Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaSinemaTüm Zamanların En İyi 25 Gerilim Filmi

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi 25 Gerilim Filmi

Drama türünden daha ürkütücü ama korku türünden daha az aksiyona sahip olan bu filmler şimdiye kadar yapılmış en iyi 25 gerilim filmi olarak biliniyor.

Bir drama filmi izlerken aşırı korkutucu sahneler karşınıza çıkmaz, bununla birlikte bir korku filmi izlerken gerilim sahneleri sizi koltuğunuzda zıplatabilir. Yazımızda bu iki türün tam ortasında bulunan en iyi gerilim filmleri listemizi sizlerle paylaşmak istedik.

Vahşi Bir Şey (1986 – iMDB: 6,9)

Özgür ruhlu Lulu (Melanie Griffith), biraz eğlenmek için gözünü gergin bankacı Charles’a (Jeff Daniels) diker. İlişkileri oldukça basit bir buluşma ve mütevazı bir macerayla başlar, ancak Lulu, Charles’ın bir lise toplantısında kocası gibi davranmasını ister. Charles’a yeterince zararsız görünse de Lulu’nun gerçek kocası Ray’in (Ray Liotta) etkinlikte onlarla yüzleşmesiyle her şey değişir. Doğal olarak Ray, Charles ve Lulu’nun bu ilişkilerinden memnun değildir ve buna el atması gereklidir.

[Sonra Bunu Oku: Evinizde Otururken Netflix’te İzleyebileceğiniz 99 Güzel Film]

İki Yüzlü Adam (1966 – iMDB: 7,6)

İki Yüzlü Adam 1966 yılında yapılmıştır ve en iyi gerilim filmleri arasında halen günümüzde bile izlenmektedir. Bankacı Arthur Hamilton (John Randolph) bir gün öldüğünü sandığı bir arkadaşından bir telefon alır. Arkadaşının bir hayalet olmadığı, başından beri sadece numara yaptığı ve tamamen yeni bir yüz ve hayat verebilecek bir şirket tarafından yeni bir gelecek için yüz nakli yapıldığı ortaya çıkar. Hamilton bu prosedürü kendisi de uygulamaya karar verir ve Malibu’da yaşayan bir sanatçı olan Tony Wilson (Rock Hudson) olur. Uyum sağlamasına yardımcı olması için kendisine bir yardımcı verilir, ancak çok geçmeden uyum sağlamanın endişelerinin en küçüğü olacağını anlar.

Yedi (1995 – iMDB: 8,6)

Emekli polis dedektifi William Somerset (Morgan Freeman), yeni transfer edilen David Mills’in (Brad Pitt) yardımıyla son bir davayı ele alırken, bir dizi ayrıntılı ve tüyler ürpertici cinayetle karşılaşırlar. Çok geçmeden yedi ölümcül günahtan birini temsil ettiğini düşündüğü insanları hedef alan bir seri katille (Kevin Spacey) karşı karşıya olduklarını anlarlar. Somerset ayrıca Mills’in hamile olan ve suçla dolu şehirde çocuğunu büyütmekten korkan karısı Tracy (Gwyneth Paltrow) ile de arkadaş olur.

[Sonra Bunu Oku: Netflix Platformunda Yayınlanan En İyi 25 Psikolojik Gerilim Filmi]

İdam Sehpası (1958 – iMDB: 7,9)

Kedi-Fare türündeki filmlere aşıksanız bu en iyi gerilim filmleri listemizdeki yapımı kaçırmamalısınız. Florence Carala (Jeanne Moreau), zengin kocası Simon’u (Jean Wall) ofisinde öldürmesi ve bunu bir intihar gibi göstermesi için sevgilisi Julien Tavernier’i (Maurice Ronet) işe alır. Tavernier bu kirli işi hevesle yapar ama kazara geride bıraktığı önemli bir delili ortadan kaldırmak için geri döndüğünde asansörde mahsur kalır. Tavernier’in talihsiz dikkatsizliği, soğuk Paris gecesini kana bulayan karanlık bir olay dalgasını harekete geçirir.

Casuslara Karşı (1962 – iMDB: 7,9)

Kore Savaşı’nın sonlarına doğru, ABD askerlerinden oluşan bir müfreze komünistler tarafından yakalanır ve beyinleri yıkanır. Savaşın ardından müfreze eve geri döner ve Çavuş Raymond Shaw (Laurence Harvey), müfrezenin geri kalanı tarafından bir kahraman olarak övülür. Ancak müfreze komutanı Yüzbaşı Bennett Marco (Frank Sinatra), kendisini tuhaf kabuslarla boğuşurken bulur ve asker arkadaşı Allen Melvin (James Edwards) ile birlikte korkunç bir komployu ortaya çıkarmak için harekete geçer.

[Sonra Bunu Oku: Hemen İzleyebileceğiz Netflix’teki En İyi 20 Hayatta Kalma Filmi]

Vengeance Is Mine (2021 – iMDB: 5,0)

Harry, karısının ve kızının beş yıl önce öldürülmesiyle yüzleşmeye çalışan acılı bir adamdır. Harry, katillerin yerini öğrendiğinde acısından uyanır ve hepsi ölene kadar asla durmamaya karar verir.

Mutlak Savaş (1964 – iMDB: 8,0)

Savaş filmlerini seviyor musunuz? O halde en iyi gerilim filmleri listemizdeki bu yapım sizi kendine hayran bıracaktır. Soğuk Savaş sırasında ABD bombardıman uçakları, pilotlara ne zaman ve nasıl saldıracaklarını bildiren arıza korumalı kutularla donatılmıştı. Bir sistem arızası nedeniyle yanlışlıkla bir saldırı emri verildiğinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (Henry Fonda), bombalar Moskova’ya atılmadan önce hatayı düzeltmek için çabalamak zorundadır. Görevini ölümcül sonuçlarla tamamlamayı başaran kararlı bir pilot dışında, Moskova’ya giden neredeyse tüm bombardıman uçaklarını durdurmayı başarır.

Uykusuz (2002 – iMDB: 7,2)

Beğenilen yönetmen Chris Nolan’dan (“Memento”), genç bir kızın cinayetini araştırmak için Alaska’nın küçük bir kasabasına gönderilen kıdemli bir polis dedektifinin (Al Pacino) hikayesi geliyor. Baş şüpheli (Robin Williams) tarafından psikolojik bir kedi-fare oyununa zorlanan olaylar tırmanır ve dedektif kendi geleceğinin tehlikeli bir şekilde tehdit altında olduğunu fark eder.

Öldüren Şüphe (1963 – iMDB: 7,9)

Regina Lampert (Audrey Hepburn), Fransız Alpleri’nde kayak tatilinde yakışıklı Peter Joshua’ya (Cary Grant) aşık olduktan sonra, Paris’e döndüğünde kocasının öldürüldüğünü öğrenir. Kısa süre sonra o ve Peter, merhum kocasının 2. Dünya Savaşı’ndaki üç arkadaşı Tex (James Coburn), Scobie (George Kennedy) ve Gideon’un (Ned Glass) peşine düşerler; bunlar düşman hatlarının gerisinde dörtlünün çaldığı çeyrek milyon doların peşindedir. Peki Peter neden sürekli adını değiştiriyor?

Ucuz Roman (1994 – iMDB: 8,9)

Vincent Vega (John Travolta) ve Jules Winnfield (Samuel L. Jackson), felsefi tartışmalara meraklı tetikçilerdir. Bu son derece havalı, çok yönlü suç filminde, onların hikayesi patronları gangster Marsellus Wallace’ın (Ving Rhames) hikayeleriyle iç içe geçmiş durumda; aktris eşi Mia (Uma Thurman); mücadele eden boksör Butch Coolidge (Bruce Willis); usta tamirci Winston Wolfe (Harvey Keitel) ve gergin bir çift silahlı soyguncu, “Pumpkin” (Tim Roth) ve “Honey Bunny” (Amanda Plummer).

Saklı (2005 – iMDB: 7,3)

Bu filmde hem gizem var, hem şüphecilik hem de gerilim. Bunların hepsini seviyorsanız, en iyi gerilim filmleri listemizdeki bu 2005 yapımı filmi kaçırmayın. Mutlu ve başarılı Parisli çift Georges (Daniel Auteuil) ve Anne Laurent (Juliette Binoche), takip edildiklerini düşündüren kim tarafından gönderildiği belli olmayan videolar alır. Görüntüler çocukça olsa da rahatsız edici derecede şiddet içeren çizimler bulunuyor. Tanınmış bir talk şov sunucusu olan Georges, gizemli mesajları umursamaz ama Anne, ergenlik çağındaki oğulları için giderek daha fazla endişe etmeye ve korkmaya başlar. Artan işkencenin arkasında Georges’un geçmişindeki bir olayın olduğundan şüphelenmeye başlar.

Bir Şehir Katilini Arıyor (1931 – iMDB: 8,3)

Bu klasik Alman gerilim filminde, çocukları avlayan bir seri katil olan Hans Beckert (Peter Lorre), Berlin polisinin büyük bir insan avının odak noktası haline gelir. Beckert’in işlediği iğrenç suçlar şehir hayatını mahveder. Hem polisler hem de suçlular peşindeyken, katil çok geçmeden insanların onun peşinde olduğunu fark eder ve onu adaletten kaçmak için gergin, panik dolu bir girişime sürükler.

Patlama (1981 – iMDB: 7,4)

Jack Terri (John Travolta) korku filmleri için ses efektleri kaydederken gerçek hayattaki bir dehşetle karşılaşır: köprüden nehre doğru savrulan bir araba. Jack suya atlar ve Sally’yi (Nancy Allen) arabadan çıkarır, ancak diğer yolcu çoktan ölmüştür; başkanlığa aday olmayı planlayan bir vali. Jack, ses kayıtları üzerinde biraz araştırma yapıp Sally ile tehlikeli bir aşk yaşamaya başlarken, kendisini ölüme sürükleyebilecek karmaşık bir komplo ağına girer.

İhtiyar Delikanlı (2003 – iMDB: 8,4)

En iyi gerilim filmleri listemizdeki bu yapım, kaçırılan bir adamın, 15 yılını bir otel odasında (kendisinin de bilmediği bir sebeple) hapiste geçirdikten sonra sebepsiz yere serbest bırakılmasını konu alıyor.

Serbest bırakıldıktan sonra intikam arayışına girer ve bu, sonunda hem ruhunu hem de etrafındaki herkesin bedenlerini yozlaştırır. İnanılmaz müzikleri, mükemmel aksiyon sahneleri ve Choi Min-sik’in kusursuz performansıyla İhtiyar Delikanlı, çağlar boyunca sürecek rahatsız edici bir gerilim filmi.

İnsanlar ve Para (1955 – iMDB: 8,1)

Beş yıllık bir aradan sonra hapisten çıkan mücevher hırsızı Tony (Jean Servais), arkadaşı Jo’nun (Carl Mohner) kendisine teklif ettiği bir işi geri çevirir, ta ki eski kız arkadaşı Mado’nun (Marie Sabouret) Tony’nin yokluğunda gangster Pierre Grutter’in (Marcel Lupovici) sevgilisi haline geldiğini öğrenene kadar. Küçük bir hırsızlık olayını geniş çaplı bir mücevher soygununa dönüştüren Tony ve ekibi, temiz bir şekilde olaydan yırtmış gibi görünür, ancak iş tamamlandıktan sonra yaptıkları eylemler, olaya dahil olan herkesin hayatını tehdit eder.

Fargo (1996 – iMDB: 8,1)

“Fargo”, 1987 yılında Minnesota’da geçen, gerçek hayattan uyarlanan bir suç dramasıdır. Jerry Lundegaard (William H. Macy), Minneapolis’te borç batağına düşmüş bir araba satıcısıdır ve paraya o kadar muhtaçtır ki, kendi karısını kaçırmak için iki haydut (Peter Stormare ve Steve Buscemi) tutar. Jerry, fidyeyi karısının zengin babasından (Harve Presnell) alacak, haydutlara küçük bir kısmını ödeyecek ve geri kalanını borçlarını ödemek için saklayacak. Haydutlar bir eyalet polisini vurunca plan çöker.

Dehşet Yolcuları (1953 – iMDB: 8,2)

Güney Amerika ormanlarında uzak bir petrol sahasında nitrogliserin tedarikine ihtiyaç duyulmaktadır. Petrol şirketi, malzemeleri iki kamyonla teslim etmeleri için dört adama ödeme yapıyor. En ufak bir sarsıntının ölümle sonuçlanabileceği engebeli uzak yollarda iki grup sürücü arasında gergin bir rekabet gelişir.

Köpekler (1971 – iMDB: 7,4)

Amerika Birleşik Devletleri’nde ağırbaşlı bir akademisyen olan David Sumner (Dustin Hoffman), İngiliz bir kadın olan Amy (Susan George) ile evlenir. David ve karısı, eyaletteki keşmekeş yaşam tarzından kaçmak için Amy’nin büyüdüğü Cornwall kırsalındaki küçük kasabaya taşınırlar. Orada David, Amy’nin eski aşkı Charlie (Del Henney) de dahil olmak üzere köyün yerel halkı tarafından dışlanır. Sonunda olaylar kontrol edilemez şekilde patlar ve yerel halktan iki kişi Amy’ye tecavüz eder. Bu cinsel saldırı, David’in şaşırtıcı derecede şiddet içeren yanını uyandırır.

Üçüncü Adam (1949 – iMDB: 8,1)

En iyi gerilim filmleri arasında 1949’da çekilen bu yapımı bence merak etmelisiniz. Savaş sonrası Viyana, Avusturya’da geçen “Üçüncü Adam”da Joseph Cotten, ucuz Western yazarlarından Holly Martins’i canlandırıyor. Holly Martins, çocukluk arkadaşı Harry Lime’ın (Orson Welles) konuğu olarak meteliksiz olarak gelir ve onu ölü bulur. Martins, Harry’nin ölümü sırasında “üçüncü bir adamın” orada olduğunu öğrendikten sonra bir komplo teorisi geliştirir, İngiliz subay Binbaşı Calloway’in (Trevor Howard) müdahalesiyle karşılaşır ve Harry’nin kederli sevgilisi Anna’ya aşık olur ( Alida Valli).

Kiralık Katil (1967 – iMDB: 8,0)

Kiralık katil Jef Costello (Alain Delon), bir gece kulübü sahibine saldırmadan önce bir dizi ayrıntılı ritüelden geçer. İşinde her zaman titiz ve soğukkanlı olan Costello, cinayetin tanığının, kulübün kadın piyanisti olduğunu öğrenince tedirgin olur. Ancak harekete geçmeden önce polis onu bir dizi şüphelinin arasında tutuklar. Ana tanığın ortaya çıkmaması üzerine serbest bırakılan Costello, kararlı polis ve mafya patronları tarafından takip edilerek avcılıktan ava dönüşür.

Mavi Kadife (1986 – iMDB: 7,7)

Üniversite öğrencisi Jeffrey Beaumont (Kyle MacLachlan), babasının felç geçirmesinin ardından eve döner. Beaumont, terk edilmiş bir arazide kopmuş bir kulak bulduğunda gizemi çözmek için dedektifin kızı Sandy Williams (Laura Dern) ile iş birliği yapar. Güzel salon şarkıcısı Dorothy Vallens’in (Isabella Rossellini) davayla bağlantılı olabileceğine inanıyorlar ve Beaumont, kendisini cinsel açıdan ahlaksız psikopat Frank Booth (Dennis Hopper) ile karşılaştığı karanlık, çarpık dünyasına çekilirken buluyor.

Bitmeyen Balayı (1958 – iMDB: 8,0)

ABD/Meksika sınırının Amerika tarafında bir bombalı araç patladığında, Meksikalı uyuşturucu ajanı Miguel Vargas (Charlton Heston), Amerikalı polis şefi Hank Quinlan (Orson Welles) ile birlikte soruşturmasına başlar. Vargas, Quinlan ve şüpheli ortağı Menzies’in (Joseph Calleia) masum bir adama iftira atmak için kanıt topladığından şüphelenmeye başladığında, olası yolsuzluklara ilişkin soruşturmaları kendisini ve yeni gelini Susie’yi (Janet Leigh) hızla tehlikeye atar.

Taksi Şoförü (1976 – iMDB: 8,2)

Uykusuzluk çeken yalnız Travis Bickle (Robert De Niro), New York’ta taksi şoförü olarak işe başlar, geceleri sokaklarda dolaşır, pis şehri temizleme hayalleri kurarken gerçeklikten giderek uzaklaşır. Travis, güzel kampanya çalışanı Betsy (Cybill Shepherd) ile tanıştığında, dünyayı kurtarma fikrine takıntılı hale gelir, önce bir başkan adayına suikast düzenlemek için komplo kurar, ardından dikkatini 12 yaşındaki fahişe Iris’i (Jodie Foster) kurtarmaya yönlendirir.

Konuşma (1974 – iMDB: 7,8)

Gözetleme uzmanı Harry Caul (Gene Hackman), gizemli bir müşterinin kaba yardımcısı (Harrison Ford) tarafından Mark (Frederic Forrest) ve Ann (Cindy Williams) adlı genç bir çifti takip etmesi için işe alınır. İkiliyi San Francisco’nun Union Meydanı’nda takip eden Caul ve ortağı Stan (John Cazale), aralarındaki şifreli bir konuşmayı kaydetmeyi başarır. Kötü sonuçlanan önceki bir davanın anıları yüzünden acı çeken Caul, ortaya çıkan kasete takıntılı hale gelir ve çiftin tehlikede olup olmadığını belirlemeye çalışır.

Gizli Teşkilat (1959 – iMDB: 8,3)

Bu klasik gerilim filminde, New York’da reklam yöneticisi Roger O. Thornhill’in (Cary Grant) bir hükümet ajanıyla karıştırılmasının ardından, acımasız casus Phillip Vandamm (James Mason) tarafından takip edilmesi konu alınıyor. Vandamm’ın ekibi tarafından amansız bir şekilde takip edilen Thornhill, ülke çapında bir yolculuğa çıkar ve yol boyunca güzel ve gizemli Eve Kendall (Eva Marie Saint) ile tanışır. Çok geçmeden Vandamm’ın adamları Thornhill’e yaklaşıyor ve bir dizi ikonik aksiyon sahnesi ortaya çıkıyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!