Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaHayatBoşanma Avukatı 'Bu Tek Soru Evliliğinizin Sürüp Sürmeyeceğini Size Anlatabilir' Diyor

Son Yazılar

Boşanma Avukatı ‘Bu Tek Soru Evliliğinizin Sürüp Sürmeyeceğini Size Anlatabilir’ Diyor

Bir boşanma avukatı evlenmeden önce sorulması gereken soru ve evlilik sözleşmesi neden yapılır sorularına detaylı cevap veriyor.

Geleceği tahmin etmenin bir yolu olmasa da, evliliğinizin boşanmayla bitmeyeceğinden emin olmak önemlidir. Evlenmeden önce sorulması gereken soru veya sorular ve evlilik sözleşmesi neden yapılır gibi sorularınıza bir boşanma avukatı çok net cevap veriyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) alınan verilere göre, ABD’deki boşanma oranı son yirmi yılda düşüş eğilimi gösteriyor, ancak bir evliliğin sürmemesi hala nispeten yaygın. 2020’de toplam 630.505 boşanma gerçekleşti ve bu da haftada 12.000’in üzerinde olduğu anlamına gelir. Bu istatistikler rahatsız edici görünebilir, ancak bir boşanma avukatına göre, müstakbel eşinize evliliğinizin nasıl sonuçlanacağını daha iyi anlaması için sorabileceğiniz bir soru var. Bir tekliften önce hangi soruyu sormasını önerdiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre evlenen çiftlerin sayısı 2020 yılında 488 bin 335 iken 2021 yılında 561 bin 710 oldu. Bin nüfus başına düşen evlenme sayısını ifade eden kaba evlenme hızı 2021 yılında binde 6,68 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte boşanan çiftlerin sayısı 2020 yılında 136 bin 570 iken 2021 yılında 174 bin 85 oldu. Bin nüfus başına düşen boşanma sayısını ifade eden kaba boşanma hızı 2021 yılında binde 2,07 olarak gerçekleşti.

İşte bu binde 2,07 arasına girmemeniz için bu yazımızda sizlerle evlenmeden önce sorulması gereken soru nedir ve evlilik sözleşmesi neden yapılır paylaşacağız.

Bazı çiftler ekstra bir güvenlik katmanı kullanmayı tercih ederler.

Genellikle “evlilik sözleşmesi” olarak adlandırılan bir evlilik öncesi anlaşmasını duyduysanız, muhtemelen bunların ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur, peki neden yapılır? Evlilik sözleşmesi, evlenmeden önce çiftler arasında imzalanan nafaka için bir yol haritası ve boşanmada mülkün nasıl bölüneceği, çocuk (olursa) velayetin nasıl paylaşılacağı gibi detaylar içerir.

Bu nedenle, eşinizin zaten doğru insan olmadığını düşünüyorsanız, evlenme konusunda tereddütlü hissedebilirsiniz. Gerçekte, bu anlaşmalar, DivorceNet’e göre, bireysel ortakların evlilikten önce sahip oldukları varlıkları veya başka bir evlilik veya ilişkiden çocuklar için belirli mirasları korumalarına yardımcı olabilir.

Bazen ilişkiler de kötü biter ve müzakereler, avukatlar ve duygular konuyu daha da karmaşık hale getirebilir. Bir evlilik sözleşmesi ile, bir evliliğin kötüye gitmesi durumunda önceden temel kurallar belirlenir. Hem artıları hem de eksileri olsa da, bir boşanma avukatı bu anlaşmalara nasıl yaklaşılacağına dair düşüncelerini paylaşmak için sosyal medyaya başvurdu.

Evlilik Sözleşmesi Neden Yapılır: İlk Test

TikTok’ta veya İnstagram’da ilişki rehberliği aramayı düşünmeyebilirsiniz, ancak aslında bu platformları dolduran ilişki uzmanları, evlilik danışmanları ve hatta boşanma avukatları dahil olmak üzere daha fazla profesyonel bulabilirsiniz.

@jleejd olarak da bilinen böyle bir avukat Justin Lee, evlilik sözleşmesinin sadece dikkate alınması gereken tek şey olmadığını, bunun bir gereklilik olduğunu söylüyor. Peki Lee’ye göre evlilik sözleşmesi neden yapılır?

25 Ağustos’ta yayınlanan bir TikTok gönderisinde, 250.000’den fazla takipçisi olan Lee, ilişkiniz için “nihai test” dediği şeyi anlatıyor. Lee’nin videosu ayrı bir TikTok’a yanıt olarak paylaşılıyor, partneriniz gününüzün nasıl geçtiğini sorarsa, bu partnerinizin size ve ilişkiye bağlı olduğu anlamına gelir.

Lee, sevgilinizin gününü sorgularken, aslında kötü bir gün geçirdiyseniz ve sevgiliniz diğer insanlardan farklı olarak buna bir çözüm yolu bulmaya çalışıyor mu? Yani çözüm bulamasa da deniyor mu?

Bununla birlikte Lee, partnerinizin evlilik sözleşmesiyle ilgili basit bir soruya verdiği yanıtın ilişkinizin nerede durduğunu etkili bir şekilde belirleyeceğini öne sürüyor.

Belirli bir şekilde yanıt verirlerse, bu iyiye işaret değildir.

Lee, “gerçekte neye odaklandığını” nasıl belirleyeceğiniz konusunda tavsiyeler veriyor ve bunun bir evlilik sözleşmesini kabul edip etmeyeceklerine bağlı olduğunu söylüyor.

Lee, “Ona bu boşanma avukatını TikTok ve Instagram’da takip ettiğinizi ve herkesin bir evlilik sözleşmesi yapması gerektiğini ve bu nedenle sizin bir evlilik sözleşmesi yapmak istediğinizi söylediğini söyleyeceksiniz” diye açıklıyor. “Tamam derse, size göre sorun yok. Hayır derse, nasıl düşüneceksin ve nasıl hareket etmelisin?”.

Kısacası, Lee, bir evlilik sözleşmesini kabul etmezlerse, partnerinizin ilişkiye tam olarak yatırım yapmadığını, yani evliliğinizin gerekli bağlılık seviyesini yansıtmasının muhtemel olmadığını belirtiyor. Videosuna yaptığı bir yorumda, bu artık ‘var mısın, yok musun’ sorusudur. Yani sorunun cevabına göre nasıl hareket edeceğinize önceden karar vermelisiniz.

Lee ayrıca başka videolarında neden evlilik sözleşmesi yapmanız gerektiğini açıklıyor.

Birkaç gün önce yayınlanan ayrı bir TikTok gönderisinde Lee, evlilik sözleşmelerinin sadece korunması gereken çok sayıda varlığa sahip olanlar için değil, herkes için bir zorunluluk olduğunu belirtiyor. Evlilik sözleşmesi neden yapılır çok kısa ve özetle açıklıyor.

“Evlilik sözleşmesi varlıkları korumak için yapıldığı ve sadece zenginlerin mal varlığına sahip olduğu için zengin insanlar için olduğu konusunda yanlış bir kanı var” diyor. “Fakat varlıklarınızı korumak, bir evlilik sözleşmesinin yalnızca ikincil bir işlevidir. Evlilik sözleşmesinin birincil işlevi, boşanma durumunda ne olacağını belirlemenize izin vermektir.

Lee, bu nedenle, tüm evliliklerin bu anlaşmaları gerektirdiğini vurguluyor, çünkü sonrasında ne olacağı konusunda daha fazla söz sahibi olmanızı sağlıyor. “Aslında, boşanırsanız ne olacağına karar vermezseniz, hükümetin sizin için koyduğu kurallara uymanız yeterli olacaktır” diye belirtiyor.

Eğer ciddi olarak bir evlilik sözleşmesi arıyorsanız, Lee bir profesyonele danışmanızı öneriyor. “Düğününüze ve yaşayacağınız eve zaten tonlarca para harcıyorsunuz – bir avukata birkaç bin TL harcayabilirsiniz” diyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!