bulmaya çalışmak yerine profesyonel tavsiye almalarını tavsiye ediyor. Ancak köpeğinizin davranış kalıplarını gözlemlemek ve bulgularınızı veterinerinize bildirmek yararlı olabilir.’Yaşlı köpeğim çişini tutamıyor diyenlerin öncelikle bunun nedenlerini belirlemeleri gerekiyor. Uzmanlar, evcil hayvan ebeveynlerine, nedeni kendi başlarına bulmaya çalışmak yerine profesyonel tavsiye almalarını tavsiye ediyor. Ancak köpeğinizin davranış kalıplarını gözlemlemek ve bulgularınızı veterinerinize bildirmek yararlı olabilir.

Veterinerler, “Tarihler, saatler, yerler ve bunlardan önceki önemli koşullar, yediği içtiği şeyler veya olaylar da dahil olmak üzere tüm idrar kaçırma durumlarının kaydını tutun” diyor.

Örneğin, yaşlı köpeğiniz uykudayken idrar yapıyor veya hafif hafif çişini kaçırıyorsa, bu, köpeğinizin mesane sfinkter disfonksiyonu sorununa, yani idrarını kontrol etmesine yardımcı olan kaslarda bir soruna sahip olduğuna dair bir ipucu olabilir. Bu fonksiyon azaldığında köpeğiniz idrarını tutamayacaktır. [SONRA BUNU OKU: KÖPEĞİNİZİ ASLA CEZALANDIRMAMANIZ GEREKEN 5 NEDEN]

Köpeğiniz birden fazla yere az miktarda işiyorsa İYE geçirmiş olabilir. Mesela gök gürüldedikten sonra işiyorlarsa, stres, idrar kaçırmasına neden olabilir. Köpeğiniz aynı zamanda geceleri evde dolaşmak gibi alışılmadık davranışlar da gösteriyorsa, bilişsel işlev bozukluğu yaşıyor olabilir.

Uzmanlar, köpeğinizin su alımını izlemenin de önemli olduğunu söylüyor. “Aşırı sıvı tüketmek, altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir ve idrara çıkmanın artmasına katkıda bulunabilir” diyor. Bu sebeple “Veteriner hekiminizle endişelerinizi tartışın.”

Yaşlı Köpeğim Çişini Tutamıyor: Yardımcı Olacak 6 İpucu

Yaşlı köpeğinizin eve işemesini nasıl önleyeceğinizi bulmaya istekli misiniz? İşte size yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler.

Köpeğinizi veterinere götürün

Öncelikle, köpeğiniz bir anda idrar kaçırmaya veya daha önce hiç yapmadığı yerlere çişini bırakmaya başladıysa, bunda bir anormallik olabilir. Bu sebeple yapmanız gereken ilk şey veteriner ziyareti olmalıdır.

Uzmanlar, “Yaşlı köpeklerin, böbrek hastalığı, diyabet, diğer endokrin hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları gibi evde idrar yapmalarına yol açabilecek bazı tıbbi sorunlara yakalanma olasılıkları daha yüksektir” diyor.

Köpeğiniz oraya buraya idrarı yapmıyor olsa bile, yaşlı köpeklerin, yaşlılıkta kronik sağlık sorunları geliştirmeye eğilimli oldukları için her altı ayda bir kapsamlı bir muayeneden geçmeleri gerekiyor. Bu ve buna benzer olaylar yaşanmadan önleyici aksiyon alınması her zaman daha iyidir. [SONRA BUNU OKU: KÖPEĞİNİZİ EVDE BIRAKTIĞINIZDA KENDİNİ YALNIZ HİSSETMEMESİNİ SAĞLAYACAK 8 YÖNTEM]

Köpeğinizin bir gününü kayıt altına alın

Uzmanlar, bir günlük tutmanın önemli olduğunu, köpeğinizin nereye işediğini, bunu yaparken neler olduğunu ve diğer yararlı bilgileri not etmenin önemli olduğunu söylüyor.

Ayrıca “Tıbbi bir neden belirtilse ve veteriner bakım sağlıyor olsa bile, köpeği en iyi şekilde desteklemek için yönetim konusunda bir plan geliştirmeye yardımcı olacak ek bilgilere sahip olmak faydalıdır”.

Köpek bezlerini, bel bantlarını veya idrar pedlerini deneyin

Köpek bezleri ve bel bantları (erkek köpeğin idrarını toplamak için beline sarılacak şekilde tasarlanmış bir sargı), yaşlı köpeğinizin idrar kaçırması durumunda evinizi temiz tutmanıza yardımcı olan iki üründür. Ancak uzmanlar, bu aparatların, temel sorunu çözmeden çiş kazalarını yalnızca geçici olarak yönettiğini söylüyor.

Çocuk bezleri ve bel bantları da, özellikle çok uzun süre değiştirilmezse, idrardan kaynaklı yanık oluşmasına katkıda bulunabilir. Dişi köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini artırabilirler.

Deneyebileceğiniz başka bir şey de idrar pedleri veya yavru köpek pedleridir; köpeğinizin idrarını emen süper emici bezlerdir.

Uzmanlar, “Köpek her zaman belirli noktalara işiyorsa, tek kullanımlık veya yeniden kullanılabilir köpek yavrusu veya kaymaz ve su geçirmez arkalığı olan tuvalet pedleri alabilir, bunları yere koyabilir ve yıkayıp yeniden kullanabilirsiniz” diyor. “Tuvaletin yapıldığı alanlara ucuz, eski halılar koymak bile temizliği kolaylaştırabilir.”

Etrafta dolaşmalarını kolaylaştırın

Yaşlı köpeğiniz hareket etme sorunları nedeniyle eve işemeye devam edebilir. Bu nedenle, köpeğinizin bulunduğu alanı mümkün olduğunca erişilebilir hale getirmek ve onun dış mekana kolayca erişmesini sağlamak çok önemlidir.

Veterinerler, “Mümkünse balkona kolayca çıkabilecekleri bir köpek kapısı takın veya belirlenen tuvalet alanına giden açık ve kolay erişilebilir bir yol oluşturun” diyor. “Hareketlilik sorunları olan köpeklere yardımcı olmak için rampaları veya basamakları kullanmayı düşünün.”

Koku giderici kullanın

Koku giderici ürünler de faydalı olabilir. Köpek eğitmenleri, bunların sadece köpek idrarı kokusunu halıdan çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda köpeğinizin belirli bir noktaya işemesini de engelleyebileceğini söylüyor.

“Köpekler çoğu zaman idrarlarını yaparken belirli bir halının üzerine giderler. Eğer o idrarın kokusunu alabiliyorlarsa oraya tekrar gitme olasılıkları daha yüksektir”. “Bu yüzden, bu kokudan mümkün olduğunca kurtulduğumuzdan emin olmak için enzimatik bir temizleyici kullanmanın kesinlikle yardımcı olabileceğini açık.”

Uzmanlar, koku gidericilerin, özellikle de yaşlı köpeğinizin eve işemesinin altında yatan tıbbi bir neden varsa, bu davranışı tam olarak durdurmayacağını da ekliyor.

Köpeğinizi yeniden eğitin

Başka bir fikir de köpeğinizin davranışını eğitim yoluyla değiştirmeye çalışmaktır.

Uzmanlara göre, köpeğinizin kapalı mekanda işeme alışkanlığı yaşa bağlı faktörlerden, bilişsel gerilemeden veya kaygıdan kaynaklanıyorsa davranış değişikliği işe yarayabilir.

“Bu, sık sık tuvalet molaları vermeyi, tutarlı bir rutin oluşturmayı, uygun bir eliminasyon için pozitif takviye kullanmayı ve rahat ve stressiz bir ortam sağlamayı içerebilir”.

Veterinerler, köpeğinizi yeniden eğitebileceğinizi söylüyor. Köpeğinizi idrar tutamama kazaları nedeniyle asla azarlamamanız veya cezalandırmamanızın çok önemli olduğunu, çünkü bunun “korku veya endişe yaratabileceğini ve potansiyel olarak sorunu daha da kötüleştirebileceğini” belirtiyorlar.

“Sabır, tutarlılık ve olumlu pekiştirme çok önemlidir” diyor.

Yaşlı Köpeğim İdrarını Tutamıyor: Diğer Tavsiyeler

Evde sarı noktalar ve çiş birikintileri bulmak muhtemelen evcil hayvan ebeveynleri için biraz hayal kırıklığına neden olacaktır. Ancak uzmanlar, köpeğinizin muhtemelen bunu bilerek yapmadığını hatırlamanın önemli olduğunu söylüyor.

“Yaşlı köpeklerin kapalı mekana işemesi genellikle gönüllü olarak yapmayı seçtikleri bir şey değildir” diyorlar. “Gerçekten aniden rahatlamaları gerekiyor ve biyolojik bir ihtiyacı giderme dürtüsü, önceki eğitimlerin dikkate alınmamasını sağlıyor.”

Bunun için bazı tavsiyelerde bulunuluyor: “Köpeğinizi kesinlikle azarlamayın veya cezalandırmayın; Köpeğiniz onu neden korkuttuğunuzu veya incittiğinizi anlamayacaktır. Onlara karşı olumsuz davranmak muhtemelen işeme olaylarını artıracaktır çünkü evdeki insanların etrafında olumsuz davranışlarla karşılaştıklarında endişelenecek ve strese gireceklerdir.

Onların pisliğini temizlerken öfkenizi göstermemenizin çok önemli olduğunu ekliyor çünkü onlar sizin “neden kızgın olduğunuzu anlamayacaklar”.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

2 YORUMLAR

  1. Benim de eskiden köpeğim vardı. Yaşlandığında alt bezi kullanmıştık. Fakat bu yazıda da söylendiği gibi erken teşhis önemli. Veteriner kontrollerini zamanında yaptırın.

  2. Benzer sorun benim köpeğimde de vardı.
    Veteriner ile kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Buradaki bilgiler de işime yarayacak. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!