Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerAvukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Son Yazılar

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Siz de avukatsız anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır, örnek dilekçesi ve protokolü hakkında bilgi arıyorsanız, işte tüm detaylar yazımızda.

Boşanma aşamasına gelmiş olmalısınız ki, avukatsız anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır merak edip sayfamızı ziyaret ettiniz. Öncelikle anlaşmalı boşanma konusuna girmeden önce bazı temel bilgileri seninle paylaşmak isterim. Anlaşmalı boşanma davası ile çekişmeli boşanma davası arasındaki en büyük fark, anlaşmalı boşanma davasında bir avukata ihtiyacınız olmayacağıdır. Çünkü çiftler her konuda aralarında anlaştıkları için, savunmalarını yapabilecekleri bir avukata ihtiyaçları olmayacaktır. Yazımızın devamında avukat tutmadan anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır adım adım anlatacağız.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

4721 sayılı Medeni Kanunu (TMK) dikkate alındığında boşanma davası iki şekilde açılabilir:

  • Anlaşmalı boşanma davası,
  • Çekişmeli boşanma davası.

Anlaşmalı boşanma davası, yazımızda detaylıca açıklanacağı gibi, her iki tarafın boşanmanın tüm sonuçları hakkında özgür iradeleriyle anlaşarak evlilik birliğini sona erdirmesidir. Bunun için taraflar, usul olarak tüm konularda anlaştıklarını birlikte hazırlayıp, imzaladıkları protokolde belirtmeleri gerekmektedir. Avukatsız Anlaşmalı boşanma davası protokol ve dilekçe örneğini yazımızın devamındaki linkten indirebileceksiniz.

Çekişmeli boşanma davası ise, taraflar arasında boşanmada hangi tarafın kusurlu olduğu, maddi ve manevi tazminat, nafaka, velayet, ev eşyalarının paylaşımı vb. gibi konularda çekişmenin yaşandığı bir dava türüdür. Çekişmeli boşanma davası, genel veya özel boşanma sebepleri olmak üzere iki kategorik sebebe dayanılarak açılabilir.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır? (TMK 166/3)

Anlaşmalı boşanma davası, en az 1 yıl süren evliliklerde, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin açtığı davayı kabul etmesi hâlinde söz konusu olur. Kanun, bu hallerde evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı, taraflar da boşanmada anlaşmışsa evliliğin sürdürülmesinin manasız olduğu kabul edilir. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz (TMK 166/3).

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Word Örneği

Anlaşmalı olarak boşanma kararı alan eşlerin, boşanma ve boşanmanın sonuçlarına ilişkin hazırlayacakları anlaşmalı boşanma protokolünde değinmeleri gereken hususlar şunlardır:

  • Boşanmayı İçeren Mali Konular,
  • Maddi ve Manevi Tazminat,
  • Yoksulluk Nafakası,
  • Çocukların Velayeti,
  • İştirak Nafakası,
  • Diğer Eşin Çocukla İlişkisi,
  • İhtiyari konular.

Anlaşmalı boşanma protokolü örneği word indir
Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği word indir

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Taraflar aşağıda bulacakları protokol ve dilekçe örneğini düzenleyerek, bulundukları bölgedeki adliyede Aile Mahkemesi Kalemine giderek, ilgili dava için gerekli harçları ödedikten sonra, dilekçe ve protokolle birlikte teslim edeceklerdir. Mahkemelerin yoğunluğuna bağlı olarak 1-2 ay içinde mahkeme günü belirlenecek.

Avukatsız anlaşmalı boşanma davası, usule göre bir yanlışlık yoksa, yaklaşık 3-5 dakika sürer. Boşanmanın tam olarak sonuçlanması ise 2 ile 4 hafta sürmektedir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!