Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaSağlıkBöbrek taşı ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer, nerelere vurur, hangi...

Son Yazılar

Böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer, nerelere vurur, hangi ağrı kesici iyi gelir?

Böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer, nerelere vurur, hangi ağrı kesici iyi gelir, işte evde bitkisel, doğal yöntemler.

Böbrek taşları böbreklerde oluşan sert tortulardır. Bu taşlar vücuttan çıkmak için idrar yolundan geçmek zorundadır. Böbrek taşı düşürmek çok acı verici olabilir. Bununla birlikte, evde böbrek taşı gelişimini ve ağrıyı yönetmek için bazı yöntemler vardır. İşte bu yazımızda sizlerle böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer, nerelere vurur, hangi ağrı kesici iyi gelir? gibi merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız.

Çoğu böbrek taşı vakası ağrı kesici ilaçlar, sıvı tedavisi veya başka bir tıbbi müdahale türü ile tedavi edilebilir. İnsanların böbrek taşı geliştirme riskini azaltmak için atabilecekleri adımlar da vardır.

Bu ilaçların tümü reçete, hatta ilaç gerektirmez. Bununla birlikte, böbrek taşları çok ağrılı hale gelirse, tıbbi yardım almak en iyisidir.

Bu yazımızda sizlerle böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer, nerelere vurur, hangi ağrı kesici iyi gelir? gibi merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız.

Böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir?

böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir

Böbreklerindeki ağrıdan şikayetçi olanların evde yapabilecekleri uygulamaları denemeden önce, evvela bunun altta yatan sebeplerini araştırmasında fayda olur. Böbrek taşına sebep olan yiyecekler ve içecekler kişiden kişiye değişebilir. Bu sebeple bir doktor kontrolünde, klinik testler yaptırılmasında fayda vardır.

Böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir diye soranlar genellikle kısa ve hızlı çözümler ararlar. Fakat bu bir süreçtir ve zaman alacaktır. Ağrıyı hafifletici ilaçların birçoğu semptomları hafifletmeye veya gelecekte tekrarlama riskini azaltmaya yardımcı olsa da, böbrek taşları yoğun ağrıya neden olabilir. Evde yapacağınız uygulamalar, böbrek taşı ağrınızı bir nebze olsa da azaltacaktır.

Bazı insanlar, taşları çıkarmak veya kırmak için ameliyata ve ayrıca intravenöz ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duyabilir. Yazımızın devamında böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer, nerelere vurur, hangi ağrı kesici iyi gelir? sorularının cevaplarını bulacaksınız.

1. Bol su için

Dehidrasyon ana nedenlerden biri olduğundan, böbrek taşlarını tedavi etmenin ve önlemenin en kolay yollarından biri su içmektir.

Çoğu sağlık uzmanı, dehidrasyonu önlemek için günde en az altı ila sekiz bardak su içilmesini önerir.

2. Limon suyu için

Limonlar, kalsiyum birikintilerini parçalamaya ve büyümelerini yavaşlatmaya yardımcı olan bir bileşik olan sitrat içerir.

2019’da yapılan bir kesitsel çalışma, şekersiz limon suyunun böbrek taşları için etkili bir çare olduğunu bulmuştur.

Sadece 115 gram kadar limon suyu tüketmek sitrat seviyelerini etkili bir şekilde artırabilir.

Meyve suyu ürünleri satın alırken etiketleri dikkatlice incelemek önemlidir. Birçok limon suyu ürünü, az miktarda saf limon özü ve yüksek miktarda tatlandırıcı içerir, bu da aslında böbrek taşı riskini artırabilir.

Seyreltilmemiş limon suyu elde etmenin en kolay yolu, saf özü satın almak veya taze limon satın alıp evde sıkmaktır. Bununla birlikte her ikisi de yüksek düzeyde sitrik asit içeren kavun ve portakal suyunu da deneyebilirsiniz.

3. Elma sirkesi tüketin

Elma sirkesi ayrıca kalsiyum birikintilerinin çözülmesine yardımcı olabilecek sitrik asit içeriğine sahiptir.

2019 yılında 9000’den fazla kişinin katıldığı bir araştırma, sirke tüketenlerin böbrek taşı riskinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldu.

Bununla birlikte, özellikle böbrek taşları için bağımsız bir doğal ilaç olarak elma sirkesinin faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırma gerekli olacaktır.

4. Kilonuzu kontrol altında tutun

2019 yılında tekrarlayan böbrek taşı olan 146 kişiden oluşan bir araştırmaya göre, %43.8’inde obezite veya aşırı kilo olduğu tespit edilmiştir.

Bu bir nedensellik önermese de kilo ile böbrek taşları arasında bir bağlantı olabilir. Çalışma yazarları, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi metabolik durumların böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunabileceğini belirtmektedirler.

Vücut ağırlığını yönetmek ve besleyici, dengeli bir diyet uygulamak, böbrek taşlarının önlenmesi ve tedavisi için önemli adımlardır.

5. Şekerli veya kafeinli içeceklerden kaçının

Gazlı, kafeinli ve alkollü içeceklerin tümü, bir kişinin böbrek taşı geliştirme riskini artırabilir.

Araştırmalar, kafein içmenin taş riskini artırabileceğini gösteriyor. Gerçek veya yapay şekerler içeren içecekler ve gazlı içecekler de böbrek taşlarına yol açabilir.

Ayrıca şeker, tuz ve yağ oranı yüksek gıdaların böbreklerde tortu oluşma riskini artırdığı ve semptomları yoğunlaştırdığı bilinmektedir.

6. Günlük kalsiyum gereksinimlerini karşılayın

En yaygın tür olan kalsiyum oksalat taşları olan kişiler için kalsiyum kaynakları bulmak, günlük kalsiyum gereksinimlerini karşılamalarına ve böbrek taşı riskini yönetmelerine yardımcı olabilir.

Kalsiyum takviyesi almanın, önerilen günlük alımdan daha fazlasını sağlayabileceğinden böbrek taşı riskini artırabileceğini unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, gıda kaynaklarından kalsiyum almak, riski azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hangi gıdalarda kalsiyum bulunur?

 • Süt Ürünleri
 • Lahana
 • Brokoli
 • Balık
 • Kalsiyumla zenginleştirilmiş tahıllar ve meyve suları

Risk faktörleri

En son Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yaklaşık %8,8’inde böbrek taşı olduğu bilinmektedir.

Erkeklerin kadınlardan daha fazla böbrek taşı geliştirme olasılığı vardır. Spesifik olarak, ABD’deki erkeklerin yaklaşık %10,6’sında böbrek taşı görülürken, bu oran kadınlarda %7,1’dir.

Böbrek hastalığı ve Crohn hastalığı da dahil olmak üzere bazı tıbbi durumlar böbrek taşlarına neden olabilir veya bunları geliştirme olasılığını artırabilir.

Belirli ilaçlar ayrıca aşağıdakiler dahil böbrek taşı oluşumu riskini artırabilir:

 • Diüretikler
 • HIV tedavileri
 • Nöbet önleyici ilaçlar
 • Kalsiyum bazlı antasitler

Obezite ve diyet de böbrek taşları için birincil risk faktörleridir. ABD’de, obezitesi olan kişilerin yaklaşık %11.2’sinde böbrek taşı geliştiği tespit edilmiştir.

Dehidre edici gıdalar ve şeker, tuz ve alkol gibi bileşikleri yüksek diyetler de böbrek taşlarının gelişimine katkıda bulunabilir.

Belirli gıdalar, aksi halde besleyici olsalar da doğal olarak oksalat açısından zengindir. Böbrek taşı geliştirme riski yüksek olan kişiler bu nedenle aşağıdaki gıdalardan kaçınmak isteyebilirler:

 • Fındık
 • Karabuğday unu
 • Ravent
 • Bamya
 • Pancar
 • Susam taneleri
 • Çikolata soya sütü
 • Pazı
 • Tahin

Böbrek taşı nedir?

Böbrek taşları, çoğunlukla kalsiyum oksalat olan mineraller ve tuzlar böbreklerde kristalleştiğinde ve sert tortular oluşturduğunda gelişir. Böbreklerde oluşsalar da bu taşlar idrar yolunun herhangi bir yerinde de oluşabilir.

Böbrek taşları ayrıca taş veya ürolitiyazis olarak da bilinir.

Dehidrasyon, böbrek taşlarının gelişiminde önemli bir katkıda bulunan faktördür. Vücut susuz kaldığında sıvı, böbreklerde daha yavaş hareket eder ve mineral ve tuz bileşiklerinin buluşup birbirine yapışma olasılığını artırır.

Küçük taşlar herhangi bir belirtiye neden olmadan kendi kendine oluşabilir ve geçebilir. Bununla birlikte, orta ve büyük taşların çoğu son derece acı vericidir ve tıbbi müdahale gerektirir.

Ne zaman doktora gitmeli?

Bir kişi, alt karın veya cinsel organlarda şiddetli ağrı hissederse derhal tıbbi yardım almalıdır. Birçok böbrek taşı sıvı tedavisi ve ağrı kesici ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Ancak taşlar idrar yollarında sıkışabilir veya idrar dokularına zarar verebilir. Bu genellikle acil ameliyat gerektirir.

Bir doktor aşağıdaki semptomları değerlendirmelidir:

 • 4 haftadan uzun süren kalıcı alt karın veya bel ağrısı
 • Ateş veya titreme
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • Kanlı idrar
 • Bilinç kaybı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Koyu veya kötü kokulu idrar

Böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir sorunuza detaylı yanıt verdiğimizi umuyoruz. Bu yöntemleri evinizde ve genel beslenmenizde uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, birçok orta ve daha büyük böbrek taşı için daha geleneksel tedaviler aramak ve bu ev ilaçlarını destekleyici tedaviler olarak kullanmak gerekebilir. Çok ağrılı durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir? Egzersiz iyi gelir mi?

İlk olarak, ağrı sırasında dolaşın. Çoğu insan için hareket, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca hafif esneme hareketleri deneyin.

Ayrıca günde birkaç kez sıcak bir banyo veya duş almak veya bölgeye bir seferde 20-30 dakika sıcak su torbası uygulamak da yardımcı olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!