Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuklarda Asperger Sendromu: Belirtileri, Tedavisi ve Alınması Gereken Bakım

Son Yazılar

Çocuklarda Asperger Sendromu: Belirtileri, Tedavisi ve Alınması Gereken Bakım

Çocuklarda Asperger Sendromu yavaş yavaş belirtileri gösterebilir, bu nedenle tedavisi ve yapılması gereken şeyleri bilmek önemlidir.

Çocuklarda asperger sendromu, doğru tedavi edilmezse, sosyal ve kişilerarası beceriler de dahil olmak üzere yaşam kalitelerini etkileyebilir. Asperger sendromu veya Asperger bozukluğu, Otizm Spektrum Bozuklukları (ASD’ler) grubuna aittir. Şiddetli bir akıl hastalığı vakası olarak görülmese de, tedavi edilmezse çocuklar iletişim kurmakta veya hareket etmekte ve tekrarlayan davranışlar göstermekte zorlanabilir, bununla birlikte iyi dil ve bilişsel becerilere sahip olabilirler.

Çocuklarda asperger sendromu belirtileri, nedenleri, tedavi yöntemleri ve uzun vadeli görünümü hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Çocuklarda Asperger Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Eğitimsiz bir kişiye, Asperger’li bir genç, farklı davranan nörotipik bir çocuk olarak görünebilir. Bu bozukluğu olan gençler genellikle monoton bir yaşam tarzı izlemeyi severler ve rutinlerinde herhangi bir değişiklikten nefret ederler. Ayrıca, kendilerini akranları arasında uyumsuz olarak görebilirler ve başkalarıyla etkileşimde isteksiz davranabilirler.

Çok az göz teması kurarlar ya da hiç etraflarına bakmazlar, yüz ifadeleri donuktur ve konuşmaları, jestleri veya alaycılığı anlayamadıkları için sosyal olarak garip görünürler. Asperger sendromlu bir genç, genellikle otizmli bir gençten daha az şiddetli semptomlara sahiptir ve genellikle konuşma gecikmeleri yaşamazlar.

Asperger Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Asperger sendromunun belirti ve semptomları genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkar ve ilerleyici olarak ergenlik döneminde gelişir. Semptomlar gençler arasında değişebilir; ancak çocuklarda asperger sendromu belirtileri aşağıdakiler gibi görünebilir:

 • Sosyal etkileşimlerden ve arkadaşlıklardan kaçınmak.
 • Işığa ve seslere duyarlılık.
 • Sözsüz iletişim kullanmak – iyi dil becerilerine sahip olmasına rağmen konuşamamak.
 • Tekrarlayan davranışlar ve sabit bir rutin ve ilgi alanlarına sahip olmak.
 • Başkalarıyla empati kuramama veya tipik sosyal normları ve talimatları kavrayamama.
 • Sık sık agresif veya eksantrik davranış – işler yolunda gitmezse hayal kırıklığına uğramak.
 • Kendilerine söylenenler hakkında duygusal olmak ve eleştiriye karşı aşırı duyarlı olmak.
 • Arkadaş edinmede zorluk.

Asperger Sendromunun Sebebi Nedir?

Asperger sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak uzmanlar genetik, nörobiyolojik ve çevresel faktörlerin rol oynadığına inanıyor.

Ek olarak, gebe kalma sırasında anne babanın yaşının büyük olması, frajil X sendromu gibi kromozomal anormallikler ve annenin anksiyete veya duygudurum bozuklukları için aldığı ilaçlar gibi gebelikle ilgili durumlar da çocuğun Asperger sendromu riskini artırabilir.

Birkaç gen, Asperger sendromu ile ilişkilidir, başlıcası, diğer Otizm spektrum koşullarıyla da ilişkili olan GABRB3 genidir. Bu sendromun potansiyel tetikleyici faktörleri olan farklı genetik varyasyonları ve çevresel faktörleri anlamak için araştırmalar devam etmektedir.

NOT: Asperger sendromu, kötü ebeveynlik, sağlık sorunları veya diğer sosyal koşullardan kaynaklanmaz.

Doktora Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Çocuğunuzu herhangi bir otizm belirtisi gösteriyorsa veya bu konuda zorluk çekiyorsa, konusunda uzman bir doktora (çocuk psikoloğu veya konuşma patoloğu) götürmeyi düşünebilirsiniz. Uzman kişinin çocuğunuzda geliştirebileceği yönler:

 • Yaşlarına uygun arkadaşlar edinmek veya onlarla konuşmak veya oynamak.
 • İletişim; garip ve kaybolmuş gibi görünmeme.
 • Başkalarının bakış açılarını ve duygularını anlamak.
 • Bir dilin nüanslarını ve derinliğini anlama.

Çocuklarda Asperger Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Asperger sendromunun teşhisi, otizm spektrum bozukluklarını incelemede deneyimli bir tıp uzmanı tarafından yapılır. Gençlerin gelişimsel geçmişinin kapsamlı bir şekilde gözlemlenmesine ve değerlendirilmesine dayanır. Ek olarak, gençten öğrenme ve sosyal yetenekleri, hareket becerileri ve özel ilgi alanları hakkında bilgi edinmek isteyecektir.

Değerlendirme birkaç yıl sürebilir ve genellikle evde, okulda veya oyun odası düzeninde yapılır. Ek olarak, doktor, frajil X sendromu veya kalıtsal metabolik bozukluklar gibi altta yatan kalıtsal bozuklukları araştırmak için otizme özgü tarama testleri ve kan veya genetik testler gibi standartlaştırılmış taramalar yapabilir.

Asperger Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal, davranışsal ve iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik ilaç ve terapilerin bir kombinasyonunun, bu durumdaki gençlere yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

 • İlaçlar: Risperidon ve aripiprazol, semptomları azaltmak ve kendine zarar verme davranışlarını kontrol etmek için verilen FDA onaylı ilaçlardır. Fluoksetin ve paroksetin gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar), tekrarlayan davranışları azaltmada etkilidir. Duygudurum düzenleyiciler ve uyarıcılar, gençlerde hiperaktivite ve eksantrik davranışların kontrolüne yardımcı olur.

Bu ilaçlar yan etki riski taşıdıklarından çocuğunuzun psikoloğu veya doktoru gözetiminde alınmalıdır.

 • Alternatif terapiler: Bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi ve uygulamalı davranış analizine dayalı terapiler, gencin sosyal beceriler ve dakiklik ve öz bakım gibi bağımsız yaşam becerileri geliştirmesine yardımcı olmak için önerilebilir.
 • Diğer tedaviler arasında intravenöz immünoglobulin tedavisi, bireyselleştirilmiş eğitim programları, işitsel entegrasyon eğitimi ve özel beslenme tedavisi yer alır. Bu tedaviler halen araştırılmakta oldukları için yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu nedenle, çocuğun gereksinimlerine göre kişiselleştirilmiş bir tedavi rejimi sağlamak için bu terapilerden herhangi birine geçmeden önce çocuğun doktoruna danışabilirsiniz.

Asperger Sendromunun Tedavisi Var mı?

Asperger Sendromunun kesin bir tedavisi yoktur. Ancak zamanında teşhis, olası riskleri önlemek için gerekli adımları atmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, mevcut çok çeşitli tedavi seçenekleriyle, durumu tedavi etmek ve yönetmek artık mümkün.

Çocuklarda Asperger Sendromu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Asperger gençlik yıllarında daha da kötüleşebilir mi?

Bu hipotezi kanıtlamak için yeterli bilgi yoktur. Bununla birlikte, gençte Aspergers ile birlikte diğer akıl sağlığı sorunları veya psikiyatrik durumlar varsa, semptomları artabilir.

Asperger’li bir genci disipline edebilir misiniz?

Çocuğunuzu Aspergers ile disipline etmek için şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

* Çocuğunuzla iyi bir iletişim ve sağlıklı bir ilişki sürdürün
* Gerçekçi ve net kurallar belirleyin ve onlara uymanın veya uymamanın sonuçlarını söyleyin
* Tüm alışkanlıkları ve ilgi alanları için sabit bir rutine sahip olun
* Zor durumlarla başa çıkmak için gerekli beceriler hakkında onları eğitin
* Uygun davranışları izledikleri için onları ödüllendirmeyi unutmayın.

Asperger, gençlerin fiziksel görünümünü etkiler mi?

Asperger sendromunun gençlerin fiziksel görünümünü etkileyip etkilemediği iyi bilinmemekle birlikte, bir çalışma, Otizm spektrum bozukluğu olan erkeklerin tipik olarak gelişen akranlarına kıyasla belirgin yüz özellikleri gösterdiğini keşfetti.

SONUÇ

Asperger sendromu, hafif bir otizm şeklidir ve ciddi bir psikiyatrik durum olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, çocuğunuz temel beceriler ve akademik becerilerle başa çıkmakta zorlanıyorsa, Asperger’in taranması zorunlu hale gelir. Erken teşhis, gencin öğrenme, sosyal olarak aktif olma ve daha iyi bir yaşam kalitesi elde etme potansiyellerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olan özel tedavilerin ve müdahalelerin belirlenmesine ve uygulanmasına yardımcı olacaktır. Müdahalelere ne kadar erken başlanırsa, sonucun o kadar iyi olduğunu hatırlamakta fayda var.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!