Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikÇocuğunuzu İnternette Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Son Yazılar

Çocuğunuzu İnternette Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Çocuğunuz internette çok zaman geçiriyorsa bunu sınırlamalısınız. İşte çocuğumu internetten nasıl korurum diyenler için en iyi ve güvenli yolları sizlerle paylaşıyoruz.

İnternet çocuklar için tehlikeli bir yer olabilir. İşte çocuğumu internetten nasıl korurum diyenler için çocukların karşılaşabilecekleri tehlikeler ve nasıl koruyacağınız ile ilgili yolları yazımızda paylaşıyoruz.

Ebeveyn olmak zordur. Çocuklarınızı beslemek, eğitmek, sağlıklı şartlar sunmak ve zarar görmekten korumak sizin göreviniz ve sorumluluğunuzdur. Bununla birlikte dijital dünyadaki tehlikeler, fiziksel dünyadaki tehlikeler kadar gerçek olabilir ve onları tehlikeden korumak tam zamanlı bir iş haline gelebilir.

Peki çevrimiçi ortamda ne gibi tehlikelerle karşılaşabilirler? Çocuklarınızı bu tehditlerden nasıl koruyabilirsiniz? Çocuğumu internetten nasıl korurum diyen ebeveynler için kılavuz niteliğindeki yazımızı mutlaka okuyun.

Çocuğunuzun Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullandığını Biliyor musunuz?

İnternet büyük bir yer ve mevcut web sitelerinin sayısını tahmin etmek bile imkansız. Facebook, Instagram, TikTok ve Snapchat gibi ana oyuncuların dışında, özel ilgi alanlarına hitap eden on binlerce bağımsız ve etkileşimli sosyal medya platformu var.

Censuswide tarafından International Cyber Expo adına yürütülen bir 2022 araştırması, ebeveynlerin dörtte birinin çocuklarının çevrimiçi olarak kimlerle etkileşime girdiğinden habersiz olduklarını söylediğini ortaya koydu; üçte birinden fazlası çocuklarının hangi çevrimiçi hesapları kullandığını bilmiyor ve yüzde 15’i çocuklarına tam çevrimiçi özgürlük veriyor.

Anketin sonuçları tamamen şaşırtıcı değil. Çok az çocuk, uygunsuz şekilde adlandırılmış sohbet odalarında arkadaşlarıyla etkileşime girerken, öğretmenleri ve 12 yaşında olmanın ne kadar zor olduğu hakkında ateş püskürürken omzunun üzerinden bakan bir yetişkin ister. Çocukların sırları vardır; bu doğal. Pek çok ebeveynin, çocuklarının mahremiyetine saygı duymak ve onların özel hayatlarına burnunu sokmamak istemesi de anlaşılabilir bir durumdur.

Tehlikenin genellikle yaşadığınız mahalleyle sınırlı olduğu önceki nesillerin aksine, günümüzün ağ toplumu, çocuğunuzun dünyanın herhangi bir yerinden tehlikeyle karşı karşıya kalabileceği anlamına gelir. Şimdi ise çocuğumu internetten nasıl korurum diyenlerin bilmesi gereken tehlikelere göz atalım.

Çocuklar İnternette Hangi Tehditlerle Karşılaşıyor?

Çocuğunuz çevrimiçi dünyada ilerlerken, gerçek hayatta tanıdığı veya daha önce hiç tanışmadığı insanlarla konuşuyor olacak. Gruplara katılacaklar, anlamlarına hakim olmadıkları siyasi ideolojileri benimseyecekler veya YouTube’da yayınlanan anlamsız ama etkileyici videolardan etkilenecekler.

İşte çocukların internette karşılaşacakları tehlikelerden bazıları:

  • Tehlikeli meydan okumalar: Çocuklar cesaret etmeyi veya meydan okumayı sever. Buz kovası yarışması gibi bazıları nispeten zararsızdır ve iyi bir amaç için farkındalık yaratmaya yardımcı olur. Diğer meydan okumalar ve eğilimler daha tehlikelidir. Tarçın yarışması, bazı çocukları ciddi solunum sorunlarıyla karşı karşıya bıraktı; “tuz ve buz mücadelesi” yara izine neden olabilir; ve CDC tarafından bildirildiği üzereboğulma oyunu” olarak da bilinen bayılma mücadelesi, çoğu 11 ila 16 yaş arasındaki erkek çocukların olmak üzere düzinelerce ölümle sonuçlandı.
  • Sağlıksız davranışlar: Gençlerin vücut sorunları yaşaması ve çevrimiçi yardım araması nadir değildir. Fazla kilolu olduğunu hisseden bir çocuk yanlış topluluğa girerse, sağlıksız davranışları benimsemeye teşvik edilebilir. Yeme bozukluğu yanlısı topluluklar en kötü suçlular arasındadır ve gençleri anoreksiya veya ölüm noktasına kadar taşıyabilir.
  • Zorbalık: Çocuklar birbirlerine kaba davranır ve bu genellikle sadece okullarda yaşanmaz. Siber zorbalık, nerede olurlarsa olsunlar zorbalığa maruz kalabilecekleri anlamına gelir. Acımasız sosyal medya tacizi, birden fazla genç intiharına yol açtı.
  • Cinsel sömürü: Bazen, yalnızca çevrimiçi arkadaşlarla derin ve anlamlı ilişkiler geliştirmek mümkündür. Bazen, o kadar derin ve anlamlıdır ki, çocuğunuz kelimeler, resimler ve videolar aracılığıyla cinsel davranışlarda bulunacak kadar rahat ve sevildiğini hisseder. Bu samimi anları paylaştığı kişi göründüğü kişi olmayabilir ve daha fazla paylaşabilir. Çocuklar ayrıca gerçek hayatta da cinsel tacizlerle karşılaşabilir.
  • Şantaj: Çocuğunuz internette sizin bilmemenizi tercih edeceği bir şey yapıyorsa, kendisini şantaja açık bırakır. Çoğu zaman, çevrimiçi cinsel aktiviteye kandırılan çocuklar, daha fazlasını sağlamazlarsa görüntülerinin ifşa edilmesiyle tehdit edilirler.

Çocuğunuzu İnternette Güvende Tutmak İçin Yapabilecekleriniz

Çocuğunuzu çevrimiçiyken güvende tutmak zordur ve siz ve çocuklarınız arasında bir düzeyde güvenin yanı sıra biraz teknik bilgi gerektirir. İşte alabileceğiniz bazı önlemler.

1. Ağ Trafiğini İzleyin ve Belirli Sitelere Erişimi Kısıtlayın

Pi-hole gibi bir araçla ev ağınıza giren ve çıkan trafiğe göz kulak olmak kolaydır. Pi-hole, herhangi bir siteye veya web adresine erişimi engellemenin kolay bir yolunu sunar. Çocuğunuz çevrimiçi ortamda karanlık yerlere gidiyorsa (hatta sadece TikTok) bunu tespit edip engelleyebilirsiniz.

2. Cihazlara Erişimi Kısıtla

Çocukların genellikle çok fazla parası yoktur, bu nedenle dışarı çıkıp kendi cihazlarını satın almaları pek olası değildir. Bu, sahip olmalarına izin verdiğiniz her şeye sahip oldukları anlamına gelir. Kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmiş olabilir ve bu yolla istedikleri pahalı cihazları kolayca alabileceklerini düşünebilirler – önemli olan bu cihazların yöneticisi olmanız ve izniniz olmadan uygulama yükleyememeleri ve para harcayamamalarıdır. Bu sebeple kredi kartınızı online işlemlere kapalı tutabilirsiniz.

TİKTOK ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ Mİ? TİKTOK’TA ÇOCUKLARI KORUMAK İÇİN UYGULANMASI GEREKENLER

3. Cihazları Kullanabilecekleri Süreleri Kısıtlayın

Kötülük karanlığın örtüsü altında büyür ve yatmadan sonra çocuklarınız cihazlarını çevrimiçi kullanmamalıdır. Pi-hole bir kez daha cevaptır ve biraz teknik bilgi ile Pi-hole belirli zamanlar arasında sitelere erişimi düzenlemek için kullanılabilir.

4. Çocuklarınızla Çevrimiçi Tehlikeler Hakkında Konuşun

Çocuklar aptal değildir ama saf olabilirler. Başlarına gerçekten korkunç bir şey gelmemiş olabileceğinden her zaman emindirler. Alternatif olarak, eğer kötü bir şey oluyorsa, korkabilir ya da bunu açıklayamayacak kadar utanabilirler.

Çocuklarınızla potansiyel çevrimiçi tehlikeler hakkında açıkça iletişim kurun ve sizinle her şey hakkında konuşabileceklerini ve yargılamadan yardımcı olacağınızı onlara açıkça belirtin. Sözlerinizi eylemlerle desteklediğinizden emin olun.

Çocuklarınızı İnternette Güvende Tutmak Zor, Ama İmkansız Değil

Çevrimiçi dünya potansiyel olarak zararlı bir yerdir ve çocuğunuzu bazı tehlikeli kara deliklere sürükleyebilir. Başlarının derde girmesi durumunda onları desteklemek için orada olduğunuzdan emin olun; sorunlarını dinle; ve her şey başarısız olursa, onları gitmemeleri gereken yerlerden uzak tutmak için teknik önlemlere başvurabilirsiniz.

Yorumlarda sorunlarınızı bizimle paylaşın, teknik bilginiz az ise yorumlarda size destek olalım.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!