Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaSağlıkFenistil Jel Nedir? Krem Ne İşe Yarar?

Son Yazılar

Fenistil Jel Nedir? Krem Ne İşe Yarar?

Fenistil jel nedir, krem ne işe yarar, ne için kullanılır, kullanıcı yorumları nasıl, fiyatı ne kadar, bebeklerde kullanılır mı?

Fenistil jel nedir, krem ne işe yarar, ne için kullanılır, kullanıcı yorumları nasıl, fiyatı ne kadar, bebeklerde kullanılır mı? gibi merak ettiğiniz tüm sorulara bu yazımda cevap vereceğim.

Fenistil jel, kaşıntıya iyi gelen kremlerden biridir. Cilt yüzeyindeki sivrisinek gibi böcek ısırıklarında, kızarıklıklarda ve kaşıntılarda oldukça etkilidir. Fenistil jel ilaç içermeyen kremlerden biri olduğu için bebeklerde ve çocuklarda kullanılan kremlerden biridir.

Fenistil jel ne işe yarar?

Genellikle kaşıntı veya böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntı, dakikalar içinde etkili bir şekilde geçer. Ayrıca yanıklar ve güneş yanığı üzerinde etkili olan Fenistil jel, kızarıklık ve suçiçeği tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yazımızda Fenistil jel nedir, krem ne işe yarar, ne için kullanılır, kullanıcı yorumları nasıl, fiyatı ne kadar, bebeklerde kullanılır mı? bilgi vermeye çalışacağız.

Fenistil jel kullanıcı yorumları hakkında detaylı bilgiyi de yazımızın devamında bulacaksınız.

Fenistil jel nedir?

fenistil jel ne işe yarar

Fenistil krem, etken madde olarak %0,1 (1 mg/g) dimetilen maleat içeren renksiz ve kokusuz jel bir ilaçtır. Eczanelerde 30 gramlık kapalı kutularda satılan bu krem reçeteyle satılmaktadır. Her 1 g jel, 1 mg dimetinden maleat içerir.

Krem, topikal antihistaminikler adı verilen ilaç sınıfına aittir. Uygulamadan 1-2 dakika sonra etkisini gösteren bu krem cilt problemlerini ve kaşıntıyı hızla ortadan kaldırır.

Fenistil Jel ne için kullanılır?

Fenistil krem ve jel en çok kullanılan ve faydalı kremlerden biridir. Özellikle böcek ısırıklarında etkisini hemen gösteren bu kremin kullanım alanları;

  • İnflamatuar olmayan cilt hastalıklarına (dermatoz) bağlı kaşıntı,
  • Döküntü (ürtiker),
  • Böcek ısırığı
  • Güneş yanığı ve küçük yüzeysel yanıklar
  • Alerjik cilt sorunları

Ayrıca fenistil jel, sivilce için önerilmese de sivilcelere karşı etkili olduğunu, kullanıcı yorumları dikkate alındığında sivilcelere iyi geldiği belirtilmiştir.

Fenistil jel nasıl kullanılır?

Kremi doktorunuzun size söylediği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Kullanım yöntemi, aksi belirtilmedikçe, kaşıntılı veya sorunlu cilt bölgesine ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Günde 2 veya 4 kez kullanım sonucunda işe yaradığı belirtilmektedir.

Krem, düzenli kullanıma bağlı olarak 1 hafta uygulayın. 1 hafta içerisinde kesin sonuç alamazsanız kremi kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Bebek ve çocuklarda kullanılacaksa kesinlikle geniş yüzeylere uygulanmamalı, açık yara ve yanık gibi yüzeylerde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Fenistil jel kremin yan etkileri

Etkili olmasının yanı sıra kremin bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Genel olarak, kremin etken maddelerine alerjisi olan kişilerde yan etkiler daha sık görülür. Bilinen yan etkiler ve zararlar;

  • Seyrek: Hafif cilt kuruluğu, hafif yanma hissi.
  • Çok seyrek: Alerjik cilt reaksiyonları.

Fenistil jel kullanıcı yorumları

Fenistil krem ve Fenistil jel kullanıcıları tarafından yapılan yorumlarda böcek ısırıklarında kaşıntı ve ağrı üzerinde etkisi olan bu merhemin, güneş yanığına da iyi geldiği belirtiliyor. Fenistil jel kullanıcıları bu kremi çocuklarda sıklıkla doktor tavsiyesi üzerine kaşıntı ve cilt problemlerinde kullandıklarını ifade etmekteler.

Bu kremi kullanmayı düşünenler, fenistil jelin kortizon içerip içermediğini merak ediyorlar. Krem kortizon değildir. Fenistil jel kullanıcıları sıklıkla Fenistil jelin yaralara, yanıklara veya sivilcelere uygulanıp uygulanmadığını sorduğundan, bu sorunun cevabı asla sivilce, yara izi veya yanık için geçerli olmadığıdır.

Fenistil Jel Fiyatı

Fenistil 1 mg 30 gr jel 2023 fiyatı şu anda 55,52 TL civarındadır.

Fenistil jel ile ilgili sık sorulan sorular

Hamilelikte kullanılır mı?

Fenisatil jel doktor tavsiyesi olmadan hamilelikte kullanılmaz. İltihaplanma veya yaralanma varsa da uygulanmaz. Emzirme döneminde meme ucuna veya memeye kesinlikle uygulanmaz.

Fenistil jel bebeklerde kullanılabilir mi?

Bebekler ve çocuklar için kullanılsa da kremin sürüldüğü bölgede iltihaplanma, soyulma ve cilt sorunları varsa uygulanmaz. Ayrıca geniş cilt bölgelerine uygulanmamalıdır.

Fenistil Jel genital bölgeye uygulanabilir mi?

Fenistil jel, genital bölgeye günde bir kez az miktarda uygulanmalıdır. Genital bölgede mantar veya akıntı varsa kesinlikle Fenistil jel kullanılmaz.

Fenistil Jel yüze uygulanabilir mi?

Yüzde herhangi bir iz, soyulma veya sivilce yoksa krem ​​kullanılır. Fenistil jel sadece sorunlu bölgeye kullanılır ve asla tüm yüze uygulanmaz.

Fenistil jel egzamaya iyi gelir mi?

Egzama kremi olmasa da kaşıntılı egzama için kullanılır ve egzamanın neden olduğu kaşıntı ve tahrişi önler.

Fenistil jel fiyatı ne kadar?

Tüm eczanelerde reçeteli ve reçetesiz satılan Fenistil Jelin 2023 güncel fiyatı, 55,52 TL’dir.

Fenistil jel güneş yanığına iyi gelir mi?

Fenistil jel güneş yanığına karşı etkili bir kremdir. Ayrıca güneş yanığı için kullanıldığında ağrı ve sızıları anında engeller.

Fenistil Jel göz altı ve göz çevresine uygulanabilir mi?

Göz çevresine veya göz altına uygulanmamalıdır. Göz altı ve çevresine ince, hassas bir tabaka uygulamak tahrişe neden olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!